3.6 C
London
Friday, April 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Tax Return- Do it yourself

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by Oana, Mar 26, 2008.

1. daniella75

daniella75 New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    Bine v-am gasit!

Am si eu o intrebare: daca in anul fiscal care s-a incheiat pe 5 aprilie 2008 ai castigat peste 15000£ cum se impoziteaza? Am auzit ca daca ai castigat sub 15000£ se plateste mai putin. Stie cineva concret cum se procedeaza?

2. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Este situatia mea,a sotiei mele,plus a catorva alti romani si polonezi de pe aici unde lucrez eu.
    Am mai postat undeva acum ceva luni,dar acolo era vb despre self employed,deci specific de la bun inceput,MA REFER DOAR LA CEI CE AU VENIT CU WORK PERMIT:
    -in momentul in care incepeti lucrul in UK sunteti taxati intr-un fel de regim de urgenta.La incheierea anului fiscal,dupa ce veti fi primit P60 (care se primeste anual,eu l-am primit acum cateva zile pe cel de anul acesta,apropo,pastrati-l ca pe ochii din cap),mergeti la Irland Revenue si explicati ca vreti sa faceti claim pt tax return.Veti primi inapoi o suma de bani,marimea ei depinde de perioada de timp lucrata inainte de incheierea anului fiscal.Eu spre ex am luat cam 650 lire,lucrand din Nov 2003,deci pana in aprilie 2004,atata mi-a fost tax returnul,la un venit mediu de 1100-1200 lunar,sotia a luat 1000lire inapoi,iunie 2004-aprilie 2005.
    Dupa aceea nu mai exista tax return,fiindca deja vi se va fi dat un cod de taxare in fctie de venit,care ramane acelasi dac si venitul nu se schimba considerabil.
    Nu stiu cat si daca vor primi ceva cei ce nu au facut claim la incheierea primului an fiscal in UK,corect ar fi sa primeasca.
    Sfat:toti cei cu work permit,daca de abia ati incheiat primul an de UK,sau daca nu ati facut nici un tax return claim pana acum,luati-va P60-urile,si mergeti la Irland Revenue.Bafta!!

3. bluerose

bluerose New Member

Trophy Points:
    0
    maricosti nu e adevarat ca poti cere taxele doar daca parasesti uk...socrul meu e englez si si-a schimbat jobul (ma rog nu conteaza circumstantele) si a completat formularul ala pt tax return...i-a sunat le-a spus situatia in care e i-au trimis formularula acasa..l-a completat am impresia ca a pus si payslipurile sa dovedeasca ce a spus si intr-o sapt a prrimit raspuns...si banii inapoi....tax return ... e pt toti care platesc prea multe taxe....doar daca va referiti la altfel de tax return...multi nu stiu ...si teoretic tax revenue ar trebui sa calculeze si la sfarsit de an finaciar sa vada care si cum...si care a platit mai mult sa primeasca banii inapoi...dar ....daca completam un formular nu ne cad mainile....oricum cel putin asta stiu eu despre...si imi aduc aminte ca si eu la inceput am avut un cod tax de urgentza si dupa cateva luni cand s-a rezolvat problema am primit banutii inapoiso succes la toti ....

4. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Bluerose, Maricosti intreaba despre alt claim la taxe, P85, nu are nici o treaba cu tax returnul despre acre vorbesti tu.

5. bluerose

bluerose New Member

Trophy Points:
    0
    oops my mistake then ...scuze....blonde me -pullhair- ullhair-

6. maricosti

maricosti New Member

Trophy Points:
    0
    salut tuturor!nu vreau sa va plictisesc,dar mai am o nelamurire:sotul meu care lucreaza aici din nov.2006 a primit pina acum doua P60,dar nu am cerut inapoi nici un ban si nu stiu ce am putea face,cum sa aflam daca are vreun drept sau nu,nu stiu la ce nr sa sun sau trebuie sa trimit direct laei cele doua P60 si sa marchez in casuta respectiva cu R pt return.de unde stiu daca e in masura sa primeasca ceva sau nu?mentionez ca in primele luni nov2006-mar2007a lucrat putine ore si a avut 2 angajatori(legali).

7. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Zici noiembrie 2006,deci banui ca a venit cu work permit,ce va pot sfatui este sa mergeti la cel mai apropiat birou Inland Revenue (intrebati-va eventual angajatorul de adresa) si explicati acolo ce si cum,daca vor vrea sa va intoarca,tineti-va tare ca vreti sa faceti tax return claim.
    Noi am fost norocosi,ca mai erau ceva bulgari veniti inaintea noastra,care ne-au explicat ce si cum,de nu ne venea sa credem,ca vom lua bani inapoi de la stat,dar asa a fost,bafta!!

8. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
  9. maricosti

maricosti New Member

Trophy Points:
    0
    mersi cata246,voi incerca,nu cred ca am nimic de pierdut.eu ma gindeam sa trimit p60 prin posta ,pt ca I Revenue eprea departe de orasul unde stau.sper sa am noroc.

10. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Sa nu trimiti P60 prin posta nicaieri,nu are nici un sens,si poti sa-l pierzi,si asta nu se da din nou cuiva.

11. vama veche

vama veche New Member

Trophy Points:
    0
    Intrebare...de novice:) Pentru cei care au trimis p60 pana acum...Daca e sa merg direct la unul din oficiile HM Revenue pentru a face claim pt tax back..mai trebuie ceva...acte sau vreun formular de completat sau doar p60?
    Se pare ca se poate aplica si online de la ei de pe site..
    mersi fain...!

12. siki

siki New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Motanic,

Nu stiu daca tema e inca actuala in legatura cu tax return. Daca da ai reusit sa gasasti TR vechi? De aceea intreb ca in urmatoarele zile ma voi apuca de TR si as avea nevoie de cat mai mult ajutor deoarece e prima data ... : )

Thanks,
    Siki

13. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Am in fata TR de anul acesta, intocmit de contabil, va scriu unde a pus sumele si ce reprezinta ele.
    Mentionez ca el a completat TR pe internet.

La Business Income (page 8 of 15), casuta 14 - your turnover - veniturile gross pt un an

La Business Expenses (page 9 of 15),
    casuta 16 - cost of goods - materialele cumparate pt a fi folosite la job
    19 - car, van and travel expenses - bonurile de benzina, intretinerea masinii sau biletele/abonamentele pt transportul in comun
    20 - rent, rates, power and insurance costs - un 5, maxim 10% din chiria anuala daca sediul afacerii este acasa
    22 - telephone, fax, stationery and other office costs - telefonul, orice stationery cumparat in interes de job, postage
    23 - advertising and business entertainment costs - daca aveti business cards, leaflets, anunt in yellow pages sau altundeva, costurile pt publicitate le calculati aici
    27 - accountancy, legal and other professional fees - daca va completeaza TR un contabil, aici intra valoarea facturii pt serviciile lui; daca faceti singuri, lasati casuta goala
    29 - other business expenses - ca de ex cleaning sau refreshments

30 - total expenses se calculeaza singura suma.

Casuta 46 pe pagina 10, net profit, se calculeaza singura suma.

Casuta 79 pe pagina 11, Deductions on payment - taxele retinute de contractor pe CIS, daca este cazul.

Cam asta ar fi.

14. siki

siki New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Mersi foarte mult de informatii. Dupa cate am auzit cel mai simplu e daca e facut online, deci si eu o sa incerc aceasta verziune.

Mersi inca o data.
    Siki

15. nixye20

nixye20 New Member

Trophy Points:
    0
    -scratch- cratch- oooo maaama!cit se mai vb si despre tax return,unii se chinue sa le completeze,altii merg la un contabil....altii platesc un avocat as faca asta....pe cind cel mai simplu e sa mergi la irland revenue si-i pui pe aia sa le completeze ptr.tine...si e gratis si sigur,voi le spuneti informatiile si ei le calculeazadaka vrei poti cere o copie dupa tax return ca sa ai model.plus de asta nu tre sa faci mare lucru decit sa ceri un consultant(gratis....am spus),sa inteleaga toata lumea.tax return...adica hirtiile ramin la eii,nu e nevoie sa le mai puneti la posta,mi-e mi-a venit raspunsul si banii in 5 zile,credeti-ma.bafta la toata lumea -applause- pplause-

16. siki

siki New Member

Trophy Points:
    0
    Buna nixye20,

Mersi pt. sfat. Oricum nu vroiam in nici un caz un contabil ci vroiam sa fac cea ce spuneai ... Azi am fost la ei si in 15 minute mi-au explicat ce unde si cum sa fac. Nu e mare lucru ... deci recomand cea ce spunea nixye ... Facetiva un appointment si in 15 minute terminati si va-ti salvat £300.

In legatura cu P45 as mai avea o intrebare... Am TOTAL PAY to date 1000 sa zicem si TOTAL TAX to date 250. Intrebarea mea este ca in TOTAL PAY este deja inclus TOTAL TAX sau nu?

Mersi.

Toate cele bune.
    Siki

Share This Page