10.5 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

tax return 2012-2013 intarziat - impresii si pareri

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by ceferistul, Nov 18, 2013.

1. ceferistul

ceferistul New Member

Trophy Points:
    0
    Salut romanilor care viziteaza acest forum! Am deschis topicul asta pentru un schimb de impresii in ce priveste self-asessment-ul si tax return-ul in uk. Vreau in primul rand sa cer scuze administratorilor daca am postat in locul gresit, aici mi s-a parut mai nimerit sa scriu. Am ajuns aici prin februarie 2012, m-am inregistrat pentru taxe in scurt timp, am lucrat ce am lucrat in calitate se SE, iar in luna iunie 2013 pe data de 1 (cam tarziu ce-i drept) am reusit sa completez self asessment-ul online pe site-ul HMRC, reiesind dupa calculele lor ca imi datoreaza o anume suma mai mare ca zero, nu are importanta cat, suma justificata 100% din partea mea prin diverse dovezi pe hartie daca va fi nevoie cumva. La momentul scrierii acestor randuri inca astept refund-ul. Am dat telefoanele de rigoare dupa vreo 2 luni de asteptare si mi s-a spus povestea de rigoare ca sa scape de gura mea. Cunosc toate detaliile si procedurile in cazurile astea asa ca nu e nevoie sa se inceapa explicatii si certuri. Sa se stie ca nu cer nici o solutie sau ajutor. Curiozitatea mea e doar cator persoane care activeaza aici pe forum li s-a intamplat sa astepte refund-ul propriu-zis mai mult de 4 luni, hai sa facem o carte a recordurilor cu oamenii care au asteptat cel mai mult; incep eu cu un umil record de 4 luni, 18 zile "and counting" :)

2. Anonymous

Anonymous Guest

Nu stiu ce dovezi pe hartie ai tu. Matematica e relativ simpla. Din ce ai dat primesti inapoi. Adica, pentru ca suma cuvenita sa fie > 0 trebuie ca in intervalul feb-aprilie 2012 sa fi platit > 0 .

Daca e asa atunci probabil ca fac niste verificari mai adanci. Adica au uitat de tine. Intra online pe contul tau la HMRC si vezi care e stadiul aplicatiei pt refund!

La mine de obicei dureaza 3-4 zile.

3. ceferistul

ceferistul New Member

Trophy Points:
    0
    Poate nu am fost suficient de clar. Nu am cerut nici ajutor nici explicatii matematice, am verificat si rasverificat toate conturile posibile si imposibile, pur si simplu sunt curios cati oameni sunt in situatia mea. Cat despre suma mai mare ca zero, era un artificiu de exprimare, nu trebuie sa o iei literal. Cu 3-4 zile de asteptare nu te inscrii in tema topicului, oricum mersi de interventie :)

4. Anonymous

Anonymous Guest

Probabil ca mai sunt in situatia asta, dar nu cred ca au IQ suficient pentru a fi prezenti pe forumul asta.

Totusi nu stii de unde sare iepuroiul, nu?

5. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai întrebarea este dacă ai plătit ceva taxe . Nu m-aș mira să aflăm că ai încheiat anul cu vreo 7000 - 8000 profit .

6. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu stau asa si ma mir... de ce intreaba omul si ce raspunsuri primeste.

Intrebare:
    Curiozitatea mea e doar cator persoane care activeaza aici pe forum li s-a intamplat sa astepte refund-ul propriu-zis mai mult de 4 luni.
    Raspuns:
    Pai întrebarea este dacă ai plătit ceva taxe.

7. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu te mira Dane , sunt destui care au făcut tax return deși au încheiat anul cu 7000 profit , adică suma scutită de taxe .

Întrebarea mea e cât se poate de legitimă .

8. Anonymous

Anonymous Guest

Intrebarea e, Dane, : cat au asteptat cei de pe forum care au facut tax return dupa un an jumate si doar 2 luni de activitate !

9. ceferistul

ceferistul New Member

Trophy Points:
    0
    romanii nu se dezmint :) activitate am avut chiar putin mai mult de 2 luni, cu taxe platite la zi, dar nu despre asta este vorba. mai asteptam si alti forumisti sa se pronunte in problema!

10. Anonymous

Anonymous Guest

Da omule, se vor pronunta. Dar poate ca romanii intalniti pe forumul acesta isi fac tax returnul la timp si isi primesc banij repede.
    Ce zici de varianta asta? Nu suna mai " romaneste"? Adica, daca nu e nimeni ca tine inseamna ca noi suntem "romani care nu se dezmint" nu? Iar tu, esti romanul model de urmat!

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu exista termen de plata pentru refund, dar daca ai 4 luni de asteptare inseamna ca e o problema. Tu spui ca ai taxele platite la zi, cum le-ai paltit, tehnic vorbind? In conditii normale taxele se platesc dupa depunerea tax return-ului. Exceptie de la regula asta o fac o anumita categorie de SE care lucreaza in constructii. Nu inteleg ce se trebuie dezbatut aici. Si eu sunt SE si im fac taxele in 30 de minute, o data pe an.

12. ceferistul

ceferistul New Member

Trophy Points:
    0
    Revin cu un update la telenovela:

De la ultima postare nu s-a mai schimbat nimic pana acum doua luni. De cate ori contactam HMRC imi prezentau scuze si asa mai departe. Intre timp s-a mai adaugat un self assessment, cel pe 2013-2014. Am primit si un statement prin vara anului 2014 cu suma totala pe care ar trebui sa o primesc pe doi ani financiari, dar bani ioc.

Acum vreo 2 luni am primit o scrisoare de la HMRC prin care mi se cerea sa obtin statement-urile CIS (am lucrat numai CIS) pe anii 2012-13 si 13-14 si sa le prezint pentru verificare, spre usurarea mea. In scrisoare spunea ca trebuie sa sun pentru o programare cu un agent hmrc care sa imi ateste identitatea si care sa faca copii la documentele pe care i le duc. Scrisoarea mai spunea ca in nici un caz nu trebuie sa trimit documentele originale, deoarece ei isi declina orice raspundere pentru pierderea lor.

Cand am sunat pentru programare mi-a raspuns un cetatean probabil originar din india care parea deranjat din ceva important si care mi-a zis ca nu imi poate face programare fiindca HMRC nu mai are birouri deschise pentru relatii cu publicul. Mi-a zis sa trimit statementurile originale prin posta ca o sa fie ok. I-am atras atentia ca scrisoarea da niste instructiuni contrare a ceea ce ma sfatuieste dumnealui sa fac. I-am mai zis ca institutia lor are probleme mari de organizare daca exista conflictul asta de informatii. La observatiile mele, dumnealui si-a mentinut opinia, cu rezultatul ca i-am multumit frumos si i-am inchis, ramanand sa trimit actele in original prin posta.

In loc sa fac treaba asta, eu am sunat din nou dupa 5 minute, in speranta ca o sa nimeresc alt consultant mai informat si nu asa de refractar. Mi-a raspuns de data asta o doamna originara din Scotia, care a facut tot posibilul sa isi suprime accentul scotian (probabil detectand accentul meu romanesc), lucru pentru care am admirat-o si care a atras simpatia mea fata de ea.

Am aflat in felul asta ca HMRC si-a inchis intr-adevar majoritatea birourilor de relatii cu publicul, dar in cazuri speciale pot trimite un agent la o locatie gen universitate pentru a se intalni cu cetatenii si a efectua verificari de identitate samd. Am obtinut programarea la intalnire care a avut loc intr-o universitate din Stratford, Londra.

In timpul intalnirii am fost primit de o doamna intre doua varste care parea destul de plictisita si care a facut copii la desfasuratoarele pe care i le-am adus, dupa care a comparat poza din pasaportul meu cu infatisarea mea reala, declarandu-se satisfacuta de asemanarea fizica.

In punctul asta, doamna agent mi-a comunicat ca demersul s-a incheiat cu succes, ca documentele vor ajunge in scurt timp la HMRC si ca voi primi un raspuns prin posta in 2-3 saptamani.

Dupa 5 saptamani de asteptare fara rezultat, m-am hotarat sa contactez telefonic din nou organul de taxare britanic. La telefon, mi s-a confirmat ca biroul principal detine toate informatiile de care au nevoie dar ca inca au loc verificari de siguranta. Am intrebat cum poate dura asa ceva aproape doi ani, la care doamna mi-a raspuns, cam stanjenita, ca este posibil sa dureze chiar asa de mult. Am primit asigurari ca voi primi un raspuns sub forma unei scrisori in decurs de o luna.

In prezent inca astept, cu mentiunea ca am mai facut un self assessment, cel de pe anul in curs.

Am facut postarea asta pur si simplu pentru a oferi o lectura usoara eventualului amator de intamplari gen "povestiri adevarate". Nu e nevoie de interventii ajutatoare sau intrebari in stil "contabil", imi fac singur taxele de ceva timp si mi-a facut temele.

Daca vi s-a intamplat ceva similar sau cunoasteti pe cineva care a avut experiente de gen nu va sfiiti sa le impartasiti de dragul diversitatii si al conversatiei!

Share This Page