15.2 C
London
Friday, July 30, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

test de engleza si Life in the uk test??nelamuriri

Discussion in 'EMIGRARE' started by gaga, Nov 7, 2013.

1. gaga

gaga New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara

Ma numar printre cei care trebuie sa mai dea bani si pe testtul de ebgleza ex. IELTS, CAMBRIDGE si care or mai fii pe acolo .EU vreau sa dau IELS , dar am o mare nelamurire. Am sunat la colegii si am intrebat pe cei de acolo daca trebuie sa dau ACADEMIC sau GENERAL .
    Ei au zis general ptr ca este penteu cei care vor sa aplice pentru cetatenie .Si ca Academic este pentru cei care vor sa se inscrie la universitate .

La Home office am sunat , dar dupa 5 minute imi inchide telefonul in nas si imi zice sa ma uit e site ca geasesc info acolo .

Stie careva daca trebuie sa dau ACADEMIC sau GENERAL ???? -trist- -nu-stiu- -wow-

Am ales sa obtez pentru IELTS pentru ca este mai usor si imi da certifcatul in 2 saptamani si nu este prea mult de invatat , dar costa 135£

Multumesc

Gabriela

2. nykol

nykol New Member

Trophy Points:
    0
    Referitor la examenul de limba engleza,sunt o gramada de colegii care va pun sa faceti curs. Nu va pierdeti timpul inutil cand puteti sa dati un examen rapid de 10 min. Eu am dat ieri examneul de limba la Londra, este foarte simplu, vorbesti 5 min despre un topic ales de tine, oricare ar fi el (eu am vorbit despre Sugar - The bitter truth), apoi inca 5 minute te intreaba ca de ex. ce muzica iti place, de special occasions,etc. Testul costa £125 de persoana.
    Aveti aici linkul: http://englishexamcentres.co.uk/b1-esol ... vel-3.html, aveti si cateva filmulete ca sa va dati seama cum decurge examenul.

Multa bafta!!!!

3. nykol

nykol New Member

Trophy Points:
    0
    Prima data te inscrii pe site-ul UKBA:
    https://www.lituktestbooking.co.uk/eass ... ion.action
    Trebuie sa vezi ce provideri autorizati se afla in apropiere de tine, daca bagi codul postal iti va da o lista lunga, alege centrul care este mai aproape de tine, iar testul costa 50 lire si il platesti cand te inscrrii. Dupa ce termini testul trebuie sa astepti scrisoare de confirmare in sala si dupa aia pleci.Daca pleci fara scrisoare cica o distrug si trebuie sa dai inca o data testul, iar daca pierzi scrisoarea, trebuie sa mai dai testul inca o data. De asemenea rezultatul merge automat la UKBA.
    Testul LIFE IN THE UK nu are termen de expirare, deci poti sa il dai oricand, spun asta pt ca eu am dat testul anul acesta in februarie, rezidenta am luat-o anul acesta in octombrie , iar de cetatenie voi aplica la anul in oct. Am dat ambele teste ca sa imi iau de o grija :)
    Cartea o poti cumpara de pe amazon, nu costa mai mult de £6.

Bafta multa !!!

4. BERINDE

BERINDE New Member

Trophy Points:
    0
    Ceao NIKOL...daca doresti sa mi raspunzi la o intrebare in legatura cu ezamenu ESOL(pt cetatenie)ca am citit ca ai trecut pe amandoua si stii despre ce e vorba...am vazut ceva filmulete cum decurge un ezamen,,,dar iti alegi ce tema vrei sa vorbesti?adica despre orice...sau iti dau ei o tema si tu vorbesti despre ea...
    multumesc..

5. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Oricat de mult l-ai iubi pe zzz, in cazul in care il confunzi cu xxx, risti sa pierxi mult mai mult decat teztul…

6. BERINDE

BERINDE New Member

Trophy Points:
    0
    ce sa-ti spun DIO,,multam de informatie...

Share This Page