18.3 C
London
Wednesday, September 23, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

too good to come about? ridicarea restrictiilor pt ro si bg in UE in 2011?

Discussion in 'ROMANi ONLiNE' started by parker, Oct 25, 2011.

1. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Deschiderea pieței muncii în state UE pentru cetățeni români și bulgari
    Politica de ocupare a forţei de muncă − 25-10-2011 - 14:20

Toate statele membre ale UE trebuie să permită accesul bulgarilor și românilor pe piața forței de muncă până la sfârșitul lui 2011, se spune în rezoluția adoptată de Parlamentul European, marți, 25 octombrie.

Rezoluția elaborată de Traian Ungureanu (PPE, PD-L) și adoptată prin ridicare de mâini, notează faptul că nu s-au înregistrat efecte negative în acele state membre care au permis accesul pe piața muncii a forței de muncă din statele membre care au aderat în 2004 și 2007 .

"Cifrele oficiale, inclusiv cifrele de la Comisia Europeană, arată că muncitorii din estul Europei nu au generat șomaj și nu au pus presiune pe sistemele de protecție socială. Dimpotrivă, influxul a adus creștere economică în țările de destinație, evaluat la 1% din PIB", a precizat Raportorul în cadrul dezbaterii de luni.

Deputații europeni cer statelor membre să-și revizuiască regulile privind perioadele de tranziție înaintea deschiderii accesului pe piața muncii și solicită acelor state membre care încă impun restricții cetățenilor bulgari și români să le elimine până la sfârșitul lui 2011, înainte de termenul-limită final din 2013 prevăzut în tratatul de aderare la UE.

Pe termen lung, aceste restricții pot avea un impact negativ asupra valorilor și drepturilor fundamentale prevăzute în tratatele UE, cum ar fi libera circulație, non-discriminarea, solidaritatea și egalitatea în drepturi, consideră deputații europeni.

Deputații europeni deplâng de asemenea propunerile legislative recente din unele state membre care încearcă să impună din nou restricții față de alte state membre și cer Comisiei Europene să investigheze dacă asemenea politici încalcă legislația europeană.

Implementarea dreptului la liberă circulație al forței de muncă
    Deputații europeni și-au exprimat preocuparea cu privire la slaba transpunere și implementare a legislației europene actuale cu privire la libera circulație a forței de muncă și în special în privința Directivei 2004/38/EC privind dreptul cetățenilor europeni și al membrilor familiilor lor de a circula și de a-și stabili reședința liber în Uniunea Europeană. La nevoie, Comisia ar putea să-și exercite dreptul de a iniția procedurile legate de încălcarea legislației ("infringement") împotriva statelor membre care nu respectă această legislație.

Recunoașterea calificărilor profesionale
    Rezoluția mai notează că procedurile în vigoare pentru recunoașterea calificărilor profesionale reprezintă un alt mare obstacol în calea mobilității forței de muncă, cerând Comisiei Europene să reformeze regulile UE în acest domeniu.

http://www.europarl.europa.eu/ro/pressr ... 9i-bulgari

2. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Re: too good to come about? ridicarea restrictiilor pt ro si bg in UE

si versiunea in lb engleza, just in case :)

http://www.europarl.europa.eu/en/headli ... n-citizens

Opening up EU labour markets to Bulgarian and Romanian citizens

All EU Member States should allow Bulgarians and Romanians onto their labour markets by the end of 2011, says a resolution passed on Tuesday.

No negative effects have been reported in those Member States that have allowed workers from Member States that joined the EU in 2004 and 2007 onto their labour markets, notes the resolution, which was drafted by Traian Ungureanu (EPP, RO) and passed by a show of hands.

"Official figures, including figures from the Commission, proved that workers from Eastern Europe did not generate unemployment and did not put pressure on the social welfare systems. On the contrary, the influx brought economic growth in the destination countries evaluated at around 1% of the GDP," said the rapporteur in Monday's debate.

MEPs call on Member States to review their rules on transitional periods and urge those Member States that still impose restrictions on Bulgarian and Romanian citizens to remove them by the end of 2011, before the final deadline of 2013 laid down in the EU accession treaty.

In the long run, these restrictions can have a detrimental impact on fundamental values and rights enshrined in the EU treaties, such as free movement, non-discrimination, solidarity and equal rights, they say.

MEPs also deplore recent legislative proposals in some Member States to reimpose labour market access restrictions on citizens from some other Member States and call on the Commission to investigate whether such policies infringe EU law.

Workers have the right to free movement

MEPs expressed concern about EU Member States' poor transposition into national law and enforcement of EU legislation on the free movement of workers and especially Directive 2004/38/EC on the right of citizens and their family members to move and reside freely in the EU. If necessary, the Commission should exercise its right to initiate infringements against non-compliant Member States, they said.

Recognising professional qualifications

Current procedures for recognising professional qualifications are another big obstacle to workers' mobility in the EU, notes the resolution, which calls on the Commission to reform current EU rules in this area.

Procedure: Non-legislative resolution

3. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0

si ceva reactii din presa

http://goo.gl/AzhZc

aici e un comentariu interesant:

This is the second time in the last two weeks that the European Parliament adopted a resolution on Romania and Bulgaria that has little chance of being enforced. On 13 October the Parliament passed a resolution calling member countries to "avoid national populism and allow Bulgaria and Romania to join the Schengen check-free border area solely on the basis of existing membership criteria."

The Netherlands and Finland on 22 September blocked Bulgaria and Romania from the Schengen zone, citing of the deficiencies in their law enforcement systems, and, in the case of Bulgaria, the prevalence of organised crime.

http://www.euractiv.com/justice/parliam ... ews-508552

4. Audrey17

Audrey17 New Member

Trophy Points:
    0

Ar fi indeed too good to be true :) Din pacate e non-binding adica e asa ca un sfat... Laudabila initiativa oricum!

5. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0

Dupa cum vad eu lucrurile, restrictiile vor ramane pana in 2013 inclusiv. Piata muncii nu sa deschis nici pt. cetatenii A8 mai repede de 7 ani, noi de ce am fi tratati altfel?

- dupa PD-L va veni inapoi PSD (iarasi...) nici ei nu o vor face mai bine.

PS Scuze pentru izul pesimist al mesajului.

6. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0

Cetatenii A8 n-au avut restrictii in Uk nici macar un an.
    Iar teoria spune ca ultimii 2 ani is un pic mai diferiti de primii 5(numai daca statele pot demonstra pertubari pe pioata muncii-sau cam asa ceva). Acuma o sa vedem curand, cred. Au mai ramas 2 luni.

Dar asa, ca parere personala, nici eu nu cred ca se vor ridica.
    Macar tot e bine ca nu iese UK din UE -asa-asa-

7. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0

Traian Ungureanu e chiar OK, nu despre asta e vorba, si nu e el (sau PE) in masura sa decida scoaterea restrictiilor, ei nu pot decat sa influenteze treaba asta, prin rezolutiile adoptate.

8. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0

Nu au generat romanii si bulgarii somaj, dar vor crea daca ridica restrictiile pentru ca angajatorii englezi prefera romani si bulgari pentru ca sunt mai ieftini si lucreaza mai bine si mai cu spor!

Asa cam vreo 500,000 de someri englezi dintr-un sut... cam greu de imaginat.

9. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0

WRS-ul a fost in vigoare pana la data de 1 mai 2011. Daca nu anuntai UKBA ca lucrezi in 30 de zile, te trezeai ca lucrezi ilegal, deci a fost o restrictie.

@ lightplay
    Cu aia ziceam ca nu-i vad in stare sa "influenteze treaba asta, prin rezolutiile adoptate." Nici pe cei din PD-L nici pe cei ce vor urma (PSD). Daca vorbim de PE atunci da ei pot, dar asta va impinge dorinta UK-ului sa iasa din UE si mai mult.

@ ALL postez linkul unui topic similar cu acesta ca sa o gasim mai usor. Printr-un miracol poate sare iepurele pana la urma si topicul va fi de interes. PE cere deschiderea pietei muncii pentru romani in toate tarile UE

10. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0

error

11. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0

"jurnalistii" din Romania, ca de obicei... titlul de la RL e departe de realitatea prezentata chiar in primul paragraf al articolului. ce e amuzant e ca d-na de la Romania Libera a rescris titlul de la Mediafax... si i-a dat cu virgula. si din pacate nici macar nu e vorba despre o eroare de traducere, cum se intampla (mult prea) des in presa romaneasca.

Ambasadorul Harris anunţă: Guvernul britanic pregăteşte restricţii pe piaţa muncii pentru români
    2 Noiembrie 2011
    Romania Libera
    http://www.romanialibera.ro/bani-afacer ... 43270.html

stirea originala:

Ambasadorul Marii Britanii: Guvernul pregăteşte decizia privind restricţiile pe piaţa muncii
    2 noiembrie 2011
    Mediafax
    http://www.mediafax.ro/politic/ambasado ... i-8929108/

Guvernul britanic va adopta până la sfârşitul acestui an o decizie privind restricţiile pe piaţa muncii pentru cetăţenii români, pe baza unui raport care va fi publicat în luna noiembrie de către experţi independenţi, a declarat ambasadorul Marii Britanii la Bucureşti, Martin Harris.

El a precizat că aceşti experţi, care formează un comitet de consiliere pe probleme de imigraţie, au luat deja legătura cu ambasada României şi cu cea a Bulgariei, pentru a obţine informaţii din partea ambelor state pe baza cărora să evalueze impactul potenţial al ridicării restricţiilor pe piaţa muncii, şi urmează să înainteze Guvernului britanic un punct de vedere chiar în această lună.

"Noi luăm o decizie pe baza analizei unor experţi independenţi. Există un comitet în Marea Britanie, Comitetul de consiliere pe probleme de imigraţie, format din specialişti în piaţa muncii, iar Guvernul britanic le cere acestora un punct de vedere, în primul rând, cu privire la impactul potenţial al ridicării restricţiilor. Mă aştept ca raportul comitetului să fie publicat chiar în această lună, pentru ca Guvernul britanic să ia o decizie până la finalul acestui an", a spus Harris.

Întrebat însă dacă Guvernul britanic va ţine cont de recomandarea Parlamentului European privind eliminarea restricţiilor pe piaţa muncii până la sfârşitul acestui an, înaintea anului 2013 ca termen-limită, ambasadorul a precizat că decizia va fi una exclusiv a Guvernului, iar elementul esenţial în această decizie va fi opinia specialiştilor în piaţa muncii.

Ambasadorul britanic a acordat Agenţiei MEDIAFAX un interviu în care vorbeşte despre nivelul ridicat al corupţiei din România, reputaţia proastă a ţării pentru investitorii străini, lipsa infrastructurii turistice, precum şi despre Regele Mihai, zona euro şi problemele existente pentru adoptarea de către România a monedei euro.

Interviul va fi difuzat joi, însoţit de materiale foto şi video.

Într-o rezoluţie adoptată de Parlamentul European săptămâna trecută se arată că toate statele UE trebuie să permită accesul bulgarilor şi românilor pe piaţa forţei de muncă până la sfârşitul lui 2011, înaintea termenului-limită din 2013.

Ministrul Muncii, Sulfina Barbu, afirma atunci că speră ca mesajul Parlamentului European să ajungă la guvernele statelor membre ca argument că nu există justificare pentru menţinerea restricţiilor.

Restricţii la angajarea muncitorilor români sunt existente încă în 11 dintre 26 de state membre, printre care Marea Britanie, Austria, Belgia, Franţa, Luxemburg, Malta, Olanda sau Spania.

Conform Tratatului de Aderare a României, până în 2014 există o perioadă de tranziţie în care fiecare stat membru trebuie să liberalizeze gradual accesul muncitorilor români pe piaţa muncii.

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

apropo de imigranti... intr-un film de-al lui Jamie cu papica face si o mica istorie legata de imigratie!
    f interesant de vazut http://www.channel4.com/programmes/jami ... od#3251660

13. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0

Un pic ciudat: onorabilul Keith Vaz, the head of the Home Affairs Committee, declara nu mai departe luna trecuta urmatoarele:

http://www.immigrationmatters.co.uk/res ... az-mp.html

Comitetul cu pricina este daca nu ma insel responsabil cu luarea deciziei privind mentinerea/ridcicarea restrictiilor pe piata muncii pentru romani si bulgari.

A fost cineva la conferinta asta a studentilor, profesorilor si cercetatorilor romani sau Charles Kelly (autorul articolului) a inteles gresit sau poate a scos din context afirmatiile lui Keith Vaz?

14. Anonymous

Anonymous Guest

Raportul mi se pare in mare parte corect.Atrag atentia acolo asupra unor aspecte, precum faptul ca presiunea facuta de UE asupra lor de a ridica aceste restrictii nu e corecta .
    Legat de "obiectiile" romane si bulgare legate de egalitatea in cadrul UE , au raspuns clar ca ei isi respecta angajamentele din momentul aderarii Romaniei si Bulgariei( ceea ce e adevarat).
    Apoi , despre greutatile noastre ca emigranti in UK spun foarte clar ca nu ne-a obligat nimeni sa venim aici.
    Pe partea cealalta recunosc faptul ca noi , romanii stam mai bine decat ceilalti emigranti la capitolul munca, taxe platite si studii.Ca si proportie fata de numarul de locuitori suntem mai putini decat Bulgarii .
    Ei spun si e normal ce spun ,ca inpactul ridicarii acestor restrictii este major in cazul in care UK este singura tara din lista care face acest lucru si nesemnificativ daca toate celelalte fac acest lucru.Trebuie sa recunoastem ca au dreptate.Tot ei spun ca si neridicarea lor nu va impiedica emigrarea romanilor spre UK dar si ca ridicarea lor va face repetata povestea celor de dinainte, cand comunitatea de aici va creste vazand cu ochii prin chemarea altor romani de acasa.
    Mi s-a parut deranjanta opinia celor din agricultura , in contextul in care ei se plang de criza de pe piata muncii.
    Adica, vezi doamne ca daca ridica restrictiile le vor ramane neculese recoltele.Dar de ce trebuie ingineri si profesori romani si bulgari pt asta ? Englezii care cersesc tigari si ajutoare nu-s buni la mers pe camp?
    Oare indienii nu stiu sa culeaga si altceva decat orez?

In sfarsit, sa speram ca va fi o decizie a tuturor statelor de a ridica aceste restrictii.Nu stiu nimic din afara ,doar sunt "incantat" de pozitia fratilor nostri francezi vis a vis de romani

15. ciockyvisa

ciockyvisa New Member

Trophy Points:
    0
    de ridicat restictiile mai mult ca sigur ca nu or sa le ridice, dar cel putin sa le mai amelioreze avand in vedere ca la sfarsitul lui 2013 ar trebui sa fie la liber si pe piata muncii pente tot in ue.

16. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    in 2013 vor veni aici toti taranii si manelistii de care am fugit eu din Romania, ceea ce inseamna ca trebuie sa emigrez iar, sa vedem daca gasesc o cale sa-mi iau viza de SUA! -ras2-

17. mariuspad

mariuspad New Member

Trophy Points:
    1
    Serios!!! -ras2- Dar in ce domeniu lucrezi tu frate? sau in ce oras? ca santierele sunt pline de ei, mai ales de cand Italia si Spania s-a mutat aici.

18. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
  19. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Scornesc astia ceva cu o amenintare, ca doar tiganii nostrii le dau apa la moara tot timpul.
    Aia rai, nu sariti in sus. -da-da-

20. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    sincer m-as fi bucurat sa apara un raport care sa zica ceva f bun si clar...
    0.3% mi se pare nesemnificativ, in cond in care GDPul in UK a crescut cu 0.5%
    http://www.guardian.co.uk/business/2011 ... n-expected

dar revenind la numere, la pag 5 e ceva interesant, care ne arata cam cati romani vin pe an in uk...
    average net growth of 360 000 persons per year
    recent working-age movers from Romania mainly went to Italy and Spain (close to 40% each), with a smaller share going to the UK, Germany and France (around 12% combined).

deci cam 4-5% din cei 360000 vin in uk, adica vreo 15-18000...

Alta chestie nasoala as zice - care da apa la moara multor de pe aici -
    EU-2 mobile workers are concentrated in occupations requiring low (40%) or
    intermediate (53 %) qualifications and highly-skilled occupations employ only 7 % of
    the workers (Table A7 and Chart A10). The most frequent occupations are
    elementary occupations and ‘craft and related trades workers’.

Share This Page