1.1 C
London
Thursday, December 12, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Uite ce am gasit in ziar astazi!!!!

Discussion in 'SEZATOARE' started by alin, Nov 24, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    10 la toate. Nu sunt adeptul casatoriei, dar cu siguranta mi-as petrece viata alaturi de cineva de culoare.

2. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pai ti-ai dovedit singur, ce nevoie mai ai de alte dovezi?

------

LE: Mie mi-a demonstrat un englez ca suntem rasisti ca popor. Si inclin sa-i dau dreptate. Fireste, cei mai educati o sa-si invinga "radacinile", dar noi, ca popor, nu suntem un popor care sa aprecieze multiculturalismul, sa accepte minoritatile sau multitudinea de religii.
    .
    Partea buna este ca nimeni nu m-a rugat sa ii sterg comentariul de pe topicul incriminat, toti isi asuma afirmatiile, greselile si cel mai probabil s-au schimbat pe parcurs.

Am adunat AICI ziarele romanesti care au mentionat stirea din express.co.uk.
    Va invit sa cititi comentariile de la fiecare articol, sa vedeti daca noi, ca popor suntem mai ne-toleranti fata de alte popoare.

Vali, mi-e greu sa cred ca ai fost crescut altfel decat toata Romania.
    Pot sa cred si sa accept ca odata cu educatia superioara ai scapat de rasism. Asa cum am facut-o multi.

3. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Fac pe avocatul diavolului: google translate mi-a gasit imediat "pikaninny" (sub alta scriere - ambele sunt acceptate) pentru "negrisori". Deci nu vad de unde si pana unde NUMAI un roman ar fi putut traduce.
    E drept ca habar n-am de topicul cu pricina si nu stiu contextul....

PS: m-am tot invartit daca sa scriu sau nu - eu am ajuns la concluzia ca romanii sunt rasisti (in general, logic ca sunt si exceptii) in urma a ceea ce am vazut cu ochii mei. Cand eram in tara aia de am mai zis eu, aveam colegi romani care strigau dupa colegii de culoare "monkey, monkey" (direct in fata lor, nu si-au luat-o ca erau si la munca la momentul respectiv, daca va vine sa credeti). Am ramas super socata! Si ala a fost doar inceputul unui intreg sir de experiente de genul. Cand m-am imprietenit cu o rusoaica, am primit "aprecieri" de la colegii romani gen "iti tradezi neamul".
    Daca experienta mea supara pe cineva, nu-mi cer scuze, sa-si ceara ceilalti romani care s-au purtat in halul asta!

4. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Haha, nu cred ca asta era ideea. Si stapanii de sclavi din America erau atrasi fizic de bietele femei. :)

Dar de acord cu tine la capitolul compatibilitate si comunicare.

5. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @IPS - din "puradel" trebuie sa scoti "pikaninny", nu invers.

6. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    da, m-am prins acum, ca sa ajungi de la gypsy boys la pikaninny, trebuie sa stii ca puradel are sens peiorativ.

7. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @ValiB - nu fac pe avocatul, dar uite, iti arat un citat care imi spune mie ca am dreptate, ca ai prejudecati cu privire la alte rase (nu neaparat ca ii urasti):

Si cred ca asta spunea si Adi, ca ai avut prejudecati, dar ca ai trecut peste ele. Nu e nimic rau in asta.

8. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Asa vad eu rasismul la romani

9. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pe de alta parte, este posibil sa fie doar Google Translate, iar eu sa fiu paranoic degeaba:
    (cu toate ca mi-e greu sa cred ca un britanic fara cunostinte de limba romana ar putea gasi si selecta "bunatatile", ignorand ce spun ceilalti despre toleranta - plus ca Adi... stie el ceva)

10. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Hai ma Dane ma bagi in ceata rau. In poza de mai sus s-a tradus negrisori nu puradel.
    Cat despre ce s-a spus si ce s-a omis asta nu tine de translator, ci de ce alege jurnalistul sa arate in articol. Voi nu v-ati prins de cand cititi Daily Fail ca jurnalistii prezinta jumatati de adevar si manipuleaxa povesti in scopuri proprii?

11. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Si pt ca tot vorbim de multiculturalism, am o "problema" si chair daca sunt off-topic o expun aici pt a nu mai deschide un thread inutil.

Trebuie sa trimit un mail unei persoane care se numeste "Bhat Snobar". Any ideea daca este de sex masculin sau feminin? Mi se pare aiurea/nepoliticos sa ma adresez cu Dear Sir/Madam.
    Tind sa cred ca e barbat, dar totusi nu vreau sa fac vreo "prostie" :)

12. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Mda , se pare că eu reprezint progresul şi viitorul omenirii şi voi gramaticienilor sunteţi doar nişte dinozauri bătrâni pe cale de dispariţie :

http://m.hotnews.ro/stire/14301242

13. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Hello Bhat?

Semnătură!

14. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Dear Bhatt

Bhatt, meaning a priest or scribe in Sanskrit, is a surname common in most parts of India.

A predominantly Hindu last name, it is found most commonly in the states of Gujarat, Jammu and Kashmir, Punjab, Rajasthan, Haryana, Madhya Pradesh, Kumaon and Garhwal in Uttarakhand, Doti and some parts of Uttar Pradesh, Bihar and West Bengal.

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    TheMan

Progresul nu tine de gramatica/ lipsa ei/ scriere cursiva etc.
    Personal tind sa cred ca tine de educatie si de cat ne respectam unii pe altii si pe noi insine.

Personal, pentru ca-mi place sa scriu corect, o fac, si apreciez mai mult mai mult daca interlocutorul meu are o vorbire si o scriere ingrijita. Asa am fost educata si provin de la tara, nu oras, dar am evoluat, sper.

Dar, in situatia in care am nevoie de-un serviciu, nu stiu, reparatii pantofi, nu m-apuc sa fac galagie sau sa judec prestatorul pentru greseala de pe bonul de plata, ci dupa cat de bine sunt reparati pantofii.

Eu cred ca e loc sub soare pentru toti si tare bine-ar fi dac-am sufla doar in borsul personal si nu si-n cel al vecinului.
    Intelegeti voi ideea...

16. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    +1. Thanks!

Ma gandisem si eu la varianta asta dar voiam sa scriu mai formal. Pana la urma voi folosi formula asta, e cea mai "sigura".

Multumesc mult pt informatii!

17. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pai Vali, acuzatia de rasism nu este aia grava, de a fi arestat, e vorba de rasismul ala pe care il acuza lumea, rasismul "popular", nu stiu cum sa-i spun. Poate ar suna mai bine "prejudecati".

Imi povestea un prieten ca avea doi colegi de culoare. Intr-o zi, unul din ei a lipsit de la munca. L-a intrebat pe celalalt: unde e prietenul tau? R: care prieten? Celalalt, colegul de culoare.
    A urmat, fireste, acuzatia de rasism. Ca de ce nu l-a identificat pe coleg dupa geaca, dupa pantofi, dupa orice altceva decat culoarea pielii.

Acum nu stiu de c e intelegi ca ai fost "Acuzat", cand si Adi a recunoscut ca si el gandea la fel. Nu intelege ca avea o ura rasiala (ca definitia din nu's ce dictionare) ci ca avea tendinta de a clasifica oamenii dupa rasa.

18. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Tot ce mai pot adauga, fara speranta, desigur, e ca esti mai confuz ca Sue Ellen din Dallas, in ceea ce priveste rasismul. -nu-nu-

19. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Pentru asta Vali :

,,"Indienii" nostri din Romania sunt tiganii. Si pentru ei am intradevar puternice resentimente.,,

Vali , mai uitate odata la poza cu rechinul , incadreaza rasismul cumva in poza si o sa-ti dai seama ceea ce tocmai ai scris mai sus .

20. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Deci. Sa ne intelegem.
    Vorbim in termeni pe care fiecare ii intelege cum vrea. Prejudecatile romanilor fata de alte rase sunt numite in UK "rasism". Nu neamarat ura rasiala. Cred ca stim toti despre ce vorbesc, nu e nevoie de desene.

Subiectul este foarte sensibil in alte parti pentru ca au murit milioane de oameni pe motiv ca erau alta rasa, alta religie, alta orientare etc.

Istoria pe care am invatat-o noi la scoala nu ne-a aratat lucrurile astea, sau nu le-a evidentiat. De asta noi, romanii, putem spune despre noi ca avem prejudecati. Popular, printre oamenii needucati din Romania, intalnesti rasism pur. Se observa in comentariile manelelelor de pe youtube.

Faptul ca intelegem si acceptam asta ne face mai buni, nu mai rai. Trebuie sa invatam sa fim toleranti. Mai toleranti decat suntem.
    Sau, cel putin sa nu ne afirmam pozitia in public, unde stim ca ochii sunt asupra noastra. Sa-i lasam pe cei cu comentariile rasiste pe youtube si noi sa incercam sa fim mai mult de atat.

Zic si eu, e doar o parere...

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page