12.7 C
London
Thursday, June 04, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Telefonia in UK. Experientele voastre

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by Anonymous, May 3, 2007.

1. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Re: cea mai buna optiune pentru telefon mobil?

Am si eu nevoie de un sfat.

Am sa vin in UK in mai putin de 1 luna. Si vreau sa imi iau un numar de uk - dar tinand cont de experienta din tara, nu am sa il folosesc foarte mult.

Ma gandeam deci sa imi iau o cartela pay as you go initial. Dintre operatori am vazut ca Orange si T-Mobile au preturi de 15p oriunde in UK (ceea ce cred ca e f bine daca vorbesti putin, nu?). Care dintre cei doi au o acoperire mai buna? Ar trebui sa ma mai intereseze de pe acum si altceva decat acoperirea si costul mic al convorbirilor (tinand cont ca nu am sa vorbesc foarte mult, dar totusi nu am sa il tin inchis... :)?

Multumesc pentru pareri.
    A.

2. Anonymous

Anonymous Guest

Eu mi-am luat Orange 'pay as you go' si sunt multumita. Cand am cautat informatii la inceput, am gasit niste site-uri care prezentau retelele cu cea mai buna acoperire si mi se pare ca dadeau Orange ca fiind cea mai buna. Nu mai am link-uri, din pacate.

(Si, da, cum spunea cineva mai sus, ofertelele lor de Internet sunt incredibile. Eu am un pachet care n-are legatura cu telefonul mobil, dar tot e foarte fain: 'Broadband Unlimited'. 20 de lire pe luna pentru Internet broadband nelimitat, plus convorbiri gratuite pe fix in 100 de tari - da, inclusiv Romania - si tarife avantajoase pentru apeluri pe mobil.)

3. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16

Merci mult, Flo.

M-am uitat in ultima perioada pe oferte din nou si cred ca tot orange pay as you go am sa aleg la inceput.
    -wave-

4. ramonahodis

ramonahodis New Member

Trophy Points:
    1

Ceva oferte bune de abonament pentru perioada asta? Ma intereseaza un telefon bun (camera si muzica) plus minute gratuite in Ro? pana la 40 lire pe luna!
    Multumesc

5. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
  6. ionutpopdavid

ionutpopdavid New Member

Trophy Points:
    0

Stie cineva de unde pot sa imi iau un Smartphone ieftin si SIM-free?

7. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0

Stie cineva daca minutele in orice retea de la abonament Orange se pot vorbi pe fix in Romania?Mai este valabila treaba?

Mersi

8. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Salut Valentin,

Eu nu stiu de Orange, dar eu personal folosesc O2. AM un Pay&Go SIM, si am activata o optiune; incarcand in fiecare luna cu 10£, luna urmatoare am 500 free min. in landline UK. Si am un numar de fix din UK pe care il sun, si vorbesc in LandLine in Romania cu numai
    1 pence pe minut. Mi se pare convenabil.

Bafta

9. bistranvalentin

Trophy Points:
    0

Da stiu si eu folosesc O2 pay&go si ii foarte ieftin sa suni in Romania dar azi am facut un abonament la Orange (maine primesc telefonu si cartela) si vreau sa stiu daca pot folosi minutele nationale pe fix in Ro...stiu ca functiona sau nu stiu poate mai functioneaza si as vrea sa stiu cum se activeaza in caz ca mai merge

10. clau_o

clau_o New Member

Trophy Points:
    0

nu mai poti folosi minutele de orange din pacate
    a fost mare scandal cu orange pe tema asta. nu poti decat sa suni cu 12p/min pe orice nr in romania, asta daca platesti extra 2.5 lire/luna adaugate la abonament

11. bistranvalentin

Trophy Points:
    0

Mersi Clau -evilcomp- vilcomp-

12. tess

tess New Member

Trophy Points:
    0

eu am T-mobile pay as you go si am activat o optiune de apeluri internationale cu mesajul INT la nr 414 si pot vb acasa pe fix cu 5p/min si pe mobil cu 15p/min.mi se pare ok mai ales ca vb destul de mult daca sun pe fix ....fara stresul sa bag tot felul de coduri si codulete (care ori merg ori nu merg si mi se intrerupe convorbirea cand mi-e lumea mai draga)
    am inteles ca si O2 are ceva de genul

13. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Asa este. Si O2 ofera posibilitatea de a suna in tara, pe fix, cu doar 5p/min de pe o cartela pay-as-you-go. In ceea ce priveste convorbirile internationale, cel mai avantajos este a folosesti cartele sim pays-as-you-go pt ca abonamentele lunare de obicei nu ofera nici o optiune atragatoare. Asta in cazul in care, ca si mine, sunati mai mult in Romania decat in UK.

Am vrut sa trec de la pay-as-you-go la abonament lunar si am fost sfatuita de catre operatorul cu care statea ma discutie sa-mi pastrez statutul "because it suits me better, when it comes to making calls abroad".

14. tun

tun Member

Trophy Points:
    16

E destul de 'cool' cand vorbesti pe fix in Ro de pe O2 cartela pay as you go dar cand vine vorba sa vorbesti pe mobil in Ro costa cam 30 pence / min care e putin cam mult... -grr- rr-

15. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0

De pe O2 taxeaza convorbirile pe nr de mobil de Ro noi (ex 0732... , 0755...) ca pe fix. Probabil nu le au in baza de date ca mobil. Asa ca puneti neamul de acasa sa-si ia o cartela noua si vorbiti cu 7 p / minut pe mobil :D

16. mona82

mona82 New Member

Trophy Points:
    0

sunt singura de pe aici care are Lebara?pt inceput e ok;4p-fix Ro,14p- mobil RO si 15 p -orice retea in UK,sms 10p oriunde-asta daca mei e cineva interesat de topic-ca altfel m-am bagat si eu in seama -handlaugh- andlaugh-

17. bacovia

bacovia New Member

Trophy Points:
    0

Cu dialwise platiti doar 2p/minut la apelurile pe telefon fix.. Si pe mobil este foarte acceptabil.
    http://www.dialwise.co.uk
    -badteeths- adteeths-

18. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

De pe fix pe fix probabil. Altfel, trebuie sa verifici cu reteaua in care esti pe mobil sa vezi cat costa apelurile catre numerele care incep cu 08... Pe langa aia 2p pe care ii taxeaza Dialwise, platesti probabil de 4-5 ori pe atat catre reteaua ta.

19. koffeina

koffeina New Member

Trophy Points:
    0
    abonamente de telefonie in uk

Buna,

As dori sa stiu care sunt conditiile care trebuiesc indeplinite pentru a-mi face un abonament. Doresc sa-mi fac un abonament la Orange dar nu am nici un fel de act (ex. british citizen or permis de munca).

Ma poate ajuta cineva?

Va multumesc.

20. Tatiana

Tatiana New Member

Trophy Points:
    0
    Re: abonamente de telefonie in uk

eu mi-am facut la O2 si m-au intrebat date despre mine, adresa,si cam atata .. nu mai stiu ca am facut abonamentul acum 2 ani. :-??

Share This Page