13.1 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Transfer liceu din RO in UK

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by cipryan.tecuci, Jan 15, 2011.

1. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Nimeni nu stie? -trist-

2. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    -trist-

Off...unde sunteti?

Ce se intampla daca intr-o zona sunt toate scolile full? Sa zicem ca stau in Brent...si toate scolile sunt full,,,, ce se intampla? Imi trimite copilul la scoala cu metroul in Uxbridge???

Eu tot intreb ..da nu e nimeni sa raspunda -plans2-

Nimeni nu a avut experiente de genul asta?

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

Stai linistit ca nu-ti trimite nimeni copilul in alt borough, decat daca specifici tu asta.
    Se face redistribuire si trebuie sa astepti decizia lor
    Religious character -n/a - nu pun accent pe religia de care apartii; e scoala multiculturala, de obicei 'comprehensive'

4. dinut

dinut New Member

Trophy Points:
    0
    stie cineva cum sunt echivalate notele din Romania cu cele din UK ,adica ce inseamna la ei A,B ,C,D in comparatie cu notare noastra da la 1 la 10,

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am scris candva, nu mai stiu unde. Ar fi necesara o cautare si nu am tragere spre ea.

6. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0

10 - 9.50 - A*
    9.49 - 8.50 - A
    8.49 - 7.50 - B
    7.49 - 6.50 - C

7. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc tuturor care au scris in acest topic

Dupa multi nervi si rabdare pusa la incercare...a inceput fiica-mea scoala (de pe 1 octombrie)

http://www.whitefield.barnet.sch.uk/

-asa-asa-

8. d.maria

d.maria New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Va deranjez si eu cu o mica nelamurire. In ce constau testele la mate si engleza pt intrarea la un colegiu?...are cineva din intamplare ceva formulare tip? Va multumesc!

9. d.maria

d.maria New Member

Trophy Points:
    0
    Cine stie in ce constau testele la matematica( la engleza am gasit ceva pe net) pt intrarea la colegii? Chiar nimeni?

10. Mihai123

Mihai123 New Member

Trophy Points:
    0
    Maria, iti spun din propria experienta pt intrarea la colegiu nu mi-au cerut sa dau un test la mate ci sa le arat o diploma pt un GCSE MATHS. Cum le-am zis ca n-am dat niciun GCSE inca mi-au zis ca anul asta sa fac GCSE-uri si de la anu abia din sep 2013 sa vin pt acest curs!
    Sper ca te-am ajutat mai asteapta pareri!

11. d.maria

d.maria New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Mihai! Eu intreb pentru fiica mea care inca nu a terminat liceul...pur si simplu intram mereu in ceata. ne-au chemat de la un colegiiu sa ne spuna ca o sa o cheme sa dea un test la mate si engleza...cel putin sa gasim un curs pt lb engleza si aplicam de la anul dar cum fara GCSE? nu pot intelege. De la Council ne-au spus ca studiile se finalizeaza prin intermediul colegiului. iti dai seama ca este un pic penalizata si de varsta( are deja 18).
    O mica intrebare..in caz de cer GCSE-uri unde se pot da? multumesc!

12. ukumematika

ukumematika New Member

Trophy Points:
    0
    -plans- Buna a-si dori si eu sa stiu cum imi pot termina sc aici in londra , eu am plecat din semestrul al doilea din clasa a 12 a . Ce acte si ce sa platesc pt a o putea termina. Eu m-am inscris la Havering college. iar pe 16 sapt care vine , ma voi duce sa dau un test sa imi vada levalul ...... cel putin asa am inteles. Cineva mi-a spus ca ar trebui sa imi termin liceul ca sa pot sa intru la colegiu . Sunt foarte derutat nici nu stiu ce sa mai inteleg -nu-stiu- . Vreau sa inteleg de la cineva absolut tot . Va multumesc mult.

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Bine-ai venit! -dans-

Este normal sa fii derutat, deoarece este alt sistem. Nimeni nu-ti poate explica absolut tot pentru ca depinde de ce decide scoala unde vei termina.
    Pe scurt, atat timp cat tu nu ai bac luat in tara (echivalent A Levels aici), nu poti intri direct la colegiu. Nu ma pot pronunta, dar, de obicei se cere sa continui cu Sixth Form College Aici.

Uite aici cum functioneaza! Succes!
    http://www.romani-online.co.uk/forum/uk ... gleze-1200

14. anexapi

anexapi New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Am aproape 16 ani (in mai implinesc). Sunt in clasa a 9-a la profil mate-info. Cu engleza ma descursc binisor, dupa mine ar trebui la gramatica(timpurile) sa ma mai pregatesc, in rest m-as descurca (vorbit+ascultat+citit).
    La vara prin luna iunie voi pleca in UK, intr-un oras mai mic, Sudbury(Suffolk).
    Am cateva intrebari:
    1) Poate cineva sa-mi arate un test pe care l-as da acolo pentru a-mi afla nivelul?
    2) Ce fel de cursuri/specialitate ar trebui sa aleg daca vreau sa devin medic stomatolog?
    3) Cel mai probabil, in ce clasa as intra?
    4) Primesc cumva un sprijin acolo? (alocatie sau altceva)
    Multumesc mult!

15. Dr. Evil

Dr. Evil Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Gasser
    @anexapi
    1. Nu iti pot arata un test, dar iti pot spune ca la engleza eu am avut de scris un fel de articol iar la matematica niste exercitii usurele, cu fractii si chestii de genul.
    3. Vei incepe probabil cu un curs de level 2.

16. anexapi

anexapi New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc!

17. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

In atentia userului " Dushick "

in urma mesajului tau pe privat, ti-am scos mai in fata, topicul pe care gasesti raspunsul la intrebarile tale -hipno-

De altfel ai aici 3 variante de cursurila care te-ai putea inscrie daca vii in Anglia (cu sau fara diploma de bac - asa ca forget it!!! nu te mai stresa pentru ea!!!) -nuuu-

Multa BAFTA in tot ce faci -ma-iubesc-

18. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    In atentia userului " Nicoooletaaa"

Re: mesajul de pe privat

Acelasi raspuns si pentru tine... daca mai ai nelamuriri / intrebari (si daca nelamuririle nu-s "foarte secrete" nu ezita sa le postezi chiar aici pe acest topic, in caz ca eu nu-s pe faza, o sa-ti sara si altii in ajutor... -da-da-

Multa bafta -ma-iubesc- -hipno-

19. arhire mihai

arhire mihai New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, Am o fetite de 15 in clasa a noua la liceul Iulia Hasdeu din Buc, merge ff bine cu engleza scris,vb ,citit si in toamna vrem sa ne mutam in UK mai precis in STOKE-ON-TRENT si am citit ca in UK poti sa dai testare si sa te inscrii la un liceu pana la o anumita varsta stie cineva care ar fi VARSTA ? In RO merge sa faci si intai facultate si duma aia liceu (Marian Vanghelie) Multumesc .Ozi buna va doresc

20. Con2014

Con2014 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, fiica mea are 15 ani, este in clasa a 9-a in Oradea si ar fi in anul 11 in UK, anul cand se dau GCSE-urile. Poate cineva sa-mi spuna daca invatamantul britanic accepta un copil strain, care nu a studiat in UK (in toti acesti ani inclusiv anul 11)sa sustina examenele GCSE la sfarsitul acestui an, odata cu ceilalti studenti care au studiat in anul 11 in UK? Fiica mea doreste sa continue studiile incepand de anul viitor(la 16 ani) in UK la un Sixth form unde, am inteles ca, se studiaza mult mai serios si mai profund decat intr-un colegiu normal(liceu industrial). Cate GCSE-ri si care ar fi obligatorii? Engleza, mate si stiinte? Este suficient? Poti alege altceva in locul stiintelor?
    Am inteles ca, criteriul de baza la inscrierea intr-un an sau altul, pana in casa a 11-a, este varsta, deci daca ai 15 ani nu poti fi decat in anul 11, in acest sens poate cineva sa-mi spuna daca poti sa te inscrii la un Sixth form dupa un an la 17 ani sau dupa 2 ani la 18 ani? Stiu ca la un colegiu este admis sa te inscrii la orice varsta insa la Sixth form? Mai are importanta unde locuiesti in alegerea Sixth form, lucru care era crucial pana in anul 11, se poate inscrie si studia la orice Sixth form, sa zicem din Wimbledon daca ai locui in Bromley? este un aspect foarte important.
    va multumesc

Share This Page