17.6 C
London
Sunday, September 26, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

TIGANII - ISTORIA, CULTURA, RITUALURI, MUZICA, TRADITII

Discussion in 'Traditii' started by ELLAWS, Aug 7, 2011.

1. mirela380

mirela380 New Member

Trophy Points:
    1
    daca nici in Anglia nu scap de tigani, ma arunc direct in TAMISA -nuuu-

2. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0
    subscriu celor spuse de rebeca si dromaderu. numai cine nu i-a avut in preajma nu ii cunoaste cu adevarat.
    "discriminatii" au locuri speciale si gratuite la licee sau universitati pt care nu trebuie sa dea vreun examen. cunosc si eu cazuri cand satenii munceau un an intreg si cand venea culesul recoltei, trebuia sa doarma la recolta, pt a nu fi furata de acesti discriminati care nu voiau sa munceasca.
    si exemplele pot continua insa ma opresc pt a nu fi considerat rasist sau xenofob, doar pt ca spun niste adevaruri.

3. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Cata,

Eu stiu ca ceea ce spui tu sunt fapte reale, concrete, romii / romanizatii (si nu tiganii mestesugari!!) fura, cersesc, isi exploateaza copiii, de acord cu tine Cata, sunt nespalati, nu muncesc, sunt needucati DAR sa nu uitam : CAUZA...inlatura EFECTUL !!

Daca tu "ai avut norocul" sa te nasti intr-o familie de romani si mama ta (D-zeu s-o odihneasca in pace) ti-a spus mereu : SPALA-TE (stateai la bloc, aveai cada, apa curenta etc.) INVATA... MUNCESTE...ca altfel nu ai!... in timp ce romii au fost marginalizati si huliti de societate, noi am fost invatati...indoctrinati sa-i hulim...sa-i uram...sa-i ocolim... ei erau privati de drepturi si conditii normale de viata, de educatie... si acum PESTE NOAPTE avem pretentia sa se poarte frumos, civilizat?... Dar cum? daca ei de cand s-au nascut nu au auzit de la mama lor decat MINTITI, FURATI, INSELATI, CERSITI... ca altfel nu aveti... DAR daca ar fi primit de-acasa aceeasi educatie ca a ta si li s-ar fi oferit conditii decente de viata... FII SIGUR Cata, caci lucrurile stateau azi cu totul altfel si pentru ei.

Ca sunt pacostea poporului roman?... Pai Cata, cu ce mana am dat... cu aia primim!...(eu vorbesc de noi ca natiune, nu ca individuali!)

Ce rezolvam daca ii judecam, hulim, respingem in continuare?... In loc sa gasim solutii pentru integrarea lor? No ca solutiile s-au gasit...drepturile s-au oferit (pe hartie) si bani de la UE pentru integrarea lor... dar totul a ramas la stadiul de "gargara electorala" minciuni si promisiuni, cat sa puna mana pe bani, pe voturi... la teorie nu ne-ntrece nimeni... cand e vorba sa trecem la fapte...e mai greu.

4. mirela380

mirela380 New Member

Trophy Points:
    1
    sunt satula de ei din cartier , din vecini si de la servici.Au niste pretentii cand se interneaza ca-ti vine sa-i scoti afara.Scuipa pe jos, nu imbraca pijamale nici sa-i omori, asa stau cat sunt internati. Fac mofturi la mancare, i-si aduc toalele de acasa ca sa si le spele in spital si cate si mai cate.Sau vin sa se interneze cand ajung acasa de prin Anglia, Franta,Spania,etc si incep cu oooooooooooooo pai la NOI in ANGIA........................Inebunesti cand ii auzi -nu-ma-uit- -ceeee?- -ras4- -nervos- -plans-

5. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Eu o sa raman impartiala si "imi permit" sa-mi dau cu parerea aici,deoarece m-am nascut si am crescut pana la varsta de 15 ani intr-un cartier bucurestean in care convietuiau romani si tigani fifty-fifty. -da-da-

Cu alte cuvinte am cunoscut si "argintari,lingurari,vataseni,ursari,etc" si pot spune ca unii dintre ei erau oameni muncitori,curati si dadeau dovada de buna crestere. Unul dintre cei mai buni prieteni ai tatalui meu,era tigan(nu voi relata si ce fel de,ca sa-mi pastrez impartialitatea) si zilnic ne calca pragul casei. Nelu era un tigan citit(stiu ca e greu de crezut),muncitor si familist convins. Imi amintesc cu drag de familia lui,in special de sotia sa,o mare bucatareasa. Casa lor,de fapt camera(ghetou) era curata,mirosea frumos si niciodata nu am avut retineri in a ma aseza la masa cu ei. Acel om,m-a indragit si mi-a dat numai sfaturi bune si ori de cate ori am avut nevoie de sprijinul lui(lumea se taia cu cutitul prin cartier,fetele tinere aveau probleme uneori,scandaluri intre vecini,etc) a fost saritor si de folos. Din pacate,a murit destul de tanar,avea circa 42 si ceva. Tocmai ce-l revazusem dupa ani buni de la plecarea mea din cartier si ma bucurasem enorm ca suntem vecini din nou,ca la nici o luna sa-mi spuna tata c-a murit in urma unui atac cerebral.

De altfel,n-a fost singurul tigan de care imi amintesc cu drag si drept pt care azi pot spune ca nu sunt toti la fel.

Dar...am cunoscut si partea negativa a acestei etnii si cazul meu nu este unul banal de furt din buzunare sau genti,ci cu mult mai grav. Se cheama violare de domiciliu si amenintare cu cutitul,in miezul noptii,de catre un ins(tocmai ispasise anii de inchisoare in urma unei tentative de omor) caruia tata ii reparase cu ceva timp in urma televizorul si nu mai functiona.

Acesta este doar un exemplu,deoarece problemele au fost constante iar cei care au locuit in astfel de zone,stiu despre ce vorbesc.

Insa,ma repet,nu-i pot vedea pe toti la fel,deoarece au avut grija altii din etnia lor sa-mi dovedeasca contrariul. -da-da-

6. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    Cata, stiu ce vorbesc pentru ca am in casa un exemplu - respectiv barbata-miu care din ciori nu-i scoate. Eh, ce-o sa invete copilul nostru ?? Dar faptul ca am fost tratata cu mult respect de cei din jur la englezi ma refer in timp ce romanii sunt doar cunoscuti pentru fapte mizere aici, eu de ce nu as trata pe ceilalti la fel ?
    Va spun ca daca mergeati la Mahala Rai banda la concert sa vedeti de cate ori au fost ceruti inapoi de scena - de cel putin 4 ori si cat de apreciati au fost, plus cat de cult si rafinat mi s-a parut tiplul care ii conducea, nu m-a facut decat sa fiu mandra !

<iframe width="425" height="349" src="http://www.youtube.com/embed/CNCLt1EImos" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

7. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Da Lili, de acord si cu tine, sunt convinsa ca experientele tale vizavi de aceasta minoritate sunt mai numeroase si mai neplacute, decat ale lui Cata si altora, numai cine nu-i din zona Iasului nu stie ce inseamna Podul Iloaiei (o comuna cu populatie majoritar de romi / romanizati si tigani)

Li s-a adus camionul cu "bunatati", pai Lili, ei de "bunatati" au nevoie? Ei au nevoie de asistenti sociali, psihologi...o sa dau copy / paste la ce-am scris pe alt topic... ca nu-mi mai vin cuvintele... parca v-ati adunat prea multi "la dat cu pietre" cand ideea mea a fost sa incercam sa cautam solutii de rezolvare a problemei lor... SOLUTII CONCRETE... nu bombonele si jucarii !!

da, am mai purtat o discutie similara cu aproximativ doi ani in urma pe topicul "Irlanda si discriminarea romilor" si imi mentin parerea de-atunci...

Foarte adevarat, ca societatea noastra (mai ales cea comunista) nu i-am ajutat sau sustinut sa se integreze in societate, ce pretentie sa fi avut la MOSNEGARAIA SCLEROZATA SI CU 2 CLASE MAI MULT CA TRENUL (ca studii) care ne-a condos inainte de ’89, iar dupa…ANARHIA DIN TARA NOASTRA N-A MAI LUAT SFARSIT!...Noi romanii n-am mai fost in stare sa ne ajutam nici pe noi, noi insine acum cersim la altii si cautam integrare…noi insine suntem acum DISCRIMINATI…dar FACEM EFORTURI pentru asta, pentru a ne integra !... Si lor li se ofera aceleasi posibilitati ca si noua, numai ca ei sunt deja o socitate pierduta, care TOTUSI ar putea fi salvata, dar asta cere timp si effort si din partea lor !
    Ei, rromii (in special cei care au trait in RO) nu sunt vinovati da faptul ca s-au nascut rromi, (ca si unii dintre noi, nu suntem vinovati de faptul ca suntem romani!) nu sunt vinovati de faptul ca asa au fost “educati” de parintii lor, sa fure, sa cerseasca, sa insele, sa minta, sa se umileasca…SARACII DE EI care inca se nasc, cu aceeasi mentalitate, in mijlocul aceleiasi comunitati… ce cred ca ar avea nevoie de un pic de “forta” pentru a-i putea face sa inteleaga cum functioneaza in primul rand FAMILIA ! O parte dintre ei cu cati au mai multi puradei cu atat se considera mai bogati…fetele de la 12 ani valoreaza mii de euroi, iar baietii si ei…cu cat fura mai mult… Nu e frumos sa-i condamnam tot mereu, ci sa vedem cum i-am putea ajuta…MORAL , ei au nevoie de psihologi, consultanti, asistenti sociali (buni profesionisti nu doar pe hartie!) pana atunci nu ai ce sa le faci…ei continua sa-si foloseasca / imbunatateasca “veleitatile”… Ce e inca bun la aceasta comunitate, nu pot fi acuzati ca ar fi criminali, violatori sau ca bat sau talharesc (Hmmm…is mai tari ca iluzionistii nici nu stimti ca te-au facut, nu stii cum, nu stii cand…doar te trezesti ca nu mai ai…LOL) De fapt, nu-i de ras…Poate Dumnezeu o sa-i vada si pe ei pana la urma !...

http://www.romani-online.co.uk/forum/di ... ea-romilor

8. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  9. mikka

mikka New Member

Trophy Points:
    0
    -ras2- Ellaws,draga,ma faci sa rad.Spune-mi sincer ai putea accepta ca vecini o familie de tigani????Ei se dau discriminati,ca sunt la marginea societati e treaba lor,daca ai ambitie urmezi instinctul de turma.Dar lor le e bine asa.Ei vor doar sa le pice in gura ,sa fraiereasca cati mai multi oameni,sa fure,sa se vaiete ca nu au.Stiu ca nu toti tiganii sunt la fel,dar aceia,care muncesc,au o scoala,sunt educati ,curati,aceia sunt putini. Foarte interesant este ca tiganii si-au atribuit intotdeauna numele altor etnii sau popoare care le-au ingaduit sa-şi ascunda etnia.Pe unde au trecut ,au parjolit totul.Spune-mi,de ce alte minoritati nu fac faradelegi ca tiganii?Sarbii,maghiarii,turcii,tatarii,lipovenii,cu toti muncesc,sunt platitori de taxe in Romania,iar tiganul sta la soare ,se duce si cere ajutor social,fac copii cat de multi pot,si trai nene.Eu ma simt jignita ca sunt asociata cu niste salbatici.Stiu,tu incerci sa demonstrezi altceva,dar ce am spus mai sus,inca sustin(partea cu sahara).De ce nu ii vrea nimeni???De ce nu le plange nimeni de mila?A spune ''multumesc'',''te rog'',''imi pare rau'',tine de educatie si de bun simt.SUNT INCURABILI. -nu-nu- Putem sa incercam 1000 de ani sa-i schimbam,dar nu vom reusi,ptr.ca ei asa sunt invatati,asa au fost crescuti.Nu degeaba se zice''a umbla ca tiganul,cu cortul'',ei asta sunt ,nomazi.Gata,ma opresc!Voi urmari acest topic.Vreau sa vad parerile pro si contra.Vor fi mai multe contra,te asigur.Toate cele bune!

10. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru ai schimba ceva la ei, trebuie sa se respecte legea, in primul rand, nu sa-i lase slobozi sa faca faradelegi cum si cat vor. Au facut ceva gresit : la puscarie, si fara suspendari!
    Nu-si pot plati darile la stat: la fel, munca in folosul comunitatii, sa vezi atunci ce-i ustura.
    Sa li se confiste averile, daca nu le pot justifica!
    Sa li se puna interdictii de a mai iesi din tara daca sunt prinsi in afara granitei ca fac magarii.

Si abia apoi poti vorbi de ' educatie cu frumosul' -hipno-

11. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Dar toate astea se intamplau si pe vremea lui Ceausescu. Ba in plus erau obligati sa-si trimita copiii la scoala si sa aiba un loc de munca. Am avut destui colegi tigani. Normal ca nu-i interesa scoala si disciplina dar nu prea liseau la ore. Si?
    In Hunedora la sfarsitul anilor 60 s-a construit un cartier nou-nout, numai apartamente frumoase cu camere cu intrari separate, in conditiile in care 90% din apartamentele Hunedoarei erau tip vagon. Au bagat acolo satrele de la marginea orasului sa-i civilizeze. Si ce credeti ca s-a intamplat? Va spun eu: porci in vana, parchetul scos si facut foc in mijlocul apartamentului, caii in apartamente si tot felul de distrugeri. Eu zic asa ca daca Ceausescu n-a reusit sa-i civilizeze, nimeni nu va reusi. Pai cum poate sa creada cineva ca tiganul o sa traga la jug sa dea ceva la stat (taxe, impozite)?
    Ellaws are dreptate doar in doua puncte:
    1. muzica lor (nu manele) este intr-adevar frumoasa.
    2. doar daca vor fi crescuti departe de etnia lor, fara nici un contact cu alti tigani vor putea fi civilizati.
    Spuneau mai multi ca au intalnit si tigani cumsecade. Cum dumnezeu, ca Hunedoara e plina de tigani si eu nu am intalnit niciunul?

12. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Mikka,

Stiu ca esti doar de-o luna -doua aici in UK si-ai stat la intern...N-ai apucat sa iesi in lume inca, dar in curand vei simti pe pielea ta ce inseamna sa fii privit cu dispret si ura... sa fii respinsa, tratata "altfel" decat ceilalti colegi/e, discriminata si atunci sa-ti amintesti ca si tiganii / romii au avut parte de acelasi tratament la noi in tara... ca si noi...in tara altora.... Dupa cum spunea si Crescent -bravo- un pic mai sus "CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU FACE!!"

Personal, nu te condamn pentru felul tau de-a gandi, vii si tu tot de-acolo... si eu cand am venit aici cu vreo 7 ani in urma, gandeam la fel... Pana am intrat in colectivitate si-am vazut cum ma priveau ceilalti... ca nu eram de-a lor (eu sunt bruneta - dar cu tenul alb) destul de evident ca nu-s British si m-am imprietenit din intamplare cu o negresa...care a vazut initial ca o priveam cu... retinere... Abia de-atunci am inceput sa-mi schimb usor mentalitatea despre alte natii / rase / etnii / minoritati... si-am inteles ca OAMENI FIIND CU TOTII (doua maini, doua picioare, un cap pe umeri) nu suntem cu nimic inferiori sau superiori unii fata de altii... indiferent de nationalitate sau culoarea pielii... Am inteles ca totul tine de mentalitate, nivelul de civilizatie, cultura si educatia fiecaruia...

Tu vrei "mai mult pareri contra" ? eu, am explicat destul de clar cu ce scop am deschis acest topic... Ori n-ai citit ori n-ai inteles...nici asta n-are importanta.... Ideea e ca un pic de toleranta ca OAMENI fata de OAMENI nu ne-ar strica... si poate si tie in plan personal, ti-ar merge un pic mai bine daca incerci sa adopti o atitudine mai pozitiva... THINK ABOUT!!

-cu-bine-

13. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Georgiana,

Cred ca si tu te referi tot la romi / romanizati... chiar si in cazul lor... nu cred ca pedeapsa ar aduce vreun folos... sau sa cautam "ceva care sa-i usture"... Ei mai intai ar trebui educati inainte de a-i pedepsi... E ca si cum ai ordona direct unui caine sa se urce pe scaun... si pentru ca nu intelege ce vrei de la el, te-apuci sa-l biciuesti la nesfarsit... fara sa-l fi dresat in prealabil, fara sa-l fi invatat cum sa se urce pe scaun...

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Ellaws,ce te faci însã dacã câinele NU VREA sã se urce pe scaun,
    nefãcând parte din cultura lui?

15. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    Acum 7 ani cand m-am angajat la compania la care lucrez, la cateva zile am primit un email de avertizare de la o colega care il trimisese la tot biroul care ne spunea o povestioara cum ca la tonomatul de la colt pe care mai toti il folosim s-au intamplat niste chestii si ca niste tipi romani sunt suspectii. Tipa a primit un avertisment dela HR ca nu trebuia sa mentioneze nationalitatea pentru ca eu as putea sa ma simt lezata.
    Inca odata se pare ca n-am invatat nimic de la oamenii civilizati in tara carora traim – ca oricat rau ti-ar face cineva nu trebuie sa arati cu degetul sau si mai mult sa generalizezi.
    Alt exemplu uiti-va la persoanele de culoare de aici, cati sunt in employment si cati pe beneficii, nu stiu cati ati fost in casele lor sa vedeti cum traiesc unii – poate mai rau decat tiganii nostri, nu am auzit pe nimeni sa-i dispretuiasca atat, chiar daca cele mai multe crimes sunt datorita lor. Asa ca oricat ne-om da noi de rotunzi ca vai cat suntem de civilizati ca spunem frumos thank you and please se pare ca am failed la capitolul asta. Multi sarim in sus ca vai ce s-a mai scris in ziare de noi si vai cat de discriminati suntem, atat timp cat noi nu stim sa respectam cum cerem sa fim respectati ?

16. mikka

mikka New Member

Trophy Points:
    0
    Draga,Ellaws!Hai sa-ti spun ceva.Eu sunt jumatate sarboaica(mama e din serbia)si jumatate tiganca(tata e tigan din grecia),stiu istoria tiganilor.Mama si tatal meu m-au educat destul de bine.Stai fara grija,caci am observat(chiar de am doar 2 luni)cum sunt privita pe strada ,caci nu am parul blond si ochii albastri.Cat despre toleranta,eu cred ca Romania si romanii i-au si le-a tolerat foarte multe la tigani.Ca nu sunt educati sau ca mamicile nu ii educa de mici,decat cu fura,minte si alte alea,dar nici la scoala nu vor sa se duca,cum am spus instinctul de turma,ce vezi,aia faci.Ma rog,iubesc,desigur muzica pura tiganeasca,iar de dansat chiar stiu sa si-o dansez,tatal meu invatandu-ma de mica,este o arta sa stii a dansa tiganeste,nu manele.Iar in plan personal,nu stii cat de mult am tolerat sau nu.Take care u too!

17. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Of, of, mai Mikka,

Asta si cautam aici, exemple pozitive, care sa demonstreze si altora ca totusi se poate!! Faptul ca mi-ai marturisit ca esti pe jumatate tiganca, nu ma va face sa te ocolesc pe viitor, ci dimpotriva, te asigur de mai mult respect, pentru ambitia de care ai dat dovada, venind singura pana aici, stiind (de pe alt topic la ce lupta te inhami). Ce crezi ca m-ar face sa evit sa am o vecina ca tine? Asa cum poti tu, tot la fel pot si altii... asta e convingerea mea!!

Acum 2-3 ani urmaream OTV-ul online si intr-o seara s-a prezentat un caz, unde o mama adoptiva, avea in ingrijire de mai multi ani, o fetita in varsta de 10-11 ani, care era tiganca (gabori isi spuneau parintii ei naturali c-au fost contactati telefonic). Femeia (mama adoptiva) era disperata si-o iubea ca pe propriul copil. Fetita, fusese abandonata la scurt timp dupa nastere si vreo 5-6 ani cat a stat la orfelinat parintii n-au vizitat-o niciodata. Acum fetita era premianta, isteata foc, ascultatoare si nici nu vroia sa mai auda de orfelinat sau parintii naturali, care s-au gandit sa-si revendice fata, pentru care aveau pregatit si un sot...(dupa cum aflasera astia de la OTV prin investigatii) Mi s-a rupt inima cand femeia a aratat carnetul ei de note si multe teze, extemporale numai cu note de 10!! Iar fetita plangea la telefon, ca ea vrea la scoala... si sa ramana cu mama actuala. Iti spun sincer ca mi-au dat lacrimile de nu mai vedeam nici monitorul!! Oare cati copii de tigani ar demonstra aceleasi capacitati daca li s-ar oferi conditii si-o alta educatie?... Tu esti un exemplu viu!

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Poate nu s-a inteles, serviciile tot pentru ei erau, au consilieri scolari, aia-ti intra la ora, o amica l-a dat pe unu' afara de la ora ca a acuzat-o ca nu era indulgenta cu una care-i sarea la propriu pe banci, aceeasi care m-a amenintat ca vad eu cand trec pe la gara daca nu-i trec 5. Noroc ca ma ducea tata si ca am prieteni in 'comunitate'. (E adevarat ca nu stia ca stau in Podu-Iloaiei, dar i-a explicat frate-sau a cui sora sunt).

Mama mea pe vremea lui 'Escu prim, punea cuvant la primar pentru locuinte, probleme cu politia, etc., iar fratele meu i-a tratat normal, cumparand tigari de la ei si tratandu-i normal cand ii intrau in magazin, bineinteles pe cei care meritau.

Pe mine insa nu prea ma cunosteau,ca am fugit cat m-au tinut picioarele de acolo (ghetou- cum ii spuneau cei din gasca lu' frate-meu), dar pana la urma tot acolo am ajuns, nevrand sa fiu titulara intr-un loc unde nici tren nu exista.

Acel consilier a fost in clasa paralela cu mine, ramanea mereu de card si tragea diriga mea de el ca de nu s' ce/cine sa vina la corijare.

Aceeasi persoana imi spunea ca s-a saturat de invatamant si ca are unchi in Italia care-i 'dealer' si il baga intr-o afacere cu masini.

El e vai de capu' lui dar varul lui e proxenetu' no 1 in Podu si f. cunoscut si-n Iasi, nu dau nume. Asa ca...la capitolul toleranta si integrare pt. ei... zic pass.

Nu mai zic ca au 2 locuri la fiecare fac. numai pentru ei, numai sa se prezinte...asta in timp ce noi am fost 12 pe loc si eu abia am intrat la cu taxa cu 8.60.

Ei, ce sa faci, sunt cam frustrata. -nuuu-

19. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Mai Cata, eu spun ca tot ce tine de cultura, traditii, obiceiuri... trebuie respectat ca atare... Nu poti sa-i obligi pe musulmani sa manance carne de "porc spurcat" pe care noi romanii o infulecam cu-atata pofta mai ales in preajma sarbatorilor, conform traditiilor noastre...

E ca si cum (prin nush ce imprejurari) ai nimeri tu la chinezi si aia in loc de miel de Paste, te-ar forta sa mananci pisici sau caini -ras2-

Tot in cultura si traditiile lor, din cele mai vechi timpuri tiganii sunt obisnuiti sa migreze...sa calatoreasca... Numai ca romanasului nostru i-a venit in cap sa-i "priponeasca" vreme de vreo 350 de anisori... sa-i foloseasca drept sclavi... -ras4-

.inca niste chestii despre tigani... si istoria lor, cat si celebritati ale acestei etnii..

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Roma_flag.svg

http://en.wikipedia.org/wiki/Romani_people

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Sclavi_Tiganesti.jpg

si o alta varianta a imnului tiganesc (alta decat cea prezentata de Marian66

http://www.youtube.com/watch?v=7d74qevR ... re=related

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Prin natura meseriei eu merg mai mereu in casele lor. Multi nu traiesc deloc rau, dar sunt de o nepasare...

Pe de alta parte, am stat trei ani cu fete doar negrese, de culoare e jignitor. In afara de aspectul curatenie si anumite mancaruri de miroseau pana-n cartierul vecin, erau f. de treaba.

Una dintre ele are British passport, munceste enorm si scrie si o carte.
    Era prietena mea cea mai buna. Acum nu pot relua legatura cu ea, pentru ca o intrerup de la scris.
    Are mult talent si abia astept sa publice, asa ca n-o mai deranjez.

Share This Page