9 C
London
Sunday, February 23, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Transfer liceu din RO in UK

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by cipryan.tecuci, Jan 15, 2011.

1. cipryan.tecuci

cipryan.tecuci New Member

Trophy Points:
    0
    Salut.sunt ciprian,sunt din Galati,tatal meu locuieste in Londra.A plecat si mama,iar din vara e posibil sa ma mut si eu acolo.As avea nevoie de unele recomandari,in ceea ce priveste scoala.In vara termin a 11 a.cred ca voi pierde un an,in care trebuie sa invat limba.insa apoi nu stiu cum e sistemu de invatamant,care sunt materiile etc.Am nevoie de opiniile voatre,a celor care au trecut prin asta.
    va multumesc!

2. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Cipry,

Nimic nu se pierde…totul se transforma :D Daca ambii parinti sunt deja aici in UK, tu ce mai cauti in RO?...Si daca estimezi ca vei pierde un an (dupa a 11 a probabil??) ca sa inveti limba.... eu iti garantez ca acel an (la varsta ta) nu e mai mult de 4-5 luni…un curs de engleza ar fi mai mult decat perfect to start with… pana in toamna numa’bine il termini si esti gata “de treaba”!!... Odata inscris la un curs de engleza in vederea continuarii studiilor “further education” se cheama aici, ai dobandit statut de student. Daca nu ai 19 ani impliniti, daca parintii tai sunt angajati legal in UK (contact de munca, platitori de taxe si impozite si deci TAX PAYERS adica CONTRIBUABILI) daca tu vii aici si inveti (la o institutie acreditata din UK) si locuiesti cu ei, ei iau pentru tine CHILD BENEFITS si CHILD TAX CREDIT. Eu, spre exemplu, cu un copil de 18 ani care invata in UK primesc 81 lire / luna child benefits si saptamanal 54 lire = child tax credit DAR pe langa asta copilul meu primeste de la scoala EMA (bani de la govern pentru transport si mancare) cate 30 de lire / saptamana. Le aduni si tu cu mine?... Parintii, pentru un copil resident in UK care invata in SECONDARY SCHOL sau FURTHER EDUCATION (normal college sau Sixth form college) primesc lunar peste 300 de lire + cei 30 lire care ii primeste copilul de la EMA pentru transport si mancare saptamanal !! I’ll tell you a secret : “they don’t give a shit” http://www.urbandictionary.com/define.p ... id=2334085 (asta find o expresie normala si tipic englezeasca) pe studiile tale din RO asadar, stand in RO doar sa termini clasa aa a 11 a “is a waste of time” http://www.urbandictionary.com/define.p ... te+of+time asta fiind o alta expresie populara aici in UK de ce nu vii de maine???... “the sooner the better” Sper sa-ti fie de folos acest “DICTIONAR DE EXPRESII” cand cineva iti spune ceva si nu ti-e prea clar… pune expresia aici…sa vezi ce te luminezi la fata cu ce vrea sa zica lumea… Ce, tu crezi ca ei ar intelege daca noi spunem “lungeste Doamne boala, pan’ s-o coace paoma”?... evident ca nu !! dar asta inseamna ACUM orice zi mai pierzi tu stand in RO… “You know what I mean?” http://www.urbandictionary.com/define.p ... +I+mean%3F Eu cred ca DA! Si daca DA atunci explica-le si parintilor tai… caci faptul ca “UN COPIL” ca tine este interesat de ce se intampla cu viitorul lui…atunci ei. tre SA FACA CE STIU EI CA ESTE POSIBIL sau IMPOSIBIL sa te aduca mai repede langa ei…!!

Cu alte cuvinte, ceea ce pierzi, e fiecare zi mai stai in RO (do you know what I mean?) mai mult de-atat cati bani ii costa pe ai tai sa te tina in RO, pe cand daca ai veni aici “tu ai avea banii tai” ei nici nu s-ar atinge de salariile lor ca sa te tina aici.!!... THINK ABOUT THAT…:D

3. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Ok, cred ca Ciprian a inteles ideea, acum ramane sa vedem cum il lamurim in privinta sistemului de invatamant, a materiilor, eventual chestiuni de ordin practic prin care au trecut cei ca el - chiar legate de viata unui "licean" in UK. -asa-asa-

4. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Take it easy!!… Era tarziu aseara si intr-adevar ultima intrebare a lui Ciprian referitore la sistemul de invatamant din liceul britanic (Secondary School) necesita mai multa atentie, cat si mai mult timp / spatiu…

SISTEMUL BRITANIC de regula, nu permite transferal copiilor mai ales in ultimul an, adica intre YEAR 10 si YEAR 11. Majoritatea Secondary School pun mare amprenta pe ultimii doi ani si de obicei la majoritatea materiilor se incepe un COURSE WORK = un fel de portofoliu cu jdemii de pagini…care se intinde pe doi ani. Nici chiar englezi fiind, nu-i tin cureaua in anul 11 sa recupereze munca la 4-5 materii COMPULSORII si inca vreo 5-6 care sunt OPTIONALE. Sistemul (ca si materiile) sunt complet diferite de ce se intampla in RO, unde orice scoala / liceu urmeaza aceeasi PROGRAM SCOLARA…
    Aici chiar de la o scoala la alta materiile difera… Oare ce exemplu as putea da?... Toate Secondary School au ENGLISH LITERACY dar in YEAR 10 unii pot studia despre Creanga, Sadoveanu, Blaga (cu analize literare / comentarii etc) in timp ce altii in acelasi an pot studia Rebreanu, Caragiale, Eminescu… and so on, la toate materiile…(am raportat exemplul…mai pe romaneste).

MATERIILE Dintre materiile compulsorii la majoritatea Secondary School fac parte ENGLISH, MATHS and SCIENCE. Ce inseamna SCIENCE = STIINTE = chimie, fizica si biologie toate impreuna in acelasi manual, predate de obicei de aceiasi TUTOR + ASSISTANT, azi la stiinte faci o ora de chimie, maine o ora de biologie, poimaine o ora de fizica…Insa mai tarziu, la College, ele vor fi considerate materii/subiecte separate.
    Dintre materiile optionale fac parte : DRAMA (teatru), FILM, MUSIC, COMPUTING, BUSINESS, ACCOUNTING (contabilitate), GEOGRAPHY, HISTORY, FOOD & HOSPITALITY, FOREIGN LANGUAGE etc. Materiile sunt selectate pe grupe de cate 4-5 din care copilul la inscriere (SI NU PARINTII !!) alege ce crede el ca i-ar placea sa studieze… De la un an la altul optiunile pot fi schimbate, dar asta doar pana in YEAR 10 cand, din motivele explicate mai sus, e greu sa ti se mai accepte schimbarea materiilor sau a scolii.

TRANSFERUL copiilor din RO in UK se realizeasa relativ USOR, daca urmati pasii CORECTI : Ati venit in UK, v-ati stabilit intr-o localitate / cartier, aveti un contract de inchiriere si deci un anume POST CODE care va indica de ce consiliu sau LOCAL AUTHORITY apartineti. Sunati acolo (desi e de preferat sa mergeti personal dar nu-i obligatoriu) sa inscrieti copilul si vi se va da lista cu scolile din zona in care locuiti si care au locuri disponibile, dupa care dati apply, la toate in acelasi timp…ca nu stiti care va va raspunde prima…Daca aveti preferinta pentru o scoala anume, v-as sfatui sa insistati un pic, cu telefoane sau vizite, sa demonstrati mai multa implicare…in educatia propriului copil.

La inscriere copilul va sustine un test la ENGLEZA , unul la MATEMATICA si unul la STIINTE (cateva intrebari din fizica, chimie, biologie) si astfel, vor evalua NIVELUL de plecare…si in ce grupa va fi incadrat copilul… Daca un copil necesita mai multa atentie va fi inrolat in grupa D (mai putin avansati) Pe masura ce copilul avanseaza, dobandind rezultate bune, va fi mutat treptat la grupa C, apoi B si chiar A (cei mai avansati).
    Dupa ce fiica mea a terminat clasa a 8a intr-un liceu foarte bun (in RO), sustinand acel test aici, a fost admisa direct in YEAR 10 (deci clasa a 9a n-a facut-o nicari!!) Apoi mi se plangea acasa chiar prin YEAR 11 ca abia azi am facut la mate nush ce tip de exercitii pe care le facuse in clasa a 8a in RO. Engleza ei era perfecta, caci avusesem grija sa-i pun si preparator…drept pentru care a fost incadrata direct in grupa B si din urmatorul semestru, pe forte/eforturi proprii a fost avansata la grupa A la majoritatea materiilor.
    De exemplu poti fi la Grupa A la anumite materii iar la altele in Grupa B sau C depinde de rezultatele obtinute…

Cipry ca sa-ti pot da un sfat pertinent vis-à-vis de situatia ta, va trebui sa-mi spui exact ce varsta vei avea la data de 1 septembrie. Deci daca acum ai 16 ani si cateva luni, iar la 1 septembrie nu vei avea inca 17 ani, sistemul de invatamant britanic te va considera de 16 ani, chiar daca tu pe 2 septembrie implinesti 17 ! Mi-ar trebui de asemeni, mai multe detalii in legatura cu ce vrei sa faci sau sa studiezi…in cazul in care nu mai ai varsta corespunzatoare sa fii admis la un Secondary School, mergem pe varianta College, don’t worry!!... Solutii si alternative sunt destule pentru fiecare, important e ca tu vrei sa inveti -da-da-

5. cipryan.tecuci

Trophy Points:
    0
    hey:) ellaws iti multumesc mult de tot pentru toate aceste informatii care imi sunt foarte necesare.iti multumesc ca ti-ai pierdut din timpu dvs sa imi explicat toate acestea.eu fac 18 ani in aprilie.sunt in clasa a 11-a.numai ca nu ma pricep foarte bine la engleza si cred ca voi face un an engleza sa ma acomodez.este vreo problema daca voi avea in clasa a 12 a,19 ani?eu sunt la un liceu f bun,"spiru haret" la mate-info.fac matematica destul de avansata,pe langa aceasta eu vreau sa dau la medicina,asa ca la biologie,chimie si fizica ma pricep bine...singura mea problema e cu engleza,insa sper sa o rezolvin acel an.deci sunt atat de putine obiecte?si o problema e ca mie teama sa nu stric acesti 3 ani de liceu de aici unde am avut rezulatate foarte bune,si sa nu pot sa ma transfer doar pentru un singur an.Acum ca diriga si restu au aflat,imi spun ca ar fi bine sa imi termin clasa a 11 a aici,sa dau bacul si apoi sa plec,apropo acolo dupa clasa a 12 a se da un examen,nu? uite daca ai id,id meu este cipryan_13
    inca o data multumesc mult pentru informatii!

6. cipryan.tecuci

Trophy Points:
    0
    apropo ellaws,in vederea facultatilor acolo,sunt foarte costisitoare?dupa cum am spus,as dori la medicina,chiar si in romania aceata faculate e grea si din punctul de vedere financiar,probabil acolo e si mai scump.tata are acte,mama a inceput de pe acum sa si le faca,si mi-a spus ca in urmatoarele zile va merge sa se intereseze personal pe la ambasada etc.
    imi trebuie cumva de la liceu recomandari de la profesori sau chestii de genul asta?si inca ceva,media 9-11 imi este folositoare acolo?

7. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Cipry,
    Avand in vedere aspiraliile tale, cat si rezultatele de care te bucuri si cu care te mandresti in prezent, dar si pe considerentul ca nu cunosti prea bine limba engleza, sfatul meu ar fi urmatorul: sa ramai in RO sa-ti termini liceul si NU INTRERUPE UN AN (dupa a 11 a) doar sa inveti limba engleza…poti face asta in paralel, 2 sau 4 ore de engleza pe saptamana (in particular) cu preparator, af fi mai mult decat suficient ca in urmatorii doi ani sa poti sustine testul IELTS. Eventual, in vacanta de vara poti veni aici, sa faci un curs de engleza ESOL care pentru tine e FREE. Altfel, fara niciunul din aceste certificate, n-as vedea sa ai vreo sansa sa fii admis in vreunul din Sixth Form College din UK unde obligatoriu ar trebui sa studiezi A LEVELS in Chimie si Biologie (pentru medicina).
    Ai intrebat “asa de putine materii?” Da, la Sixth Form College, fiica mea studiaza doar A LEVELS in ENGLISH, MATHS, COMPUTING, LAW si MEDIA ceea ce inseamna 5 A LEVELS si crede-ma ca SUNT MULTE caci aici in UK, abia dupa 17 ani SE FACE SCOALA iar acest A LEVELS adica ADVANCED LEVELS urmeaza metodologia de predare cat si modul de evaluare/examinare din universitati. Astfel ca foarte multi ENGLEZI studiaza doar 3 A LEVELS ca sa nu le ia mintea foc :)

Sa vedem deci, ce se intampla dupa varsta de 17 ani, in sistemul de invatamant britanic. Dupa Secondary School, cei ce vor sa aplice la o facultate din UK Top Universities, isi vor continua obligatoriu studiile la Sixth Form College (un fel de postliceala de 2 sau 3 ani – depinde de subiectul/materia studiata). Alta optiune ar fi si un colegiu normal unde pentru a fi admis nu se mai tine cont de varsta (de la 17 +) unde poti studia A levels la diverse materii/subiecte, dar in special pentru anumite calificari (vocationale de regula).
    Mai pe intelesul toturor putem compara Sixth Form College cu liceele teoretice din RO, iar “normal” College cu liceele industriale sau de arte si meserii din RO, multe din aceste cursuri avand in structura lor, diverse perioade de “work placement”, iar admiterea in astfel de colegii nu e atat de restrictiva cum e la Sixth Form College unde la majotitatea materiilor, se cere GCSE (“bacul englezesc”) la gradele C, B, A sau A* un fel de 8, 9, 10 si 10* (“magna cum laude”) in special la engleza.
    Pe cand, la un colegiu normal, inscrierea se face pe baza unui test un fel de “3 in 1” care iti stabileste EXACT nivelul de cunostinte la mate+engleza+basic IT si UN INTERVIU FACE-TO-FACE cu tutorele sau responsabilul cursului pe care doriti sa-l urmati. Daca rezultatele acestui test nu sunt satisfacatoare, “copiii”, studentii tineri sau maturi, VOR FI ORICUM INSCRISI, insa pe langa cursul pe care si-l alege fiecare, se vor face in paralel ore de MATE si ENGLEZA (entry level, Level 1 sau 2) in functie de nivelul fiecaruia. Unele colegii au si “communication skills” care sunt facultative si GRATUITE (1-2 ore/saptamana) as recomanda cu tarie, sa le urmati caci AJUTA MULT la imbunatatirea comunicarii in engleza dar mai ales va familiarizeaza cu ceea ce numesc englezii “body language” pe care ei pun foarte mare accent!!
    Nepotul meu spre exemplu, a urmat 2 ani, la un colegiu normal, Level 2 si Level 3 in Computer Engineering IT System Support si pentru ca la testul de inscriere a iesit la engleza intre level 1 si level 2, a urmat in paralel Level 2 English Literacy (ceea ce a echivalat cu GCSE la cel putin gradul C, B, A (in functie de punntajul sau procentul obtinut la test) si Communication skills (asta fiindu-i necesar la Customer Service Support – unde esti mai mult decat obligat sa intelegi “body language” al clientului, daca este sau nu multumit sau nu inca?... Este furios sau confuz?... and so on, tot ce tine de expresia fetei, gesturi sau gesticulari… TREBUIE INTELES si INTERPRETAT ca atare, o alta expresie englezeasca este “customer come first” un fel de “clientul nostru - stapanul nostru” Dupa ce a terminat colegiul a fost admis la universitate la un curs de Network Security.
    De asemeni, foarte multe colegii au ACCESS COURSES (cursuri pentru admiterea la facultate/universitate) sau FOUNDATION YEAR (level 0 (zero) la diferite subiecte/materii ce urmeaza a fi studiate la universitate, cat si programe/cursuri de “higher education” sau “degree level” (cursuri universitare) cum ar fi FOUNDATION DEGREE, HNC, HND dupa care se poate face la universitate un “TOP UP DEGREE” (adica 1 an sau 1 an jumate (cursuri intensive) ca sa termini facultatea pe subiectul studiat in HNC, HND sau FOUNDATION DEGREE.

Desi am amintit despre ruta HNC/HND + TOP UP DEGREE nu recomand nimanui aceasta varianta, pe langa faptul ca platesti pe cursuri “o caruta de bani”, aceste cursuri sunt PUR TEORETICE (fara work placement) or, pentru noi romanii, este ABSOLUT NECESAR (asa cum am mai spus si pe alte topicuri) sa va alegeti cursuri care au in structura lor, diverse perioade de WORK PLACEMENT (practica la locul de munca in domeniul pe care ati ales sa studiati) care va fi considerata UK WORK EXPERIENCE si fara de care NU AVETI MULTE SANSE sa gasiti un angajator care sa nu fie interesat de “your UK work experience”.

Ma adresez in mod deosebit PARINTILOR care doresc sa-si aduca in UK copiii de 12-13…17 – 20 ani (pentru ca am fost contactata de cativa, pe mesaj privat cu intrebari referitoare la transferul copiilor aici) vreau sa va conving ca VA COSTA MULT MAI PUTIN sa va aduceti copilul aproape, pe langa faptul ca aici “copilul are banii lui”, ganditi-va la relatiile parinte-copil, supravegherea si educatia pe care le-o puteti oferi, nu admite comparatie cu situatia in care copiii vostri raman in RO pe la bunici sau diverse rude, unde mai pui si cate sute de lire va zboara lunar din salar pentru asta?? Nu va privati copiii de dragostea si afectiunea parinteasca, de dreptul la o educatie mai buna sau mai corecta, dreptul la o viata mai decenta…

PS: Cipry, ce ai vrut sa spui cu media 9-11??
    Mult succes si bafta, indiferent ce decizie vei lua :)

8. cipryan.tecuci

Trophy Points:
    0
    am inteles,multumesc pentru vasta informatie:)
    ma refeream la mediile din timpul anilor petrecuti la liceu in romania,media din clasa a 9 a 10 si a 11a :D
    sper ca orice decizie voi lua,sa fie cea potrivita pentru mine.

9. claudia.hering

claudia.hering New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Cipri, eu sunt Claudia, mama unei fetite de 16 ani care invata acum la o scoala privata de langa Londra (Farnham)...Cred ca ea ar putea sa-ti dea info si despre "viata de licean". Referitor la pierderea anului scolar, daca stai relativ bine cu limba engleza ai putea chiar castiga un an! Am sa ii spun sa-si faca un cont aici si sa-ti scrie si ea cateva randuri... Bafta!

10. cipryan.tecuci

Trophy Points:
    0
    multumesc claudia:) in cazul in care are messenger,id meu e cipryan_13...nu stiu regulile insa cred ca nu e nicio problema daca imi las id pe acest site :D

11. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Vali,

Un user al acestui forum (caruia i-am cerut permisiunea in scris sa postez pe forum mesajul privat catre mine) mi-a adresat urmatoarele intrebari, la care am raspuns partial...

buna. eu intru anul viitor in clasa a 9a si as vrea sa stiu daca este mai favorabil sa ma transfer in clasa a10a sau in clasa a11a in uk . Cum este toata treaba cu YEAR 10 si tot asa? eu am facut clasele 5-8 la un liceu foarte bun din bucuresti si am medie sa raman tot aici. parintii mei nu stau in uk , stau in romania asa ca as vrea la boarding schools . sti cum este cu boarding school? am nevoie de acte speciale ? am inteles ca este obligatori sa dai unul din testele FCE PET sau KET , este adevarat? de obicei se accepta greu romanii la boarding schools. eu stiu engleza foarte bine. am inteles ca la fiecare scoala trebuie sa dau 3 teste : math , english and sciece. cel de science e greu? la nivelul scolar la matematica sunt mai avansati, mai inapoiati sau cam la fel? Multumesc anticipat, Vali.

Mi-am spus sincer parerea, ca ar fi de preferat daca ai gasi sa vii aici macar cu unul din parinti sau la o ruda / prieten de familie apropiat, desi eu sunt adepta copiii alaturi de parinti

DAR...unul din moderatorii forumului a spus ca sistemul "Boarding Schools" este in special pentru studentii internationali (adica extra-comunitari) cei din afara spatiului Comunitatii Europene, fac totusi apel la toata lumea:

A AUZIT CINEVA DE VREUN COPIL/ADOLESCANT (minor) CARE A VENIT AICI LA SCOALA, DIRECT DIN RO, FARA PARINTI/RUDE PRIN SISTEMUL "Boarding Schools"? (adica "la Internat")

Multumesc anticipat!

http://www.ukboardingschools.com/

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Da, eu am calatorit anul trecut la intoarcere in Uk cu parintii unui baiat care este elev la un Boarding School in Uk. Familia este din Iasi.

13. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Merci MULT Rebecca, (si in numele lui Vali) deci, exista o speranta... Vali dorea sa stie mai multe amanunte despre ceea ce ar avea de facut... -hipno-

• IELTS – International English Language Testing System
    • PET – Preliminary English Test
    • PET for Schools - Preliminary English Test for Schools
    • FCE – First Certificate in English
    • FCE for Schools - First Certificate in English for Schools
    • CAE – Certificate in Advanced English
    • CPE – Certificate of Proficiency in English
    • BEC – Business English Certificate

@Vali,

Referitor la testele despre care ai intrebat, raspunsul este NU, tu nu vei avea tangente cu niciunul din testele de mai sus, pentru a fi inscris la Secondary School vei da doar niste TESTE DE EVALUARE (cu intrebari foarte usoare!!) La ENGLEZA, MATE si STIINTE.

Multa bafta !

14. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Interesant chestia cu boarding school. Credeam ca boarding schools sint numai scolile particulare, dar se pare ca sunt si cele de stat. Totusi, trebuie mentionat ca internatul (boarding) se plateste, si suma poate ajunge pina la £10000 / pe an.
    SBSA (State Boarding Schools Association) schools provide high quality boarding at the lowest possible cost. You pay only the cost of boarding as the education at SBSA schools is free. This means that rather than paying £25,000+ a year for an independent boarding school, you would probably be paying less than £10,000 a year at a state boarding school.

Excellent results

Each year, state boarding schools regularly out-perform other state schools with many topping academic league tables around the country. The combination of the excellent state-funded education and a stable boarding community enables pupils to make the most of their talents and abilities.

The best of boarding care

Increasingly, parents are considering state boarding schools ahead of boarding in the independent sector as they see they can get the education and pastoral care they are seeking for a fraction of the cost. And when you visit these schools you can see why. The facilities are excellent and the quality of teaching is frequently judged ‘Outstanding’ by Ofsted. The demand for places at these school is so great that the Government is increasing the number places available by introducing boarding to some schools and expanding the facilities at others.

Variety of schools

Most schools are 11-18 schools, though there is one 13-18 school, two which offer Primary Boarding as well as Secondary Boarding and one 11-16 school with a nearby Sixth Form College. Most schools are mixed, but there are a small number of girls' schools or boys' schools.

PLEASE NOTE

Admission to State Boarding Schools in the UK is limited to children who are nationals of the UK and are eligible to hold a full UK passport, or those who are nationals of other European Union countries or those who have the right of residence in the UK. Please note that the holding of a BN(O) passport does not make the child eligible for a State Boarding School in the UK.

15. Vali.

Vali. New Member

Trophy Points:
    0
    thanks everyone.-ma-iubesc- -ras4- -hipno-
    in the meanwhile i found an interestig school. Does anyone know someone from Caterham School?-nu-ma-uit- -nas-

16. cipryan.tecuci

Trophy Points:
    0
    hey:) am revenit cu niste intrebari!A trecut ceva timp,se aproprie acel eveniment,acela sa plec din tara in U.K...cu limba nu prea am avansat,deci mai mult ca sigur va trebui sa stau un an si sa invat limba.eu am acum 18 ani impliniti,iar intrebarile mele sunt referitoare la:Daca voi sta acolo un an,avand varsta de 18 ani,acele cursuri de limba engleza sunt gratuite.Iar dupa un an,la 1 septembrie as avea 19 ani si 6 luni si ar trebui sa intru in a 12 a,la colegiu.Statul imi mai ofera unele servicii,materiale ma refer.
    referitor si la eventuala facultate,cum sunt acolo?sunt cu taxa toate,si care ar fi cheltuielile in caz ca nu.daca as fi fost in romania,as fi mers la Medicina,insa acum fiind acolo nu stiu daca tot pentru medicina as opta,insa macar asa in general.
    multumesc!-ras2-

17. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Cipri,

Cat de rau poti sta la lb. engleza sau cat de acuta ti-e tentinta de-a te subestima? Tu n-ai facut DELOC engleza in scoala (daca da, cati ani)? Parerea mea sa incerci sa iei legatura cu Rebecca-uk (care e printre altele si profesor de engleza si translator) aici pe forum sau MP, poate aranjezi cu ea un test de evaluare...
    Chestia este ca tu tre sa vii cat mai repede aici, ca sa nu pierzi, din septembrie, oportunitatea de-a invata un curs ORICE (IT, Computing + ore de engleza in paralel) ABSOLUT GRATUIT daca, la data de 1 Sept. 2011 nu vei avea inca impliniti 19 ani.
    Te poti inscrie la un colegiu normal, unde pretentiile la inscriere nu sunt foarte mari : un simplu "test 3 in 1" la ENGLISH - MATHS - BASIC IT (cat sa vada ca stii sa folosesti un PC). Iti cauti un NVQ (National Vocational Qualification) course, nu cred ca ti-ar strica deloc o calificare de-aici din UK + cuursuri de engleza repet ambele gratuite!! In particular te mai poti prepara cu cineva, mai ales daca spui, ca stai atat de rau la engleza, nu cred c-ar fi suficiente doar 1-2 ore de engleza / sapt.

Despre costurile legate de taxele, granturile si bursele din facultate, am vorbit la sectiunea STUDENT IN UK (primul topic de sus, marcat cu galben) si parca am mai deschis un topic in acest sens tot acolo "BANI, REGLEMENTARI 2010-2011" nu mai tin minte titlul exact...

Bafta :)

18. cipryan.tecuci

Trophy Points:
    0
    multumesc,pentru informatii :) o sa incerc sa iau legatura cu rebecca,hmm nici nu imi dau seama,cum arata un test pentru a intra la colegiu,nici zero nu sunt ca am facut 8 ani la scoala(dar facuti sa fie facuti)...voi vedea!merci

19. simona26

simona26 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ella! Fiica mea are 15 ani si jumatate este in clasa a 9a in Romania si as dori in clasa a 10a sa o transfer la un liceu in Anglia, mai exact in Londra. Mentionez ca sotul meu urmeaza sa se angajeze in Londra si as dori sa stiu ce sanse sunt ca fiica mea sa fie acceptata la un liceu in Anglia si ce costuri implica studiile acolo. De asemenea, te rog sa-mi spui in ce consta testele care se dau la admiterea la liceu.
    Multumesc mult,
    Simona

20. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Simona,

Si bun venit pe forum! La 15 ani si chiar 16, fata va fi admisa in YEAR 10, din cauza structurii invatamantului britanic, a programei scolare. Majoritatea scolilor incep in Year 10 un "COURSE WORK" un portofoliu stufos cu (TESTE, ASSIGNMENT-uri, LUCRARILE EFECTUATE IN CLASA) care dureaza pana la sfarsitul Year 11, deci acest course-work se intinde pe parcursul ultimilor 2 ani de Secondary School la majoritatea materiilor studiate, fapt pentru care ar fi exclusa admiterea direct in Year 11 (chiar daca are varsta) ar insemna sa invete in particular cumva, sa recupereze toata munca din Year 10 la toate materiile, ceea ce ar fi aproape imposibil (chiar pentru englezii nativi).

Testul de admitere la Secondary School este TEST DE EVALUARE si (nu examen de admitere!) la ENGLEZA, MATEMATICA si STIINTE (cateva intrebari USOARE din FIZICA, CHIMIE, BIOLOGIE). Alte informatii legate de acest test ai pe link-ul de mai jos :

http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... n-uk#73470

Referitor fa costuri : Invatamantul copiilor care nu am inplinit inca varsta de 19 ani, in UK ESTE GRATUIT !! (exceptie facand cei ce opteaza pentru inscrierea la scoli particulare) si aici as ruga foarte mult userul Claudia Hering daca ar avea bunavointa sa ne ofere cateva informatii sau Cipri daca ai luat legatura cu doamna, poate o anunti tu sa intre pe forum (cand are timp) MULTUMESC ANTICIPAT!

Singura cheltuiala pe care o suporta parintii ar fi 60-70-80 lire pentru uniforma scolii respective (preturile difere de la o scoala la alta), poate sa fie unele carti... DAR majoritatea cartilor si caietelor speciale aferente modulelor studiate la cursuri se dau de la scoala !

Share This Page