17.6 C
London
Sunday, September 26, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

UK will not extend Romania and Bulgaria migration curbs

Discussion in 'EMIGRARE' started by spin, Nov 11, 2012.

1. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    Si
    @olteanul...dacă taceai filosof ramaneai. Eu sunt deja în Anglia de ceva timp şi nu am apelat niciodată la NHS şi sincer îţi spun ca nici nu imi doresc să apelez vreodată. Iar de beneficii nici nu m.a interesat. Mi se pare aberant să mi se interzică accesul la un serviciu pt care platesc şi aici vb de NI . Mie unul mi se pare o discriminare mai umilitoare decât cu aceste BC/YC.

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Se vrea o noua umilinta pentru noi , dar da bine in ochii englezilor

Parerea mea este ca accesul la beneficii pentru romanii ,,noi,, va fi posibil dupa o anumita perioada de cotizare la sistem

3. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    "Pai si YC şi BC devin nule dacă se scot restricţiile?".... Am pus aceeasi intrebare in alt topic,,,se pare ca da
    Nu au cum sa faca chestia cu "Măcar pt cei care au aceste carduri să nu fie valabilă regula asta cu eliminarea beneficiilor şi al accesului la NHS."
    Asta ar fi discriminare

Vor scoate restrictiile ca nu au ce face dar parerea mea este ca vor "umbla" la NINo pentru cei care vor veni dupa 1 ian 2014...adica ia-l daca poti!!!

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Tebuie sa-ti revizuiesti nitel prioritatile ziaristice cred! -ras4-

5. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16

Exact la chestia asta m-am gandit si eu. Sa vezi cum incep sa toace la NINo si de n-or deveni programarile la nino ca astea la HO dar norocul e ca sunt mult mai multe birouri.

6. miruna_22

miruna_22 New Member

Trophy Points:
    0
    :0)) Ahahaha!

7. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    @theman73

Nu se vrea nici o umilinta pentru noi pentru ca avem obtiunea de a ramane acasa in Romania. Nu trebuie sa vi sa te umilesti aici ... poti fii jupan acasa , nu???? Mi se pare absolut just sa incerce sa-si protejeze oamenii lor, mi se pare normal sa nu acorde nici un fel de beneficii celor care nu sunt cetateni englezi. Mi se pare normal sa ridice restrictiile pe piata muncii ca un cetatean european sa poata muncii cu conditia de a se intretine singur. La munca bai parazitilor nu la intins mana!!!! Mie mi se pare ca , pe langa problema beneficiilor care ar trebui scoase pentru cetatenii non-UK, ar trebui sa faca o selectie pe criterii de educatie. Mie mi se pare uluitor ca avem atat de multi conationali semi-analfabeti. Procentajul, dupa parerea mea, este de 90.69% din totalul romanilor veniti din Anglia. Daca doriti, exista un alt forum pentru romanii din UK unde sunt multe anunturi. Cititi acolo cati ucigasi ai limbii romane sunt !!! habar nu au sa scrie un anunt... am ras acum cateva zile ... ca in loc de WC a scris unu VICEU.

Asa ca... theman73 , cu tot respectul, daca te simti umilit in Anglia du-te dragule in Romania, acolo nu te umileste nimeni, ai drept de munca... ai CNP..ai de toate..

8. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0

Am ramas fara cuvinte. -bravo-

9. miruna_22

miruna_22 New Member

Trophy Points:
    0
    @ deceneu

Cum poti sa spui 'cu tot respectul' cand ii tii aici predica de pe munte lui theman73? (Doh!)

Cat despre acei 'ucigasi ai limbii romane'... ma abtin de la mai multe comentarii. Te rog sa recitesti cele scrise mai sus!

10. ISbogdan

ISbogdan New Member

Trophy Points:
    0
    by deceneu » Nov 13th, '12, 10:48

@theman73

Nu se vrea nici o umilinta pentru noi pentru ca avem obtiunea de a ramane acasa in Romania. Nu trebuie sa vi sa te umilesti aici ... poti fii jupan acasa , nu???? Mi se pare absolut just sa incerce sa-si protejeze oamenii lor, mi se pare normal sa nu acorde nici un fel de beneficii celor care nu sunt cetateni englezi. Mi se pare normal sa ridice restrictiile pe piata muncii ca un cetatean european sa poata muncii cu conditia de a se intretine singur. La munca bai parazitilor nu la intins mana!!!! Mie mi se pare ca , pe langa problema beneficiilor care ar trebui scoase pentru cetatenii non-UK, ar trebui sa faca o selectie pe criterii de educatie. Mie mi se pare uluitor ca avem atat de multi conationali semi-analfabeti. Procentajul, dupa parerea mea, este de 90.69% din totalul romanilor veniti din Anglia. Daca doriti, exista un alt forum pentru romanii din UK unde sunt multe anunturi. Cititi acolo cati ucigasi ai limbii romane sunt !!! habar nu au sa scrie un anunt... am ras acum cateva zile ... ca in loc de WC a scris unu VICEU.

Sunt perfect deacord cu tine.Ca si tine, sau ca si alte sute de romani, si eu vreau sa muncesc cinstit.Nu am nevoie de mila sistemului ENGLEZ.Macar sa ni se ofere sansa unui JOB adecvat studiilor pe care le avem, pentru a ne putea castiga RESPECTUL, si a trai DECENT.

Daca nu iti stii nici macar propria limba, sa o vorbesti corect GRAMATICAL.Ai pretentii sa vii in ANGLIA la munca?
    Nu ai nici o profesie la baza, ca te-ai luat dupa "modele" ca "Becali", si ai zis ca nu iti trebuie scoala, si renunti la LICEU.Ai pretentii sa vii in ANGLIA?
    Poate unii dintre voi vor cataloga acesta postare, ca fiind "rautacioasa", sau " impotriva neamului meu", sau "egoista". Dar un adevar tot exista.

Romania este o tara frumoasa, dar pacat ca este locuita, si prostia se inmulteste de 5 ori pe zi.

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Hai sa nu vorbim despre limba aici, caci se mai incurca fi/fii; obtiuni/optiuni; vi/vii si pe la case mai mari. -da-da-

Ideea e ca oriunde platesc, am pretentia sa am si calitate. DE AIA am plecat din tara, pentru ca nu putea fi vorba de asa ceva acolo, dar aici e alta situatie in mod normal.

12. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Surprinzatoare posturi astazi

deceneu , am dreptul la beneficii de un an si jumatate si inca nu am aplicat ... umilinta despre care am scris se refera la faptul ca se va face diferentiere intre noi si ei

Cat despre individul care crede ca cei care nu stapanesc gramatica nu au ce cauta in Anglia la munca ... mi-as dori sa te intalnesc sa-ti dau o pereche de palme , sa vad cu ce te-ar ajuta gramatica . Puiule , meseria mea este sa bat oameni , asta am facut in tara , asta fac si aici . Crezi ca m-ar ajuta o cratima in activitatea mea ?

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Bine punctat deceneu!
    Theman din pacate,a cam cazut nevinovat,however,
    foarte real ce ai spus si,nu neaparat ca o caracteristica a romanilor ce vor ajunge
    in UK,ci a multor altii,in general!
    Romanul stie ca "cineva" tre' sa-l ajute....
    Cititi pagina de FB a lui Lucian Mandruta,mai zice chestii interesante. -ras4-

Si ganditi-va ca,unul ca jiji becali,va ajunge acusica in parlament,
    mandru stindard al dreptei liberale...bleah/bleah/bleah
    n-am enough vomitiv. -ras4-

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Si tot surprizator ai o gramatica de invidiat in postul anterior.
    Dar, sper ca nu vorbesti serios, cred ca aplici 'reasonable restraint', ca altfel intri in alte belele. -da-da-

15. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    rebeka , unele greseli sunt si din cauza telefonului

daca nu sant camere in zona se aplica ,,no rules,,

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Well,maybe is worth mentioning that

pluralul la postare,ce facem noi adicatelea aci,e postari,
    iar "posturi",fiind desigur...
    ori chestiile alea in care stateam unii cate 3 ore ,cu naganu'n brate,
    sau zilele alea din an cand nu ai dezlegare la sex,de la Doamne Doamne,
    sau/sau/sau...

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ce-i ala 'nagan'?
    Nici post, nici postare nu e corect, ele fiind neologisme aproape asimilate prin calc lingvistic.

Corect romaneste ar fi mesaje sau alt termen demult intrat in dictionar.

18. catalinbaneasa

catalinbaneasa New Member

Trophy Points:
    0
    Prea multi nervosi...Suntem prea nervosi si nu avem rabdare sa vedem esenta mesajului.Nu avem rabdare sa patrundem in esenta ideilor celorlati,ne intereseaza prea mult gramatica.
    Nu ma intrebat nimeni de gramatica de cand sunt aici,nu ma intrebat nimeni daca ma doare capul....nu ma intrebat nimeni nimic.Cand cineva sa plans de mine au venit la mine la masina dupa terminarea cursei si au intrat in vorba cu mine...ce faci? cum e prin Romania? am auzit de Sibiu ,Brasov....da! e minunat le-am spus ...as da orice sa sorb o cafea ....si pe o bordura din P-ta Sfatului....dupa ce am vorbit noi asa...m-au intrebat niste chestii referitoarea la plangerea unui parinte impotriva mea.Vrem sa aflam ce ai de spus referitor la asta....le-am spus ce sa petrecut si oamenii au inteles ca sunt un profesionist la locul de munca.Au trimis un mail acelui parinte in care i sa explicat sa ma lase in pace pentru ca sunt un profesionist si stiu ce fac.Nimic de gramatica!
    Eu am ales un sport de performanta in locul invatamantului.Asa am ales eu atunci,am crezut ca va fi bine,acum imi pare rau de mor.

19. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nagan vine de la rusi , este un pistol

20. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    @miruna_22

ar trebui sa te simtzi bine ca te bag in seama... theman a inteles exact ceea ce eu am vrut sa spun..nu a fost un afront la adresa lui, eu vorbeam in general. De asta nici nu s-a simtzit omul.... dar nu prea am pretentii de la tine , sincer...

Hai multa bafta!
    -nuuu-

Share This Page