18.7 C
London
Monday, August 08, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Telefonie prin internet. VOIP

Discussion in 'TEHNICA' started by Anonymous, Apr 5, 2006.

1. voodoo people

voodoo people New Member

Trophy Points:
    0
    Cel mai simplu sa sunati acasa..si cel mai jeftin cu conexiune ff buna de internet este www.12voip.com iti faci cont...transferi aprox.12 euro,poti sa vb pe fix gratuit 200de minute/sapt ,ai sms-uri gratuite...iar pe mob 0.8/eurocent/min.!Ceea ce este si mai simplu,dupa ce va faceti cont pe www.12voip.com ,puteti sa sunati direct de pe tel mobil,deci nu e neaparat sa folositi pc-ul pt a suna oriunde in lume!doar ca atunci cand dati register,sa folositi adresa de uk,atunci vi se da un nr de uk la care dati un sms de pe tel mobil cu nr pe care vreti sa il sunati.1min costa in jur de 19/eurocenti/min.este ca si cum ai suna acasa de pe orange pe connex!daca folositi pc to phone,atunci vb ff jeftin!pt mai multe detalii ciokolomokolo@yahoo.com
    parerea mea ymsg to ymsg...nu se aude asa de bine...dar daca ai net e de folosit...!

2. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Dle,ce nu-nteleg eu,e,cum vb free,daca transferi 12 euro?

3. voodoo people

voodoo people New Member

Trophy Points:
    0
    cata246 ...ai incluse freedays ...cam 130 de zile parca pt 10 euro+tva=12 euro!doar dupa ce ai bani in contul de la 12voip.com poti sa suni gratuit pe fix in tara si nu numai.si dupa ce ti se termina cele 200 de min/sapt ...restul se taxeaza cu 1cent/minut!
    eu folesesc contu asta cam de 9luni si chiar sunt multumit!am 3conturi 1pe www.lowratevoip.com si 2 pe www.12voip.com doar ca atunci cand suni de pe pc,microfonu sa fie dat mai incet sa nu te auzi pe tine!
    cu 12 euro...poti vorbi saptamani...intregi!

ps/nimik nu e chiar gratis -staycool- taycool-

4. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Folosesc VOIP de aproape 1 an si sunt foarte multumita... avand in vedere ca inainte plateam o gramada de bani si £10 nu ajungeau decat pentru 30 de min ... este foarte rentabil sa platesc £11 pentru 120 zile de convorbiri gratuite pe telefonu fix romtelecom sau rds in romania. Nu stiu cate minunte sunt gratuite pentru ca niciodata nu le-am depasit si vorbesc acasa in fiecare zi.

5. voodoo people

voodoo people New Member

Trophy Points:
    0
    ClassicAlina ce fel de voip folosesti?la ora actuala este cel mai convenabil...pe fix doar 0.8/centi pe minut,iar pe fix gratuit in jur de 200 min/sapt

6. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Voodoo PEOPLE, folosesc 12Voip. Il folosesc doar pentru a vorbi pe fix rds in tara ... nu am depasit niciodata minuntele si vorbesc destul de mult ... Am un telefon USB conectat la calculator ... si se aude clar desi uneori are o intarziere usoara. Eu sunt foarte multumita.

7. voodoo people

voodoo people New Member

Trophy Points:
    0
    PoliceOfficer ..citeste postu meu de ieri.deci poti suna de pe mobil.cand iti faci cont la 12voip.com iti pui adresa de Anglia...ti se da un nr de fix ...si inca un nr la care dai un sms de pe telefonul mobil cu numarul la care vrei sa suni in romania!dupa cateva secunde...ti se face legatura,doar ca 1min. costa 19eurocenti! deci nu e free,decat daca suni de pe pc.iar daca ai abonament de mobil cu minute incluse ...suni la un nr de uk..fix...dupa care urmezi instructiunile si suni in tara direct de pe mobil.inca nu am incercat aceasta optiune si nu stiu cat costa!
    ce pot sa va spun...este ca sunt multumit si vb cu orele gratis...in multe tari pe fix.
    deci nu e tzeapa! -staycool- taycool-

8. bmonica

bmonica Member

Trophy Points:
    6
    Buna! Eu mi-am faut cont aseara pe 12Voip, mi-am pus credit si mi s-a spus ca o sa am 90 de zile freedays, iar azi imi spune ca acestea au expirat. DE CE? Am freedays atata timp cat am ceva bani in cont? Am vorbit aseara in tara de 5£ 53 de minute de pe calculator pe mobil.

9. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Tin minte ca prima data am pus £10 pentru minunte gratuite si £10 credit .. E putin enervant dar s-a meritat pentru ca nu am mai pus bani de atunci pentru credit. Daca suni pe mobil te taxeaza cu £0.8

10. voodoo people

voodoo people New Member

Trophy Points:
    0
    bmonica,eu am un cont pe 12voip.com pe care numai am nici un cent de cateva saptamani si totusi sun acasa pe fix gratis,inca mai am cateva saptamani de freedays.deci nu e neaparat nevoie sa ai credit ca sa poti suna.si din cate imi aduc aminte,erau mai multe optiuni buy credit...buy freedays si inca una...eu am folosit buy credit si totusi am primit freedays!daca aseara aveai freedays cu siguranta inca le mai ai,poate au ceva prb cu cu actualizarea...!
    eu mi-am facut un nou cont acu 1luna...l-am incarcat pana acu cu buy credit(nu buy freedays)de 2 ori...si am 157 de zile freedays!

11. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toata lumea care mi-a dus doru si celora care nu mi-au dus!!! stie ea la cine ma refer... -fingernose- ingernose-

am gasit una din cele mai bune variante de a suna in romania, aproximativ 1.6 pence pe minut, fara alte taxe, mai aveti 200 minute gratis pe luna, iar daca factura e prea mica nu va taxeaza decat luna urmatoare.
    Atentie ce e cel mai important in aceasta e ca va configurati un numar sau mai multe numere de romania, (indiferent de pozitia voastra geografica) chiar si telverde, si puteti fi sunati de cei dragi pe banii lor, (tel verde pentru familie pentru ca-l platiti voi). Romtelecom are gratis convorbirile dupa 6 seara interjudetene.
    exemple de numere, situatii, judete diferite, cand e bun un telverde, cum vorbiti gratis cu toti prietenii din aceeasi retea si toate celelalte le gasiti pe site. puteti suna la un numar de acces de pe mobil deasemenea, si va taxeaza minutele free care le aveti la abonament, asa ca daca va plictisiti in metrou sau masina puteti sa sunati de acum si in romania ...
    atentie are si un dezavataj temporar, nu puteti fi sunat din RDS deocamdata, se pare ca nu s-au inteles deocamdata...

daca e prea multa informatie pe metru patrat.. -staycool- taycool- luati incet incet pagina lor de web
    succes, la configurari si nu uitati sa ne spuneti si noua cum a mers

http://www.oriunde.com/index.php

12. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0
    Ceva se intampla cu 12Voip, Voipcheap, Voipbuster, Lowratevoip.com si toate celelalte clone Betamax, de cateva zile nu mai merge nici unul din site-uri, am incercat sa imi fac cont la 12Voip dar nu pot accesa site-ul. Ma intrebam, voi cei care folositi unul din aceste servicii, mai functioneaza? Am vazut pe net ca foarte multi se plang ca dupa ce si-au facut cont la 12Voip si au platit, dupa 1 sau 2 zile sau chiar imediat li se spune ca zilele gratis 's-au gatit' si incep sa fie taxati pentru apeluri. Customer service este ca si inexistent, indiferent cate email-uri trimiti nu primesti nici un raspuns. Eu am folosit Lowratevoip cu ceva timp in urma si a fost ok. Nu am mai folosit voip de ceva vreme pentru ca am avut talktalk. Ce sa zic, a fost ok in sensul ca sunam in Romania gratis, insa de multe ori era greu de prins legatura, in special seara, iar calitatea internetului lasa f mult de dorit. Asa ca acu ca ne-am mutat am hotarat sa renuntam la ei, si am comandat broadband de la O2 cu £7.50 pe luna. Au reviews foarte bune si customer service in UK pe numar gratuit (0800). La talktalk nu am fost multumit de customer service (in India). Inca incerc sa gasesc o solutie pentru apeluri in Romania, ma gandeam la 12Voip dar vad ca nu mai functioneaza.

13. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Zoltar, eu am folosit 12 Voip in fiecare zi inclusiv azi .. de 12 luni il folosesc in fiecare zi si nu am nici o problema ... deci totul e ok si gratuit.

14. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Da, si eu mai am 2 luni de free days si n-am nici o problema. Totul merge bine, poate doar calitatea mai scartaie uneori, dar s-ar putea sa fie si viteza mea de vina. -staycool- taycool-

15. bmonica

bmonica Member

Trophy Points:
    6
    Salutare! Eu de cand mi-am facut cont nu am putut niciodata sa incarc 10£, iar freedays am numai 24h, nu stiu de ce. Asa a fost de la inceput.

16. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Eu unul am instalat prima data VOIPSTUNT inca din Canada, de prin 2006 (si inca il mai am) si apoi, de la inceputul lui 2007 12VOIP si sa bat in lemn nu am avut nici o problema niciodata.
    Cu VOIPSTUNT nu am reusit sa mai obtin si numar VOIP, dar cu 12VOIP am si de-asta.
    In amindoua am activata functia de a mi se incarca automat contul cu inca 10Euro cind ajunge la 1Euro si totul e bine.
    Le folosesc pe ambele foarte frecvent.
    S-ar putea ca cei care au probleme sa fie configuratia gresita, viteza mica, prea multe programe deschise in paralel....nu stiu ce exact.

Share This Page