5.9 C
London
Wednesday, September 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Tipuri de Self Employed si Despre Impozite si Taxe

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by Lancelot, Nov 14, 2011.

1. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    in cazul asta e mai complexa pt amatorii de p'aci, luati legatura cu dl avocat, povestiti un pic si vedeti cum o dati la pace

2. edut

edut New Member

Trophy Points:
    0
    Cum va place sa scrieti tampenii fara sa aveti habar.....Taxele trebuie sa fie platite de firma pt SE,si pentru companie,nu doar pt SE.Daca intelegerea a fost ca 50 de lire primeste in mana iar taxele sant deja oprite,trebuia sa primeasca CIS in fiecare luna cu taxele respective.Daca nu a primit,inseamna ca a semnat hartiile in care declara ca isi va plati singur taxele,deci a fost pacalit.Nu poti sa fi platit fara sa se opreasca taxe,doar daca esti acreditat sa platesti fara sa opresti taxe.

3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    du-te la hmrc si spune-le sa schimbe site-ul
    http://www.hmrc.gov.uk/working/intro/selfemployed.htm

Self-employed tax and National Insurance
    If you're self-employed, you are responsible for paying your own tax and National Insurance contributions. You'll need to keep business records and details of your income so you can fill in an annual Self Assessment tax return. You may also need to register for VAT.

CIS e o alta mancare de peste, n-a scris nicaieri ca a fost platit prin CIS samd si nici nu pare sa fi fost folosit, cata vreme s-a emis un cec la sfarsit de an cu taxele

4. edut

edut New Member

Trophy Points:
    0
    Sapanta,mergi la munca si vezi,lasa site-ul.Toate companiile opresc taxe,nici macar nu te intreaba.CIS e o alta treaba,tu inca incerci sa spui ceva dar nu nimeresti deloc.CIS trebuie obligatoriu trimis de firma contractoare tuturor SE care au prestat servicii pt ei,in fiecare luna.

5. george b

george b New Member

Trophy Points:
    0
    Prieteni, am si eu o mica problema. Am vrut sa ma inscriu online ca self employed dar cum dupa mai mult de 10 minute si nervi tociti cu operatoarea in care ma tot verificat sa nu fiu deja in baza lor( a luat jumatate din George ai Londrei ) desi i-am spus ca sunt nou, am decis sa o fac online. Acum, am sunat la ei sa intreb de UTR number si ma intreaba de nr de inregistrare primit la inregistrarea online, insa nici vorba de asa ceva acolo, am facut poza la tot ce am completat si nu era nimic de genul la finalul aplicatiei. Pe alta parte, operatorul spune ca ma pot inregistra numai dupa ce am emis primul invoice, dar unde ma duc sa lucrez ma intreaba de UTR si ma refuza diplomat. Acum, ce sa fac? Aveti vreunul ideie daca dupa inregistrarea online completata corect pe site-ul HMRC o sa primesc nr UTR aproximativ in cat timp, daca a aplicat cineva de curand si are cunostinta.
    https://online.hmrc.gov.uk/shortforms/f ... 1&sub-dept

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    lasa-ma pe mine, explica la oameni ceva folositor daca stii.
    si apropo, CIS e doar pt Construction Industry Scheme... in alte domenii nu prea merge

7. necula

necula New Member

Trophy Points:
    0
    lasa-ma pe mine, explica la oameni ceva folositor daca stii.
    si apropo, CIS e doar pt Construction Industry Scheme... in alte domenii nu prea merge[/

Ei nu va certati, eu nu stiu nimic de CIS, dar mai avem o speranta, astazi le-a dat nu stiu ce hartii prin care dovedeste ca a achitat taxele iar cu aceste hartii sotul meu urmeaza sa mearga la contabil. Nu stim exact procedura cu aceste hartii deoarece in anii din urma cum v-am mai spus au emis cec cu suma totala. Speram sa fie bine,va multumesc.

8. TatianaSim

TatianaSim New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

UTR-ul iti ajunge intr-o saptaman sau doua, mai primseti acasa un activation code for self assessment.

Cand te inregistrezi online pt self assessment(individual) ai nevoie de nino, data nasterii, adresa, adresa de email, si iti dau un user id formt din 12 numere, iti alegi tu o parola, acel user id este ffff important.(probabil de acest cod te-a intrebat doamna de la HMRC cu care ai vorbit)
    Dupa ce iti vine activation code intri cu user id-ul si iti activezi serviciul online. Acolo poti sa iti vezi si UTR nr daca nu ti-a ajuns hartia acasa.
    Daca o sa lucrezi in costructii trebuie sa te inregistrezi pt CIS.

Succes!!!

9. george b

george b New Member

Trophy Points:
    0
    Completat totul intocmai cu informatiile cerute. Asa am crezut si eu, ca e vb despre acel user id, pe care il aveam facut dinainte..insa nu este el. Am aplicat deja de o saptamana si pastrez speranta , sa-mi ajunga in una-doua nr UTR. Activation code il primesc anterior, sau in concomitent cu UTR? Va multumesc pt ajutor!

10. ceferistul

ceferistul New Member

Trophy Points:
    0
    salut, eu am primit codul de activare cand mi-am facut primul self assessment de sfarsit de an financiar, nu cred ca coincide cu momentul cand aplici pt UTR.

in ce priveste statutul de SE aici in UK, pe site el se descrie asa cum ar trebui sa fie in mod normal. de exemplu, in constructii, ar trebui sa iei lucrari in pret, primesti banii brut, deduci toate cheltuielile si apoi daca vrei iti faci viramentele de taxe lunar sau in aprilie gramada. realitatea e ca SE nu mai inseamna acelasi lucru in ziua de azi, fiindca sunt foarte multi care lucreaza ca SE fiind platiti la ora si care primesc si pay slip-uri exact ca un angajat.

11. george b

george b New Member

Trophy Points:
    0
    Devine din ce in ce mai alambicat :)) Pe langa dilemele de mai sus, acum cand am cautat cum se completeaza un invoice, am vazut ca trebuie trecut si eu cod la VAT. e asta cand si de unde il mai primesc!?

12. TatianaSim

TatianaSim New Member

Trophy Points:
    0
    Buna George,

Nu faci factura cu tva decat daca esti inregistrat ca platitoir de tva.Nu cred ca este cazul la tine.

Spor la treaba!

13. TatianaSim

TatianaSim New Member

Trophy Points:
    0
    Buna George,

Sincer nu mai stiu cum le-am primit, daca primul a fost utr si apoi a fost activation code, dar trebuie sa mai astepti, mie dupa doua saptamani mi-au ajuns.

Multa bafta!

14. TatianaSim

TatianaSim New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Legat de CIS, greseala mea, raspunsul a fost cam general.

O seara buna,

15. Roti

Roti New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ! am venit anul trecut in UK si de prin august m-am angajat prin agentie apoi dupa 3 luni am schimbat jobul angajandu-ma imediat in alta parte tot agentie , nu am facut mai mult de 10 mii de lire pana la sfarsitul anului financiar ...o sa mi se returneze taxele luate , trebuie sa complectez eu formular si sa trimit pt returnarea lor?
    Multumesc

16. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Se numeste TAX RETURN si poate face atat pe hartie, cat si online. Te sfatuiesc cu caldura sa apelezi la un contabil.

17. Fery_uk

Fery_uk New Member

Trophy Points:
    3
    La un salariu de 1600 lire pe luna, in 2017 vei plati:

128 lire in taxe
    110 lire in National Insurance

Vei ramane cu un slariu net, in mana, de 1362 lire.
    https://www.income-tax.co.uk/

In UK platesti 20% taxe doar pe salariul ce depaseste 958 lire pe luna (11500 pe an mai precis). Daca castigi mai mult de 3750 pe luna, (45000 pe an mai precis), vei plati 40% doar pe castigul deasupra acestei sume).

18. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18

???

19. Fery_uk

Fery_uk New Member

Trophy Points:
    3
    Da, stiu, sistemul de taxe e complicat. Cei care castiga sub 11500 lire pe an, nu platesc taxe deloc. Suma castigata peste 11500 este taxabila cu 20%, iar suma castigata peste 45000 cu 40%. De exemplu, daca castigi 12500 pe an, vei plati 20% taxe doar pe cei 1000 castigati peste 11500, adica 200 lire in taxe platite.

20. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18

Intrebarea era, de la ce te-ai luat? Tu vezi de cand nu a mai scris nimeni pe subiectul asta?

Share This Page