3.7 C
London
Tuesday, November 12, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

UK BoRDER AGENCY Bulgarian and Romanian

Discussion in 'ARHIVA' started by demiurgul, May 23, 2008.

1. demiurgul

demiurgul New Member

Trophy Points:
    0
    Phone: 0114 207 4074

Fax: 0114 207 4000

Email: wpcustomers@ind.homeoffice.gsi.gov.uk

Address: Customer Contact Centre, UK Border Agency, PO Box 3468, Sheffield, S3 8WA

Opening Hours: 0900 to 1700 Monday to Friday

Sunteti incantati de agentia asta ???sau care ati avut legatura cu ea????

2. puiu33

puiu33 New Member

Trophy Points:
    0
    cine imi zice si mie pasii spre slf employer

m-am lamurit si cu englezii astia ,ce m-am mai bucurat cand am venit in Anglia,am zis ca o pun si eu de o slujba.au facut dracii in asa fel incat sa nu ne dea acte noua si la bulgari...eu am sunat la uk border si am cerut sa-mi trimita aplicatii ptr work permit si ei mi-au trimis dea-dracului alte aplicatii numai ca sa ma incurce...apoi cand am sunat la ei sa le spun ce se intampla cu aplicatiile mele mi-au spus ca tre sa am 1 an legal de munca si apoi tre depun din nou ptr work permit...ca dracu...sau sa ma angajeze cineva si sa ma asume (ti-ai gasit si la cine sa apelezi la englezoi care n-au incredere in noi).am stat 3 luni aici si m-au dus cu fofarlica pana la disperare,nu stiu ce sa mai fac.dati-mi si mie un sfat.la negru nu poti munci decat 2 zile sau deloc,nu poti supravietui in tara asta.singura sansa este ca self employment.stie cineva ce tre sa fac sau ce tip de aplicatii tre sa trimit sa-mi dea dreptul de munca mai repede? -pullhair- ullhair-

3. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
  4. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare bine ca ai " sters" si modificat mesajul urit de ieri! Mi se paruse urit si nedrept ceea ce ai scris!

Imi pare rau de faptul ca dureaza aplicatia ta, dar UKBA are multe aplicatii de semnat si de procesat, poate ca trebuie sa ai mai multa rabdare!
    Imi pare rau ca nu te pot ajuta si nu lucrez ptr Work permits!
    (desi lucrez ptr Border Agency).
    Stiai ca pe 1st april 2008, Border and Imm Agency ( BIA) si-a schimbat numele in (UKBA) UK Border agency, care era fosta Immigration Service (IS), si care apartine in toatalitate de the Home Office!
    UKBA nu este o agentie mica, nu e in mijlocul londrei, intr-un birou, e vasta, e enorma, si are in axcess de 10.000 de personal, pus in posturi de la administrative pina la posturi de directori! Cei care lucreza ptr UKBA sint postati in toate porturile si aeroporturile din UK ( ofiteri de immigrare) iar altii sint postati in Ambasade - si devin foreign office staff - care provin tot de la UKBA!

Imi pare rau ca nu pot interveniii in personal applications si nu pot discuta cazuri individuale!
    good luck!

5. razvand

razvand New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toata lumea!
    Ma numesc Razvan si in prezent sunt student la Master pe Relatii Internationale la Leicester.
    As avea o intrebare pt. user-ul "agnb": cat dureaza sa-ti elibereze Border Agency Yellow Card-ul pt. part-time work? Din 23 aprilie pasaportul meu e la ei, insa nu a primit nimic pana acuma. Eu unul incep sa-mi fac griji, caci in 26 iunie voi iesi din UK pana la inceputul lui septembrie. (Cu care pasaport, nu stiu sincer...) Daca stiam ca risc un factor suplimentar de stres, stateam si eu lejer si economiseam macar banii de posta.
    Nu stiu daca erau sau nu referinte evidente in privinta timpilor de asteptare la data aplicarii mele (in mod sigur erau, dar probabil nu evidente; a trebuit sa "cotrobaiesc" recent prin site-ul Border Agency pt. ei), insa la numarul specificat de ei pt. eliberarea de urgenta a pasaportului (caci stagiul aplicatiei tale il stie doar "sistemul", iar functionarii de acolo nu pot sa-ti elucideze acest aspect, nefacand parte din sistem!) raspunde robotul (caci functionarii sunt ocupati tot timpul) si-ti consuma creditul de pe telefon cu informatii irelevante si melodii relaxante.
    Eu unul as vrea sa stiu macar de la ce data sa renunt la a mai astepta raspunsul si sa-mi solicit eliberarea pasaportului. Daca ma deplasez la Sheffield am sanse sa-mi primesc pasaportul inapoi in aceeasi zi?
    Inteleg ca sunt ocupati, insa in lipsa disponibilitatii lor de a ma informa personal in privinta acestui aspect, as vrea macar postarea unei informatii mai detaliate pe site-ul lor.
    Si second (solicitare de informatie generala): pe site-ul Ambasadei Romaniei la Londra scrie, in sectiunea "Accesul pe pia?a muncii pentru persoanele calificate", ceva de genul: "- postul vacant nu poate fi ocupat de cet??eni britanici sau din celelalte state membre ale Uniunii Europene nesupuse regimului tranzitoriu pe pia?a muncii. Pentru aceasta viitorul angajator trebui s? publice postul fie la Jobcentre Plus fie într-o publica?ie de larg? circula?ie. Publicarea trebuie f?cut? cu cel mult 6 luni înaintea transmiterii aplica?iei."
    Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva? Adica romanii (si bulgarii) primesc posturile pe care nu le doreste nimeni sau cum?
    In celelalte categorii nu pot aplica deoarece ori nu am experienta de munca necesara, ori sponsorul bursei mele nu va fi de acord cu "International Graduates Scheme".
    Pt. prezentele aplicatii prospective la joburi am primit doar raspunsuri negative, insa nu si motivul. Asa ca-i rog pe cei avizati sa-si dea cu parerea: is it because I'm a Romanian? (ca sigur voi produce mai mult decat investitia lor de 190 de lire pt. permisul de munca) Sa stiu sa nu mai pierd timpul degeaba si sa "aiurez" la "oportunitatea" de a lucra in UK (poate d)in 2009(?)
    Multumesc anticipat pt. eventualele raspunsuri.

Razvan

6. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    pt puiu33: era o discutie pe forum acum cateva luni (2-3) in care se spunea ca membrii de familie ai unui self-employed nu au restrictii pe piata mucnii - am verificat si eu situl de la HO si intr-adevar asa era. Mai mult, am telefonat la HO, si mi s-a confirmat acelasi lucru. Acum, e usor sa inregistrezi pe cineva prin telefon la HO ca self-employed, iti vine scrisoare acasa de confirmare ca respectivul e inregsitrat ca self, iar tu apoi ai acces nerestrictionat pe piata muncii. Mai mult, daca doresti, poti obtine un fel de certificat care sa ateste acest lucru pt angajatorii care nu stiu asa.

7. demiurgul

demiurgul New Member

Trophy Points:
    0
    Da am fost cam necioplit dar eram atat de nervos incat am spart monitoru de calculator...a trebuit sa cumpar altu ... vreo 80 de lire ..

Oricum ..sper din tot sufletul sa se rezolve ....si nu cred in cele din urma ca e vina lor ...birocratia este peste tot in lume...asta este ...nu putem decat sa inghitim si sa ne continuam drumul umili ....asta este viata .

8. silvia

silvia New Member

Trophy Points:
    0
    -party- arty- -weehee- eehee-

1 LUNA, 3 SAPTAMANI SI 6 ZILE....
    Atat a durat pana am primit yellow cardul. Nu credeam ca o sa il primesc avand in vedere durata cursului. Am inceput ESOL pe 3 martie. Pe enrolment letter scria ca dureaza pana in 31 iulie, deci 5 luni, dar de fapt cursul se termina pe 13 iunie. Pe 1 aprilie am trimis actele si am primit cardul pe 28 mai. Date of issue este 22 mai. Dupa lege as avea drept de lucru pana in 31 iulie + 4 luni. Din septembrie vreau sa incep alt curs ca sa imi mentin statutul de student dar nu stiu daca va trebui sa aplic din nou pentru alt card sau pot merge pe asta mai departe.
    Va rog mult, poate stie cineva exact cum se procedeaza.

mersi mult
    Silvia

9. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Razvan, de-abia am vazut mesajul tau, imi cer scuze ca nu am raspuns.
    Din pacate nu stiu raspusnul la intrebarea ta " cit dureaza pina primesti yellow card", ptr ca nu lucrez in domeniu si nu ma bag unde nu e de domeniul meu. Pot insa sa-ti spun ca, daca pasaportul tau este cu UKBA atunci cind trebuie sa calatoresti, e suficient sa folosesti cartea de identitate.
    Sincer nici nu stiu nimic despre yellow card si cum se obtine. Este ceva inventat doar de anul trecut si unde lucrez eu, nu vedem asa ceva si nu avem de-aface cu ele. Imi pare rau daca nu ti-e de folos acest raspuns. Sint sigura ca cei de pe forum care au aplicat ptr yellow card - iti pot spune la ce timp limita sa te astepti!
    Good luck

10. razvand

razvand New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc, "agnb"!
    Am rezolvat altcum situatia (e drept doar partial). Am sunat la UKBA, le-am explicat problema, iar una dintre angajatele de acolo m-a informat ca in cazul in care imi cer inapoi pasaportul trebuie sa inaintez o cerere in acest sens, furnizandu-le datele mele si data la care doresc sa primesc pasaportul, urmand ca de la data respectiva aplicatia mea sa intre in stand-by pe perioada absentei mele din UK.
    O data intors, ii contactez din nou si le furnizez noua adresa (si probabil pasaportul, desi aspectul acesta a fost exprimat cam ambiguu).
    Varianta calatoriei cu cartea de identitate e intr-adevar atragatoare insa nu cunosc procedura in cazul tranzitului mai multor state membre si disponibilitatea autoritatilor vamale ale statelor in cauza in a-mi accepta explicatia cu UKBA.
    In al doilea rand, poate ca Royal Mail e un serviciu serios in a-mi livra pasaportul la domiciliul din UK, insa in situatia intoarcerii mele in tara pe perioada verii, ar fi antrenat in acest demers mai mult de un serviciu postal, iar Postei Romane as ezita sa-i incredintez livrarea acestui act important...
    Ramane de vazut daca UKBA se vor conforma indicatiilor transmise in cererea de restituire a pasaportului.

11. razvand

razvand New Member

Trophy Points:
    0
    In fine, se pare ca s-a rezolvat si cu Yellow Registration Certificate (YRC), caci am primit luni, 2 iunie, pasaportul si documentul in cauza, emis la 30 mai, dupa 5 saptamani si 2 zile de la primirea documentatiei necesare de catre UKBA.
    M-am mai linistit deci, tinand cont ca in cazul meu timpul se masoara in secunde...
    Din cate am inteles de pe forum (inclusiv acest topic), YRC mai este valabil 4 luni dupa terminarea cursului urmat. Rog cunoscatorii sa-mi confirme. Problema mea tine insa de statutul meu dupa terminarea cursului. Voi avea statut de simplu cetatean european dupa ce termin masterul si in consecinta drept de sedere de maxim 3 luni in UK sau statut de student, conferit de YRC?
    Multumesc anticipat pt. eventualele raspunsuri.

12. anda55

anda55 New Member

Trophy Points:
    0
    PENTRU Che.
    Te rog explica-mi si mie de unde se poate obtine acea scrisoare de confirmare.
    Si unde pot vedea pe site HO prevederea de care vorbesti tu?
    Multumesc anticipat.

13. anda55

anda55 New Member

Trophy Points:
    0
    Te rog da-mi si mie site-ul HO pe care zici tu ca ai verificat si ti s-a confirmat ca membrii de familie ai unui self-employed nu au restrictii pe piata muncii.
    Si de asemenea, te rog spune-mi de unde se poate obtine certificatul care sa ateste ca tu, ca membru de familie al unui self-employed, ai drept nerestrictionat pe piata muncii?
    Iti multumesc.

14. daniella75

daniella75 New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Anda, Puiu are dreptate. Stiu din proprie experienta ca asa este pt. ca si eu sunt o sotie de self emplyed si tocmai am primit blue card-ul. Iata site-ul http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... iveworkuk/

15. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
  16. anda55

anda55 New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Daniela si Oana, va multumesc foarte mult.
    Eu si sotul meu am trimis aplicatia pentru carduri. El este self employed (dar abia acum a aplicat pentru yellow card) si formularul BR1 e completat de el, iar la rubrica la care trebuiesc trecute persoanele din familie care aplica odata cu el sunt trecuta eu.
    El a trimis toate actele necesare, plus pasaportul meu, certificatul de casatorie si fotografiile mele.
    Sper ca este in regula si ca nu mai trebuiau trimis si alte acte.
    Tu Daniela spui ca acum ti-a venit blue cardul. Poate imi poti spune si mie daca am trimis bine aplicatia.
    Multumesc muit,mult, mult.

17. anda55

anda55 New Member

Trophy Points:
    0
    Si mai am o intrebare, totusi.
    Che spune ca "poti obtine un fel de certificat pentru angajatorii care nu stiu acest lucru" adica pentru cei care nu stiu ca tu, ca sotie de self employed ai drept de munca.
    Oare se refera la blue card? sau o fi un alt certificat??

18. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Da,exista un blue card "provizoriu" ca sa zicem asa,si asta pentru motivul ca dreptul tau de munca depinde in totalitate de statutul sotului in primele 12 luni de munca(atentie,12 luni de cand te-ai angajat,nu de cand ti s-a emis card-ul).
    Pentru el se aplica cu BR1.Dupa cele 12 luni de cand te-ai angajat nu vei mai depinde de statutulsotului tau si vei avea drept de munca fara restrictii pe piata muncii si sotul tau va putea aplica si el pt blue card,de aceasta data el va fi dependentul tau.

Mult succes !

19. bichonu

bichonu New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare cu yellow cardurile : Deci in prezent fac un NVQ , si am aplicat pentru yellow card , scoala o fac o zii pe saptamina , restul lucrez , cica " practica " , vreau si eu sa intreb , dupa ce imi vine yellow cardu , pot sa imi schimb locul de practica ? adica pot sa imi iau alt job la alta firma ? care stiti ? si daca imi poate da careva numarul de telefon de la cei care elibereaza yellow cardurile . Mulumesc mult . -scratch- cratch-

20. daniella75

daniella75 New Member

Trophy Points:
    0
    La fel am procedat si noi, nici sotul nu avea yellow card, deci am aplicat impreuna cu BR1. Cred ca aplicatia ta este trimisa bine. Acum nu va mai ramane decat sa asteptati.

Share This Page