17 C
London
Sunday, September 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

taxe - care assistant

Discussion in 'ARHIVA' started by miha33, Aug 1, 2008.

1. miha33

miha33 New Member

Trophy Points:
    0
    Lucrez de 2 luni care assistant,plata salariului se face o data pe luna ,respectiv pe 30 ale lunii.Detin insurance card,dar income tax continua sa fie de 20 procente, este emergency tax,presupun.Dupa cat timp o sa intru in normal cu aceste taxe.Va multumesc

2. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Re: taxe

Incearca sa afli de care tax office apartii si trimite-le o scrisoare explicandu-le situatia ta,iti vor trimite ei inapoi un formular pe care trebuie sa-l completezi cu date personale si apoi in urma evaluarii situatiei tale iti vor da un tax code(il trimit ei si la angajator,nu trebuie sa faci nimic in plus tu).De obicei procedura se face la inceputul fiecarui an financiar,deci daca nu ii sesizezi tu acum, la anul in aprilie te vor contacta ei mai mult ca sigur.Oricum nu-ti face griji,chiar daca platesti mai multe taxe anul acesta,ce este in plus ti se va returna tot in aprilie cand se incheie anul financiar si vei face un tax return,personal allowance ramane aceeasi indiferent de felul in care esti taxata acum.
    Taxele pot sa-ti spun ca nu difera cu mult de cei 20% de care spui tu ca ti se retin acum,in mod normal ar fi cam 16-17% inclusiv NI contributions.Deci la 1000 de lire (sa zicem)pe codul de urgenta ti sa iau cam 40 de lire in plus,nimic mai mult(pe care repet ca ii vei primi cand faci tax return la anul).

Bafta !

3. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0

16-17% inclusiv NI contributions ???????? Foarte curios .Si EU DE CE PLATESC APROAPE 25 % TAXE.Eu stiam ca in anul fiscal 2008-2009 tax este 20 % plus NI .

4. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0

Pai ce statut ai tu? self-employed,angajat?

5. regina

regina New Member

Trophy Points:
    0

ce este acela Insurance Card??? si eu lucrez care assistant de 7 luni in Birmingham, dar nu stiu daca am asa ceva...

6. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0

Angajat.

7. regina

regina New Member

Trophy Points:
    0

Nu stiu daca intrebarea asta e pentru mine...dar raspund totusi. Eu sunt angajata.

8. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0

Ai dreptate este 20% plus NI,se pare ca nu am fost foarte bine informata cu taxele pe 2008-2009.
    Oricum ramane valabil ce am scris in primul raspuns,daca nu ai primit acasa acea scrisoare cu tax code-ul tau pe 2009 inseamna ca esti taxat in regim de urgenta si cand se incheie anul financiar poti sa ceri taxele inapoi.

Numai bine !

9. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0

Avand in vedere ca am acest job de 3 ani sunt convins ca tax codul e corect .Ce nu sunt sigur, cum, procentul taxelor sau NI creste proportional cu numarul orelor lucrate in plus.

10. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

S-a mai tot scris despre acest lucru pe aici,vei primi banii in plus luati inapoi la sfarsitul anului financiar-aprilie 2009,dar te sfatui sa te duci tu la Inland Revenue sa le spui ca vrei sa claim tax back,dupa ce vei fi primit P60-pe care te sfatui sa-l pastrezi f bine,ca nu se elibereaza dublura.
    Apoi vei intra intr-un regim de taxare normal.

Valoarea taxelor creste evident in fct de valoarea venitului,deci,daca faci ore mai mullte,vei lua bani mai multi,dar vei plati si taxe mai mult.
    De ex,daca,sa zicem tu ai 6 £/ora,la orele de contract,in momentul in care faci mai multe ore,si te incadrezi in alt venit,plata orara se poate duce undeva pe la 5.5,sau chiar mai jos.
    Astea le-am experimentat in 5 ani pe pielea noastra de multe ori,dar orele tot le faceam,ca nevoia de bani -handlaugh2- andlaugh2- .

11. miha33

miha33 New Member

Trophy Points:
    0
    angajatorul mi-a dat sa completez doar P45 in prima luna,iar cand am intrebat cate luni o sa platesc taxa de urgenta a ridicat din umeri,habar nu au.Trebuie sa ma ocup personal de acest lucru?Adica sa sun si sa intreb?

12. miha33

miha33 New Member

Trophy Points:
    0
    Sa va spun la 1000 lire mi-au luat income tax 200lire plus insurance number 60lire.Nu vi se pare ca e mult,calculati si voi cati bani am luat.

13. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
  14. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

P45 nu are nici o treaba cu P60.Acesta din urma il veti primi la sfarsitul anului financiar-Aprilie 2009 (asta daca nu lucrezi dinainte de aprilie 2008).Pe baza acelui P60 te duci la Inland Revenue si claim tax back.Ca exemplu,sotia mea,lucrand din iunie 2004,in mai 2005,la un venit mediu lunar de 1100-1200 lire,a primit cam 1000 de lire inapoi,deci stai fara grija,banii ii vei primi,doar ca nu achiar acuma.

15. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    E prea tarziu daca trimit acum ptr tax return P60 ptr 2007-2008...Nu am stiut ca se poate asta si banuiesc ca ptr anul 2006-2007 e deja mult prea tarziu sa trimit P60.
    Intrebare , e nevoie sa trimit si pay slips sau e de ajuns doar P60 la Inland Revenue...
    Sotul meu si-a mai luat un job si angajatorul de la main job i-a cerut sa completeze P46 , daca nu are P45.Care e diferenta intre acestea 2 ca habar nu am ,am inteles doar de P60 ca e ptr taxe.Multumesc....

16. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Pe site-ul HM REvenue & Customs, am gasit un link care avea un questionar si iti spunea cu aproximatie daca esti eligibil ptr Income Tax refund...l-am facut si mi-au zis ca am drept la tax refund si pot sa comand by post sau sa descarc online formularul ...Acum am formularul lor si unul de la HM Revenue numit Arrival in the United Kingdom sosit in acelasi plic si nu stiu daca e corect sa il trimit lor impreuna cu 2 P60, ptr ca e prima data cand cer tax return dupa 2 ani de stat aici...

Se cheama Refunds Direct Limited , Registred HM Revenue & Customs Agent...probabil ca e o agentie care rezolva aceste claims in numele HMRC...
    Eu am sunat la Job center si ei mi-au spus sa trimit la HMRC , P60 si o scrisoare sa precizez ce doresc...
    Acum nu stiu daca e bine sa trimit la acest Refunds Direct Limited care lucreaza ptr HMRC sau direct la HMRC, tinad cont ca P60 trebuie trimis in original si stiu ca e f pretios ptr ca nu se mai elibereaza altul...Voi cum ati procedat cand ati cerut prima data income tax refund...
    Multumesc...

17. regina

regina New Member

Trophy Points:
    0

si eu ma confrunt cu aceeasi problema, am luat formularul asta de care vorbesti tu "Arrival in the United Kingdom" si l-am citit cu mare atentie, nu contine absolut nimic despre returnare Income Tax. Asa ca am sunat direct la HMRC unde apartin eu si mi-a explicat o doamna ca trebuie doar sa trimit o scrisoare prin care sa cer returnare si P60. Am intrebat-o daca trebuie sa trimit P60 in original, mi-a spus DA. Am intrebat iar cum intru eu apoi in posesia P60, mi-a raspuns ca mi-l trimite ea prin posta. Asa ca voi scana intai P60 sa am si eu o copie, si-l voi trimite cu scrisoarea.

18. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    asa se intampla,nu va fie frica,P60 va va fi returnat,iar pana la urma ,daca Dne feri se pierde,vine altu acusica in Aprilie,si asa nu este folosit la altceva.
    Plus ca returnul se merita!!

19. oanac

oanac New Member

Trophy Points:
    0
    bine ai venit..eu am inteles un lucru aici in anglia, nimeni nu iti face nik, tu trebuie sa-ti rezolvi toate chestiile, nu stii = pierzi.
    De asta e binevenit un forum asa ca asta.
    Sanatate la toata lumea.

20. oanac

oanac New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu cand am cerut tax back , ei mi-ai trimis formularul Arrival in Uk, completeaza-l cat mai mult posibil, fara a lasa gap intre perioade de timp, iar ei dupa ce primesc acest formular decid daca te incadrez in tax back sau nu, adica daca ai platit mai multe taxe decat ar trebuiraspunsul sar putea sa fie si negativ, sa zica ca nu te incadrez ptr tax back, asa cum am fost eu anu trecut cand mi-au spus ca am platit prea putine taxesi mai suprataxat

Share This Page