-0.6 C
London
Monday, January 25, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

TV din Anglia

Discussion in 'SEZATOARE' started by bistranvalentin, Feb 24, 2008.

1. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    Vreau sa cumpar 2 televizoare lcd pe care sa le duc in Roamania...dar as vrea sa stiu daca trebuie facut la ele ceva modificari (sunet,imagine) ce pana acuma am auzit o gramada de versiuni.
    A mai cumparat cineva de aici tv pt.Ro?

Multumesc

2. yoo_floriana

yoo_floriana New Member

Trophy Points:
    0
    daca le folosesti pe dolce sau digi sau pe orice receiver satelit nu trebuie sa faci nicio modificare,asta stiu sigur.Vezi cum le cumperi -badteeths- adteeths- ca noi am luat unul cu garantie la el si acum trebuie sa platim tv license,asta e.

3. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    A plati TV licence este o obligatie pe care o are oricine care are Televizor, aici in UK. Noi avem 2 TV - fara garantie- si platim cam 100 si ceva lire/ an ptr licenta. Sau nu te-ai referit la asta?

4. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Bistravalentin a avut o cu totul alta intrebare,nicidecum despre licenta TV.
    Din pacate,sfatul meu pt el vine tot din aceasta parte.
    Orice comerciant de TV-uri e obligat sa te intrebe de adresa si de licenta cand cumperi un TV.Tu doar tine-te tare si zi ca le scoti din tara,nu esti obligat sa si cumperi de la ei.
    Cat despre chestiile ce te intereseaza,nu vad ce probleme ar fi,tehnic vorbind.

5. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Stiu ca nu raspund la intrebarea ta, dar vroiam sa te intreb daca ai verificat si in .ro preturile, nu e mare diferenta si s-ar putea sa iesi chiar mai avantajos (tinand cont si de cheltuielile de transport).

6. annie

annie New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu de ce dar televizoarele de aici nu sint compatibile in Ro - deci atentie am patit asta de doua ori. Dupa ce le assamblezi (instalezi) ai imagine ai toate canalele, dar nu stiu de ce nu poti obtine sunetul - si tot asa am ramas cu televizoare care le-am aruncat in final aici decit sa le duc in Ro.

Parerea mea ar fi ca sa fie ori re-setate de un electronist care este la curent cu ultima technologie - poate este o setare de care nu stiu (dar nu cred) - daca asta este - spuneti-mi si mie va rog. Acelasi lucru este si la telefonie - cablurile din Ro la telefoane nu sint compatibile cu cele de aici.

7. muahdib

muahdib New Member

Trophy Points:
    0
    Nu vad de ce ar fi probleme cu tv-urile de aici, mai ales ultimele modele de lcd-uri si plasme, ca doar le gasesti si in ro si la preturi asemanatoare chiar. Atat timp cat folosesti cablu sau satelit ar trebui sa mearga. Ma gandesc sa nu fie totusi vorba de o setare la sunet. Singurele incompatibilitati ar fi clar la priza unde iei un adaptor si faptul ca nu o sa poti folosi freeview. Ar mai fi treaba cu garantia, in uk sunt mult mai flexibili, fata de ro unde stim cum e(am auzit ca si la dead pixeli stramba din nas). Oricum inainte de a cumpara de aici recomand citirea unor review-uri, ideal ar ceva in genu 32-42", o firma mai cunoscuta in ale tv-urilor, gen panasonic, samsung, etc. Insa la ce am vazut preturi in tara, nu e mare diferenta.

8. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    Ok mersi tuturor.
    Un pic ii alta situatia.Televizoarele as vrea sa le iau de la o cunostinta care se muta inapoi in Germania si nu are de gand sa le duca cu el...sunt 2 lcd uri toshiba de 32' si amandoua is putin mai mult de jumate din pretul unuia din tara

Multumesc

9. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Daca are banda UHF din cate tin minte pt. europa de este este ok!! Daca nu are banda pt. europa poti sa te uiti doar la video sau dvd cu sunet. Cand cumparati tv din anglia trebuie sa va asigurati ca functioneaza in RO de unde il cumparati!!! Bistrane ia modelul tv-urilor respective si cauta pe google daca sunt compatibile in RO!! si gata

Share This Page