16.2 C
London
Monday, June 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

tax return

Discussion in 'ARHIVA' started by tzigaradenord, Jan 11, 2008.

1. tzigaradenord

tzigaradenord New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,cred ca ati vazut si voi acea reclama legata de tax return si amenda de £ 100.Nu am nici cea mai vaga idee care este treaba cu acest tax return.Mi-as dori sa lamurim aceasta chestiune.
    -Eu sunt angajat,se aplica si la mine,in cazul angajatilor?
    -Trebuie sa ma ocup eu sau angajatorul?
    -Eu lucrez de 4 luni,trebuie sa completez acel fromular pt tax return,chiar daca lucez numai de 4 luni?
    -Am permanent ni no,dar inca nu am primit acel tax code(P46),se poate completa si fara el?
    -Si de fapt acest tax return,inseamna ca dam sau ca luam bani?
    V-am spus,nu stiu ce inseamna si cum functioneaza acest tax return.
    Multumesc anticipat.

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Inteleg ca nu esti self employed.
    In acest caz, nu, nu trebuie sa completezi tax return.

Mai multe info despre tax return se gasesc in tutorialul cu acelasi nume din forumul UK de la A la Z.

3. zvrk

zvrk New Member

Trophy Points:
    0
    Si totusi am o intrebare. Pana sa primesc NIN impozitul a fost mult mai mare. Pot cere recalcularea? Adica se recalculeaza? Ca de cerut pot sa cer, clar -eyebrows- yebrows-

4. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Hai sa va zica nenea Catalin cum vine treaba.
    Anul fiscal in UK se incheie pe 5 aprilie.Dupa aceasta data fiecare va primi la adresa de acasa ceea ce se numeste P60,un formular cu venitul si taxele platite pt anul anterior.Ca sfat,mai bine pierdeti certificatul de casatorie(pt cei casatoriti), livretul militar (pt cei ce-l au),sau orice alt act,decat P60,ca nu se elibereaza altul,asa ce vedeti ce faceti cu el,de asemenea,aveti grija cum il desfaceti ca e usor de deteriorat.
    Cei noi veniti,cum este cazul tau,care incep lucrul in UK,sunt taxati in,ceea ce am numit noi,"regim de urgenta".Dupa ce primiti acest P60,va duceti frumusel la sediul Inland Revenue din orasul vostru si explicati ca vreti sa claim tax return for previous year,tre sa aveti un cont in banca sa ve verse banii in el.Dureaza cam 2-3-4 saptamani,dar veti primi banii.
    Eu am venit in Nov 2003,am facut claimul in APRIL 2004 si am primit prin Mai parca cca 700 lire,la un venit mediu lunar de 1000-1200 lire net.
    Sotia mea a venit in Iunie 2004,anul urmator in aprilie a primit cca 1100lire,la acelasi venit
    Ideea e ca banii acestia ii primiti o singura data,nu cum credeau niste baieti buni pe aici,ca faci claim an de an.Nu.Doar odata,apoi intri in regim de taxare adecvat venitului tau,veti vedea ca veti gasi on cod de taxare pe P60,care anul viitor dupa ce ati facut claimul,va fi diferit.Cam asta e,spor la cheltuit

5. tzigaradenord

tzigaradenord New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc nene Cataline....m-am lamurit...astept sa se termine anul fiscal,apoi pot cere tax return.P60 ti-l trimite tax office sau compania la care lucrezi?....dar hai sa te mai intreb ceva...in cazul in care-ti schimbi locul de munca,in cat timp compania la care ai lucrat trebuie sa-ti trimita p45?si sa presupunem ca nu-l primesti,ce poti sa faci?multumesc inca o data.

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    P60 nu e acelasi lucru cu tax return. P60 se acorda angajatilor (nu se aplica in caz de self employment) la fiecare fine de an financiar si doar arata cati bani ati incasat si ce taxe ati platit.

Daca la inceperea muncii ati fost taxat pe cod de urgenta, puteti face claim (cred ca este un formular special, obtinut de la HM Revenue & Customs). Daca ati avut cod de taxare in regim normal de la inceput, atunci nu tb sa faceti nimic, decat sa pastrati P60.

P45 in mod normal trebuie trimis imediat dupa ce ati parasit vechiul job. Daca nu l-ai primit, insista la compania la care ai lucrat sa il trimita mai repede.

7. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu ma refeream doar la cei angajati,daca nu am facut-o imi cer scuze,nu stiu nimic despre self,sau despre P45.

8. mont

mont New Member

Trophy Points:
    0
    Ce este P45??????

Multumesc

9. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    Eu nu tin minte sa fi facut vreun tax return, desi lucrez la aceeasi companie de aproape 4 ani. Am completat acum vreo 2 ani un formular, sa vada Inland Revenue daca mi-au calculat taxele bine in anul anterior... Este unul si acelasi lucru? Ca eu nu am primit nici un penny inapoi...E prea tarziu sa mai claim de-acuma, nu? -scratch- cratch-

10. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

P45
    You get a P45 from your employer when you stop working for them. It's a record of your pay and the tax that's been deducted from it so far in the tax year. It shows:
    your tax code and PAYE reference number
    your National Insurance number
    your leaving date
    your earnings in the tax year
    how much tax was deducted from your earnings
    A P45 has four parts - Part 1, Part 1A, Part 2 and Part 3. Your employer sends Part 1 to HMRC and gives you the other three. When you start a new job, or claim Jobseeker's Allowance, you give Part 2 and Part 3 to your new employer or to the Jobcentre. You keep the remaining one (Part 1A) for your own records.
    Your employer should automatically give you a P45 when you stop working for them. If not, ask for it - you're entitled to it by law.

http://direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBene ... G_10013512

11. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Repet: tax return se completeaza in caz de self employment.
    Cei ce lucreaza ca employed nu au treaba sa completeze tax return. Cata a vorbit despre P60 si posibilitatea de a cere bani inapoi de la HMRC NUMAI IN CAZUL IN CARE la inceperea muncii ca employed ati fost taxat pe cod de urgenta pana ati primit National Insurance Number permanent, adica v-au fost retinuti mai multi bani pt taxe decat normal.

12. mont

mont New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult Negrutxa

-hi5- i5-

13. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    Multumesc, s-a facut lumina acum! -ahaa- haa- Ma temeam ca am pierdut si eu ceva fara sa stiu... -badteeths- adteeths-

Numai bine!

14. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Imi cer scuze ca am creat nelamuriri,din cauza ca nu stiu cum e cu self employed,de fapt nu cunosc nici un roman in UK ce lucreaza ca self,si cunosc cativa romani aici,credeti-ma,bineinteles in afara de cei ca voi,virtuali.
    Deci toti cei ce am venit aici cu contracte de munca,si e valabil si pt polonezi si nu numai,am primit bani inapoi din taxele platite de noi,diferite sume,in fctie de nr de luni lucrate pana in aprilie anul viitor angajarii.Eu am crezut ca si asta se cheama tot tax return,inteleg ca altfel sta treaba cu self ,imi cer scuze pt nelamuriri.

15. mont

mont New Member

Trophy Points:
    0

si eu m-am luminat acum.... -scratch- cratch-

Share This Page