17.6 C
London
Tuesday, June 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Topicul Spiritualitatii

Discussion in 'SEZATOARE' started by crimm, Nov 13, 2010.

1. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  2. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  3. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    In prima zi a anului îl vom prăznui pe unul dintre cei mai cunoscuţi sfinţi ai Bisericii Ortodoxe, pe Sfântul Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei. Vasile din Cezareea Cappadociei, cunoscut sub numele Vasile cel Mare (n. 330, Cezareea, Cappadocia - d. 1 ianuarie 379, Cezareea Cappadocia) a fost un arhiepiscop din secolul al IV-lea, considerat doctor al Bisericii și unul din cei patru doctori răsăriteni ai Bisericii, alături de Grigore de Nazianz («Teologul») și Ioan Gură de Aur. Sf. Vasile episcopul Cezareii, este unul dintre cei mai importanți părinți ai bisericii ortodoxe și unul dintre cei mai mari teologi creștini. S-a născut în Pont în jurul anului 329 și a murit în Cezarea în ziua de 1 Ianuarie 379.

În toate bisericile ortodoxe se vor citi astăzi - singura dată în an - Moliftele Sfântului.

Termenul de Revelion provine din limba franceză, ceea ce înseamnă aproximativ „veghe“, iar de aici sensul de ospăţ la miezul nopţii. Deci, dacă ar fi să facem arheologie lingvistică, ar însemna că, la trecerea dintre ani, tradiţia spune că e bine să te ospătezi. De aici însă şi până la petreceri pantagruelice e cale lungă. La noi însă, Revelionul are o atmosferă dionisiacă, de orgie neîntreruptă.

Un adevărat ritual barbar în care îţi este permis orice, în numele schimbării anului. Pe 1 ianuarie, în toate bisericile ortodoxe se vor citi - singura dată în an - Moliftele Sfântului Vasile cel Mare, adică rugăciunile de alungare a celui rău. Iar la ce an se anunţă, chiar că avem nevoie de aceste rugăciuni.

Termenul de moliftă sau “molitvă” este de origine slavă şi înseamnă rugăciune. Moliftele Sfîntului Vasile cel Mare sînt rugăciuni de blestem asupra diavolului şi asupra tuturor răutăţilor şi ispitelor care vin asupra omului. Ele au o importanţă deosebită şi trebuie citite cu mare grijă şi cu pregătire deosebită.

Aceste molifte, numite şi exorcisme, sînt cele mai puternice rugăciuni împotriva duhurilor necurate din oameni şi case. Ele se citesc numai de preoţi şi duhovnici bătrîni care au viaţă curată şi sînt mari postitori şi care au dezlegare de la duhovnicii lor să le citească, pentru că, se spune că dacă le citesc preoţi tineri, fără post şi viaţă cît mai curată, diavolii chinuiesc mai tare pe cei bolnavi şi nu ies din oameni, ba uneori se răzbună cu mari ispite asupra celor care le-au citit. Moliftele de izgonire a diavolilor din oameni şi chiar din animale se citesc peste an numai în zile de post, mai ales la miezul nopţii, în biserică, în faţa icoanelor făcătoare de minuni sau lîngă racla cu moaşte ale sfinţilor.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/blestem ... 59807.html

4. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  5. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  6. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  7. Mr.Jarndyce

Mr.Jarndyce Member

Trophy Points:
    6
    Oreste e baiat bun insa din pacate habar nu are de spiritualitate.

Tot timpul amesteca lucrurile.

Singura spiritualitate adevarata este aceea care te ajuta sa intelegi fundamentul conditiei tale umane .

Acest fundament este insasi mintea.De aici incep toate.Precum si Dumnezeu bineinteles.

Unde altundeva se naste asazisul "Dumnezeu" decat in minte.

8. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    "In Transilvania, majoritatea familiilor de romani erau greco-catolici, fiind obligati sa treaca la ortodoxism; dupa revolutie, multi s-au intors la vechea religie"

"Asta o continuam la religie pe undeva - daca vreti. Eu nu am idee de ce spui. Ortodoxia nu a fost niciodata fortata, iar pe vremurile de dinainte de revolutie orice forma de religie era ostracizata." - costoboc

Poate aici am putea continua, cand timpul ne va perminte.

9. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Deci, din cate stiu eu catolicii sunt de 2 feluri: greco-catolici si romano catolici.

Romano catolicismul este de fapt catolicismul pur , religie majoritara in multe tari europene ( Andorra, Austria, Belgia, Croația, Franța, Ungaria, Irlanda, Italia, Lituania, Malta, Monaco, Polonia, Portugalia, San Marino, Slovacia, Slovenia și Spania). Dar wikipedia stie mai bine ca mine :)
    http://ro.wikipedia.org/wiki/Biserica_Romano-Catolică

Greco catolicismul a aparut in Transilvania, din cate stiu eu, ca o reactie impotriva catolicizarii fortate.
    Subiectul e extrem de complex si exista diferite puncte de vedere. Sunt si cei care sustin ca Biserica Greco catolica (care de fapt se numeste Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică) nu are nici un fundament si este o aberatie totala. Mai mult cei car sustin teza asta, spun ca de fapt populatia a trecut la greco catolicism si s-a lepadat de propria-i religie pentru privilegii materiale si politice.
    Oricum o scurta istorie o puteti gasi aici:
    http://ro.wikipedia.org/wiki/Biserica_Română_Unită_cu_Roma,_Greco-Catolică

Ca in Moldova exista o comunitate catolica, nu ma indoiesc, dar proportia ei este foarte mica rapportat la nr total, uite aici
    http://www.roportal.ro/articole/manasti ... i-2271.htm, unde afirma 'In Valahia si Moldova, romanii de religie ortodoxa reprezinta, practic, intreaga populatie.' (nu am gasit o sursa mai de incredere, cifrele cam lipsesc pe net, sau nu le-am gasit io).

Acuma, cum ziceam subiectul e complex si cu nenumarate ramificatii. Io -spre rusinea mea-n-am mai avut curiozitatea dupa '90 sa-mi cumpar niste carti pe tema asta sa mai citesc un pic despre adevarul necenzurat a ce si cum o fost; asa ca poate is un pic ramasa in urma; asa ca dezbaterile/informatiile pe tema asta sunt bine venite.

10. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Oameni buni, Azi e sarbatoare foarte mare "BUNA VESTIRE" (ziua de nastere a tatalui meu D-zeu sa-l ierte!) si se mananca peste!!! -da-da-

11. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.youtube.com/watch?v=wA332bNU ... e=youtu.be

Vinerea Mare

Una din cele mai importante zile de post negru (nu se bea nici apa) cine reuseste sa tina asa...

Facem treaba (curat, spalat, calcat...) fierbem legumele pentru salata boeuf...le taiem si le pregatim pentru maine si le pastram intr-un castron in frigider...(eu maine adaug maioneza ca sa fie fresh) azi putem vopsi ouale, punem carnea de miel in vin rosu cu condimente si usturoi iar maine dimineata doar o punem in tava si la cupror... Tot azi putem pregati umplutura pentru sarmale... si tot felul de activitati casnice care sa ne umple ziua asa incat sa uitam de altii...ne abtinem de la telefoane...messenger... sa nu ne certam cu nimeni sau sa nu barfim... (ca nu se mai cheama post) Postul nu inseamna doar sa nu mananci... sau sa mananci doar de post... inseamna sa ai grija ce spui...ce gandesti... iar daca tu ceri iertare de la Dumnezeu pentru pacatele tale si doresti cu-adevarat sa fii iertat... atunci va trebui sa te gandesti la cei ce crezi ca ti-au gresit si sa-i ierti, sa-ti descarci constiinta si sufletul de toate gandurile sau emotiile negative care ti-au fost pricinuite de X sau Y pana simti cu adevarat ca i-ai iertat si abia atunci poti sa spui Tatal Nostru "Si ne iarta noua gresalele noastre... Precum si noi iertam gresitilor nostri..."

Nu se asculta muzica....daca nu avem prea multa treaba de facut...citim, ne plimbam...gasim alte activitati cu care sa ne umplem timpul... DAR sub nicio forma nu raspundem la provocari... (asteptam sa treaca Pastele) si mai vedem noi... -sssst-

No, eu am dat asa cateva sugestii...voi stiti mai bine ce aveti de facut... Doamne ajuta !! -hipno-

12. marcelino

marcelino New Member

Trophy Points:
    0
    buna , aici va las k unde se vorbeste destul de mult pe teme spirituale :

http://www.watchtower.org/m/index.htmlun lin

la fel e si in limba engleza pentru cei care au timp mult de cind au iesit din tara si domina limba engleza cum ar fi copiii celor care au emigrat acum mult timp in anglia au facut studiile in engleza si doresc sa citeasca in aceeasi limba

13. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  14. Dr. Evil

Dr. Evil Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Gasser
    Bun video, crimm, uita-te si la cel cu Cedry2k.

15. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Te refereai la urmatorul video:

http://www.youtube.com/watch?v=T-AIethqgpg

Fac parte dint-o alta generatie, nu auzisem de acesti rapperi, sincer am urmarit cu placere ambele emisiuni,
    sunt de apreciat, vointa lor de a-si gasi calea cea dreapta, incercand totodata sa deschida setea de cunoastere si dorinta de indreptare si a altor oi ratacite.
    Cu cat mai devreme, cu atat mai bine, unii ajungem sa imbatranim, sa primim multe palme de la viata pana ajungem pe acest fagas;
    aceste exemple la indemana oricui sunt benefice.

Iata si filmul Ostrovul, de care se pomenea in discutie:

http://www.youtube.com/watch?v=6H_QjcZwbhA

16. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page