9.4 C
London
Friday, December 06, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Uite ce am gasit in ziar astazi!!!!

Discussion in 'SEZATOARE' started by alin, Nov 24, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Doar atata ma rog sa fii vazut acele comentarii doar din curiozitate si cercetare stiintifica , nu ca ai fi dorit sa te pui la punct cu ultimele hit-uri

2. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
  3. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Imi place sa cred despre mine ca sunt tolerant si ca accept fara prejudecati lucruri de calitate, chiar daca provin de la alte rase de oameni.
    Daca tu crezi ca "manelele" sunt rezultatul inculturii, imi dai si mie voie sa caut frumusetea pana si acolo? O fi, n-o fi, e alta discutie.
    -sssst-

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Am zis eu ca unii vin , dau cu bota'n balta si dispar ... Vali , se pare ca nu am gresit in privinta ta .

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    "Tata , zice puradelu' catre bulibasa, ce-i aia democratie?
    Cand ne ducem la piata bre, si plecam cu caruta incarcata cu de toate, cand primim alocatia de la stat si-o cheltuim intr-o zi, s'apoi mergem la cerut!
    S'atunci, de ce ne'njura romanii tata cand le furam cartofii de pe camp?
    Pai aia'i rasism fiule!"

Sau pe'acolo!

Ce nu se intelege cred este ca, nimeni nu va putea fi 100% perfect , din acest punct de vedere.
    Vorbele pot fi intotdeauna interpretate.

Chiar si cand scrii, ca Ela de ex,

"nu sunt rasist!",
    vin eu si te intreb, "dar de ce vorbesti despre asta?"
    Te uiti cumva aiurea spre unu', alb/negru/galben/rosu/bla/bla, poate oricand sa vina altul sa spuna ca te-ai uitat "urat" (am vazut cu ochii mei acuzatii de acest gen!).

Oricine , intr-o pozitie cat de cat ma refer, tremura ca cainele la injectie sa-si scape v-un porumbel pe gura!
    Traim intr-o lume terifiata de asa ceva, de frica de a fi "politically correct"
    Si bineinteles, albii fiind preponderenti, au fost primii sa fie acuzati,dar, stati cuminti si linistiti,
    in cateva decade se intoarce roata, stim cu totii ce a relevat ultimul census.

Toti stiu ca exista dar, cum spuneam, toti se feresc sa vorbeasca, mai injuram pe sub barba cand si cand.
    Mai nasol e ca s-a ajuns la disensiuni aici, unde eram un nucleu de amici,din acest gen de motive!

Rog pe oricine are cunostintele necesare, sa-mi dea explicatia si definitia rasismului, dar, fac si eu ca omu',
    nu dex/alea/alea.

6. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Nu esti rasist daca nu-ti place mirosul din casa nepalezilor, indienilor sau mirosul hainelor unui tigan; deasemeni nu esti rasist daca nu vrei sa stai intr-o regiune unde miroase a petrol de la rafinarie sau langa un restaurant indian. Probabil ca nici asiaticilor sau arabilor nu le place mirosul de mici la gratar si asta nu-i face rasisti.
    Eu personal am avut in ingrijire, prin virtutea meseriei, pacienti romi, unguri, romani, turci...nu facea nici o diferenta cu ce accent vorbeau sau culoarea pielii; prin urmare nu consider sa fi fost vorba de rasism nici in Romania cu atat mai mult in UK, si ca mine sunt sigur multi romani.

'rasismull' la care facem referire, cred eu, cam toti romanii astia .... comunishtizati, este derivat - cum a observat cineva si mai devreme - din teama pe care am dobandit-o cred acasa/Romania, constienti fiind ca trebuia sa 'ai grija' cand umbli prin cartierele rau famate sa nu fii luat la bataie, de cersetorii de care nu stiai cum sa scapi cand se tineau dupa tine, sa-ti pazesti buzunarele si geanta, s.a.m.d. cam toate 'relele' fiind atribuite tiganilor.
    De aici si pina la a spune ca TOTI suntem o apa si-un pamant ....mai e cale lunga. Nici imigrantii nu-i fac pe toti englezii pedofili pentru ca in UK procentul acestora e mare, sau nu inseamna daca unii fac discriminare pe baza de varsta, chinuindu-i pe batrani in nursing homes, toti englezii sunt la fel.

7. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Te-am avertizat...

Daca esti baut, scrie-mi pe email si discutam. Daca faci asta intentionat sper sa te calmezi in cele 7 zile de concediu.

Odihna placuta, pe curand!

8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    E clar ca nu suntem TOTI.
    Eu vorbeam mai devreme de educatia aia de mici, unde eram invatati sa ne ferim de o RASA de oameni.
    Chestia aia nu iese din cap usor. Si na, fireste, nu e vorba de 100% din populatie, ci de o majoritate.

Observand comentariile de pe youtube, de la diverse ziare, discutiile cu diversi, nu am putut sa nu remarc o "problema" pe care o au cu tiganii.
    Chiar si prieteni de-ai mei, de etnie roma, au o problema cu tiganii. A se intelege ca "tigan" nu defineste aici o rasa, ci un comportament.

Acum, daca acest comportament este in majoritatea cazurilor confundat cu o rasa (de unde ii vine si numele dealtfel), noi trebuie sa trecem peste asta, macar in public sa ne comportam ca si cum am intelege "fineturile", chiar daca se pare ca nu le intelegem.

Zic si eu. Poate gresesc.

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu e corect!

Vali si-a exprimat niste ganduri/idei.
    Nu e corect deci, in acest scurt mesaj, sa insinuezi ca e baut ,
    poate ar fi trebuit mai intai sa afli daca e asa sau nu.
    Si cred ca ai apreciat gresit ca Vali nu va putea trai fara acest forum, ma indoiesc ca-l vei mai vedea pe aici!

10. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Guys, chill.

Problema noastra e ca noi nu suntem obisnuiti cu termenul de multiculturalism. In Romania n-am stiut decat de romani si de tigani. Asa am fost invatati si educati de mici. Chestii gen "daca nu esti cuminte te dau la tigani" cred ca inca se mai intalnesc in multe familii din Romania.

Cu timpul trebuie sa ne adaptam cu multiculturalismul, nu e usor dar n-avem incotro pt ca toate spciile asa au evoluat. Adaptandu-se.

11. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Definitia pura a rasismului .

Poate ar fi mai bine , sa nu mai discutam subiecte ,,complexe,, . Vad ca multa lume este depasita .

12. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @theman - definitia pura a rasismului sta in educatia multora dintre noi.
    Ce este foarte important - NU E VINA NOASTRA.

Asa cum am mai spus, in opinia mea trebuie sa depasim momentul ala, sa INTELEGEM unde gresim si sa invatam de la altii, mai "versati" in ale multiculturalismului.

Eu sunt constient ca e greu, si mie mi-a fost greu sa inteleg. Poate nici acum nu inteleg pe deplin cum ar trebui sa ma comport.
    Din pacate (sau din fericire) sentimentele pentru alte rase, daca sunt diferite fata de ale rasei tale, nu pot fi expuse in public. Pentru ca nu e corect, in unele tari este si ilegal.

Mi-ar placea sa existe un loc unde rasistii sa poata fi rasisti. Ar fi un fel de razboi online, controlat. Sa vada lumea unde poate duce.
    Bine, s-a vazut unde poate duce, dar pentru asta tre sa rasfoiesti putin cartea de istorie.

13. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Poate m-am exprimat gresit. Nu am convietuit decat printre romani si cetateni romani de etnie rroma.

14. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Admin, intai ne bagi pe toti in aceeasi oala spunand ca “Romanii sunt rasisti.”

Vali a spus doar ca “bati in retragere, te dezici elegant de orice te-ar putea baga si pe tine in albia asta de porci.”
    Nu te-a insultat sau atacat;

Adrian, spui ca “te las sa te minunezi inca 10 minute ca o curca intre 2 buturugi.”
    Asta mi se pare o comparatie defaimatoare la adresa lui Vali.

Vali iti ofera si explicatia remarcii sale: “Eu unul nu ma simt rasist, pe mine m-a jignit afirmatia ta, poate chiar ceva mai mult decat articolul de ziar. Asta ca sa-mi explic comentariile la adresa ta.”
    Deci daca tu ai afirmat ca suntem rasisti ...in gluma, cred ca ar fi trebuit sa evidentiezi aceasta.

Daca cele scrise sunt “targeted" inspre ROMANi ONLiNE, nu sunt scrise "la plesneala" nu ar trebui sa-ti versi furia pe Vali sau oricare alt sustinator al forumului.

“Daca esti baut, scrie-mi pe email” – cine facea primul chestia asta ..... ;)

Concluzia ar fi ca vacanta e cam neplatita.... -wow-

ps: si nu, nu-l cunosc pe Vali decat de pe forum.

15. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Splash , eşti sânge din sângele meu , aşa te vreau , dar , mi-aş dori să explici şi ultimul post a lui Vali .

Sau ăla nu se pune ? sau putem să trecem cu vederea că era nervos ? sau ...

16. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    ala a venit dupa...deci ar fi fost prima avertizare, insa probabil nu se mai ajungea acolo -ras4-

17. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu as vrea sa fac pe avocatul, pentru ca nu cred ca e cazul.
    Ce vreau sa mentionez totusi este ca in opinia mea, initial nu este vorba de atacuri intre un admin si un moderator, ci era vorba de altceva.

Am incercat sa inteleg ce i-a determinat pe cei doi sa se "infurie" unul pe celalalt.
    Daca in cazul lui ValiB este clar - s-a simtit jignit, poate in cazul lui Adrian nu e asa clar.
    Cred (opinie personala) ca s-a simtit ofensat ca ii spune cineva ce trebuie sa faca (putea fi oricine, eu, theman73). Apoi a vazut ca Vali nu a acceptat ca definitia rasismului in termenii folositi in UK nu corespunde cu cea din dictionar. Si totul a degenerat.

In fine, sper sa se intoarca Vali, chiar daca se simte in continuare atacat. Are oricand posibilitatea sa isi explice punctul de vedere.
    Eu sunt adeptul tolerantei si astept sa avem o discutie pe tema rasismului si cum este el inteles de diverse natii, dar fara nervi si fara presiune.

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Dar, de ce sa nu citim si celelalte 1861 de postari ale lui Vali?

Omule',
    de cat timp citesti TU pe aici?

19. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @dromaderu - de asta cred si eu ca nu trebuie sa ridicam tonul unii la ceilalti.
    Cred ca maine, cand se calmeaza spiritele, problema sa se rezove de la sine.

Suntem latini, luam foc repede, trebuie sa intelegem si aspectul asta, nu?

20. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Dromi , nu cred ca vechimea pe acest forum are vreo relevanta in atitudinea noastra . (Vali este cu 11 luni mai batran ca si mine , pe acest forum si tu cu 6 luni)

Am spus-o de atatea ori , nimeni nu ar trebui sa se creada mai superior decat altii , doar pe motiv de functie , slujba , atitudini sau alte lucruri manuale . Cele 1861 de posturi ale lui Vali nu ii dau nici un drept sa se creada mai bun , drept , corect , decat alti membrii ai acestui forum .

Cele 1861 de posturi au fost scrise cu un scop bine definit , scop pe care doar eu si Vali il stiu . -strambat2-

Daca tu consideri ca cei mai vechi sau cu mai multe posturi , au voie sa scrie ce vor , cum vor pe acest forum , inseamna ca traim in doua lumi paralele .

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page