17.4 C
London
Sunday, June 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Teacher cu QTS

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by mdeliah, Aug 2, 2009.

1. mdeliah

mdeliah New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Am primit Qualified Teacher Status recent. Care este urmatorul pas pentru a lucra intr-o scoala ca primary teacher sau nursery nurse? Daca stie cineva sau a fost intr-o situatie similara, va rog sa ma ajutati.
    Multumesc anticipat.

2. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
  3. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    mdeliah a scris:
    Felicitari mdeliah ! Sa ai parte de copii ascultatori la scoala.Uite aici un site foarte bun pentru joburi in invatamant:
    http://www.gumtree.com/london_teaching_jobs.html

4. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    Buna,
    VREAU sa aplic pt QTS.
    Eu am o adeverinta/ decizie de la ISJ primita in urma titularizarii. Sa o depun si pe asta sau sa cer de la scoala o adeverinta sau MECI?
    Multumesc.

5. alexhad

alexhad New Member

Trophy Points:
    0
    buna!prietena mea a terminat liceul pedagogic in 2000. A primit un post de educatoare si a lucrat 3 ani.Nu a avut cand sa-si dea definitivatul.Poate sa aplice pentru QTS daca nu are definitivatul pentru a lucra ca si educatoare aici?Si ce acte exact trebuie?

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Avand in vedere ca are experienta, poate.
    Succes!

7. alexhad

alexhad New Member

Trophy Points:
    0
    si ce acte trebuie Rebecca?Ea are aici diploma,atestat de franceza,atestat de religie si ceva recomandare de la directorul de gradinita unde a lucrat(sunt traduse in romania)

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pai, daca vrea sa predea in Anglia logic e sa aiba si certificat IELTS sau ceva care sa ateste nivelul la care cunoaste engleza (desi cineva spunea pe aici ca numai la interviuri ti se cere sa faci dovada cunoasterii limbii engleze).Apoi-foaia matricola in care trebuie inclus si modulul de metodica-pedagogie.
    Sincer, stiu ca se echivaleaza, dar eu personal nu am intalnit cazuri doar cu liceul pedagogic, poate stie altcineva mai multe.
    Succes!

9. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    Salutare tuturor,
    In cat timp primiti raspuns ptr QTS?Sunt sigura ca dureaza si in functie de nr de aplicatii, dar in principiu cat ati asteptat?
    Multumesc.

10. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    TOT EU :))
    Nu stiu exact ce sa completez in aplicatie
    De ex:
    Please indicate the condition you satisfy and under which you wish your application to be considered by ticking the appropiate box
    i. if you have successfully completed a course of post higher education of at least three years' duration which qualifies you tot each in an EEA state
    ii.if in an EEA stae where post higher education and training of at least three years' duration is the normal requirement for teaching qualification , you are recognized and permitted to practice as a teacher , having undertaken some lesser ( either in duration or level)education and training in sch a state.

Ce sa aleg?
    Eu am terminat o facultate de 4 ani in Ro, am urmat modulul pedagogic in facultate.
    Uitasem...geografie cu germana.
    MULTUMESC

11. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    tot eu
    Cam cat dureaza pana primesti raspuns ca ai obtinut QTS?

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  13. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    Buna,
    Multumesc Rebecca pentru raspuns. Azi am pus plicul la posta. Sa speram ca nu mai cer alte acte.
    Apropo am ales varianta i din formular.Sper sa fie cea corecta.
    Multumesc.

14. roxaida

roxaida New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,eu am alta nedumerire.Am inteles ca iti trebuie IELTS ca sa dovedesti ca stapanesti limba engleza.Urmeaza sa fac cursul ESOL iar aici voi face si pregatire pt examenul de IELTS.Nu stiu ce trebuie sa fac in continuare dupa ce iau IELTS.Trebuie sa-mi iau QTS? si daca da imi poate da cineva mai multe informatii? sincer am incercat sa ma documentez dar m-am pierdut printre termeni gen GCSE.Daca deja s-a discutat topicul imi cer scuze numai ca sunt total in ceata!

15. ralucaardelean

ralucaardelean New Member

Trophy Points:
    0
    buna, m-am inregistrat pe acest forum pt ca am vazut ca stiti ce vorbiti si am si eu cateva nelamuriri.luna viitoare sotul va pleca in uk ca self-employed si as vrea sa merg cu el...eu am terminat facultatea de romana-engleza si master in management educational dar n-am profesat nici macar o zi....am lucrat in contabilitate. ca sa pot cauta job-uri in invatamat ce ar trebui sa fac?...am citit despre acest QTS si le-am scris celor de la GTCE pentru a-mi comunica ce acte trebuie sa trimit sa primesc acest QTS. pana acuma n-am primit niciun raspuns....imi puteti spune voi cumva?.....daca sotul va fi self-employed eu cum pot sa lucrez?....daca stiti ceva va rog sa ma ajutati.
    multumesc anticipat

16. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0
    daca sotul e self employed tu poti aplica pt blue card ceea ce iti da drept de munca fara restrictii pe piata munci in uk.

17. Aura2011

Aura2011 New Member

Trophy Points:
    0
    Poti sa incerci daca vrei prin EUTeachers,au site, si eu am acum QTS si tot prin ei incep ca si cover supervisor,altfel englezii f greu accepta daca nu ai UK experrience.Iti pot trimite brosura , desi percep comision, te trimit la sigur. Dar tu ce stii pt problema gasirii unei chirii? Trebuie sa ne gasim eu si sotul meu incepand din 5 aug,in orice zona a Londrei. Oferim in jur de 400£luna camera. Va multumim chiar si pt orice informatie.

18. Aura2011

Aura2011 New Member

Trophy Points:
    0
    Va trimit brosura solicitata cu EU Teachers + QTS Application Form . Acolo gasiti toate raspunsurile la problema cu prof. in UK. Eu insa tot mai astept un raspuns iccp o chirie acceptabila,ca sa nu fiu prea demanding spunand buna,in Londra,any area, in jur de 400£lunar camera dubla din 5 aug incepand,poate fi si cu altii in casa sau apartament. Multumesc!

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Aura, nu-s cam scumpisori?

-de obicei traducerile le ai de acasa
    -aplicatia pt. QTS nu costa nimic, tocmai am obtinut certificatul
    - cu permisul de munca cine iti garanteaza ca ai loc permanent in educatie?

Din ce vad £750+325, hm...as zice ca exista si alte solutii.

Mult succes!

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Uite aici explicatii:
    http://www.romani-online.co.uk/forum/uk ... li-engleze

Share This Page