20.8 C
London
Thursday, July 29, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Tragedia unui Roman in UK ,,,,,,,,,

Discussion in 'SEZATOARE' started by adrian@, Jun 30, 2006.

1. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    My appologises,sau scuzele mele,m-am lasat purtat de val,ma gandeam la ciroza hepatica,pierzand din vedere ca e vb de alta hepatita,ai dreptate aici

2. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Este in regula Cata ... a gresi e omeneste.

Si ca sa explicam ca sa nu ramana lumea neinformata ... ciroza hepatica este o insuficienta cronica a ficatului. Aceasta poate fi data de mai multe boli ale ficatului, si se distinge, ciroza hepatica alcoolica, cea despre care vorbeai tu catalin de la consumul de alcool, ciroza hepatica medicamentoasa, sau cirosa hepatica in urma unei infestari cu un virus hepatic, B sau C in deosebi.

Ficatul este un organism care are peste 500 de functii. Acest organ are puterea de a se regenera, fiind singurul organ din corpul uman care se regenereaza. In urma infectarii cu virusul hepatic C, daca boala se descopera din timp, se tine regim adecvat si 100% fara alcool, iar daca persoana nu raspunde la interferon+ribivarin, virusul hepatic c distruge celulele hepatice din ficat, acesta din urma, ficatul fibrozandu`se. Exista 3 graduri de fibroza (1,2,3), asta depinzand de cat de grava este actiunea virusului hepatic C .
    Cand se ajunge la fibroza 4, inseamna ca s-a ajuns la ciroza, stadiu in care ficatul nu se mai poate regenera, si nu mai indeplineste toate functiile asa cum trebuie. Boala poate avansa sper cancer hepatic.

Sper ca am facut aces subiect destul de clar, si sper sa intelegeti toti acum ca acest baiat nu a facut altceva decat sa isi acorde inca o sansa oameni buni. A facut aici un tratament pe care in tara multi nu il pot face, si a reinviata pentru a doua oara !

Va rog din inima ! nu il mai judecati pt acest lucru. Daca o sa vina si o sa posteze ca sta pe spatele statului deoarece nu vrea sa munceasca..sau ca a dat in cap...atunci da...dar nu pentru boala asta groaznica .

Va multumesc,
    -police-

3. laurentis

laurentis New Member

Trophy Points:
    0

Din punct de vedere personal, astfel de limbaj trivial mi se pare total neadecvat in spatiul public. Chiar si la colt de strada e de neacceptat. Banuiesc ca exista moderatori pe acest forum, chiar puteti tolera un astfel de limbaj? Daily Mail mi se pare de o decenta exagerata comparativ cu aceste insulte.

Mesaj pentru domnul cu pricina (englez de rasa superioara)... daca vei avea probleme cu sanatatea in Romania e bine de stiut ca vei beneficia de gratuitate ptr serviciile medicale chiar daca nu platesti taxe in Romania.

Cred ca e nevoie de ceva scuze, indiferent daca suferi de rasism sau de ipocrizie incurabila.

4. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    "limbaj trivial" determinat de "atitudinea triviala" a coclitului ala care dupa ce ca e lipitoare mai face si pe victima. Voua nu va e rusine cu rebuturi dintr-astea gen adrian@ ?

nu stiu ce ai fi vrut tu sa spuna un englez despre situatia asta atata timp cat si eu am spus acelasi lucru ...

... cauza si efectul, prietene laurentis ... iar problema nu o rezolvi tragandul de urechi tot pe ala "patzitul". Mai bine ii dai un sut in c_r hotzului cocalar.

"Cred ca e nevoie de ceva scuze, indiferent daca suferi de rasism sau de ipocrizie incurabila."

Banuiesc ca te referi la gunoiul romanesc, nu ??? ... ca ala e ipocrit, facand pe victima si fiind cel care beneficiaza de un avantaj nemeritat.

5. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Desi prin toate explicatiile pe care le-am dat ieri sincer speram ca acest subiect sa fie inchis, am sa ma repet.

Tu crezi ca acest om care zici tu ca "beneficiaza de un tratament nelimitat" si face pe "victima" a venit aici ca sa i-a acest AVANTAJ NEMERITAT ?! Tu ai idee macar asa vag... ceea ce este Hepatita C? Am scris ieri cu lux de amanunte? Consideri dreptul la viata, un AVANTAJ NELIMITAT?

Este o boala f grea sa nu iti doresc tie sau familiei tale sa fiti vreodata macar banuiti cu aceasta boala ... eu stiu ce vorbesc crede-ma pe cuvant. Omu` asta poate a venit aici ca sa munceasca, si a fost diagnosticat aici cu hepatita c. Tu stii ca in tara oamenii asteapta 2-3 ani ca sa primeasca tratamentul, timp in care boala avanseaza si devasteaza ficatul.... ducand la moarte sigura?!

Daca tu maine .. o sa fii diagnosticat cu virus hepatic c ... ce preferi sa faci .. sa te intorci in tara, in Romania stiind faptul ca o sa astepti 2-3 ani tratamentul cu interferon si rivibarin, unicul care te poate salva, dar in acesti 2-3 ani de asteptare boala evolueaza galopant, sau incerci sa faci tratamentul aici ... asta nu este AVANTAJ NELIMITAT mai omulul lui Dumnezeu ! este dreptul la viata ... drept de care nu te poate priva nimeni ! Si omul asta, din acest punct de vedere nu este un REBUT asa cum zici tu, pentru ca omul asta vrea sa aibe o viata normala, sa fie sanatos. Poate a facut el alte porcarii, dar din punctul de vedere al bolii, nu are nici o vina. Tu stii macar cum se i-a boala asta ... vezi si tu ca am scris ieri mult despre asa ceva...sa vezi ca nimeni infectat nu are nici o vina ... tu crezi ca ai fi facut altceva daca erai in locul lui ?!

Innebunesc cand vad cum arunca unii cu noroi, care nu au nici cea mai vaga idee despre aceasta boala, si cum in Romania acestor bolnavi nu li se ofera nici o sansa. Eu am o ruda apropiata bolnava de hep. c mai frate si sta de 3 ani ca sa primeasca tratamentul si nu a mai apucat ... de asta ma tot zbat ca sa va intre si voua in cap ca acest om nu a facut decat sa se zbata pentru viata si sanatatea lui.

Altii sunt aia care fac probleme...aia lenesi care vin aici si cer drepturi si nu vor sa munceasca si traiesc parazitar ... nu cei bolnavi ... eu nu sunt parazite ... sa stii asta...poate crezi ca sunt lichea...credema pe cuvant ca muncesc mult....sunt un simplu au pair ... si nu mi-a fost usor ... si nici nu imi va fi ... dar sincer .. omu` asta din acest punct de vedere nu are nici o vina . Nu a facut decat sa isi acorde o sansa, o sansa de a se vindeca. Daca se intorcea in Romania, probabil ca nici acum nu avea facut tratamentul, care costa 30 000 de euro pe an, de aceea sunt numai 1000 de tratamente subventionate de guvern pe an, lista bolnavilor care asteapta tratatamentul depasind lejer 3000 in fiecare an ..

Eu sper ca m-am facut inteles.

Multumesc,
    -police-

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Thrifty si Anno Mundi, primiti avertisment pt limbaj.
    Moderator

7. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Motanik,

Eu imi cer mii de scuze daca am exagerat cu ceva, sau am lezat pe cineva cu limbajul folosit.

Sunt numai putin suparat pentru ca eu stiu foarte bine multe despre aceasta boala, si stiu ca in Romania, multor tineri, ca mine, ca noi, le este refuzat dreptul la sanatate...acestia asteptand 2-3 ani acest tratament. Foarte multi dintre cei infestati cu virusul hepatic C iau acest virus de la stomatolog, sau de la banale operatii, cum ar fi cea de apendicita, prin instrumentar necorect sterilizat.

Acest virus marsaj poate sta in corp ani de zile, distrugand ficatul, fara ca bolnavul sa aibe vre`un sintom ... este o moarte lenta.

Cand omu` a ajuns aici si a fost diagnosticat cu Hep C, ce era sa faca...sa se intorca in Romania stiind ca acolo daca ajunge isi pune singur pecetea ... sau sa incerce saracul, sa faca un tratamnent aici?

Inca odata imi cer scuze daca am suparat pe cineva ... dar eu vb in cunostinta de cauza...repet...am pe cineva drag bolnav in Romania de acest virus ... si este privata de sanatate de catre tara lui papuda Voda.

Va multumesc,
    -police-

8. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Police ma man,

1. "AVANTAJ NELIMITAT" ... am zis avantaj nemeritat, nu nelimitat.

2. problema mea cu individul este urmatoarea :

a) Orice boala este grea, nu numai a lui, si HIV este greu si multe altele chiar si o apendicita daca nu e operata la timp poate fi fatala. Cand te doare maseaua, durerea de masea e cea mai grea boala,cand o ia fierea razna, aia e cea mai grea boala pentru fiecare ... s.a.m.d
    ... dar,eu nu am o problema cu faptul ca a venit sa se trateze aici ... foarte bine.

... ci cu:

b) A venit sa se "trateze" aici invocand discriminarea comunitatii gay in .ro ( si nicidecum boala ).

c) a primit tratament gratuit de la un stat (in urma unei minciuni) care nu are nici o obligatie fatza de el, pentru ca daca ar avea vreo obligatie fatza de el, ar fi trebuit sa aiba o obligatie fatza de toti bolnavii grav din lumea asta.

d) Dupa ce a primit tratament gratuit si l-au cam ginit astia pe aici ca e lichea si l-au pus la avion inapoi acasa, s-a gandit el sa ii dea in judecata ( ca doar de asta titlul topicul e "tragedia unui roman in uk" ) ca n-ar fi chiar frumos sa il trimita acasa. Eh, omul asta are impresia ca lui i se cuvine tot ceea ce a primit gratis si mai mult de atat, i se cuvine mai mult decat i s-ar cuveni unui englez care plateste toata viatza taxe aici.

e) Am si eu prieteni englezi (in Cardiff) care au asteptat mai mult de un an pentru o operatie si sunt oameni care au muncit toata viatza aici si au platit taxe aici si boala lor este la fel de dureroasa, nu ca asta care nu munceste, nu plateste taxe,nici chirie etc etc. De ce ar avea asta prioritate ?

f) Ce are de-a face boala lui ( ca a multor altora ) cu modul lui de a fi ? Crezi ca boala lui ii da dreptul de a fi lipitoare ?? Altii muncesc si de-abia le ajunge sa isi plateasca o chirie si nu fac atata scandal ca ii trateaza statul englez "nedrept" si catastrofa asta vine aici cu pretentii golanesti !

.... revin mai incolo ....

9. denisss

denisss New Member

Trophy Points:
    0
    Eu ma tot intreb unde este "domnul" Adrian sa raspunda celor de mai sus?Am vazut in paginile anterioare ca a avut un raspuns de fiecare data in timp real sau cat de cat rapid la un post pe topicul lui,dar acum stupoare...a disparut .Probabil si-a bagat coada intre picioare cum fac toti lasii,cand sunt trasi de urechi sau pusi la colt.ma intereseaza acest topic ptr ca numai eu stiu cati pumni in pereti am dat enervandu-ma cu cele postate de adrian si cu toate balacarelile lui.Am mai zis-o si o repet mate imi pare rau ca ai o boala dar sunt milioane de oameni pe lumea asta care sunt si mai grav bolnavi si nu beneficiaza de ce ai beneficiat tu si mai ales nu se plang cum te-ai plans tu.Tu ar trebui sa ii pupi in fund pe engleji ca ti-au oferit o noua viata si te-au tratat si considerat unul de-al lor.Acum ca esti bine du-te matalle la munca legal si plateste taxe statului englez macar asa de rusine,la cate au facut ei ptr tine,si schimba titlul topicului in "fericirea unui roman" auzi ma tragedie? ce. tragedie?iti spun eu ce este tragedie,tragedie este ptr noi ca te avem aproape.si ca sa raspund uneia din postarile anterioare cu modul cum a luat hepatita,de la doctori...etc. nu uitati oameni buni ca "tipul" este gay deci are sanse mari sa o fii luat prin contact sexual neprotejat.nu discriminez homosexualii,am raspuns celor de mai sus,ptr ca nu mi s_a parut adecvata chestia ca doctorii l-au infectat,pe cand el a fost mai expus prin alte moduri de a lua-o.si alta chestie domnilor moderatori nu mai avertizati persoanele care "au sarit calul" in acest topic,fiecare avem un mod de exprimare diferit si mai ales cand suntem provocati de acest adrian care pe mine ma scote din pepeni atunci ne dam drumul la "gura".este uman si o injuratura sau o "atacare" mai violenta.si inteleg asta gandindu-ma la ce nervi am avut eu la cele citite de fiecare data si omul la nervi e poate mai direct si mai rautacios.Alta chestie dupa ce am avut cateva interventii pe acest topic domnul Adrian mi-a mai trimis si mesaje private,mai "baiete" tu chiar esti prost sau ce ai?ma opresc aici ies la o tigara ca nu imi face bine stresul asta -walk

10. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Denis, daca pt tine e normal sa injuri si sa mai tragi cate un pumn partenerilor de discutie in viata reala, e o chestie. Sa permitem noi astfel de exprimari aici e alta si te rog nu le incurca.

Cu parere de rau, daca se continua in aceasta directie subiectul va fi inchis.

Moderator

11. denisss

denisss New Member

Trophy Points:
    0
    dar inchideti-l odata -violent- vai mai motanik dar sensibili ne-am mai facut

12. denisss

denisss New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ma cunosti asa ca tine distanta si vezi-ti lungul nasului cu aprecierile tale.Te rog pune virgula intre cele doua propozitii ca nu au logica,si ma irita ,de o vreme sunt cam irascibil. :))

13. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Il inchid eu Denisss si totodata bucura-te de primul avertisment. Romani Online nu tolereaza o atitudine "de strada". Daca ai ceva de adaugat pe un topic, te invitam sa o faci intr-un mod civilizat, fara jigniri, nu de alta, dar asta arata cei 7 ani de acasa ai tai. Sper sa tratezi acest avertisment cu ceva mai multa maturitate.

Multumesc si o seara placuta tuturor

Negrutxa
    Moderator

Share This Page