13.1 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

tip policy in reception

Discussion in 'LONDON' started by wana, Jan 26, 2007.

1. wana

wana New Member

Trophy Points:
    0
    hello
    sunt interesata de subiectul bacsisului in receptia unui hotel, as vrea sa stiu dc in Londra e vreo politica in domeniul asta cum e am auzit laospatari vreo 15% din nota de plata.
    Mi s-a oferit un job ca receptioner dar mi se pare ca salariul de 900GBP s-ar putea sa nu imi ajunga sa imi platesc cazare, masa, transport. De aceea am nevoie desfaturile voastre. multumesc anticipat

2. Anonymous

Anonymous Guest

Raspuns: tip policy in reception

Nimeni nu o sa-ti dea bacsis la receptie, nu am vazut niciodata la hotel in UK sa se faca asta, nici in Romania nu cred ca se obisnuieste.

Salariul asta poate fi un inceput si e imposibil sa nu-ti poti plati toate cheltuielile. E un inceput si dupa cateva luni ai experienta in UK si poti merge pe alte salarii.

3. badea

badea New Member

Trophy Points:
    0

esti sigura ca nu includ cazare?

4. wana

wana New Member

Trophy Points:
    0

da ei mi-au specificat de la inceput ca nu ofera cazare. Am vazut ca toate firmele de recrutare pt UK gasesc oferte de munca si cazare, dar aici am aplicat direct la hotelul din londra, am dat interviu telefonic si pe 18 feb ar tb sa fiu acolo. tb sa ma gandesc bine dc accept sau refuz jobul
    in plus eu aici am lucrat in receptie si principalul venit era bacsisul pt ca altfel salariul nu merita sa muncesti ca receptioner.

5. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0

Wana mai cauta! £900 este bataie de joc pt. Londra si nu numai...£5/h ? nenorocitii :mad:

6. wana

wana New Member

Trophy Points:
    0

am verificat si la o agentie de recrutare din constanta care gaseste oferte cu acelasi salariu 5,35 lire numai ca ei ofera cazare si nu e vorba delondra unde preturile sunt cam mari.

problema e ca ei imi fac contract doar pe 3 luni si dupa aceea as putea sa imi caut in alta parte, dar oare ma angajeaza cineva avand in vedere ca tb sa aplice pt mine la Home office, caci fiecare angajator are aceasta obligatie pt fiecare angajat din romania si bulgaria

7. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0

La banii astia toti te vreau si o sa aplice pt. orice...

8. Anonymous

Anonymous Guest

Wana, de unde stii ca salarul este £900 pe luna? Salariile sunt pe an, sau hourly rate.Ti-au spus la telefon sau doar ai desus tu?

£900 nu e putin pentru un receptioner. Receptia se plateste cu in jur de £6.00 peste tot. La clinici sau GP e mai mult putin.

Salariul minim pe economie este £5.45, tocmai l-au marit. Iar cine vrea sa angajeze straini, in special romani si bulgari care sunt noi pe piata muncii si cu restrictii, vrea sa plateasca mai putin. Asta este economia de piata si avantajul de a fi membru vechi in UE.

Parerea mea este ca e un slariu bun pentru inceput. Iar cazare.o camera pe undeva te-ar ajuta la inceput. Altii nu au nici atat. Success!

Bafta la interviu! Sa fii imbracat smart, dar nu prea, in negru, e o culoarea care lor le place la interviu( dar nu toata in negru, ci doar un sacou, o fusta...)nu foarte machiata sau rujata ca le distragi prea mult atentia.

9. wana

wana New Member

Trophy Points:
    0

interviul l-am dat si acum tb sa le dau ok-final
    pe 19 februarie ar tb sa fiu acolo, la salariul asta am ajuns stiind ca ei mi-au comunicat 5,35 lire cu un program de 35-40 de ore pe saptamana.
    si sunt in cumpana pt ca sunt maritata si sotul meu inca nu si-a gasit nik in londra si nu stiu cat de usor e sa gasesti ceva de munca(el are experienta de munca in restaurante, cluburi)

10. deniko

deniko New Member

Trophy Points:
    0

eu zic ca e un inceput bun! nimic nu este usor la inceput. in plus, daca nu iti convine sau nu gasesti altceva poti oricand sa te intorci acasa...
    eu cred ca merita sa incerci...
    nu risti, nu castigi...

11. Anonymous

Anonymous Guest

Wana, am uitat sa-ti spun ca la hotel, la receptie mai ales nu vezi ciubuc.baccis sau tip,zi-i cum vrei.

Insa sotul tau are sanse mari sa gaseasca job, poate si la negru in restaurante, baruri sau cluburi. E un domeniu unde sansele sunt dintre cele mai mari, in sensul ca angajatii se schimba repede de la un job la altul in catering.

Salariul este minim dar tipsul....mare! Ca si sansele! Depinde cum se descurca.
    Si trebuie sa fie acolo ca sa gaseasca ceva. Din Romania nu-l cheama nimeni. Ei vor azi daca se poate. Asta-i cateringul, au nevoie, dar acum.

Inca odata multa bafta!

12. wana

wana New Member

Trophy Points:
    0

multumesc pentru sfaturi si incurajari

acum ma intereseaza o camera de inchiriat in apropiere de kensington, acolo voi avea locul de munca dar totusi nu imi voi permite sa stau acolo la 5,35 lire/ora, dc imi puteti recomanda cartiere, si modalitati de a cauta cazare (am incercat www.gumtree dar internetul nu mi se incarca pagina- nu o merge in constanta nu imi dau seama)

Share This Page