7.1 C
London
Tuesday, May 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Swine Flu

Discussion in 'SANATATE' started by alinutza, Jul 14, 2009.

1. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Ieri a murit o fetita de numai 6 ani de gripa porcina, o fetita care nu avea si alte probleme de sanatate. GP-ul a diagnosticat-o cu amigdalita in mod gresit, parintii au stat linistiti, iar cand starea s-a agravat si au ajuns la spital era deja prea tarziu.

Personal incep sa ma panichez oarecum, ma gandesc cum sa evit desi nu cred ca mai avem cum, sunt prea multe cazuri.

Am deschis acest subiect pentru a impartasi din experientele personale, ati avut, ce simptome au fost, ce tratament adiacent Tamiflu ati luat, incercati sa preveniti, cum?

Am inteles ca pana la sfarsitul lui August se asteapta sa se ajunga la peste o suta de mii de cazuri.

2. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Alinutza si eu sunt putin preocupata de subiect dar nu cred ca trebuie sa ne speriem. Sunt sigura ca acel caz nu e chiar asa simplu. Eu am inteles ca la oamenii care au sistemul imunitar in ordine si care se hranesc sanatos si consuma lichide (adica un trai normal) nu exista riscul de complicatii, chiar daca se ia microbul.
    Eu sunt insarcinata si oricum nu pot lua medicamente dar ce ma preocupa cel mai tare este ca unul dintre job-urile mele este intr-o clinica unde probabil zboara in libertate diversi microbi...nu numai de Swine Flu...ca la ei acasa.
    Incerc sa raman linistita, sa ma spal pe maini de 100 de ori, si sa astept sfarsitul acestei saptamani pt ca odata cu acesta voi incheia si eu lucrul si intru in Maternity Leave.
    Am fost si racita acum cateva saptamani dar nu am luat decat un singur paracetamol cand nu am mai putut sa respir deloc acum mai imi curge nasul putin dar ma simt foarte bine.
    Doamne ajuta la toata lumea si sunt curioasa si eu de alte postari !

3. Anonymous

Anonymous Guest

ma bucur ca s-a deschis subiectul. sunt si eu ingrijorata... in scoala baietelului meu sunt deja cateva cazuri. imi este teama ca simptomele seamana mult cu alte boli ca pneomonie, etc; nu ai clar niste simptome specifice swine flu. mi-as dori ca cine a trecut pe aici sa ne ajute cu informatii. multumesc

4. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Mergeti la GP-Surgery,de care apartineti,vi se va da documentatie cata doriti despre simptomatologie,mai important,la aparitia ORICAROR,dintre simptomele descrise,mergeti la doctor,explicati-va temerile!

In aceasta situatie,nu cred ca se va mai judeca prea usor aparitia unor eventuale simptome.

In alta ordine de idei,caci se apropie si vacanta mea,stie cineva daca zvonurile ca se vor inchide granitele pt cei ce vin din tari afectate serios (ca UK),sunt cata de cat reale?

5. lumy27

lumy27 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,

Alinutza, prietenii nostri au un baiat in varsta de 12 ani care a luat swine flu de la scoala, asta s-a intamplat acum 11 zile. Boala s-a manifestat prin febra, tuse seaca, secretii apoase nazale si la un moment dat ii curgeau si ochii incontinuu. Vreo 4 zile a fost mai greu, apoi nu a mai facut febra dar a ramas cu tusea seaca care inca il mai deranjeaza. Curios a fost ca GP-ul i-a recomandat numai paracetamol. El a spus ca daca starea generala nu e asa grava si febra trece cu paracetamol sa nu ii dea Tamiflu. I s-a spus ca acest medicament este un antiviral dar nu vindeca swine flu si e mai bine ca organismul sa lupte singur cu virusul. Au fost colegi de-ai copilului care au luat Tamiflu si au avut stari de voma si diaree, deci se pare ca are si efecte secundare.
    Ce m-a surprins si mai mult a fost ca GP-ul i-a spus sa trimita copilul la scoala imediat ce acesta se simte mai bine. Nu conteaza daca se vor molipsi si altii, mai bine acum decat la iarna cand se pare ca va fi mult greu.
    Cat despre preventie pot sa-ti spun ca nici parintii baiatului care au stat permanent in preajma lui(chiar au dormit in timpul noptii cu el) nici eu si sotul meu(care am intrat in contact cu baiatul de vreo 3 ori) nu am facut pana acum gripa. Banuim ca e datorita aparatului pe care il folosim pentru alte probleme de sanatate si noi si parintii baiatului dar care are efecte si in intarirea imunitatii la raceala si gripa. Acum nu stiu in cat timp de la contactul cu o persoana infectata poti lua virusul, poate nu trebuie sa spun inca hop!
    Cert este ca in momentul in care baiatul a facut gripa, parintii l-au luat sa doarma in camera lor, unde functioneaza aparatul si din acel moment baiatul a dormit linistit toata noaptea fara sa tuseasca macar o data in timpul noptii. Aparatul se numeste salin, ni l-am cumparat de la o firma distribuitoare de aici din Londra, dar se poate achizitiona si din tara.
    Sper ca aceste informatii iti vor fi de folos.

Multa sanatate tuturor!

6. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    cata246 a scris:
    Cata, nu ziceau parca sa NU mergem la doctor, ci sa-i sunam si trimit ei pe cineva, ca sa nu raspandim virusul si mai tare? S-a schimbat ceva?

7. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    kitten a scris:
    A se cauta sfat medical,daca asa e mai bine.
    Unde s-a spus ca sa nu te prezinti la GP?

In acest caz ,pt fiecare tuse ar trebui sa chemi pe cineva acasa?

Banui ca,daca se ajunge deja in simptomatologia prezentata mai sus de alt forumist,sigur chemi ajutor acasa,dar,daca suspectezi o alta infectie ,sau probleme ale tractului respirator,tot la GP ajungi.

8. lumy27

lumy27 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ai voie la GP. Toate informatiile le dai si le iei la telefon. Daca e mai grav iti spun probabil ce sa faci mai departe.

9. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu in seara asta am sunat sick de la munca,nu ma simt prea bine,ceva temperatura,plus o tuse seaca,maine aveam de gand sa ma duc la doctor,inteleg deci ca mai bine sun si le explic ce si cum?

Nu prea m-am interesat de subiect,as fi considerat normal o vizita la GP in cazul unei simptomatologii usoare,probabil ,adica sigur,se incearca evitarea imprastierii eventualului virus,
    mersi de updatari deci,voi suna maine dimineata,va mai informez ce mi-au spus exact!

10. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu sunt medic, dar din cate stiu eu pana in prezent nu a fost descoperit leacul pentru gripa. Iar anti-gripalele stiu ca, combat doar simptomele/efectele nu si "boala" in sine care trece dupa ce organismul se auto-imunizeaza.

Cat despre Tamiflu ... este doar o nascocire menita sa genereze venituri substantiale si atat. Si da, are efecte secundare negative recunoscute oficial de medici, iar la eficacitate nu depaseste un simplu paracetamol.

Gripa porcina, aviara si probabil ca urmeaza cea canina sau ovina sunt pure inventii menite sa aduca bani in buzunarele unor "baieti destepti" ca sa parafrazez un personaj din politica romaneasca.

Si dupa cum am citit stirile Guvernul britanic a comandat 150 milioane de doza de vaccin anti-gripal, iar campania de vaccinare urmeaza sa inceapa in zilele urmatoare ... alt business de succes in zilele de "criza" financiara mondiala :D

11. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Si Tamiflu exista pe piata oricum, dinainte de gripa porcina, aviara si de care mai vreti.
    E doar un antiviral, nu face nimic chitit pe acest tip de gripa

12. lumy27

lumy27 New Member

Trophy Points:
    0
    Cata dreptate ai in ceea ce spui, Taranu, poate au si raspandit-o deliberat stiind ce profituri uriase vor face prin vanzarea antidotului.

13. gabrielaplaton

gabrielaplaton New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,eu am primit prin posta o mica brozura care spune clar ce sa faci daca crezi ca ai simtomele de swine-flu(redau in engleza):
    *Stay at home
    *Check your symptoms on www.nhs.uk if possible
    *Call the Swine Flu Information Line on 0800 1 513 513 to hear the latest advice
    *If you have taken these steps and are still concerned,call your GP or you can call NHS Directon 0845 4647.They will give your advice on your symptoms and the next steps you should take.
    *Do not go into your GP surgery or local accident and emergency dept unless you are advised to do so or you are seriously ill,because you might spread the illness to others.Ask a flu friend to go out for you.

Some of the symptoms are the sudden onset of fever,cough or shortness of breath.Other symptoms can include headache,sore throat,tiredness,aching muscles,chills,sneezing,runny nose or loss of appetite.

Brosura se poate downloada de pe www.direct.gov.uk/swineflu

Multa sanatate!!!

14. lumy27

lumy27 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,

Ce parere aveti, exista posibilitatea sa se inchida granitele din cauza swine flu?
    Nu de alta, dar la sfarsitul lunii august merg in RO, sper sa reusesc sa plec, dar sa ma si intorc.
    Defapt articolul de mai jos se refera la inchiderea granitelor UE, dar cine stie ce se mai intampla intr-o luna de zile. Nu stiu daca am inteles bine, in UK s-a ajuns la 100 000 de cazuri?

http://ziarero.realitatea.net/124847301 ... ea_inchide

Sanatate tuturor!

15. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.google.com/hostednews/ukpres ... Hts5yJdXhQ

Nu cred ca se va ajunge aici, este o gripa care se trateaza. Tamiflu (produs de Roche) contine o substanta activa numita oseltamivirul, care este un "inhibitor de neuraminidaza". Acesta actioneaza specific asupra virusului gripal, blocand unele enzime de pe suprafaţa sa(neuraminidaze). Blocarea neuraminidazelor opreste raspandirea virusului.

Probabil ati auzit ca GSK au inceput testarea produsului lor Relenza in Australia, similar cu Tamiflu, un alt inhibitor de neuraminidaza. Produsul este in ultima faza de testare in companiile de cercetare, ceea ce inseamna ca este administrat/testat pe o populatie numeroasa (pacienti, nu voluntari), in diferite tari, pe diferite continente.

http://www.guardian.co.uk/business/2009 ... lu-vaccine

Profiturile par enorme, insa luand in considerare cati ani dureaza sa descoperi formula/compozitia medicamentului, sa o testezi in laborator, pe animale, pe voluntari sanatosi, apoi pe pacienti...poate dura si 20 de ani!

Covance si Norgine lucreaza la finalizarea unui vaccin de asemenea !

Share This Page