20.6 C
London
Wednesday, June 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Uite ce am gasit in ziar astazi (II)

Discussion in 'SEZATOARE' started by Dan, Feb 25, 2013.

1. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Pai de ce @theman73, ca vad ca si tatii romani sunt destul de bine reprezentati :)
    Da, ma distreaza si ma si enerveaza titlul articolului. Plus unele din comentariile pe site-ul telegraph sunt de-a dreptul rasiste.

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai tații ... o seară bună in continuare .

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
  4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    ,,It's not our fight. Britain has jumped into practically every war going in the past hundred years or so, and now the country is in a right old state. Let's sort out our own problems (NHS, benefits, education, employment) before we go firing hundreds of million-pound missiles which will bring no direct benefit to our country.
    - Gaz, Elsewhere, 30/8/2013 11:05
    Click to rate Rating 1770

Ca sa inteleaga lumea de ce pleaca vest-ul la razboi ... direct benefits .

Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article ... -East.html

5. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pai asa interpretezi orice theman. Si daca scrie unu "salut" tu citesti "slut" si-l iei la bataie ca te-a jignit.
    In plus, e doar un comentariu de pe dailyfail.

Citeste si tu, spre comparatie, comentariile din libertatea, cancan... vezi ce zic oamenii acolo si daca te poate judeca pe tine cineva prin prisma vorbelor alora. Zic si io.

PS: apropo ca mi-am adus aminte, ghici unde se mai schimba borduri in Romania?

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu uita ,,Click to rate Rating 1770,,

Asta am vrut sa subliniez ca lumea este de acord cu el ....

7. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pai da, ca lumea a inteles altceva decat tine.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  9. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Si nu e 1 aprilie:

http://www.independent.co.uk/news/uk/te ... 98118.html

10. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
  11. laviniadsc

laviniadsc Member

Trophy Points:
    18
  12. laviniadsc

laviniadsc Member

Trophy Points:
    18
  13. Laura16

Laura16 New Member

Trophy Points:
    0
    Tiganusii romani au ajuns si in Canada. In zona unde lucreaza mama este o tiganca romanca care cerseste. La televizor au aratat la stiri o banda de 20 de tigani care au furat. E drept, si tiganii unguri sunt pe aici.
    Cum ajung aici? Banuiesc ca vin ca si refugiati, caci sunt "discriminati" de nationalistii romani. (Au noroc ca nu suntem sarbi sau greci.)
    -bravo-

Totusi, toti tiganii care apar pe la tv in UE sunt din Romania sau sunt si din alte tari? Din cate am cercetat eu pana si UK are tiganii ei, caci tiganii nu s-au oprit numai pe pamantul nostru, ci s-au perdindat prin toata Europa. Stiu ca, dupa o vreme, UK si alte tari au inceput un fel de "gypsy hunt" si asa au micsorat numarul lor. Alte tari i-au expulzat. Altii, au "emigrat", impreuna cu coloniile, in America de Sud si Centrala. Se pare ca nu toti tiganii au venit din India, unele triburi sunt din Pakistan.

" By the 14th century, the Romanies had reached the Balkans and Bohemia; by the 15th century, Germany, France, Italy, Spain and Portugal; and by the 16th century, Russia, Denmark, Scotland and Sweden.[37] (although DNA evidence from mid-11th century skeletons in Norwich suggest that at least a few individuals may have arrived earlier, perhaps due to Viking enslavement of Romani from the eastern Mediterranean or liaisons with the Varangians[42]).

Some Romanies migrated from Persia through North Africa[citation needed], reaching Europe via Spain in the 15th century[citation needed]. The two currents met in France[citation needed]. Romanies began immigrating to the United States in colonial times, with small groups in Virginia and French Louisiana[citation needed]. Larger-scale immigration began in the 1860s[citation needed], with groups of Romnichal from Britain[citation needed]. The largest number immigrated in the early 20th century, mainly from the Vlax group of Kalderash. Many Romanies also settled in Latin America.

[...]

Their early history shows a mixed reception. Although 1385 marks the first recorded transaction for a Romani slave in Wallachia, they were issued safe conduct by Sigismund of the Holy Roman Empire in 1417.[37] Romanies were ordered expelled from the Meissen region of Germany in 1416, Lucerne in 1471, Milan in 1493, France in 1504, Catalonia in 1512, Sweden in 1525, England in 1530 (see Egyptians Act 1530), and Denmark in 1536.[37] In 1510, any Romani found in Switzerland were ordered to be put to death, with similar rules established in England in 1554, and Denmark in 1589, whereas Portugal began deportations of Romanies to its colonies in 1538.[37] "
    http://en.wikipedia.org/wiki/Origin_of_ ... ple#Origin

Din moment ce se stie istoria lor si faptul ca nu sunt doar in Romania, de ce mereu in presa Occidentala se asociaza tiganii cu romanii? Care e scopul? Cine castiga din asta? ONG-urile care se ocupa cu emanciparea tiganilor din Ro? De ce li se spune Romani? Romani-Romanian. Se produce o confuzie.

(imi cer scuze daca am fost prea off-topic. )

14. Anonymous

Anonymous Guest

Well, pai problema e simpla: pentru ca, majoritatea romanilor se asociaxa cu tiganii! Nivelul de viata din Romania e marcat de modele interlope tiganesti. Cu tot ce presupune asta: manele, sabii, stropit cu lapte de la san, argou,... etc. De vina e , cred eu, calitatea invatamantului romanesc.

Vor sari cativa in sus despre olimpico si bla bla, dar, sa nu uitam ca tara are 20 mil de locuitori, nu 200 !

15. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Muzica țiganilor este foarte la modă in România , nu mă mira faptul că atunci când se aud manele în mașini sau ceva curte toată lumea să creadă că este vorba despre ceva tigani .. .

16. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Aveam eu o banuiala!

17. Laura16

Laura16 New Member

Trophy Points:
    0
  18. Laura16

Laura16 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu sunt plecata de foarte mult timp din Romania. Cunosc destule persoane din Romania care nu se comporta ca si tiganii. Valori sunt, pe toate planurile: de la omeni simpli si educati, mesteri populari, la olimpici si oameni de afacere.
    E adevarat ca multi romani se tiganesc. Nu cred ca doar sistemul de invatamant este de vina, ci si mass-media care aste promoveaza de 23 de ani. Apoi, educatia asta de tip colosita. Ma mira cat de multi romani au mentalitate colonista, in loc sa aiba ceva demnitate.

Eu cand am intrebat de ce presa occidentala face mereu asocierea tigani-romani, nu ma refeream la ce se intampla in Romania, ci la faptul ca mereu se spune ca populatia Romaniei sunt deafpt tiganii. Multi nici nu stiu diferenta dintre tigani si romani, desi nu au intalnit in viata lor un roman. Ma intrebam daca populatia din UK sau alte tari crede chiar asa usor tot ce scrie prin ziare si tot ce apare pe la tv !?

19. Diana22

Diana22 New Member

Trophy Points:
    0
  20. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    ,,Europol has identified 240 organised crime gangs from Romania, which account for 6.7 per cent of all criminal networks active in Europe, the Times reported.,,

6.7% din bandele organizate din cei 739.2 millioane de oamnei cat are EU , nu e chiar atat de rau pe cat vor ei sa prezinte situatia .

,,But they believe that the threat from Romanian gangs will not rise significantly when restrictions on the type of work Romanians and Bulgarians can do in the UK are lifted in January.,,

http://www.standard.co.uk/news/world/ro ... 52929.html

Share This Page