16.2 C
London
Monday, June 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

transport Luton-Londra N8

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by ofepaula, Feb 12, 2011.

1. ofepaula

ofepaula New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Cam cat costa transportul cu taxiul de la Luton in N8?

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Cu black cab cca 75-80, cu minicab 35-45. Pt minicab trebuie sa faci booking in prealabil.

3. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Transportul public in Londra

Buna,
    va rog, spuneti-mi si mie cat ma costa sa merg din centru, din apropiere de Paddington, pana in Golders Green si cu ce anume as putea merge. Va multumesc.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Re: Transportul public in Londra

Cu metroul, Mihaela. Uite aici

http://www.tfl.gov.uk/assets/downloads/ ... be-map.pdf

harta metroului si vezi tu singura. Iti dai seama mai usor decat daca iti explica altcineva. Daca vii cu autocarul de la Luton, mi se pare ca are statie aprope de Golders Green. Cu card Oyster te costa 1,80 dar nu sunt sigur.

5. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0

Adica vrei sa zici ca din Paddington pana in Golders Green schimb aproape 5 metrouri?
    Cred ca prefer sa dau mai mult la hotel.......

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Nu exista asa ceva. Schimbi numai o data. De la Paddington iei Hammersmith & City si schimbi cu Northern Line la Kings Cross St Pancras

7. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Sper sa nu va stresez prea mult, dar pentru cineva care nu a mai fost in Londra, aceasta poate parea un imens labirint.
    Deci,e corect cum cred eu?
    Cu cardul Oyster pay as you go, un bilet (adica Peak single?) din zona 1 pana in zona 3 este 2.90 lire?

http://www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspx

Iar off-peak single ce inseamna? Dupa ora 9.30am. in orice moment al zilei?

8. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Micky,

Ai dreptate, pretul e cel care l-ai zis(conform tabelului). Nu stiu daca a mai mentionat cineva, dar daca ai aceasta cartela, nu trebuie sa cumperi biletul propriu-zis, ci doar trebuie sa atingi cu acea cartela aparatele de la intrare si iesire din metrou si in mod automat ti se va lua de pe cartela valoarea biletului.
    Uneori, chiar daca nu ai de ajuns pe cartela pt pretul intreg al biletului( sa zicem ca ai pe Oyster doar £2.50 si trebuie neaparat sa calatoresti in peak time adica £2.90 si nu ai cum sa mai incarci cartela), Oyser-ul va functiona ca un fel de credit card..adica data viitoare cand incarci cartela iti va lua automat diferenta neachitata pt biletul anterior(sper ca m-am facut inteleasa.:))si sper ca nu gresesc, dar asa mi s-a intamplat mie mai demult, sper sa nu se fi schimbat si sa induc in eroare.)

Peak

Monday-Friday 04:30-09:29

Off-peak

Monday-Friday from 09:30-04:29 (the following day)
    Saturdays, Sundays and public holidays from 04:30-04:29 (the following day)

Multa bafta!

9. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    LICURICI, multumesc mult pt. raspuns.
    Stiam ca daca am Oyster nu mai trebuie bilet, dar acest Oyster, daca am inteles eu bine, poate fi incarcat la foarte multe magazine?
    Adica nu trebuie sa caut disperata un magazin special unde sa-l incarc. E corect?

Iar in legatura cu perioada off-peak, daca ai un serviciu care incepe la ora 10 si nu faci mult in trafic, "te-ai scos". Economisesti ceva bani. Dar cine incepe munca la ora 10? Mai nimeni! Probabil unii ospatari care apoi muncesc pana seara tarziu.

Dar scriind acum, mi-am dat seama de ceva, si anume: Pai eu dimineata circul in peak si dupa-masa cand vin de la munca in off-peak, ce fel de abonament imi fac?

10. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    Micky,

Nu stiu daca poti sa incarci oysterul la magazine, dar stiu ca la intrarea in statia de metrou ai aparate unde iti poti verifica cat mai ai pe oyster si incarca daca ai nevoie. Sunt ca un fel de bancomate, dar in loc sa iti dea bani, iti ia-ras2- (accepta bancnote si parca daca tin minte si monezi). Iti alegi cat vrei sa pui pe card singura. Sau poti incarca la ghiseele din statiile de metrou

Daca faci doar calatorii dus intors cu metroulsi asta doar 5 zile pe saptamana, nu cred ca iti va trebui abonament decat daca iti poti permite unul lunar, cel de 7 zile nu e avantajos. Din cate am inteles, ai nevoie sa calatoresti intre zonele 1-3, asta te-ar costa £5.40 pe zi. Si daca nu ma insel, cu cel lunar poti calatori la orice ora, nu conteaza ca e peak ori off-peak.

11. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    Inca un amanunt, daca ai de calatorit in weekend sau bank holidays sa verifici site-ul tfl pt ca mai au loc "engineering works", adica lucrari la liniile de metrou si atunci serviciile pot fi suspendate pe o parte a liniei sau pe toata linia.

Si inca ceva..poate o sa sune comic, dar mi s-a intamplat si mie de cateva ori la inceput sa iau metroul in directia gresita-ras2- . Pentru fiecare linie de metrou sunt doua peroana, unul care te duce intr-o directie, iar unul in directia opusa. La intrarea pe peron ar trebui sa vezi/verifici lista statiilor in care merge metroul.

12. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    dar din zona 2 in zona 3,4, (in nord) se poate merge si cu tramvaiul?

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu. Tramvaiul este numai in sudul Londrei, din Wimbledon pana in Croydon.

14. ciubi

ciubi New Member

Trophy Points:
    0
    oyterul poate fi incarcat in foarte multe locuri, sunt panouri mari in fata magazinelor care anunta acest lucru, si oricum pori sa-l incarci la orice intrare de la tube, eu prefer automatele unde poti sa platesti cahs, bacnote sau monezi, sau cu cardul, eu am incarcat si cu doar 2 lire de pe card!

cand iti faci abonament nu mai conteaza perioada zilei in care circuli sau mijlocul, bus, tube sau dlr, conteaza doar zonele pt care ti l-ai facut, atentie

dar pt orice info intra aici
    http://www.tfl.gov.uk/
    e un site fff bine facut, ai absolut toate explicatiile si f usor de inteles, poti sa-ti calculezi traseul daca sti punctul de plecare si cel in care vrei sa ajungi, ai timetables de la orice traseu, adica orarele, etc.

15. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Am nevoie de un sfat/parere, va rog.
    Vreau sa fac rezervare la Easy bus dar nu stiu daca aleg bine ora. Deci avionul aterizeaza pe Luton la 10.45 (daca nu are intarziere, bineinteles), daca fac rezervarea la EasyBus la 11.20 este ok?
    Multumesc.

Va dau un copy/paste la orarul de atunci:
    Wed 18-May-11 11:00 12:03 GBP 7.99
    Wed 18-May-11 11:20 12:23 GBP 8.49
    Wed 18-May-11 11:40 12:43 GBP 9.99
    Wed 18-May-11 12:00 13:03 GBP 8.99

16. ciubi

ciubi New Member

Trophy Points:
    0
    Fara probleme, mickyroman, poti sa-ti faci si pt cel de 11.00 ca vad ca e mai ieftin
    si eu am venit cu ei si sunt f ok
    pe Luton treaba merge f repede, practic in 10 minute am iesit, si statia de bus este la 30 de metri de usa de iesire
    eu ca romanul stresat, mi-am facut rezervare la o ora dupa aterizare si cand am ajuns in statie era busul care pleca cu juma de ora inaintea celui la care aveam rezervat
    aveam in mana hartia cu rezervarea si soferul a vazut-o si desi nici nu s-a uitat pe ea! mi-a facut semn sa urc, am incercat sa-i explic ca e pt busul urmator dar a dat din mana agasat si mi-a facut inca odata un semn in sensul: hai ba urca odata!
    sa ai drum bun!

17. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    Micky, daca inca nu ti-ai luat bilet,cred ca cel de la 11:20 ar fi okay.Cel de la 11:00 ar fi cam riscant, dupa parerea mea. Lutonul e intr-adevar micut dar ar trebui luat in calcul si numarul de zboruri care aterizeaza aproximativ in aceeasi perioada cu zborul tau(=mai multe persoane la controlul pasapoartelor).

Tocmai m-am uitat pe
    http://www.london-luton.co.uk/en/flight ... =departure
    si am vazut ca mai sunt 2 zboruri care ar trebui sa aterizeze la 10:35 si inca 2 la 10:55

Dar oricum, dupa cum zicea si ciubi, s-ar putea sa dai peste un sofer de treaba care sa te ia si daca nu ai rezervarea pt cursa lui(in caz ca iesi mai repede).

Multa bafta!

18. tzuculina

tzuculina New Member

Trophy Points:
    0
    Autobuzul te ia si cu 1 ora inaintea programarii care o ai pe bilet.Nu este nici o problema.Eu aveam biletul pt ora 15 catre Luton si am plecat la 14,40 .Apoi la intors aveam biletul de autobuz la ora 18 si am plecat la ora 17 .

19. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru sfaturi.
    Am rezervat ieri bilet pentru cel de la 11.20, deoarece nu imi place sa fac lucrurile chiar "la mustata". Dar cum ziceti si voi, poate am noroc si ma primeste in cel de la 11.00, daca nu.......nu-i bai, nu ma grabesc niciunde. La hotel check in -ul se face incepand cu orele 14.00
    Iar metroul catre Wembley, Bakerloo line, banuiesc ca circula destul de des. Sau banuiesc gresit?

Share This Page