15.3 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Transfer liceu din RO in UK

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by cipryan.tecuci, Jan 15, 2011.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Bine ai venit, fetiță galactică! -iamcool-

Din pacate, nimeni nu știe exact în ce constau acele teste, dar ca tutor (meditator) de limba engleză și limbi străine, îti pot spune că profii se inspiră din teste naționale de genul fostelor SATs sau al actualelor 11+ pentru mate, științe și engleză și uneori din Common Entrance (13+).(google să vezi în ce constau)

Îți pot doar spune că nu e nimic 'rocket science'; vor doar să vadă în ce grup de abilități te pot încadra, și dacă ai nevoie de ajutor,ți se acordă. Nimeni nu este respins! -thumbsup-

2. galaxygirl

galaxygirl New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Rebecca! :3

Mai am o intrebare : Mama mea a vorbit cu o cunostinta din Anglia care a spus ca scolile publice sunt pentru ''saraci'' si ''straini'', meaning ca nu o sa gasesti englezi prin ele... *cri cri cri*
    Is that the case? Are dreptate acea persoana? Cat de bune sunt scolile publice acolo?

Danke!

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cam are dreptate...găsești britanici de mai multe etnii: africani, indieni, chinezi, polonezi, englezi, etc. Dar depinde de școală...și de zonă.
    Grammar schools sunt liceele teoretice, dar e foarte greu de accedat la ele.
    Independent/ non-maintained/ private sunt cele unde-ți trebuie mulți bani și sunt la concurență cu grammar schools.

4. mikaella

mikaella New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,am citit acest topic,dar totusi indraznesc sa cer un sfat.Sotul meu lucreaza in Londra,in curand voi reveni si eu in UK,impreuna cu fetita mea care are varsta de 15 ani.Acum este in clasa a 9 a in RO.Pe 23 septembrie va implini 16 ani,are sanse sa intre in year 10 secondary school?sau e mai bine sa termine liceul in RO? MULTUMESC

5. galaxygirl

galaxygirl New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Rebecca!
    Dar in general,sistemul educational din Anglia este mai inteligent formatat decat cel de aici? Adica nu ti se vara materie pe gat si daca nu intelegi asta e? Mi s-a spus ca este mult mai usoara in Anglia scoala,este adevarat? :3 Indiferent daca scoala este privata/publica/grammar school

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Bine ați venit!

Dacă părinții vor locui în Uk, domnișoara va fi primită în anul 10.
    Cum e mai bine, nu aș putea spune...

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Școala in UK se bazează pe practică, de aceea mulți copii români o găsesc mai ușoară.
    Așa o fi, dacă zic ei... -iamcool-

8. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    @galaxygirl
    Pentru a vedea o parte din diferente, cauta scoli in Uk, intra pe site-urile lor si vei vedea ca unele au un fel de suport de curs in PowerPoint, cu ce se preda pentru anul respectiv la o anumita materie.

9. ab5174

ab5174 New Member

Trophy Points:
    0
    Sint foarte multe secundary schools foarte bune, in care majoritatea studentilor 95% sint englezi.
    Depine foarte mult in ce zona se afla scoala- daca este o zona buna sau nu.
    Independent schools au destul de multi copii.
    Raportul OFSTED trebuie neaparat citit. - o scoala outstanding este cam la acelasi nivel cu o grammer school.

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu aș vrea să supăr pe nimeni, dar rapoartele Ofsted nu sunt întotdeauna concludente.
    Am predat într-o școală cu gradul 2 și în una cu gradul 1 (nu e mare diferența- ba, mai mult,elevii de la cea cu gradul 2 erau mai conștiincioși și mă salută chiar și acum pe stradă. (Sunt și scoli publice/comprehensive cu gradul outstanding?)

Pregătesc în particular și elevi de la grammar și de la independent și de la comprehensive (grd.1).
    Primele 2 nu se compară cu a 3-a. La primele te învață și să gândești...la a 3-a 'must be learned by heart'- nu tu asociere cu ce s-a predat înainte, nu tu învățare în context...

Am spus-o și o repet, eu nu mai calc în școli publice unde motivarea e 0 și puterea elevilor +infinit.(ori grammar ori independent ori propriul sistem în paralel cu traducerea- o viață am și nu am de gând s-o petrec pe la psihiatrie.)

11. ab5174

ab5174 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu predau de 8 aici ...am predat si la colegiu, la o independenta, la un dezastru de scoala secundar si de doi ani sint la o outstanding .....depinde foarte mult de aria in care este scoala.
    Intr-un cartier plin cu emigranti ....normal ca scoala din zona este poate dezastru.

Cred ca Londra este diferita ......am auzit si eu de scolile din Londra.
    Eu nu m-as duce sa predau in Slogh nici platita triplu.

Eu stau mai la 'tara' si nu este un numar foarte mare de emigranti, cred ca si asta conteaza.

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da, contează enorm, se păstrează valorile, copiii respectă părinții și sunt învățați de acasă să respecte personalul școlii.

La o școală nu mi se dădea voie să contactez părinții că le știrbește impresia de școală de calitate.

(Adică trebuia să-i hipnotizez cumva; -nu-ma-uit- ca să-mi vină rândul la detenție trebuia să aștept pâna terminau ceilalți profi.)

Nu spun prea multe că avem și elevi pe acest forum și au de unde 'învăța'... -limba-

13. ab5174

ab5174 New Member

Trophy Points:
    0
    La noi e suficient sa-i ameniti ca suni acasa ....ca unii izbucnesc in plins -thumbsup- -thumbsup-

Parinitii sint foarte 'suportivi' , isi cer scuze si iti promit ca se ocupa ei.
    Intradevar la scoala cealalta citiva parinti dadau vina tot pe tine.

Ia detentii , foarte rar si alea in pauza de prinz 15 minute. Eu majoritatea detentiilor le-am dat pentru nefacut tema, sau ca nu au echipament corespunzator.

14. mikaella

mikaella New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru raspuns.Vom locuii toti trei in Londra,imediat ce se termina anul scolar in RO.Sotul meu este acolo iar eu urmeaza sa plec cat mai curand pentru a incepe demersurile pentru inscrierea la scoala.
    As mai avea o intrebare: care ar fii data limita pentru inscrierea in anul viitor?
    MULTUMESC inca o data!

15. rina

rina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua.

Intr-adevar se pune mult accent pe practica in scolile din UK,spun asta din ce-mi povesteste fata mea.

Citind postarile anterioare v-as ruga sa-mi explicati si mie urmatoarele:
    1.Ce inseamna o scoala de gradul 2 si una de gradul 1?
    2.Daca rapoartele Ofsted nu sunt concludente, cum ne dam seama ca scoala respectiva e buna?

Pentru Rebecca:

Fata mea a fost acceptata la Fallibroome,anul 8.Din ce mi-a povestit ea,abia din anul 8 au inceput germana si sunt la nivel de vocabular si prime notiuni.

Cristiana,cred ca iti amintesti,Rebecca,vine din liceu german,clar e la alt nivel.E putin suparata ca deocamdata bate pasul pe loc.Pentru ca tu esti profesoara te-as ruga sa-mi spui la ce nivel de limba straina se ajungein scoala?Se dau examene?E in functie de scoala?
    Cum stiu ca a fost acceptata la o scoala buna?In zona Macclesfield sunt 40 de scoli,dar nici o grammar school.
    Cand ma uit pe site-ul unei scoli de unde imi dau seama ca scoala publica/comprehensiva are grad de outstanding?
    Multumesc anticipat.

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Scuze, momentan timpul ma preseaza, germana se face la nivel mediu spre avansat, eu nu o predau, dar poate intra altcineva cu lamuriri pt. moment.
    Succes!

17. rina

rina New Member

Trophy Points:
    0
    Ok,iti multumesc oricum pentru raspuns.

18. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Rina,

Am povestit ca mi-am inscris fata la o scoala care nu avea rezultate stralucite si nici reputatie buna (asta am aflat ulterior) dar dupa ce a terminat a intrat la cel mai bun Sixth Form College, cand a fost admisa acolo (INTERVIU + diplome / certificate / referinte si rezultate personale) nu a tinut NIMENI cont de la ce scoala venea, doar de faptul ca la majoritatea materiilor, fata obtinuse B-uri si A-uri la examenele de GCSE.

Parerea mea este, sa nu pui prea mult accent pe reputatia / rezultatele scolii, ci sa te concentrezi asupra evolutiei fetitei, a gradelor pe care le obtine, pentru a promova cat mai repede in grupele B, A... caci in final, conteaza evolutia / performantele individuale ale copilului, nu ale scolii.

Daca nu esti multumita, ai tot timpul din lume sa o transferi la alta scoala...

FELICITARI fetitei si in primul rand tie, ca parinte, care esti un exemplu aproape unic aici pe forum, de acolo din RO ai reusit sa-ti inscrii fetita aici (in mijlocul anului scolar) tii situatia foarte aproape si sub control, te implici trup si suflet in continuare, punand in balanta in primul rand viitorul / interesele copilului! NU MULTI PARINTI ar fi avut curajul tau, insa prietena care te sustine / ajuta aici, are si ea meritele ei!! -bravo-

19. mody2007

mody2007 New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara, dragilor:)

ma numesc petre, am citit astazi cateva ore pe forumul acesta, cu speranta ca voi afla indrumari la problema mea. Am ramas placut impresionat de bunavoita oamenilor de aici, si de calitatea raspunsurilor pe care le dau, asa ca am hotarat sa "indraznesc" si eu cu intrebari...

Baiatul meu face 17 ani anul acesta, in iulie 2012. In Romania el ar termina a 11-a, ar trebui sa intre in sept.2012, in ultimul an, a 12-a...Am inteles din ce-am citit ca, la varsta lui nici nu se mai pune problema sa aiba sansa sa-si "termine liceul", adica la ultimii ani de "Secondary School"...Drumul lui ar fi spre un colegiu, deci...Acum, ce n-am inteles eu, cum va fi primit el la colegiu, daca nu si-a terminat liceul (macar in Ro)?...Sau mai bine ar fi sa-si termine liceul in Ro (cu ce l-ar ajuta asta aici?) si-apoi sa vina in Anglia?...El face un liceu de Informatica, dar...mu se descurca grozav la asta, si nici nu sunt convins ca ar face fata, la acelasi profil (informatica) aici...

Sincer, mai am cateva nelamuriri, dar as astepta mai intai raspunsurile d-voastra, la intrebarile mai importante, ca sa zic asa:) Oricum, va multumesc din suflet si va doresc mula sanatate!...

20. rina

rina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ellaws, iti multumesc din suflet pentru cuvintele minunate pe care mi le-ai adresat,dar si pentru incurajari.
    Desi nu ne cunoastem, intotdeauna tu ne-ai intins o mana de ajutor si pentru toate informatiile pretioase noi iti multumim.

Legat de scoala ai perfecta dreptate,important este ca ea sa evolueze pozitiv.Ce pot sa-ti spun este ca fetitei mele i-a placut la scoala din prima zi,are acordata o perioada de acomodare,iar profesorii si colegii au primit-o si se poarta foarte frumos cu ea.Intr-un cuvant,e fericita ca merge la scoala si ca e apreciata.

Din punctul meu de vedere ca parinte,cea mai mare putere cu care ne-a inzestrat Dumnezeu,e puterea de a schimba lucrurile si de a infaptui ceea ce visam.Noi am facut acest pas,gandindu-ne intr-adevar la viitorul ei.

Doamne ajuta si toate cele bune!

Share This Page