13.8 C
London
Saturday, May 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Te plictisesti? Ia-te de cei care pun anunturi!

Discussion in 'CONTROVERSE' started by madalinamina29, Mar 18, 2013.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. madalinamina29

madalinamina29 New Member

Trophy Points:
    0
    SPLIT TOPIC
    de aici: http://www.romani-online.co.uk/forum/mi ... ante-10254

Ai greseli de ortografie si gramatica : "weding", "event's design". Uite, mie mi-ar placea sa am niste carti de vizita pentru cleaning dar ce te faci daca mi le tiparesti cu "cleaner's", "vacuming"? Ar fi hilar sa refaci 500 de cartonase doar pentru o litera lipsa dupa ce as remarca greseala, dar ar fi dramatic sa te sun, sa te fac cu ou si cu otet si sa iti cer banii inapoi de fiecare data cand cineva ar citi cartea mea de vizita si m-ar atentiona ranjind cu satisfactie ca am greseli de gramatica pe un text de trei cuvinte...
    Pe mine m-a deranjat partea scrisa, nici n-am mai rasfoit mai departe de event's design , pentru ca sunt un "grammar Nazi", iar de grafica nu comentez.
    Portofoliul tau ar trebui sa te promoveze si sa-ti aduca clienti. Am citit undeva printr-un manual de Customer Service ca serviciul excelent este promovat printre clienti (din gura in gura, prieteni si cunoscuti) abia in procent de 15%, pe cand serviciului prost i se duce faima mult mai repede, cam 70% sau mai mult. Adica, daca esti "brici" clientul are impresia ca asa trebuie si trece mai departe, dar daca o dai in bara, isi previne toti cunoscutii si se plange de tine poate mai mult decat era cazul. Din pacate tu trebuie sa vanezi cele 15% si sa le multiplici. Greselile de gramatica nu te vor ajuta deloc, asa ca mai bine corecteaza toate afisele din portofoliu.
    Daca ai dubii cu consoanele duble, formele de genitiv (care sunt diferite pentru fiinte si pentru lucruri), pe unde pica apostroful cand se sudeaza subiectul cu predicatul nominal, etc, scrie si tu bucata respectiva de text pe Google si o sa te atentioneze el foarte frumos: did you mean....? E mai rapid decat sa cauti in dictionar. Pentru ceva mai serios, http://www.thefreedictionary.com e foarte bun, e mai bun decat un dictionar roman-englez tocmai pentru ca elimina romana si ai toate definitiile in engleza alaturi de exemple, asta te ajuta.

2. lucian27

lucian27 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: afise , invitatii, felicitari ,pliante

Nu ma intereseaza !! Eu fac asta cu multa seriozitate !!
    Nu ma intereseaza ce fac unii si altii si cum isi promoveaza produsele stiu ca si in tara cu evenimente culturale ma ocupam si imi faceam munca cu multa seriozitate !!

3. madalinamina29

Trophy Points:
    0
  4. lucian27

lucian27 New Member

Trophy Points:
    0

Nimeni nu-i perfect si cei mai mari oameni care fac diverse lucruri si castiga oscaruri si premii Nobel au greseli si nu ai de unde sa stii ca eu nu fac ceva ca lumea.
    In primul rand nu ne cunostem ,in al doilea rand nu-mi fac publicitate din gura-n gura pentru ca munca mea nu e o balada populara .
    Munca mea a fost intotdeauna una serioasa si asa va fii in continuare !
    Am uitat sa specific ca toate lucrarile vor fi salvate in format JPG nu raspund de imprimarea lor.
    Rog seriozitate !

5. madalinamina29

Trophy Points:
    0

Inseamna ca nici pe link-urile de mai sus n-o sa te uiti. -ras2- incercam doar sa ...lasa...fa-le asa cum poti tu, e cerneala si hartia ta la urma urmei -ras2-

Dar daca tot veni vorba de evenimente culturale - aici in UK, desi posterele tale vor fi mai putin culturale (sa zicem ca faci unul in engleza pentru ciorba de burta la restaurantul romanesc din orasul x), vor trebui sa respecte mai serios niste reguli - gramaticale, de compozitie, de punct focal, de armonie cromatica. De ce? pentru ca aici, in miezul capitalismului, posterul tau trebuie sa faca bani, sa capteze privitorul si sa-l faca sa citeasca tot , pana in coltul dreapta jos, unde o fi si nr. tau de telefon pentru comenzi viitoare. E foarte onorabil sa faci afise pentru seri literare, dar fiindca acestea nu sunt orientate spre profit poate nici nu e nevoie sa le faci "eye catching". Publicul iubitor de literatura vine oricum la eveniment si e invatat sa parcurga un afis intreg plin de texte. Nea Marin, care lucreaza ca zidar in cladirea de peste drum de restaurant si care e in pauza de lunch si ar manca o ciorba de burta, e subliminal mai sensibil la mai multa grafica, mai multa culoare si mai putina linearitate. Pe scurt, e foarte putin probabil ca vei supravietui ca business numai din advertising pentru evenimente culturale si doar in limba romana - ca engleza, mai greut cu ortografia -nas- ; dar daca tu vrei....na....fa event's design pe fond cu patratele, spor la treaba si good luck -bravo-

Imi cer scuze, my bad, vad ca te-ai sifonat de la atatea sfaturi, nici nu stiu de ce m-am mai apucat sa ti le scriu, ca tot imi fac carti de vizita la vistaprint. Daca tin mine bine, nu sunt prima care te sifoneaza, mai mai! Dar sa stii ca daca nu pui d-ul in wedding si un t la finalul lui Augus o sa ai parte numai de reactii din astea la portofoliu...o sa te sifonezi din ce in ce mai rau -nervos- ....

Hai, nu fi suparat, scuza-ma, uite, de acum inainte n-o sa mai folosesc nici o consoana dubla in engleza, in viata mea, ca semn de fratie intr-ale Romenglezei de balta! Have a nice event's design for wedings in Augus!

6. lucian27

lucian27 New Member

Trophy Points:
    0

http://forum.aiudonline.ro/member/botal ... or/topics/
    Uita-te mai atent si nu nu-mi scoate ochii cu ceea ce la urma urmei si voi le faceti si atata timp cat eu nu cer sfaturi nu astept sa mi se dea!
    Eu nu am venit aici sa-mi bat joc de nimeni si de munca nimanui si nici sa fiu ironic .

7. madalinamina29

Trophy Points:
    0

Amin!

8. lucian27

lucian27 New Member

Trophy Points:
    0

Niciun Amin !! eu nu am fost ironic la adresa ta -nu-zic- -nu-zic- -nu-zic-

9. lucian27

lucian27 New Member

Trophy Points:
    0

Mi-am dat seama ca romanii din Anglia nu se pretuiesc unii pe altii ,mai repede iti trage teapa un roman decat un strain din alta tara . Si mi-am dat seama ca romanii sunt ca batul de chibrit cand vorbesc si arata cu degetul spre conationalii sai .Nu-i nimic fratilor ,cand e vorba de cultura va dati intelectuali fara a cunoaste, exista pentru fiecare un leac si nu va dati seama .Unii se afla aici in ANGLIA doar sa faca caterinca pe munca altora sa fure si sa faca crime.Bine fratilor in viziunea voastra sunt un incult .Voi sa fiti sanatosi si sa fiti cat mai culti si sa faceti caterinca din munca altora cat vreti ca nu ma mai intereseaza . Voi avea proiectele mele in vigoare si voi incerca sa fac un proiect sa infiintez un Centru Clutural in Bristol si sa demontrez ceva cu engleza si romana mea de balta .Cand cer ajutorul cuiva nu mi se da ,dar las ca de data asta ma descurc si singur .Habar nu am ce mai cauta romanii pe-aici daca nici nu se respecta unii pe altii si fac caterinca de munca altora si cel mai important lucru nu au niciun Dumnezeu .
    Nu uitati a gresi e omeneste !

10. madalinamina29

Trophy Points:
    0

Vai, dar chiar o cauti cu lumanarea. Poftim, greseli in romana, de pe linkul tau. "sa participle", "Pericipantii" - (http://forum.aiudonline.ro/manifestari- ... 90d8e29b22) ti-a luat 2 luni, de pe 9 Aprilie 2012 pana pe 31 Mai 2012 sa le corectezi.
    Sa stii ca nu te consider un incult. Am gasit greseli de gramatica pe portofoliul tau, care, asa cum spui tu, nu sunt pacate capitale si le facem toti, dar care, pe un afis de £6 si poate, o comanda de £600 devin iritante si paguboase. Poate le faci din prea multa graba sau din prea mult amor propriu (asta,da, pacat capital). Dar nu te irita asa, nu fi coleric, ca uite de aia mananci litere in ambele limbi. Masori de doua ori si tai odata, cu alte cuvinte. Hai calmeaza-te !

11. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

That's my girl . :)

12. lucian27

lucian27 New Member

Trophy Points:
    0

Stiu ce vreau stiu unde vreau sa ajung atata timp cat respect rog sa fiu respectat . Nu dau explactii nimanui pentru ca nu e cazul .Romanilor nu merita nimic sa le faci , dar totusi am bunavointa cu toate ca sunt roman sa fiu solidar cu dreturile cerute statului englez, astfel daca nu-mi pasa asa cum altora nu le pasa as face si eu caterinca pe seama muncii lor sau as cere ca romanii sa nu mai fie primiti in U.K . dar nu o fac pentru ca am respect ....

13. madalinamina29

Trophy Points:
    0

"atata timp cat respect rog sa fiu respectat" - respectul se castiga, nu se cere

"Romanilor nu merita nimic sa le faci" - implici ideea de voluntariat sau caritate, dar tu vrei sa vinzi un produs

"daca nu-mi pasa asa cum altora nu le pasa as face si eu caterinca pe seama muncii lor" - pai atunci sa faci portofoliul ala ireprosabil de sa ne pice plombele la toti si sa ne batem la coada la usa ta sa ne faci afise si felicitari de nunta; efectul imediat nu e caterinca, pe mine m-a busit un pic rasul; caterinca apare dupa ce te sifonezi tu.

"as cere ca romanii sa nu mai fie primiti in U.K " - oh, boy that escalated quickly!

Intr-o alta ordine de idei, toata problema de fata se poate reduce astfel (precizez ca e o metafora) :
    Eu ma aranjez frumos sa ies in oras la intalnire. Colega de camera ma atentioneaza ca am spanac intre dinti. Eu, (care in istoria de fata, sunt TU), o admonestez si ii spun ca oricum si ea a mancat spanac, care e un aliment comun si de obicei se lipeste de gingii, si nici nu imi scot spanacul dintre dinti, plec asa, penibila, sa ma vada iubi cu verde cand o sa-l pup. Ca doar nu e vina mea, e vina colegei ca mi-a atras atentia, nerespectuoasa! ia uite, dom-le, tupeu la ea!

Morala: chiar daca nu ne cunoastem toti pe forum, majoritatea suntem bine intentionati si critica e uneori constructiva, nu trebuie sa te ofensezi.

14. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

madalina, ai citit regulamentul forumului si al sectiunii "Mica Publicitate"?

Intreb de curiozitate asa... sa stiu daca o faci intentionat sau din nestiinta.

15. madalinamina29

Trophy Points:
    0
    da, l-am citit mai tarziu. poti sa le stergi daca vrei. sau poti sa blochezi replicile la toate anunturile de mica publicitate, ar fi mai simplu.

16. madalinamina29

Trophy Points:
    0
  17. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Vrei sa-mi demonstrezi ceva?

18. madalinamina29

Trophy Points:
    0
    nu. citisem topicul din link ieri si mi sa parea familiar. de asemenea,azi nu am ajuns la postarea pe care am comentat-o prin mica publicitate, ci prin facebook, asa ca nu am remarcat ca e in mica publicitate.

19. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ai spus ca nu citisei regulile de la Mica Publicitate. Acum de fapt nu stiai ca e la Mica Publicitate, cu toate ca in mod clar era un anunt?
    In fine, nu vad de ce te scuzi.

Pai sunt cazuri in care oamenii au nevoie de lamuriri suplimentare, de o adresa, sunt cazuri in care anuntul este o frauda etc.

Nu ar fi mai bine sa ne respectam reciproc?
    Cand un om vinde mere la piata te duci sa-i explici ca merele lui sunt prea scumpe, ca nu sunt perfecte, ca n-are basca, sau pur si simplu nu cumperi de la el?

Zic si eu

20. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @lucian27
    Imi spun si eu parerea si sper sa nu te superi pe mine. Dupa ce vei sta in UK ceva timp iti vei da seama ca orice sfat primesti este pretios. Din experienta mea am observat ca englezii sunt atat de politicosi incat daca ii deranjeaza ceva sau nu le convine ceva la ceea ce faci tu, sau la calitatea lucrului sau serviciilor prestate, etc., nu iti spun nimic direct. Pur si simplu renunta la serviciile tale sau nu te angajeaza, fara nici un fel de explicatie, iar tu nu vei sti de ce, prin urmare nu vei sti ce sa imbunatatesti ca sa schimbi situatia. In Romania oamenii fiind foarte directi beneficiezi de avantajul de a avea feedback (chiar si asa, nesolicitat) si de a sti ce sa schimbi. Personal mi se pare destul de util ce a zis @madalinamina29 prin topicul asta referitor la afise, promovare etc. daca vrei sa iti deschizi o afacere pe aici. Bafta multa in afacere.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page