12.8 C
London
Tuesday, September 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sunt romani in Manchester, Liverpool, Preston sau Blackpool?

Discussion in 'WEST MIDLANDS' started by plictis, Oct 9, 2006.

1. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    eu am curajul sa declar public...le urasc cu patima....cat despre ascultatorii lor....
    fiecare intelege ce vrea

2. Alesia

Alesia New Member

Trophy Points:
    0
    dar totusi curioasa daca sunt romani in partea d sud a manchester?ma refer zona cheadle,stockport,bramhall?

3. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    cica DA dar ....nu au timp sa intre pe aici....asculta m...le!

4. andu84

andu84 New Member

Trophy Points:
    0
  5. escape

escape New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor.Anunt ca e off topic postul meu,asa ca va rog nu dati prea tare-n mine ca e pus aiurea.Imi dau cu parerea asupra unor comentarii si cer sfaturi celor ce sunt att de buni incat sa-mi raspunda .
    1.VA mirati ca se asculta manele? De ce ,in Romania sportul national e mancatul semnintelor la coltul strazii ,combinat cu un dublu driblu de comentariu asupra vecinului ce s-a intors din afara si ''s-a descurcat'' doar din smecherii si trucuri, '' ala.i tare''????? OARE?
    2.De ascultat le ascult si eu,repet,,ascult ,nu descarc ultimele noutati ca sa fiu in ton,dar pe bune mi se pare deplasata afirmatia,,,''vai eu nici sa nu le aud''OK si ce faci cand treci printr.o zona infestata? ITI pui filtru la urechi? Credeti-ma ascult de la Yiruma( intelegatorii stiu despre cine e vb) pana la Guns,,adaugati voi ca mai stiti.
    3.Sa nu ne miram de conationalii nostri,America era tara tuturor posibilitatilor,acum e Romania.Suntem capabili sa furam din pensia unei familii de batrani ,asta find unica lor alinare dupa o viata de chin,si sa nu ascultam manele? Asta e tara noastra si multi nu uita sa si o arate acolo unde se poate.
    Comentariile mele sunt de prisos in fata idioteniei de care dau dovada unor semeni,dar de la a nega tara din care provii pana la a fugi de cel ce te.ar putea ajuta la nevoie,poate tot roman nu e lunga calea.Pacat,ne inchidem acolo unde simtim ca e mai bine,dar mai tz descoperim ca suntem singuri si nimeni nu ne intelege.
    Am trait destul printre straini ,att cat sa-mi pot face o imagine de ansamblu asupra idioteniei si ipocriziei din tara ns bastinasa.
    Trecand de la un subiect la altul,v-as ruga pe cei ce sunteti prin Manchester si imprejurimi,si nu numai sa-mi spuneti care este adevarata posibilitate de integrare,gasirea unui loc de munnca In zona vs si numai pt noi romanii,tinand cont de legislatia britanica ce limiteaza accesul ns.Concret englezii,asa cum ii cunoasteti voi din relatii de munca,sunt deschisi ideii de a colabora cu un cetatean roman,sau sunt reticenti?
    Va cer scuze pt lungimea mesajului.Ms pt intelegere, raspunsuri,critici.

6. clau2000

clau2000 New Member

Trophy Points:
    0
    eu locuiesc in macnhester in w.range...dar f rar vezi romani pe-aici

7. cristina2703

cristina2703 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu si sotul meu ne-am mutat de putin timp in zona Blackley-Harpurhey. Nu sunt foarte multi romani nici in zona asta cred :(. Sau cel putin nu stim noi de ei.

8. johnny_sda

johnny_sda New Member

Trophy Points:
    0
    nu baga in seama raspunsurile in 2 peri

toata Anglia este dominata de case, nu ca romanica ceausista plina de blocuri

apartamente sunt f putine si nu au cautare intre oamenii cu scaun la cap

chiriile difera in fctie de zona pe care o alegi

preturi f mici pot fi de genu 300-400 pe luna pt o casa cu 1 bedroom cum zic englezii (adica dormitor +sufragerie pe romaneste).asemenea preturi insa tradeaza zone cu risc social si de siguranta personala m ridicat (delicventa, criminalitate etc - toata Anglia are o clasificare destul de precisa in privinta asta, pt orice straduta)dar cine nu umbla in asemnea zone la ore nepotrivite n-ar trebui sa aiba probleme

preturile de m sus sunt pentru zona Manchester (Greater Manchester). In general partea de N si E e m ieftina, cele m scumpe zone sunt in Sud, SV (Wilmslow, Cheadle)

9. johnny_sda

johnny_sda New Member

Trophy Points:
    0
    he he

noi suntem o familie tanara de romani

locuim in offerton, stockport

10. cristina2703

cristina2703 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor, ar fi frumos sa organizam o intalnire a romanilor din Manchester, asa cum fac si cei din Londra. Ce spuneti?

11. ady_deea

ady_deea New Member

Trophy Points:
    0
    Hop si noi in Manchester!

Noi stam in nord, in Bury mai exact. Am fi incantati sa cunoastem romani, sa ne intalnim, sa vorbim etc.
    Este o idee buna sa organizam o intalnire -ras4-

12. Ovidius

Ovidius Member

Trophy Points:
    16
    Hop si noi.. ( a cata oara o spun oare.. :) ) in Bolton , langa Bury.
    Am fi incantati de ceva "schimburi de pareri"

13. ady_deea

ady_deea New Member

Trophy Points:
    0
    Stim stim "Ovidius" ca sunteti in Manchester, v-am urmarit "plecarea". Ar fi o mare placere sa ne intalnim in zona. Tinem legatura pe privat. -dans-

14. dimunu

dimunu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, santem si noi in Reddish - Stockport. In Manchester de cativa ani buni.

Sant oameni invidiosi si rai peste tot si aici si in ro. si oriunde ai merge. Cum spunea cineva mai sus intradevar oamenii mai de treaba stau mai retrasi din cauza asta.

15. ovidiumuntean2006

ovidiumuntean2006 New Member

Trophy Points:
    0
    Oameni rai si buni sunt peste tot nu conteaza ce natzie is daca ii so iei cum zicetzi voi ar trebui sa va feritzi de toata lumea si sa nu intratzi in contact cu nimeni mai sus zicea cineva ca in uk romani nu stiu cum sunt si ca mai bine nu sar imprieteni cu nimeni ma gandesc ceo face cand merge acasa unde ii plin de romani.

16. adhnana

adhnana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Suntem o familie cu copii mici si intentonam sa ne mutam in UK, Manchester. Am marea rugaminte daca ma puteti ajuta cu info legate de zone mai bune, mai sigure unde ne-am putea muta. E vorba de copii in principal, ca altfel nu era asa important.

Multumesc anticipat.

17. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    MANCHESTER

Bad areas:
    NORDUL, Moston, Clayton, Beswick, Fallowfield, Cheetham Hill, Hulme, Moss side, Ashton, Longside,Eccles, Trafford (football), Harpurhey

OK:
    SUDUL, Hulme(partial), (West)Didsbury, Sale, Altrincham, Hale, Chorlton,Timperley, Bowdon

e destul de veche lista dar nu s-au schimbat multe lucruri....

18. daniela.iulian

daniela.iulian New Member

Trophy Points:
    0
    Si noi stam in Greater Mnachester ( walkden, worsley), sincer am auzit ca ar ceva romani in zona dar nu ne-am intalnit cu nimeni.Deci daca organizati o intalnire noi ( eu , sotul , copilul) semnam prezent.

19. sebastiaan

sebastiaan New Member

Trophy Points:
    0
    salut, am aterizat si eu acum cateva zile in Manchester, Hulme.. LA MULTI ANI tuturor!! si aici vine si intrebarea mea, se intampla ceva astazi in Manchester legat de ziua de 1 Decembrie?

20. adhnana

adhnana New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc f mult pentru raspuns. Am tot citit pe forum si incep sa ma ingrozesc in legatura cu reusita inchirierii unui apt. Am inteles ca se feresc multi de fam cu copii. Ma refer la landlorzi.

o zi buna tuturor

Share This Page