12.7 C
London
Wednesday, October 23, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Topicul Spiritualitatii

Discussion in 'SEZATOARE' started by crimm, Nov 13, 2010.

1. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Daca e vorba de spiritualitate o sa ma mai bag si eu din cand in cand. Dac-o s-o dati pe biserici, popi, vrajitoare, guru, ghicitori, magi si alte inventii de prostit omenirea eu am taiat-o. Scurt!

Nu de alta, dar am un stil cam dur de a ofensa ofticiosii si nu vrea sa-mi umple nenea de la administratie posturile cu litere rosii...

Pe de alta parte daca stau si ma gandesc... lasati-ne pe mine si pe Oslobanu intr-o seara cu cate o sticla de whisky in fata si-poi sa vedeti voi... filozofia spiritualitatii... transhumanta carpato-danubiano-pontica... contemplarea antropozoficala mistico-androgina... dematerializari intrinseci transdescentale...

2. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  3. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  4. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
  5. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    @ virusss...cred ca ai nevoie de ceva mai mult autocontrol, nu neaparat pe forum, ci in viata de zi cu zi; cand esti tanar si in putere, ai impresia ca tu esti centrul universului, ca nimic altceva nu are importanta, te rog sa ai mai multa consideratie pentru viata, s-ar putea intr-o buna zi sa privesti in urma cu ochii mintii si sa reconsideri lucruri pe care acum le iei in deradere. Gandurile, actiunile noastre de zi cu zi sunt ca un bumerang si nu o spun din cele auzite sau citite, de-a lungul vietii fiecaruia, aceste lucruri se confirma, pentru fiecare din noi.
    Numai bine.

http://www.youtube.com/v/yo_24_qTNac&hl=en&fs=1

http://www.youtube.com/v/6bL3GR4iAW0&hl=en&fs=1

6. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  7. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    crimm wrote:
    @ virusss...cred ca ai nevoie de ceva mai mult autocontrol, nu neaparat pe forum, ci in viata de zi cu zi; cand esti tanar si in putere, ai impresia ca tu esti centrul universului, ca nimic altceva nu are importanta, te rog sa ai mai multa consideratie pentru viata, s-ar putea intr-o buna zi sa privesti in urma cu ochii mintii si sa reconsideri lucruri pe care acum le iei in deradere. Gandurile, actiunile noastre de zi cu zi sunt ca un bumerang si nu o spun din cele auzite sau citite, de-a lungul vietii fiecaruia, aceste lucruri se confirma, pentru fiecare din noi.
    Numai bine.

Scuze, nu intentionam sa atac ceva personal, ziceam si eu parerea mea, dar totodata tin sa mentionez ca iti respect inclinarea si nicidecum nu am vrut sa sune ca ceva personal.

Oricum nu mai sunt nici eu chiar asa in floarea varstei , nici vorba de centrul universului, nu am fost asa nici la 15 - 25 ani; Intotdeauna am fost a random person, a regular man ==> Everyday Normal Guy by Jon Lajoie

Ultimele 2 linkuri cu Nick Vujicic sunt adevarate; nu se prea leaga de restul din topic...

Scuze inca o data...

8. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
  9. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    @virusss..."iti respect inclinarea"...ma duce cu gandul la ideea ca tu, poate chiar multi altii, va imaginati ca sunt o persoana cu "fixuri", o persoana fanatica in ale spiritualitatii subiecte. Sunt o persoana obisnuita, ca oricare alta, cu bune si cu rele, care doar incearca sa acumuleze cat mai multa informatie, din cat mai multe domenii. Si daca am atins si acest subiect, am facut-o cu gandul ca este necesar sa cunoastem si astfel de aspecte. Fiecare e liber sa creada sau nu, fiecare e liber sa aleaga ce il intereseaza, ce i se potriveste, cu atat mai mult cu cat cuvantul spiritualitate cuprinde o gama larga, iar acest topic poate contine subiecte diferite.
    Acesta nu e topicul meu, fiecare poate interveni cu informatii, cu comentarii la obiect.
    Acum te intreb, de ce nu ar avea legatura Nick Vujicic cu topicul?

10. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
  11. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Deanna, ideea este sa fie cat mai multi care isi spun parerile, nu trebuia sa ma mentionezi pe mine...
    Am citit cate ceva despre 2012,cu mult timp in urma si ar fi inca destule de citit, unele lucruri ma depasesc, incerc sa retin esenta. Ce cred?
    Cred ca in orice subiect exista macar un sambure de adevar, adevar adanc inradacinat in trecuturi foarte indepartate, as putea spune chiar adevaruri milenare, pe care, daca incercam sa le punem cap la cap, am descoperi ca au legatura intre ele, un subiect ne duce la altul, samd.(ex: Biblia, Shambala, Iluminatii,
    Reptilienii, civilizatiile disparute - Atlantii, Mayasii, Incasii, subiectele UFO, stiintele universului...spiritualitatea, cu sentimentele negative si pozitive, cu credinta si increderea in tine si in Dumnezeu)
    Aceasta Kiesha Crowther este ceva nou pentru mine (multumesc de postare), dar subiectul, nu, am deschis si eu un topic despre 2012.

www.romani-online.co.uk/component/kunena...ia-maya-si-anul-2012

Cred ca exista posibilitatea unor schimbari radicale, spirituale, configuratii de ADN, schimbarea sistemelor si valorilor intregii lumi pamantene, de altfel situatia actuala a intregii omeniri cere o schimbare, ca sa nu ne indreptam spre colaps total.
    Schimbarea ar putea avea loc in timp, eu nu o vad ca pe un cataclism, asa cum crede lumea ca ar fi Apocalipsa. Ramane de vazut cand si cum...ca doar Bunul Dumnezeu nu se va uita la ceas, iar la ora fixata va apasa pe butonul cu pricina...

12. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    @ virusss...asta este ideea, subiectele din topic nu trebuie sa semene intre ele, deci, de ce nu s-ar incadra subiectul Nick Vujicic in acest topic? Oare nu iubirea, increderea si credinta in Dumnezeu i-au dat forta sa lupte si sa invinga handicapul, atat fizic cat si mental? Oare nu dragostea fata de semeni i-a dat puterea sa inteleaga ca toate au rostul lor si care ii este menirea? Scopul de a invata si pe altii sa nu dispere, sa-si deschida inimile, sa iubeasca aproapele, sa nu isi piarda credinta. Oare toate acestea si multe altele, nu intra in acest cuvant mare si magic "spiritualitate"?
    Daca eu nu am pomenit inca despre teme religioase, despre Dumnezeu, este pentru ca mai am de aflat, de invatat, pana sa imi permit sa dezbat astfel de teme. Cine se crede pregatit si doreste, il invit sa o faca, cu siguranta avem ceva de invatat.
    Lista ramane deschisa.

Off topic: te rog nu mai scrie cu rosu, este culoarea folosita la avertizari de catre moderatori

13. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  14. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  15. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Rugaciunea Tatal Nostru

Gandind pozitiv putem vindeca, gandurile optimiste avand puterea de a actiona benefic asupra organismului regland activitatea glandelor vitale.

Intre rugaciunea Tatal nostru, intre fiecare verset si centrii glandulari, exista o corespondenta.

Trebuie sa incerci sa resimti fiecare val de semnificatie al fiecarui verset, sa extragi sensul energetic al acestuia si sa il directionezi catre organul in cauza, sa simti cum acest verset curge prin corpul tau. Caci se produce in corpul fizic un raspuns la reprezentarile corpului energetic: se construieste astfel o reactie chimica, fiind posibila vindecarea.

Tatal nostru care esti in Ceruri actioneaza asupra glandei pituitare, cu rol de declansator al procesului
    Sfinteasca-se numele Tau actioneaza asupra glandei pineale
    Vie Imparatia Ta deschide tiroida si regleaza functia acesteia
    Faca-se Voia Ta, precum in Cer deschide tiroida
    Asa si pe Pamint actioneaza asupra timusului
    Piinea noastra cea de toate zilele, da-ne-o noua astazi deschide gonadele, glandele sexuale masculine si feminine
    Si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri actioneaza asupra glandelor suprarenale
    Si nu ne duce pe noi in ispita actioneaza asupra celulelor Lyden
    Si ne izbaveste de cel rau actioneaza din noi asupra timusului
    Ca a Ta este Imparatia actioneaza din nou asupra tiroidei
    Si puterea actioneaza asupra glandei pineale
    Si Marirea redeschide pituitara
    AMIN formula de inchidere a acestor centri energetici si de reconectare la planul terestru.

Riscul aparitiei unor boli sau afectiuni nervoase este mai scazut pentru persoanele care gandesc pozitiv sau se roaga in mod frecvent..
    Este adevarata aceasta informatie, adica legatura vibrationala intre rugaciunea Tatal Nostru si glandele endocrine, ea fiind recunoscuta astazi si de preoti.
    Ce este de adaugat, este faptul ca rugaciunea aduce in cimpurile energetice umane, in aura, energia divina, lucreaza asupra sistemului nervos, apoi pe glandele endocrine in special pe hipofiza, apoi starea informationala de bine este transmisa tuturor celulelor cu ajutorul aparatului circulator si, in special, al sistemului sanguin.
    Parintele Arsenie Boca, arata in cartea sa Mare indrumator al sufletelor in sec.XX ca: Adevarat este ca o baza biologica a patimilor si a urmarilor lor o formeaza si glandele endocrine al caror echilibru sau dezechilibru functional se rasfringe in toata fiinta omeneasca.

Mai adauga parintele: ,,Oamenii au ajuns in robia patimilor, cenzura mintii lor a slabit si omul si-a pierdut libertatea. Fiecare patima poate fi o caramida a unui zid care il indeparteaza pe om de Creatorul sau”.
    Sa alegem sa incetam a construi ziduri, sa incercam a darima ceea ce a fost construit gresit pentru a ne resacraliza, asa cum am venit in chip de copil, plini de Dumnezeu.
    Putem face acest lucru prin rugaciuni si post, asa cum frumos ne indeamna parintele Arsenie Boca: Trupul nu se poate trata decit prin post, caci el nu stie si nu recunoaste convingerile, pentru ca atunci puterile potrivnicului slabesc si porcii patimilor nu mai vin sa se scalde, nemaiavind locas, postul putind lucra chiar si asupra patimilor mintii – ochii vad lucrurile, mintea vede gindurile. Postul curăţeşte ochiul, rugăciunea curăţeşte mintea. Rugăciunea are şi stări superioare, când izbăvindu-se patimile, se deapănă de la sine fără cuvinte, într-o nesfârşită dragoste de Dumnezeu, de oameni şi de toată făptura.

16. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Tot respectul crimm,

insa eu nu vad decat un alt copil
    impins sa memoreze niste versuri.

Am urmarit clipul de cca 3 ori pana acum,

nu reusesc sa vad altceva acolo!

Nu mai zic de asocierea numelui, Stratan,,, sa nu zici ca este fratele ...

18. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    -asa-asa- Cezar si Cleopatra, copii cunoscutului Pavel Stratan. Nu zic ca nu s-au ocupat sa-l invete rugaciunea, dar totusi, la doar 2 ani, e impresionant.

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Well, asta explica multe,...

desigur ca este impresionant, la doar 2 anisori, dar, nu stiu...

Daca tin bine minte Pavel a fost luat la intrebari de cei de pe la protectia copilului,

desigur ca, fiecare isi creste copilul cum crede mai bine,...

el si-i doreste vedete de mici pe ai lui,

deja Cleopatra este o vedeta, deci, job/ well done!

20. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Gresit. Il cunosc pe Pavel Stratan si stiu cum se comporta cu micuta Cleo, este chiar overprotective, acuzatiile cum ca ar exploata copila sint absolut nefondate.

Share This Page