19.8 C
London
Friday, May 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

sunt o mama rea ?

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by sonia77ro, Sep 14, 2009.

1. sonia77ro

sonia77ro New Member

Trophy Points:
    0
    sunt o mama rea daca uneori nu mai pot suporta si imi vine sa o iau la fuga? -trist-

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    -nu-ma-uit- , o mama rea in conceptia mea este cea care:
    - fumeaza atunci cand copilul plange de foame
    -bate vantul afara si e frig dar nu-i pune o caciula, sau sosete copilului
    - il lasa pe copil sa faca ce vrea fara a-i explica ce e bine si ce e rau

Dupa titlul care l-ai pus, probabil ai nevoie de timp mai mult pentru tine, doar pentru tine, si problema e ca si rezolvata.

-dans- iti doresc putere sa treci peste perioada grea

3. raluk tudor

raluk tudor New Member

Trophy Points:
    0
    nuuuu, scumpa! niciodata sa nu spui asta! nici macar sa nu te intrebi acest lucru. ti-o spune o mama, cu experienta de 3 anisori,este in natura umana sa ajungi la o limita nervoasa si sa cedezi, dar asta nu iti schimba sufletul, dragostea si atasamentul fata de copilul tau! aceste caderi fac parte chiar din devotamentul mamei fata de copil, daca nu te afecteaza-nu te preocupa. si, nu uita: mama e unica,dar este doar un om, cu bune si cu rele.
    asa ca, fruntea sus si mergi mai departe, cauta consolare si descarcare in tot ceea ce iti place.
    multa sanatate, noroc si progrese va doresc! -cu-bine-

4. sonia77ro

sonia77ro New Member

Trophy Points:
    0
    va multumesc pentru incurajari...eu sunt la inceput,fetita mea are doar 1 an si ma ocup numai eu de ea...sotul o tine un pic cand vine de la munca dar cand plange tot la mine vine...si acum ca ii ies dintii...24 de ore de plansete ma cam duc la disperare

5. raluk tudor

raluk tudor New Member

Trophy Points:
    0
    pai faptul ca vine la tine, ar trebui sa te bucure. asa si trebuie sa fie, copilul sa-si gaseasca alinare la mama. tatal, chiar daca ar fi fost mai mult in preajma ei, nu e "dotat" cu tot ce trebuie pentru a intelege la fel de bine nevoile unui copil.
    si eu am crescut-o pe fetita mea la fel ca si tine pana acum, si eu am avut depresiile mele si inca mai am (numai ca acum trebuie sa dau si justificare -limba- si chiar mi se tin prelegeri de genul: mami, nu tebuie sa te supeli ca eu sunt o fetita ascultatoale si sunt ubita ta!).
    in ceea ce priveste dintisorii, nu uita sa te ajuti periodic cu nurofen pentru copii, gelurile pentru gingii functioneaza foarte bine si, din popor, o metoda foarte buna este si ceapa (ii masezi gingiutele cu o foaie de ceapa sau ii dai ei sa pape, eventual ceapa verde).
    mult noroc si rabdare! -dragoste2-

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    -ras2- al meu ciutan cand ii mai interzic ceva sau vorbesc mai rastit imi zice 'fii frumoasa mami ca sunt cuminte'

cum am mai zis vb cu o prietena sa stea cu copilul macar o jumatate de ora sa bei o cafea linistita.
    Nici noi nu am avut ajutor, noi 2 am fost non-stop cu el, dar iti zic dk nu ceri ajutor nimeni nu se ofera asa ca 'cere si ti se va da' -plaja-

7. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    Draga sonia,

in primul rand felicitari pt fetita, e o scumpica -asa-asa-

Toti suntem mai irascibili si nu gandim chiar coerent cand suntem obositi..
    au ar trebui sa se implice si el mai mult, sa iti dea o mana de ajutor
    Parerea mea, si te rog nu mi-o lua in nume de rau, e ca sotul tau ar putea sa se implice un pic mai mult.. sa iti dea o mana de ajutor.. E greu cand esti de una singura..

Sanatate, putere si numai bine -ma-iubesc-

8. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    scuze pt incurcatura din mesaj, calculatorul meu are "personalitatea" lui si o mai ia razna din cand in cand.. -nervos-

ignora al 3-lea rand.. pls..

9. sonia77ro

sonia77ro New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc mamicilor :)...folosesc dentinox pentru dintisori dar acum ii ies caninii si cam greu...am avut o noapte cand mi-a adormit la ora 5 dimineata..in rest eu nu dorm pt ca se foieste si geme in somn..ea saracuta doarme asa cat de cat.cat despre sot,stiu si tot ii mai spun sa se implice,i-o dau cu forta cand mai merge la cumparaturi...nu de alta dar pana acum o luna nu era mare diferenta intre el si vecini pentru fata..acum sare in sus cand il vede :)..cat despre cerut ajutorul..il cer si eu dar nu pot abuza..tot astept sa-i iasa toti dintisorii(mai are 2 perechi de maselute de iesit) si apoi am sa dorm si eu noaptea :))
    si apoi vb voastra...cand imi va putea raspunde va fi si mai usor sa trec peste oboseala

10. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Cum sa fi mama rea? Sigur ca ai tendinta sa o iei la fuga citeodata.

Eu cred ca definitia de " rea" ar fi o mama pe care n-o intereseaza de copilul ei, care fumeaza in fata lui, care il bate ( cu nervi), care nu-lauda si nu-i da de mincare, nu-l spala si -l lasa sa se uite la TV si calculator all day. Cind o sa fiu mama ( vreodata) eu as vrea sa fiu opusul descrierii mele (desi nu fumez oricum). Dar o sa fiu stricta cred!

Share This Page