3.6 C
London
Friday, April 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Tax Return- Do it yourself

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by Oana, Mar 26, 2008.

1. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Dragilor cum stateam eu azi si ma gandeam mi-a venit o idee si vroiam sa vad daca mai sunt persoane interesate.

Ma gandeam sa ne adunam mai multe persoane care suntem self-employed si sa incepem sa ne punem mintile la contributie in ceea ce priveste tax-return-ul de anul acesta,sa vedem daca reusim sa-l facem singuri fara sa mai platim un contabil.Stiu ca nu e scump,etc,etc...dar de ce sa nu incercam sa-l facem singuri mai ales ca avem destul ajutor de la autoritati,poate merge unul dintre noi la un workshop specificat de Negrutxa intr-un alt topic,poate sunt persoane carora le-au completat contabilii tax return-ul in anii precedenti si ne pot ajuta cu ce ne este neclar...cine stie,poate iese ceva.

Pentru inceput,haideti totusi sa vedem cine ar fi interesat de aceasta colaborare,dupa aia mai vedem ce facem.
    Eu una sunt determinata sa mi-l fac singur anul acesta.... -takecare- akecare-

2. biscovici

biscovici New Member

Trophy Points:
    0
    si eu vreau sa il fac solo -fingernose- ingernose-

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Eu l-am facut 2 ani la rand singura pt sotul meu, dupa ce primisem ajutor de la un coleg contabil.
    Daca aveti nevoie, o sa caut notitele si va scriu ce casute trebuie completate, pt ca formularul e lung si nu tot tb completat.

Intre timp am renuntat la modalitatea asta. Posibilitatea de a face o greseala si a atrage astfel o investigatie din partea HMRC este destul de mare.

4. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Ms Motanik pt ajutor,mi-ar fi de folos daca zici ca ai notite,dar mai intai sa primesc formularul si dupa aia vad exact despre ce e vorba.
    Nu stiu daca pentru mine as face neaparat,dar macar pt sot ca el nu a avut decat 7 luni de self pe durata carora a eliberat vreo 19 invoice-uri,si daca vine vreun control de la HO,asta e,sa vina ca alte cheltuieli nu are,impozit plateste pe toti banii care i-a castigat in perioada respectiva...
    Tu ai avut nepaceri cu ei din punctul asta de vedere?Stiu ca e mult mai credibil ca atunci cand ai o afacere sa ai un contabil (mai ales ca plata contabilului se deduce ),dar as fi vrut macar sa vad cu ce se mananca ,chiar daca poate pana il depun ma razgandesc. -takecare- akecare-

5. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Cum adica astepti sa iti vina formularul?
    Daca il faci pe net, o sa ai toate paginile in format electronic. Tu tb sa ai utr-ul ca sa poti aplica pt online self assessment si vei primi un pin acasa, care sa iti permita logarea.

Noi nu am avut neplaceri cu HMRC dar aplicand pt ILR am vrut sa fie totul ok si sa nu riscam nimic. Acum ne-am invatat asa si tot la contabil ducem actele.

Caut zilele astea formularele noastre vechi (sa il printezi dupa ce il completezi, sa ai dovada) si revin cu detalii.

6. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Esti super,ms mult.
    Fiind in primul an in capul meu era ceva de genul ca dupa 6 aprilie o sa-mi vina un formular acasa cu tax return unde unde va trebui sa completez eu cu pixul si sa-l trimit inapoi.Nu m-am gandit sa-l fac online,stiam ca se poate,dar ma gandeam ca e mai dificil.

O sa ma interesez mai in amanunt weekend-ul asta si tinem legatura,ms mult pt ajuotr,astept detalii de la tine.

7. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Ah, la asta nici nu m-am mai gandit.
    Da, vei primi formularul de hartie prin posta, teoretic oricine e declarat self employed tb sa il primasca dupa 5 aprilie.
    Si cred ca poti completa si pe hartie. Eu l-am facut online insa:
    https://online.hmrc.gov.uk/login?GAREAS ... ov.uk/home

Mergi la Register as a new user, asta o poti face deja, nu tb sa astepti aprilie.

Avantajul este ca se trimite instantaneu iar daca ai de luat bani inapoi, ii primesti in maxim o saptamana.

8. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Tax Return e valabil doar pentru self-employed sau si employee? eu fiind studenta si lucrand doar part-time, oricum am platit taxe pe timpul vacantei destule si mi-a zis ca pot sa fac reclaim la tax back daca income-ul meu pe parcursul anului a fost mai mic. Stie cineva unde anume si cum sa-mi recuperez taxele?

9. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Se pare ca nu pot sa ma inregistrez deocamdata,trebuie sa astept forularul de la ei pt ca fiind in primul an eu nu am avut alta corespondenta cu HO in afara de plata NINO,iar UTR-ul pot sa-l iau doar de pe :

Your UTR is shown on the top of your Tax Return and on the Notice to Complete a Tax Return. It is also shown on the Statement of Account.
    (de pe site-ul HO)

Ori eu nu am nimic din astea

10. cristiansb

cristiansb New Member

Trophy Points:
    0
    Eu personal mi-am facut singur tax return anul trecut...si 100% si anul asta tot eu il fac...
    Nu e chiar atat de greu!

11. jupi

jupi New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare:daca lucrez emplyed(p60) pot recupera ceva din taxe sau e valabil doar pt selfemployed?thx

12. ionutis

ionutis New Member

Trophy Points:
    0
    daca va strangeti pe undeva sa va stoarceti creierii anuntati-ma si pe mine sa particip

13. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Tax Return se completeaza numai de catre self employed.

Trebuie sa aveti un breakdown al cheltuielilor, mai exact sa va puneti pe o hartie cheltuielile grupate pe

transport
    telefon
    materiale
    imbracaminte (daca se potriveste jobului pe care il aveti, de ex protective clothing pt constructii)
    cleaning (la fel, daca se incadreaza)
    refreshments
    folosirea casei drept birou (se pune de obicei un 10% din chirie)

Pt cei care lucreaza in constructii, trebuie sa stiti exact ce contributii CIS ati avut. Puteti cere hartia cu platile facute in contul dumneavoastra la angajator sau direct la HM Rwevenue & Customs, daca angajatorul a platit deja aceste contributii pt voi. Daca ati platit deja de-a lungul anului taxe, este posibil sa recuperati din bani, daca ati avut cheltuieli mari.
    Daca nu ati platit deloc taxe de-a lungul anului, o sa aveti de platit acum. Data limita pt intocmirea si submiterea Tax Returnului la HM Revenue & Customs este 31 ianuarie anul ce vine, pana la aceeasi data tb sa va platiti si taxele aferente, altfel veti plati dobanda pt fiecare zi de intarziere.

O anumita suma este neimpozitabila, personal allowance. Ea se scade din totalul veniturilor din anul 6 aprilie 2007-5 aprilie 2008. Din aceleasi venituri se scad apoi cheltuielile si la suma ramasa se calculeaza taxele.

O sa revin cu numerele casutelor din formular unde trebuie sa puneti aceste cifre. Cel mai probabil in weekend.

14. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    Mai sunt cazuri in care tax return-ul nu se face doar de catre self-employed.
    Mai exista si exceptii de la regula, in cazul persoanelor care au inceput un nou job si nu au avut NINO, iar el a fost automat inscris pe alt tip de taxa(emergency tax)..dar ulterior dupa ce prezinta actele necesare este incadrat in tipul de taxa corect.
    Asta a fost cazul meu acum 2 ani..cateva luni bune am platit emergency tax, iar in aprilie am completat o cerere catre H&M Inland Revenue in care am scris codul taxei in care eram incadrada si am cerut bani inapoi..dupa 3 luni am primt un cec in valoare de 700 de lire.

Asa ca interesati-va daca vi se pare ca platiti prea multe taxe, daca aveti dreptul sa primiti bani inapoi. Bafta

15. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Da, daca ati fost taxati pe cod de urgenta sau daca ati castigat mai putin de 5225 lire in anul 6apr 2007 - 5 apr 2008 si ati platit deja taxe, puteti solicita refund la HMRC. Nu cred insa ca este acelasi formular ca cel pt self assessment; verificati cu agentul sau direct la HMRC.

De asemenea, daca parasiti definitiv UK-ul puteti solicita taxele platite inapoi (pe maxim 6 ani). Mai multe info http://www.hmrc.gov.uk/cnr/p85_p85s.htm

16. maricosti

maricosti New Member

Trophy Points:
    0
    ce stiti despre cei care au lucrat cu work permit 2ani apoi cu blue card?am auzit ca pot cere taxele inapoi numai daca parasesc uk definitiv.este oare adevarat?daca cer taxele si ma intorc ce se poate intimpla?a trecut cineva printr-o experienta asemanatoare?

17. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze ca am fost neserioasa, ca sa fiu sincera am uitat sa caut tax retunurile vechi. Nu mai spun data ci o sa apar cu ele.

Maricosti, formularul pt solicitarea taxelor la parasirea definitiva a UK-ului se numeste P85 si il gasesti aici:
    http://www.hmrc.gov.uk/cnr/p85.pdf
    Nu stiu ce se intampla in cazul in care le soliciti si apoi te intorci, presupun ca asta e o ilegalitate si va fi tratata ca atare.

18. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Eu zic ca nu este o ilegalitate. Poate omul s-a razgandit dupa 1-2 ani si s-a intors in UK la munca. Cunosc chiar multe cazuri de genul acesta. Nu e nimic ilegal. -staycool- taycool-

19. maricosti

maricosti New Member

Trophy Points:
    0
    ar fi nemaipomenit de bine cum zici tu parteneru,dar cum au procedat cunostintele tale?poti sa ceri taxele inapoi continuind sa muncesti aici ?multumesc mult pt raspunsuri.

20. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Cei pe care ii cunosc au completat un formular P85, au primit banii reprezentand taxele platite la revenue in timpul contractului de munca, au parasit UK si s-au intors pe un nou contract de un an dupa 1-2 ani. Totul s-a intamplat inainte de anul 2007 si nu stiu daca intrarea Romaniei in UE a avut vreun impact sau nu, asupra acestor lucruri.

Nu cred ca poti cere taxele inapoi continuand sa muncesti aici. Trebuie sa parasesti UK pentru a cere taxele inapoi.

Share This Page