17.6 C
London
Sunday, September 26, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Uite ce am gasit in ziar astazi!!!!

Discussion in 'SEZATOARE' started by alin, Nov 24, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    NU este vorba numai de tigani. Exista retzele mari de infractori "albi" ca sa zic asa. Anul trecut de exemplu, in vecini au arestat 25 de romani care se ocupau de falsificare de carduri si prostitutie. Au fost atat de dobitoci incat au trezit 3 nopti la rand tot cartierul cu o boxa pusa pe geam cu manele. Si hoti, si infractori si prosti, o combinatie care se regaseste din plin la smecheru' roman. Asa ca nu sunt numai tigani. Romanii detin in UK monopolul pe frauda bancara, 89% si nu e o statistica inventata. Nu conteaza ca sunt 900, 1000, 300 sau 10. Conteaza cine suntem si cum suntem, conteaza cum ne reprezentam si din pacate o facem din plin cu mizerii si foarte putin cu lucrurile bune pentru care ar trebui sa fim remarcati. si atunci ne mai miram ca dam apa la moara tabloidelor. Eu ma mir ca nu e cu mult mai rau...

-angry- ngry-

2. bachus

bachus New Member

Trophy Points:
    0
    Cu riscul sa ma repet o zic inca o data ,asta e problema noastra prea ne simtim afectati de cea ce fac unii conationali.Acum ceva timp pe acest forum cineva a deschis discutia despre romanii aflati in detentie la Londra si daca putem face ceva sa ai ajutam,bineinteles discutia a ajuns la coltul rusinii au sarit uni si alti ca nu e treaba lor ca asa merita S.A.M.D. Celelalte natiuni nu fac asa cu infractorii lor,spre exemplu stiati ca spaniolii le platesc un fel de diurna lunara cetatenilor sai aflati in detentie in alte tari,americanii nu mai zic avocat si alte cele,doar romanii daca te duci la ambasada si zici ca tiai pierdut pasaportul pana nu achiti taxele consulare nu ti-l face ,asa tara asa infractori.Si apropo cu cei 25 arestati,daca 5 erau vinovati e mult restul ia bagat la gramada ca asa se intampla peste tot ce isi zic dai incolo de romani si asa nu intervine nimeni pentru ei

3. ralucutza85_sv

ralucutza85_sv New Member

Trophy Points:
    0
    nu ne simtim afectati...suntem afectati!si noi suntem prea "mici" pentru a ne atribui vina ca nu stim ce sa facem cu infractorii nostri.Exista persoane mai "mari" care ar trebui sa ia exemple de la celelalte natiuni...

4. bachus

bachus New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare,acum 2 sau 3 ani un englez a omorat o adolescenta in spania, Alicante sau Malaga nu mai tin minte exact, ziarele de acolo au relatat pe larg acest subiect,nu stiu cate ziare au scris despre asta in anglia,cati englezi au fost afectati de acest lucru?Va spun eu nici unul.Bravo lor.

5. ralucutza85_sv

ralucutza85_sv New Member

Trophy Points:
    0
    un ziar britanic a scris despre romani ....asa cum ziarele din spania au scris despre englezul cu pricina...asa ca... -sorry- orry- dar nu vad legatura

6. bachus

bachus New Member

Trophy Points:
    0
    Am incercat sa pun in balanta modul in care reactioneaza presa din cele doua tari.Hai ma nene chiar nu vedeti realitatea pai scuzama dar copiii aia o duceau de 1000 de ori mai bine la cersit aici decat in satele alea parasite si de Dumnezeu.Doamne fereste nu sant pentru exploatarea minorilor si punerea lor la cersit dar problema de fond nu o ataca nimeni saracia,ignoranta,analfabetismul.Iar palatele alea stati linistiti ca nu le construiesc o singura familie,intr-un palat ca ala stau si 3 sau 4 generatii

7. tess

tess New Member

Trophy Points:
    0
    Eu butonam telecomanda aseara cand am vazut pe ITV 1 un reportaj legat de ce s-a intamplat la Slough cu copii salvati din mana traficantilor.

Toate bune si frumoase....au scapat copiii dar apoi s-au gandit sa arate un reportaj din Romania...mai precis din Berbesti in care arata numai copii de tigani si niste locuri sinistre care numai reclama buna nu ne fac.si cica astia suntem noi romanii!

E revoltator cum britaicii intorc situatia in favoarea lor si spun doar ce vor atat in ziare cat si la stiri. Pun accentul pe romani de parca noi suntem de vina pt tot ce se intampla la ei in tara!

Dar cand te gandesti la cati pakistanezi, polonezi si alte natii sunt in tara asta ei daca fac ceva nu zice nimeni nimic .ka deee ne au pe noi ca tapi ispasitori ..ce sa mai.."blame it on the Romanians" . De noi macar pot sa mai scape asa ca ne mai baga niste restrictii!

Si referitor la ce le fac altii nu stiu cati ati aflat ca rima " This little piggy goes to market/This little piggy stays at home/etc...." s-au gandit sa o interzica din cauza convingerilor religioase a celor care nu manaca porc. Aici de ce nu se mai revolta? ca doar e vorba de ceva care apartine culturii lor si pe care niste straini vor sa le-o ia!

Nu zic ca noi suntem fara pata....in nici un caz....dar sa nu mai dramatizeze atat. Si din pacate nu cred ca putem face mai nimic in legatura cu asta decat sa spunem in continuare ca suntem romani si sa lasam faptele noastre sa vb pt noi.

8. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    bine spus aici...au uitat de atacurile de pe la metrouri , masini capcane si etc., se pare ca de ei le este frica si regina mai face cate un pact cu Arabia Saudita ..., etc.
    Am vazut destule emisiuni cu politzia : spre ex.: intr-o noapte copii dintr-un cartier morti de beti au spart gemurile la cateva casa, au batut lumea pe strada , se drogau si au devastat un parc ...au fost prinsi si dusi acasa la parinti si s-a terminat...
    Acum daca erau romani cu sigurantza urmatoarea zi in ziare:" Romani beti, drogati prinsi devastand parcuri si cladiri..."
    sa le fie rusine de ce au in tara lor, de oamenii lor, betivi lor, drogatii lor si dupa aceea sa vada restul lumii ...de asa e cand regina este "sandibela" si parlamentul nu mai vb (la noi e cam la fel ....) si sa nu uitam ca au planuit moartea Printesei Diana....

http://www.ziarultricolorul.ro/monden.html?aid=9677

9. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    off topic da' totusi, ce draq de ziar mai e si asta?
    Parca e un tabloid legionar din 1929, genul care ar publica fotografia recenta cu silueta de pe Marte hahah

-p4- 4-

10. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Ba eu sunt foarte afectat,ba chiar furios de-a dreptul,de aceste articole aparute in doua din ziarele lor,azi,pt prima oara in trei ani si ceva de cand merge aici la scoala,fata mea,care e printre primele din clasa si din scoala,la invatatura ma refer,in sensul ca este mai tot timpul cu house points,nominalizata in chestiile alea ale lor saptamanale(cine are juniori la scoala stie),deci zic,ca azi doi pustani mai mari s-au luat de ea ca e din Romania,facand haz pe seama ei.Ioana s-a dus direct la profesorul care ii supraveghe atunci si i-a spus,iar d-na respectiva i-a luat pe aia doi deoparte si a vb cu ei.Data viitoare daca se intampla ma duc eu la ei,si la parintii lor,acum ma duc doar la scoala luni,da sunt negru de furie,acum am venit de la servici,si fata imi zice ca "ce s-a intamplat tata cu tiganii si copiii din Romania,ii aduce pe toti aici la furat?".Sunt Daily Express,si Daily mail,le trimit si lor un email indata...

11. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Cata246, istoria arata ca ce patesti tu face parte din categoria "soarta emigrantului". Asa patim cu totii mai mult sau mai putin. Suntem intr-o tara straina, pe un pamant care pana la urma nu este al nostru. Animozitati vor exista intotdeauna si mai ales in aceasta tara supropopulata de mii de rase si etnii. imi pare rau.

12. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Asa e,m-am mai calmat acum,chestia e ca atunci cand sunt eu afectat de comentarii,critici,treaca mearga,dar cand e vb de juniorii mei,ma ia cu negru prin fata ochilor.
    Dar ai dreptate,niciodata nu vom fi acceptati/asimilati,pe deplin,asta e.

13. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Vrem sau nu, trebuie sa recunoastem ca astfel de articole ne afecteaza mai mult sau mai putin pe fiecare, si asta pentru ca pe pasaportul nostru scrie Romania. Si pe undeva e destul de dureros ca trebuie sa suportam consecintele faptelor comise de alti cetateni romani, fie ei tigani sau nu.

Se spune ca asta e viata emigrantului, dar eu am impresia ca noi romanii suntem faultati la maxim de cate ori se gaseste vreun motiv. Poate sunt subiectiv, dar n-am vazut sa se intample la fel cu indienii sau pakistanezii.

Vom merge inainte insa, nu avem alta alternativa. -staycool- taycool-

14. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Parteneru, esti subiectiv. Aceste lucruri s-a intamplat la un nivel cu mult mai grav si cu indienii si cu pakistanezii dar mai ales cu africanii. Problema asta a existat dintotdeauna, nu uita caracterul imperialist si colonialist al UK - sa nu crezi ca asa ceva iese din sange foarte usor. Eu cred ca daca am ales sa venim aici, sa traim aici si a fost pana la urma alegerea noastra, va trebui sa ne bucuram de ceea ce este bun, sa ne revoltam de ceea ce este rau, insa pana la urma sa ne acceptam soarta si sa intelegem ca nu vom fi nicioadata asimilati cu populatia bastinasa (care oricum e atat de diluata incat nu s-ar mai putea spune ca mai exista).

-explain- xplain-

15. taisia

taisia New Member

Trophy Points:
    0
    Am urmarit la stirile de la ora 10.00 pe itv asta-seara, la numai o saptamana de la copiii minori gasiti in aceea casa in londra, o campanie in care tinere din tarile est-europene sunt aduse in uk sa se prostitueze.
    Campania este de bun augur ptr ca tinerele sunt fortate sa faca acest lucru.Deranjant a fost faptul ca noi am fost ,inca o data ,cap de afis asta-seara, asa ca in mijlocul reportajului apar vreo 20 de romance gasite intr-o casa din uk si obligate sa se prostitueze...apoi reporterul englez merge la Bucuresti si ia interviul unui proxenet.
    Poate sunt eu paranoica dar cred ca media in uk a gasit o sursa nelimitata si tot revine la ea incercand parca sa denigreze de fiecare data imaginea Romaniei.Sau poate chiar personajele care iau parte fac asta.Ma indoiesc ca nu exista bordeluri in polonia, cehia de ce trebuie sa fim amintiti de fiecare data, de cate ori ma uit la tv in ultima vreme e ceva denigrant despre Romania.
    Cred ca saptamana asta in fiecare seara o sa arate la 10.00 pe itv urmarea acestiui foarte original documentar.

16. gregory

gregory New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor,da am observat si simtit si eu cum vorbesc si se uita la persoana romana englezii.Eu stau la o familie engleza dar e cu bun simt,am avut ocazia sa ii primesc anul trecut la mine in Sighisoara si ei nu sunt rasisti si-au schimbat opinea despre romania atunci.Adevarul este ca laTV cei ce lucreaza in televiziuni arata doar partea negativa a tarii noastre.Mai bine sa-r uita cei ce trasmit reportaje trasnite la capitala lor Londra,SO

17. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Stiri:

"George W. Bush sose?te ast?zi în România
    Cel mai puternic om al planetei, George W. Bush, ?i so?ia sa Laura se vor afla pentru a doua oar? în România. Aeronava special? Air Force One va ateriza în aceast? sear? la Bucure?ti. Liderul de la Casa Alb?, George W. Bush, va ajunge în România în a doua sa vizit? oficial?, cuplat? cu Summitul NATO, la scurt timp dup? ce pre?edintele Traian B?sescu ?i secretarul general al NATO, Jaap de Hoop Scheffer, vor stabili la Palatul Cotroceni ultimele detalii înainte de reuniunea Alian?ei Nord- Atlantice din 2-4 aprilie.
    Mâine vor sosi la salonul oficial de la Aeroportul „Henri Coand?“ ?i pre?edintele francez Nicolas Sarkozy, cancelarul german Angela Merkel ?i premierul britanic Gordon Brown. Pre?edintele rus Vladimir Putin este a?teptat joi."

18. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Stiri:

Da,eu deja am anuntat ca nu pot ajunge la timp...

Lasand gluma,e bine pt imagine ca se tine chestia in RO,e bine si pt afaceri,mai rau pt bucuresteni,si vb de trafic aici,plus cei ce vor zbura spre si dinspre RO,zilele astea.

19. dya

dya New Member

Trophy Points:
    0

Si care e imaginea negativa?

20. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Pai eu am crezut ca e logic-imagine negativa din punctul de vedere al talibanilor din Afganistan,si al teroristilor de la Al-Quaida.Sau gresesc eu?

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page