12.5 C
London
Wednesday, September 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Titlu de calatorie nou nascut

Discussion in 'AMBASADA SI CONSULAT' started by Geoo3, Sep 22, 2016.

1. Geoo3

Geoo3 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.sunt noua pe site.In legatura cu titlul de calatorie.Recent am nascut si am un baietel de 2 saptamani cu certificat de nastere englezesc.intr-o luna si jumatate va trebui sa plecam in romania penttu botez iar pentru ca nu am timp sa ii fac pasaport aici si nici crtificatul de nastere voi pleca cu titlu de calatorie.mentionez ca eu si tatal copilului nu suntem casatoriti.Problema este ca nici in tara nu pot astepta 30-60 de zile pt eliberarea certificatului romanesc si mai apoi a pasaportului.Intrebarea este daca se poate face cumva un titlu de calatorie si din romania inapoi spre uk.sau poate imputernicesx pe cineva sa il faca in romania.cineva are idei care m-ar putea ajuta?

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    Titlul de călătorie foloseşte EXCLUSIV pentru întoarcerea în România. (MAE dixit https://www.mae.ro/node/1426)

Titlul de călătorie este valabil 30 de zile și poate fi folosit doar pentru o singură călătorie către România. După intrarea în România, titlul de călătorie îşi pierde valabilitatea. Pentru a reveni în Marea Britanie, persoana respectivă trebuie să obțină în România o nouă carte de identitate sau un nou pașaport. http://londra.mae.ro/node/271

dar daca tot te duci la consulat poti sa faci si certificatul de nastere romanesc in aceeasi zi (mai trebuie doar traducerea legalizata, ca tot trebuie apostilat pt tilu de calatorie).
    cu acesta vei putea face pasaport in romania in aceeasi zi (cel valabil un an - simplu temporar) sau cam 2 saptamani pt cel normal (daca depui actele luni il poti ridica vineri sapt urmatoare).
    iar cand mergi in ro ai putea trece cu certificatul romanesc pe la primarie/evidenta populatiei sa fie inregistrat ca nu prea comunica sistemele intre ele si sa nu aveti surprize

3. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Sapanta a omis un mic amanunt…serviciul consular RO din UK nu mai efectueaza servicii de tip ‘same day’ ptr certificatele de nastere ale propriilor cetateni nascuti in UK… inregistrarea certificatelor de nastere UK in registrul RO dureaza 60 de zile:

https://londra.mae.ro/node/280

In schimb, elibereaza titlul de calatorie pe loc, fara probleme… titularii urmand sa se ploconeasca la autoritatile locale in RO (cu deadline 30 de zile)… alegerile bat la usa, e nevoie de cash...

4. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    Geo,

De plecat rapid pleci cu titlul de calatorie, dar ca sa te intorci iti va trebui pasaport. Am citit pe cateva forumuri de mamici(numai ca sa iti pot da un raspuns), majoritatea spun ca orice calatorie, chiar si in Europa, se face cu pasaportul.

Cea mai simpla solutie o vad sa il faci aici, direct britanic daca:
    If you were born on or after 1 January 1983, you’ll be a British citizen if your mother or father was either:

a British citizen when you were born
    ‘settled’ in the UK when you were born

Doar ca nu il poti face in graba, din cauza verificarilor.

Dio,

A first time child passport costs £46.00 for standard postal service (4-6 weeks) and £87.00 for fast-track one-week service (this requires an appointment at a local office).

Care e diferenta intre Romania si aici, eu unu vad ca tot trebuie platita o taxa, si timpul de asteptare e cam acelasi.

Tare va mai place sa aruncati cu vorbe aiurea.

Si nu stiu de unde ideea ca daca suntem aici vreo cateva sute de mii, toate serviciile publice din Romania, sa fie mutate si aici doar pentru ne-am mutat noi aici.

5. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Nu ma deranjeaza... daca poate sa obtina cetatenie elvetiana, unde venitul minim pe economie e de aproape trei ori mai ridicat ca in UK, e super... in rest, cred ca e cazul ca lumea sa se descurce pe propria-i piele.

Ptr stiinta ta, pasaportul UK (valabil zece ani, nu cinci ca in RO) se poate obtine in 4 - 5 ore (same day service)... sau prin posta in circa 3 - 4 zile (renewal)...

Da, ai dreptate, primul pasaport ptr imigranti dureaza aprox trei sapt (chiar si 4 - 6 sapt... atentie, prin posta... deci fara coada, si fara spaga).

Share This Page