7.7 C
London
Friday, December 13, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Uite ce am gasit in ziar astazi (II)

Discussion in 'SEZATOARE' started by Dan, Feb 25, 2013.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  2. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
  3. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Sa mai si radem putin, cu toate ca Nea' Jiji vorbeste serios si nu stiu sigur daca e de ras sau de plans.

Gigi Becali stie secretul unei victorii impotriva lui Chelsea in partida de joia viitoate, de la Bucuresti. Finantatorul din Ghencea a dezvaluit ieri ce-si doreste de la spectatori inainte de fluierul de start: "Vreau sa se cinte «Tatal nostru» pe stadion la meciul cu Chelsea, sa cinte toata galeria! Acum, baietii repeta, fac probe. Daca nu ne iese la partida asta, atunci punem planul in aplicare la urmatoarea partida".

Sursa: www.gsp.ro

4. Dr. Evil

Dr. Evil Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Gasser
    Si la indieni functiona dansul, pentru ca se opreau doar cand incepea ploaia.

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ai vreo problema cu indienii?

6. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Here we go again:

http://www.express.co.uk/news/uk/380512 ... ur-streets

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/ ... -show.html

Up to one in three Romanian migrants have been arrested, figures have showed, as the country ranked second in a list of foreigners held over serious offences. Some 27,725 Romanians were arrested for offences in London over the past five years, Scotland Yard said, including 10 for murder and more than 140 for rape. The figures, published under the Freedom of Information Act, will fuel fears of a crime wave when restrictions on workers from Romania and Bulgaria are lifted in January next year. Romanians came second only to Poles, who accounted for 34,905 arrests, including 84 for murder and almost 130 for rape.

-nuuu-

7. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Intentionat au calculat pe 5 ani la numarul actual al romanilor . Din 28.000 , garantat 25.000 sunt pentru furturi din magazine .

M-a trimis compania in ultimele 3 luni sa lucrez intr-o zona unde 80% din furturi erau comise de romani , dupa 3 luni s-a ajuns undeva la 25% .
    Sunt putini cei care fura sa faca bani , dar , majoritatea romanilor in aceea zona au zis ca fura pentru ca toata lumea fura .
    Au ajuns in asemenea hal , incat strigau in gura mare ce trebuie sa fure , in magazin , cu mine langa ei . :(
    Record absolut , un cuplu de pensionari , veniti in vizita , valoare furata : 50 pence

Anyway , daca sunt doar 600 in puscarie , ceea ce inseamna 1% dintre noi , e de bine si arata reaua vointa a celui care a scris articolul .

8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  9. CoslencoG

CoslencoG New Member

Trophy Points:
    0
    Asta incerc si eu sa inteleg.
    Si sincer, nu vad de ce porcaria asta ar mai continua.

Daca unii romani din Romania, prefera sa faca misto de miscarile celor ce chiar vor sa schimbe ceva in tara aia, ma bazez pe ACEI romani ce sunt indeajuns de educati si maturi spre a realiza cat de important este ca noi sa fim uniti in aceste momente si sa OPRIM INDIFERENTA cu care pana acum am tratat atitudinea strainilor ce ne tarasc tara cu tot ce e in ea, prin NOROI.

Sunt destui britanici, credeti-ma pe cuvant, ce sunt de partea noastra si sunt indeajuns de deschisi la minte sa realizeze ca nu venim in UK ca sa stam la asteptat pomana si beneficiile lor, ci ca suntem un real ajutor in contributia ce ne-o aducem tarii.
    Asa ca asta ma intareste si ma indeamna a merge inainte pana ce toti romanii se vor alatura si nu le vor mai fi teama si nu vor mai simti frustrarea de a raspunde la intrebarea "Where are you from?"
    Stiu ca pe acest forum sunt oameni inteligenti care vor face parte din schimbarea imaginii in bine, ce se asteapta demult pentru Romania.

Eu una incerc cum pot spre a schimba ceva si a vorbi despre cum stau lucrurile in realitate, prin relatarea de fapte reale.
    Si fac asta cu ajutorul websiteului meu in care mi-am exprimat parerea ca si replica la articolul scris de BBC, care si pe mine m-a suparat la fel de mult.

http://www.romaniatourism.net/news/is-t ... o-romania/

Daca aveti sansa de a-l citi, va rog a va exprima parerea.
    Ma intereseaza fiecare opinie a voastra.

10. bujalarab

bujalarab Member

Trophy Points:
    16
    N-am gasit in ziar da m-a facut sa zambesc cand la BBC Radio 2, la ora 3, au dat stire cu lei si ursii conficati de la Nutu Camataru.
    Mi s-a parut interesant interesl pt acel lucru din partea lor.

11. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Pe mine m-ar fi facut sa "plang". Tara de 2 bani, n-are nicio sansa de a iesi din mocirla.

12. bujalarab

bujalarab Member

Trophy Points:
    16
    Ei nici chiar asa ca sunt convins ca nu in Romania s-a inventat lucurul ala.
    Nu ne putem preface a fi atat de naivi incat sa spunem: "Da domle', numai in Romanica se putea intampla asa ceva".

13. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ma refeream neaparat la lei si la urasi ci la personaje precum nutu si sile camataru, becali + alti interlopi si "oameni de afaceri"

14. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    "According to official statistics a total of 5,485,164 crimes were committed in England and Wales in 2012, while the British Courts pronounced in the same year 9,540 against Romanian citizens, which represents 0.17% of all crimes committed. However, out of the 9,540, at the end of 2012 only 624 Romanian citizens were in detention in the UK, the figure including also convictions in previous years. The figure of 9,540 convictions accounts for 7.9% of the Romanian community living in the UK.
    If we consider that the Romanian presence in Britain is of approximately 100,000 – 120,000 persons, the figure of 9,540 convictions accounts for 7.9% of the Romanian community living in the UK. Taking into account that in many cases the same person has got several convictions during the same year, those 9,540 convictions were pronounced against a much lower number of Romanian offenders.
    To have a sense of proportion, to 60 million inhabitants of the UK there are almost 5.5 million offences, the overall criminality rate being 9.16%, which is a little bit higher than that of the Romanian criminality rate (7.9%).
    Moreover, Romanian offenders residing in the UK were mainly involved in low profile crimes (64% of the total offences being thefts) whereas high risk criminality is very low among Romanians (according to the same Met source, only 10 Romanian nationals were arrested for suspicions of murder in the last 5 years)."

http://londra.mae.ro/en/local-news/1281

15. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Ar face bine sa contacteze Daily Express , tare ma tem ca redactia o sa se faca ca nu vede .

Hai sa cautam email-ul celor de la Daily Express si sa trimitem cat mai multi acest drept la replica .

Eu trimit aici link-ul :

news.desk@express.co.uk

email sent

si am primit deja raspuns :

postmaster@express.co.uk via service141.mimecast.com
    10:38 PM (1 minute ago)

to me
    This is an automatically generated Delivery Status Notification.

Delivery to the following recipients failed.

News.Desk@Express.co.uk

Final-Recipient: rfc822;News.Desk@Express.co.uk
    Action: failed
    Status: 5.2.2
    X-Display-Name: News Desk

so ?

16. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Din nou, vesti bune de la Daily Fail. Azi avem una bucata:
    http://www.dailymail.co.uk/news/article ... round.html
    (Adevarul spune ca povestile celor de la Daily Fail sunt eronate, unele sunt minciuni sfruntate, altele exagerari: http://adevarul.ro/locale/baia-mare/fot ... index.html )
    ieri una bucata:
    http://www.dailymail.co.uk/news/article ... -here.html

Cand estimati ca se va ajunge de la una pe zi la doua pe zi?

In rest, numai de bine:
    http://adevarul.ro/news/eveniment/scand ... index.html

______
    PS: din subtitlurile DailyFail aflam ca:
    "A European Commission study showed one in four EU citizens would be uncomfortable with a Roma neighbor"
    Cu siguranta ROMANi ONLiNE nu reprezinta un sfert din populatia UE. Deci, chiar daca intreaga Romanie este rasista conform standardelor din UK, unde sunt ceilalti?
    UE are peste 500 de milioane de locuitori. Romania are in jur de 20 de milioane.
    120 de milioane de rasisti minus 20 de milioane de romani = 100 de milioande de rasisti in restul UE.
    Sa-i caute express.co.uk si pe ei, sa fie egalitate. Zic si eu...

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu va mai ambalati si nu va mai faceti sange rau. Dailyshit nu e luat in serios de nimeni. Trage tare sa mentina o cota in piata sa-si mai faca un ban din publicitate. Cititorii care cauta seriozitate si stiri reale o fac in alta parte a presei. Singurii inflamati de "stirile" despre romani sunt romanii. Si, fie vorba intre noi, de cand cu stirea ca Romanionline are membri rasisti, a crescut traficul pe site, in special din partea vorbitorilor nativi de limba engleza. Ce seminificatie are acest fapt nu stiu si nici nu vreau sa comentez. Dar daca e cineva interesat de rasism va pot arata eu niste forumuri autohtone, unde onorabili nostri oaspeti sa nu mai aibe nevoie de traducatori.

18. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Daily Mail e cel mai citit ziar din UK.
    Bate la fund audienta ziarelor romanesti adunate.

Si da, pune si tu niste link-uri "valoroase", ne mai delectam si noi.

19. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Chiar crezi tot ce se scrie prin ziare?

20. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pai nu are legatura ce cred eu. Arelegatura cu ce crede publicul britanic, oamenii care isi iau informatiile din ziarul respectiv, considerandu-l sursa de incredere.

Share This Page