9.1 C
London
Monday, October 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Tratament stomatologic gratuit?in ce masura?

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by MonicaClo, Apr 5, 2013.

1. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    Salut, stie cineva in ce masura e tratamentul stomatologic gratuit pe perioada sarcinii si dupa in an de la nastere. Tocmai vin de la dentist care mi a zis ca nu se poate apuca de nimic acum ca sunt gravida (am plombe cazute pt ca intotdeayna dintii mei ai fost jalnici cu smaltul mai ales acum cu gravideala) dar ca imi va pune o plomba la o masea care de fapt ma va costa £58 pt ca nu este acoperita de NHS. Ce stiri despre situatii de genul acesta? Mersi!

2. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
  3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  4. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    in-between :D
    @sapanta - amalgam pe dintii din spate, composit pe cei din fata.

@Monica - nu exista plomba care nu e acoperita de NHS. Orice este clinic necesar si nu pur cosmetic se face pe NHS. Insa aproape toti dentistii tind sa o arda aiurea, deoarece nu le prea place sa lucreze pe bani putini..

Stiu un cabinet bun prin Fullham daca te ajuta cu ceva - http://www.nhsdentist.com/

Pentru cei care nu sunt exempt, acestea sunt tarifele din care nu au voie sa iasa dentistii care accepta pacienti pe NHS:

http://www.nhs.uk/NHSEngland/AboutNHSse ... atmentband

There are three standard charges for all NHS dental treatments:

Band 1 course of treatment – £18.00
    This covers an examination, diagnosis (including X-rays), advice on how to prevent future problems, a scale and polish if needed, and application of fluoride varnish or fissure sealant.
    Band 2 course of treatment – £49.00
    This covers everything listed in Band 1 above, plus any further treatment such as fillings, root canal work or removal of teeth.
    Band 3 course of treatment – £214.00
    This covers everything listed in Bands 1 and 2 above, plus crowns, dentures and bridges.

Practic ca ai nevoie de o plomba sau de 10 tot £49,00 platesti...

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    adevar grait-ai... de fiecare data cand am fost la cate un denstist in uk nr de afectiuni (carii) si gravitatea lor era enorma... -ceeee?-
    venind in romania pt aceleasi "probleme" lucrurile s-au cam tradus printr-o cariutza si asa un detartraj ca e bine de facut din cand in cand. -da-da-

las fanii sistemului medical din uk sa inceapa comentariile -nervos- ...

6. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Tie iti place sa lucrezi pe bani putini? Tie ti-ar convenii sa fi dentist si sa pui o plomba pe cativa pounds asa cum se intampla in Ro iar cand vine vara sa te gandesti ca te-ai duce intr-un concediu dar mai departe de Grecia nu iti permiti?

7. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    pe tema asta nu au ce comenta prea mult... cel putin cand e vorba de NHS dentistry si nu vreun Harley Street private..

Am schimbat cativa dentisti si singurii de care am dat sa isi faca treaba ca la carte, cu treatment plan si tot calumea sunt cei pe care i-am recomandat mai sus din Fullham... chiar seriosi oamenii, lucreaza si bine si nici nu incearca deloc sa iti vanda private treatment...

Acum ca stau sa ma gandesc chiar nu imi place de dentistul meu curent pe care il tot vad o data la 6 luni... macar face un detartraj cand ma vede, in band 1...

8. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    amesteci 2 probleme complet diferite - a lucra pe bani multi/putini si a fi onest cu pacientul si a-i spune ce are, nu neaparat ce ar vrea el sa trateze samd.

ce-ar fi daca te-ai duce sa schimbi uleiul la masina si mecanicul ti-ar zice ca trebuie schimbat tot motorul ca face bani mai multi!?

cred ca asta tine pana la urma de respectul fata de pacient / client.

9. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    @Radoo - atunci prietene nu accepti NHS patients daca nu ai de gand sa lucrezi dupa guidelineurile lor si la standardele impuse de ei.

Pacat ca nu se implica mai mult NHS'ul pt ca e chiar wide acest bad practice practicat de majoritatea NHS dentists.. Poate cu reforma asta in NHS o sa se faca ceva sa stopeze aceste practici de prost gust...

10. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    problema cea mai grava este ca merg oameni la dentist care vor explicit doar NHS treatment si nu vor sa plateasca nimic private. Au 5 carii care necesita plombe si dentistul zice: "Ai doua carii, £49,00 te rog", si iti mai si umbla'n gura ca un mecanic

11. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Ok, corect. Am inteles gresit directia in care se indrepta discutia.
    N-am avut pana acum de a face cu stomatologii din UK, dar de ce ti-ar spune ca ai mai multe probleme decat ai tu defapt, daca platesti la fel indiferent ca ai o carie sau zece?

12. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Ai dreptate. Cred ca e totusi destul de important ca pacientii sa-si cunoasca drepturile, pe aici de bine de rau poti sa raportezi orice incident iar o plangere sti sigur ca va fi tratata cu seriozitate.

13. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    simplu. ca sa-ti ia banii. si sa-si faca targetul - a postat cineva mai demult intr-o discutie similara despre UDA http://www.jobsfordentists.co.uk/uda.html

o carie e taxata ca o singura lucrare, cu cat "ai" mai multe, cu atat mai bine.

si apropo de lucrarile prin NHS - uneori e mai scump de fapt... de exemplu un control (Banda 1 - £18) m-a costat doar £15 la privat samd.
    deci atentie si la chestia asta, ca uneori poate fi mai ieftin chiar la privat.

14. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Din linkul dat de tine:

"UDAs are awarded and calculated for completed treatments. Therefore if, for example you do a treatment with crowns, you will get 12 UDAs. It does not matter if it is 1 crown or 10 crowns, you still get a total of 12 UDAs. If you do a treatment involving endo, you get 3 UDAs and again, it does not matter if it is a simple upper incisor, or 5 difficult molars as you only get awarded 3 UDAs"

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    link-ul era pt informare nu pt dezbatere. daca te preocupa, tot acolo pe site era referinta la "Understanding NHS Dentistry" book... bafta la studiu!

16. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Aici ai informatii despre ce e acoperit in NHS
    http://www.nhs.uk/chq/Pages/985.aspx?Ca ... goryID=742
    Daca urmezi linkurile din pagina, afli ce include fiecare banda si aici din ce sunt facute plombele NHS
    http://www.nhs.uk/chq/Pages/nhs-filling ... rowns.aspx

Parerea mea, asa la o prima vedere, e ca dentistul ori vrea sa-ti bage vreun material neacoperit de NHS, ori nu considera ca este absolut necesara acea plomba ca nu ai dureri fara ea (zic si eu, ca nici mie nu mi se pare a fi ok asa) deci vrea sa te taxeze conform protocolului NHS. In ambele cazuri nu mi se pare corect. Daca insisti sa iti dea ce e acoperit de NHS si el nu si nu, recomand sa schimbi dentistul. Nu ar fi nici primul nici ultimul care sa incerce sa scoata bani aiurea de la pacienti.

17. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Nu dezbat nimic, din contra incercam sa ma informez pt ca nu cunosc aproape deloc partea de stomatologie din UK. Dar cum tu ziceai ca "o carie e taxata ca o singura lucrare, cu cat "ai" mai multe, cu atat mai bine" iar linkul dat de tine zice fix invers, eu pe cine sa cred?

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    linkul nu trebuie sa te preocupe daca nu esti dentist.
    cum spuneam cineva a mentionat de "targeturile" dentistilor, care putea fi o explicatie pt anumite tratamente recomandate.

daca nici n-ai fost la dentist pana acum f bine, lasa-i pe oameni in pace pe ceilalti sa-si spuna pasul si parerea; daca aduci o informatie cu valoare adaugata - f bine / daca nu poti sta linisit, incepe meciul, se gasesc lucruri de facut.

19. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    daca ai cardul ala in care specifica ca ai gratuit, atunci e gratuit.
    vezi ca sunt stomatologi, si inca fffff multi, care vad ca nu cunosti legea si iti incarca nota! Nu trebuie sa-i crezi pe cuvant!

20. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Deci sa inteleg ca nici politica nu trebuie sa ma intereseze daca nu sunt politician. Intersant...
    Am dat eu cuiva in cap daca si-a spus parerea? Orcine e liber sa spuna ce vrea.
    Si tu ma rog ce informatie aduci? Din ce imi dau eu seama tu esti cel care dezinformeaza si vorbeste cai verzi pe pereti. Eu incercam sa port o discutie civilizata dar vad ca nu prea suporti sa ti se demonstreze ca nu ai dreptate.

Share This Page