22.1 C
London
Friday, August 12, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Uite ce am gasit in ziar astazi!!!!

Discussion in 'SEZATOARE' started by alin, Nov 24, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Prinţul Charles a sosit în după-amiaza zilei de joi la Bucureşti, pentru discuţii cu preşedintele şi premierul, pentru ca în zilele următoare să viziteze proiecte pe care le susţine în sate din Transilvania.
    Prinţul Charles i-a spus, joi, premierului Emil Boc că face lobby pentru promovarea României, ca obiectiv turistic, în Regatul Unit al Marii Britanii şi şi-a exprimat disponibilitatea de a oferi expertiză la înfiinţarea unor parcuri naturale, după modelul celor din Marea Britanie.
    În discuţia avută la Palatul Victoria , Şeful executivului şi Prinţul de Wales au avut un schimb de opinii cu privire la agricultura ecologică şi securitatea alimentară.
    Mostenitorul coroanei britanice este implicat în domenii precum dezvoltarea durabilă, protecţia mediului, agricultura ecologică, turismul rural, conservarea patrimoniului cultural al satelor româneşti, asistenţa socială pentru copiii orfani, sprijinind Proiectul Carpaţi.

Din arhiva:

"Transilvania este probabil în sângele meu", a declarat Charles, care şi-a cumpărat şi o proprietate în satul Viscri din judeţul Sibiu, şi care vizitează destul de des regiunea.
    Într-un sat transilvănean, a trăit bunica străbunicii lui, o principesă numită Alexandra de Wurtenberg, care a murit la 28 de ani. Mormântul acesteia, exista si azi în biserica din sat (Sângeorgiu de Pădure, din judeţul Mureş). Este bunica Reginei Mary a Marii Britanii, născută principesa de Teck. Regina Mary, la rândul ei, este mama regelui George al V-lea, bunica reginei Elisabeta a II-a şi străbunica lui Charles. Regele Ferdinand şi Regina Maria ai României au fost, în anii 20, apropiaţi de Suveranii britanici, GeorgeV şi Mary.

2. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    O imagine prezenta in presa romaneasca. Nu dau numele publicatiei ca nu ma platesc ei sa le faca reclama.:p Poza spune mai mult decat 1000 de cuvinte. Locatia: Pipera. Si da, s-au facut studii, proiecte, inaintea inceperii lucrarilor, iar banii vin de la... Nuuu, nici de la Mos Craciun, nici de la Iepuras. [​IMG]

3. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Ref la pasarela: ce trist pentru cei de acolo...

4. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
  5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Extraordinar! Cata gratie!

Oare cand om ajunge sa vedem un quiz pe BBC cu "recunoasteti artistii"?

Exquisite! How graceful!

I wonder if we'll ever live the day to see a quiz on the BBC website entitled: "Recognise the artists".

6. gbtekkie

gbtekkie New Member

Trophy Points:
    0
  7. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
  8. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    Lina, m-ai deprimat pentru trei saptamani... (Nu e vina ta, normal!)

:( :( :(

9. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    lina,
    pe mine m-ai amuzat pt trei saptamani,mai ales cu chipul lui guta/base,pacat ca nu l-am putut face save!

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna dimineata,

Uf, astea sunt faze culese de teribilisti, adaptate, editate cu scopul de a genera caterinca. Sincer chiar nu merita amintite...Este dureros, dar unii vad acest lucru ca amuzant.

Candva am reusit sa determin un autor de blog sa stearga imaginile de gen de pe site (el nici nu era roman si jum. din imagini erau de prin Rusia). Toti au "uscaturile" lor, dar eu nu am vazut occidentalii-chiar si cei de aici-sa-si afiseze rebuturile. Dar "unora la place jazz-ul"...

Ce sa zic,dezamagita... :(

11. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu cred ca il poti aprecia pe Rebreanu (de ex),sau Slavici,la adevarata valoare,fara a fi capabil sa il poti aprecia si pe Ion Baiesu (de ex).

Satira si autoironia sunt o latura naturala a romanului.
    Suntem ceea ce suntem,si venim de acolo de unde venim.

De ce nu as rade cu pofta cand vad acest gen de imagini?
    Sunt reale si,realistice.

Un utilizator indemanat de youtube poate gasi imagini defaimatoare la adresa oricarei natii de pe terra,probabil.

Aha,uitasem,buna dimineata!

12. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    Da, dar de ce 'alte natii de pe Terra' nu-si fac slideshow-uri de genul asta sa le posteze pe Internet? Eu nu-mi aduc aminte sa fi vazut vreunul...

Genul asta de amuzament imi aminteste de exhibitionismul din RATB.

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    E parerea ta si ai dreptul la ea. Totusi eu nu am vazut asa ceva pe forumurile englezesti care se respecta.

Poti veni cu niste contraexemple?

14. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    cata246 a scris:
    Buna dimineata si tie Cata.

Sa inteleg ca autoironia era in acel "vati distrat", nu?
    Da, ai dreptate, suntem ceea ce suntem. Sunt lucruri reale si realistice, in direct si inregistrat, si mai ales senzational.

Dar parca aici discutam despre ce am gasit in ziar? Chiar trebuie sa le acordam asa o mare atentie acestor vedete ale net-ului ("editind Eu")?

Kitten, poate alte natii au alte sisteme de valori? Poate in alte natii nu sunt atat de multi indivizi care "au ceva de demonstrat"?

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Bine spus:

"nu va fie teama ca ın toata lumea mai vezi aşa ceva.sınt şi lucruri frumoase de vazut la noi.dar bineınteles ca prostia ne amuza.oricum felicitari pentru postare şi aşteptam şi lucruri frumoase din ROMANİA.sa nu uitam ca sıntem pe net şi ne facem prea mult de ruşine.şi aşa avem o reputatie foarte ....buna.o seara buna."

Bravo, d-na/d-ra Rodica!

16. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Mai copii,

ne certam degeaba,-si aici,la mai copii,rebecca,te-am inclus si pe tine.

Ce vreau eu sa spun este ca,postarea deja exista pe net,vrem sau nu vrem!

Ai cautat special pe youtube lucruri defaimatoare la adresa altor natii si nu ai gasit?

Cum tu ai postat acel link despre Romania (excelent) de pe youtube,altii,incearca se ne readuca cu picioarele pe pamant.

Inteleg insa ca sunteti, mai tinara generatie,

dar eu chiar am stat in fata televizorului cate 20-30 de insi (asta in privat) ca sa ne uitam la tv,asa cum apare undeva si in clipul acela.

silverfern,

nu doar in acel "vati distrat",ci in tot filmuletul ca atare..

Pt mine a fost un fel de Romania Pitoreasca
    Ai vazut reportajul lui Michael Pallin de pe BBC,acu cateva luni?
    Nu stiu cat de departe era de asta!

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu nu mi-am propus sa ma cert cu nimeni. Repet: ai contraargumente? De ce nu le postezi? Pe mine chiar nu ma amuza...dar n-o sa pot spune ca proprii romani isi defaimeaza tara,as fi catalogata anti-romanista/nationalista, e alegera noastra ce promovam, tine probabil de "libertatea exprimarii", care ajunge pana la incalcarea normelor de bun simt si respect.(din pacate pentru unii, din fericire pt. altii)

Enjoy! :( si LA MAI MARE!

18. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar azi am citit pe alt topic cum e cu partea plina a paharului....si cu cea goala.
    Aceste clipuri sunt facute de niste analfabeti care nu stiu sa scrie pentru ca probabil nu au terminat nici liceul si am mai vazut zeci de astfel de imagini.
    Atata vreme cat nu ma impresioneaza cu nimic nu cred sa fie ceva probleme.
    IN EGALA masura este plin net-ul cu imagini care iti taie rasuflarea de frumoase ce sunt, cu Transfagarasanul si dansurile calusarilor.
    Depinde de fiecare la ce alege sa se uite.
    Mie personal nu mi se pare chiar asa strigator la cer slideshow-ul...cu atat mai mult cu cat sunt reale.
    M-am imprietenit cu un batranel de o simpatie rar intalnita, la unul din job-urile mele care stie ca sunt din Romania si care acum cateva zile mi-a spus ca are niste prieteni care au fost pentru o saptamana in Romania.
    L-am intrebat unde si i-a parut rau ca nu stie sa-mi spuna dar si-a facut temele si peste 2 zile a venit cu articolul din ziar, printat, cum ca prietenii lui fusesera la Barlad si dormisera la casa memoriala a lui Emil Racovita (daca nu ma insel).
    Nu avem motive sa ne ferim de realitatile tarii noastre, sunt sigura ca acei oameni au fost impresionati de minunatiile Moldovei dar sunt sigura ca au vazut si gaini pe drumul national, sunt sigura ca au depasit si cateva carute darapanate....
    Plusurile si minusurile sunt in orice tara ...e mai dureros dupa mintea mea ca oamenii sa aiba multe minusuri.

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da, Lutoniana,

De acord. Dar de ce sa promovam si minusurile cand avem extrem de mult de lucrat la plusuri?
    Aici este partea care mie cel putin imi scapa...Si repet, nu ai sa vezi asa ceva promovat de tarile civilizate,desi si eu si altii am vazut cu proprii ochi...
    In asta sta mica-mare diferenta... :(
    Ipocrizie? poate, eu as numi asta mai degraba good marketing strategy. ;) and respect for genuine values.

PS Am raportat link-ul ca fiind plin de trucaje.Puteti face acelasi lucru daca va pasa. Optiunea: Raporteaza(de sub colajul de poze-atentie pt. a trimite, click din nou pe RAPORTEAZA!)

Nu repet link-NU MERITA.

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    O alta modalitate e asta (pt. ca nu se confirma mesajul raportat).

http://www.trilulilu.ro/contact

Va puteti folosi si de terms and conditions pe care individul asta numai nu le-a respectat.
    Multumesc.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page