9.1 C
London
Monday, October 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Tratament stomatologic gratuit?in ce masura?

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by MonicaClo, Apr 5, 2013.

1. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    poti sa fii interesat de orice vrei tu, dar nu mai comenta ce spun altzii cand nici macar nu ai fost la dentist...
    indiferent de ce spun tu incerci sa demonstrezi ca nu am dreptate. daca asta e pasiunea ta f bine, dar tine-o pt tine si repet - incearca sa aduci TU ceva nou - inedit - cu valoare pt ceilalti forumisti in loc sa-ti bati capul sa-i contrezi pe ceilalti.

2. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    E clar, cu tine nu se poate discuta.
    Spor la mancat seminte la meci!

3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    oare unde gasesti tu interlocutori cu care "sa discuti" cand ii acuzi la modul "tu esti cel care dezinformeaza si vorbeste cai verzi pe pereti."?
    cred ca nu prea intelegi ce inseamna dialog... sau il confuzi cu actiunea de "a combate", ca eu asa vad ca faci.

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu am înţeles nimic din 22 de posturi . Mă rog , poate am înţeles greşit ,dar , dacă am 5 plombe de făcut plătesc doar 49 pounds ca şi pentru una singură ?

Încă nu am ajuns la dentist aici şi ar fi timpul . Dar , ca şi angajat , mă duc direct la dentist sau mă trimite GP-ul ? Nu muscati din mine .

5. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca tie trebuie sa-ti dezenez... Tind sa cred ca esti o persoana care are capul pe umeri dar pe zi ce trece reusesti sa demonstrezi contrariul.
    Sa inteleg ca daca tu ai fost de 2 ori la dentist in UK (probabil fortat ca altfel te-ai fi dus in RO) esti detinatorul adevarului suprem sau cum? Daca tu spui ceva, eu sau oricine altcineva trebuie sa luam de bun si sa nu cumva sa se ne informam si din alte surse? Tu cum interpretezi cele spuse de tine mai jos??? Aaa, stai ca tu citesti printre randuri si iei doar ce iti convine, daca iti spune cineva ca te inseli are ceva personal cu tine si deviezi de la subiect.

"simplu. ca sa-ti ia banii. si sa-si faca targetul - a postat cineva mai demult intr-o discutie similara despre UDA http://www.jobsfordentists.co.uk/uda.html
    o carie e taxata ca o singura lucrare, cu cat "ai" mai multe, cu atat mai bine"
    VS
    ""UDAs are awarded and calculated for completed treatments. Therefore if, for example you do a treatment with crowns, you will get 12 UDAs. It does not matter if it is 1 crown or 10 crowns, you still get a total of 12 UDAs. If you do a treatment involving endo, you get 3 UDAs and again, it does not matter if it is a simple upper incisor, or 5 difficult molars as you only get awarded 3 UDAs"

6. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Nu te trimite GP.
    Trebuie sa fii inscris mai intai la un dentist NHS, si-ti faci singur programare. N-are importanta daca esti angajat sau nu, are importanta daca esti scutit de costuri NHS sau nu.
    Platesti doar o data, daca iti face toate plombele o data (din cate am inteles eu). Insa ma indoiesc ca o sa stea un dentist sa lucreze la 5 dinti in aceeasi sedinta.

7. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
  8. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    in-between :D
    @theman -> Poate sa iti dea GP'ul trimitere daca doresti dar nu e necesar... Indiferent de cate sedinte e nevoie platesti la fel. Cat timp nu ai nevoie de coroane, poduri, etc ci doar de plombe vei plati doar £49.

Dentistii nu fac inscrieri cum fac GP'urile.
    Poti merge la oricare dentist din UK, indiferent unde locuiesti, practic ii suni si iti faci o programare pentru un consult si in teorie ar trebui sa iti faca un chart cu fiecare dinte in parte si ce trebuie facut la fiecare si sa iti dea un plan de tratament care sa iti explice ce va urma a fi facut la fiecare dinte.. Se fac si radiografii pe loc... Deci cei £49 includ si radiografiile si consultul initial, nu trebuie sa platesti si cei £18 pt band 1 si cei £49 pt band 2.

Marea majoritate a dentistilor, chiar daca accepta NHS patients, ei ofera private treatment de asemenea si vor incerca prin rasputeri sa iti vanda private treatment. Daca intri pe site la NHS gasesti si ratingurile de la pacienti..

9. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
  10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    @sapanta: dupa logica ta, daca eu merg de 3 ori la film si platesc biletul inseamna ca sunt critic de film? Te fac baietii cand te prind nepregatit. Te duci la nenea dintarul si te trece in catastif cu 1 carie de lucrat si ti-o face atunci dupa care iti spune sa mai vii la el peste cateva zile pt restul. La fiecare vizita te va trece cu 1 carie si vei plati separat lucrarile. Nu te trece de la inceput cu toate cariile sa ai untratament ci le imparte. Si mi se pare normal sa faaca asa. Aveti idee macar unul dintre voi ce costuri are dintarul ala cu o masea de-a ta? Toti vreti ceramica si portelanuri nu mai spun de implanturi, dar nu se gandeste nimeni ce preturi au materialele si tehnicienii dentari in uk. Vai dar de ce platim asa de mult, 50 lire, in ro era mai ieftin. Go in ro daca e mai ieftin, nu te obliga nimeni sa-ti faci dintii in uk. Daca nu te-ai ocupat de ei cand tb acum platesti pretul.

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    daca ti-e mai usor sa desenezi decat sa dialoghezi, nici o problema pt mine, desi recomandarea de a te abtine de la comentarii cand nu ai cunostinte ramane valabila.

eu mi-am impartasit experienta relativ recenta, unde dentistii din uk mi-au recomandat atat mie cat si copilului o multime de lucrari (la cate 4 dinti la fiecare), iar cei din ro au vazut doar UNA dintre cele mentionate atat mie cat si copilului (una a trebuit sa fie facuta in UK la copil).
    in cazul copilului am avut chiar costul pentru FIECARE lucrare (carie) tiparit pe cate o frumoasa foaie A4, care descrie ce dintishor (cu nr) are problema. in cazul meu imi spusese de chestia cu compozitul ca nu e platit de NHS si fiecare dinte urma sa fie facut intr-o lucrare separata (deci 4x pretul mentionat / lucare), fiecare cu un cost putin peste ce tb platit la NHS. cel putin asa am inteles in cazul meu. mai precizez ca in cazul meu si al copilului am fost la dentisti diferiti atat in ro cat si in uk (deci 4 in total) din motive evidente. inclin sa cred - si poate cineva CARE STIE ne va lamuri cu asta - ca o lucrare este legata de un dinte (unde e posibil sa vii poate de mai multe ori pana se termina: consult initial, curatire + plomba temporara, plomba finala), dar cand a trecut la dintele urmator e alta lucrare, deci alti bani. cu siguranta la privat, la NHS (unde se aplica acel UDA) poate e altfel.

tu te-ai bagat asa in discutie cu chestii de genul "Tie iti place sa lucrezi pe bani putini? Tie ti-ar convenii sa fi dentist si sa pui o plomba pe cativa pounds asa cum se intampla in Ro iar cand vine vara sa te gandesti ca te-ai duce intr-un concediu dar mai departe de Grecia nu iti permiti?" care sincer nu-si au rostul de discutat. daca ai chef de facut caterinca, chiar nu are rost sa ne plictisesti pe aici cu d'astea.

eu am mentionat de ce am banuit ca sunt asa diferente si am presupus ca motivele sunt evident financiare dar si legate de acele UDAuri. ca pacient si persoana care plateste in cele din urma mi-am exprimat nemultumirea daca asa stau lucrurile, intrucat asta este jecmanire, interesul dentistului e mai presus de pacient samd. tu ar trebui sa-ti bati capul cu analizele si comentariile cand platesti tu, cand platesc eu am dreptul sa am opinia mea ; daca vii cu ceva argumente serioase, logice si in cunostinta de cauza le voi lua in considerare, daca scrii doar ca te plictisesti si ai chef de caterinca pierzi timpul din pct meu de vedere.

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    daca ai fost de 3x la film esti mult mai cunoscator intr-ale filmului decat cei care n-au fost deloc. dar indiferent de cate ori ai fost la un film, nu trebuie neaparat sa te convinga cineva ca a fost un film bun cand poate tie nu ti-a placut.

si eu sunt de acord cu acest mod de socotit lucrarile, dar ceea ce mi s-a parut incorect este cum s-a ajuns la un nr asa de mare de carii in uk vs ro pt acelasi pacient. si daca n-ar fi fost nu unul, ci 2 dentisti in uk care ar fi vazut un nr mult mai mare decat - iarasi - nu unul , ci 2 dentisti din ro la care am fost (pt mine si pt copil) as fi zis. dar mi s-a parut sincer f exagerat.
    NHSul are chestiile proprii care sunt poate mai greu de inteles pt necunoscatori - incepand cu acest sistem la dentisti, apoi costul unic pe reteta samd. cum zicea cineva - cui nu-i place de NHS (ca dentist / pacient) e liber sa aiba doar lucrari private.

in gen fac niste calcule simple - daca se merita sau nu se merg in ro cu unele chestii, dar cand putin niste treburi medicale d'astea imi cam scot drumul aproape gratis -da-da- plus restul de bucurii la o vizita acasa -dans-

si s-a inscris pe aceeasi nota din trecut, unde la o durere care ma chinuia un pic mi-a zis in uk ca nu vede nimic, ca tre "sa sape" sa vada (si batea la £500 ca cica NHSul nu acoperea) iar in ro a fost rapid diagnosticata o mica imflamatie si mi-a spus ce tre sa fac samd. si adevarul e ca de atunci n-am mai avut acea senzatie pana acum...

13. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    A vedea patru medici diferiti pt niste carii -> fobie.
    Unde era butonul ala de ignore?

14. Dr. Evil

Dr. Evil Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Gasser
    Click pe numele utilizatorului -> Add foe.

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    nu-ti mai bate capul cu problemele altora. nu stii despre ce e vorba samd. relax

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    vad ca nu mai ai altceva de facut decat sa incepi cu jigniri. o sa-l rog pe admin sa te ajute sa te calmezi.

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Dreaq,
    va certati ca astia mici ai mei in spate la masina... -ras2-
    Scurt, te doare, te duci la dentist, NHS, tot ti-o iei in barba, ori ca timp, ori ca pret.

Nu te doare si vrei sa zambesti ca Denzel Washinghton la Oscar-uri?

BANII !jos!

@ omul

la cat ai dat de munca breslei, nu iti fac un discount nimic? -ras4-

18. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu dromi şi nici firma nu îmi acoperă nimic :( ... de fapt firma imi acoperă 100£ la fiecare 2 ani .

19. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    S au aprins spiritele rau pe aici :D. Intr adevar eu sunt total p dinafara cu " drepturile" ceea ce e foarte rau din partea mea . Mi se pare totul f complicat. Oricum m am inscris la alta clinica. Maine ma duc sa vedem ce or sa zica. Ideea e ca dentistul la care am fost nu mi s a parut deloc ok. Numai s a plans ca vai romanii se duc cu panarame de lucrari la el si ca nu poate face nimic dar totusi poate pune o plomba care sincer nici nu stiu pe care masea si care costa. S a comportat de parca eram vre una dinaia cu dintii cazuti si care am asteptat sarcina sa mi i fac, ori afectiunile dentare pe care le am sunt minore aparute din perioada sarcinii . intotdeauna am fost la dentist sa ma tratez pt ca suport orice mai putin durerea de dinti.oricum vedem ce o sa se intample maine.

Share This Page