11.8 C
London
Thursday, October 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

SUNT MANDRU CA SUNT ROMAN !!!!!

Discussion in 'ROMANi ONLiNE' started by ELLAWS, May 15, 2011.

1. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
  2. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Omule, fii mai tolerant…

Mi se pare normal ca romanii sa fie mandri de tara lor o zi pe an… e deajuns ca de-a lungul celorlalte 364/365 zile trebuie sa suporte infractorii si penalii cu care RO defileaza…

Iarba verde de acasa… in memoriam…

http://www.youtube.com/watch?v=WN3ME-rgpws

3. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Oare cum ar fi aratat primul, al doilea razboi mondial cu Romania aparata de generatiile actuale ? -nu-stiu-

Sa fii iubita, Romanie !

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Istoria nu ne ține minte ca fiind un popor războinic .

5. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Astia care va plesneste pieptul de nationalism, de ce nu stati tata acolo in Romania? De ce ardeti gazul aici in UK? Ati fost trimisi sub acoperire cu japca? Voi nu vroiati dar scria in fisa postului atasata la pasaport?
    Pai ma mancaleca-v-ar nenea duceti-va inapoi sa calditi Romania aia puternica si infloritoare nu va mai dati nationalisti din UK.
    Eu, si ca mine multi, am plecat din Romania din cauza unui sentiment puternic de cufureala manifestat pana la urma prin faptul ca m-am cacat pe ea de Romanie si-am plecat.
    Asa ca mergeti linistiti inapoi si salutati cu mandrie drapelul, nu va mai dati iubitori si mandri de patrie cat timp inghetati la lopata in UK.

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    -ras2- rive ... nu prea sunt lopătari pe acest forum .

7. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Rivedhaul, nu ca ar conta vreun pic, dar marturisesc ca ma incearca un sentiment de revolta si iti citesc majoritatea postarilor scrasnind din dinti. Nu mi s-a intamplat asta f des, nici macar in cazul celor cu care m-am contrat forumistic intr-un moment sau altul, pe aici sau pe aiurea, in ultimii 10 ani.

Ura asta care razbate deseori din spatele cuvintelor tale, e vreun acces de teribilism sau iti vine asa natural ?

Si on topic, stai linistit, are Romania oricum prea multi ca..ciosi, unul mai putin, cu atat mai bine

8. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    @TheMan - era o vorba asta cu inghetatul la lopata, un fel de-a spune ca atunci cand iubesti Romania probabil ala e nivelul socio-cultural.

@Iris - nici una, nici alta. Este rezultatul a zeci de ani de profesie, de viata, de orice, pierduti aiurea intr-o tara de cacat care pentru mine si pentru familia mea nu ca n-a facut nimic ba chiar a facut tot posibilul sa ma lase sa mor de foame, se se cace pe vreo 24 de ani de scoala (numarati din clasa 1), sa o doara in cur de mine (si de multi altii), sa stie sa vrea taxe si impozite, sa-mi ceara si iar sa-mi ceara dar mai ales sa-mi ceara sa traiesc o viata intreaga intr-un scenariu prost. Evident n-o sa stau sa-ti povestesc aici de ce, ce si cum. Asa ca daca simti la mine o oarecare ura fata de o tara de cacat... nu ai simtit inca nici 1% din ce simt eu pentru imputitura aia de colonie/carantina a Europei, istoriceste vorbind inca de acum 2000 si vreo cateva sute de ani. (N-am zis eu, a zis-o Herodot).
    Deci sustin in continuare cele de mai sus fara regret si pe ultima secunda a acestui 1 Decembrie, ma mai CAC inca o data pe Romania aia imputita. Nu esti de acord? Ete... asta e.

9. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    A zis un nene odata “Nu întreba ce poate face ţara pentru tine, ci întreabă ce poţi face tu pentru ea”.

Din punctul meu de vedere,nepretins obiectiv, Romania nu a pierdut nimic pierzandu-te.

10. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Iris, hai sa ne intelegem de la bun inceput. Lasa-ma cu citatele, am convingerea ca pleci de la premisa ca ma cunosti sau si mai rau, ca ma confunzi. Cred ca am cateva biblioteci judetene si universitare citite pe care de-o vreme chiar incerc sa le uit.
    Ce am facut eu pentru tigania aia de tara? Pai i-am adus niste premii internationale inainte de a face armata (un an din viata mea pe care tot tarii l-am dedicat), dupa armata i-am adus alte premii interntionale, am reprezentat-o pe cateva mari scene ale lumii, i-am dedicat cam 14 ore/zi din viata mea atat pentru a profesa cat si pentru a preda si altora (nivel universitar)... mai vrei?
    In final a trebuit sa fac un downgrade, sa ma calific intr-un cu totul alt domeniu pentru a-mi putea intretine familia si pentru a putea trai normal, cu un salariu decent si intr-o tara normala, in care sa nu mai aud ca Romania e vreo minunatie.
    Asa ca nu stiu si nici nu-mi pasa ce faceai tu prin Romania si in ce cercuri te invarteai dar pot sa spun ca de sus am vazut mult mai bine adevarul si l-am trait pe pielea mea.
    Deci daca iubesti Romania nu-ti trada patria si du-te sa faci tu pentru ea, jertfeste-te pe altarul ei si lasa goangele cu iubesc Romania dar stau tirata la UK de 10 ani ca asta e ipocrizie de mare anvergura. ;)
    PS. Romania nu pierde nimic pierzandu-si cetatenii oricum. Nici cetatenii care pleaca nu pierd nimic. Si-o chestia asa, mai pe langa subiect, ma pot lauda ca n-am trimis niciodata bani in Romania (nici n-am cui, am toata familia aici de mult) si nici n-am facut concedii in Romania ca sa cheltui acolo banii Angliei. Chiar ma laud cu asta. Cam pe-aici e nivelul meu de greata vis-a-vis de tara aia de ... exact! Incepi sa vezi adevarul.

11. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    M-ai convins, cufureala ta este absolut justificata -ras2-
    Si evident, Romania mai saraca fara tine

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Mai prietene, ma surprinzi zau.
    Adica de la unii, vorba aia, nu ai ce cere, dar ...

de ce nu oi fi inceput tu cu Creanga lecturarea bibliotecilor alea intregi de le-ai citit?
    Faptul ca ne-am trait tineretea si ceva din viata adulta intr-o tara in schimbare majora, atacata de sacalii numiti politicieni,
    sigur, nu poate sa te faca sa ai atata ura impotriva tarii unde te-ai nascut.
    E ca si cum te-ai ura pe tine insuti, cam asa vad eu.
    Nu lasa neajunsurile majore aduse tie de tagma de hoti ce ne-au condus din 1989 incoa', sa-ti intunece judecata.
    Uraste-i pe aia, injura-i, caca-te pe ei, vei primi ajutorul mai tuturora de pe aici, dar nu pe notiunea de "tara".

13. Dr. Evil

Dr. Evil Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Gasser
    S-ar lauda si theman cu niste carti citite, dar el ramane la filme cu buget mare...

14. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
  15. dan alin

dan alin New Member

Trophy Points:
    0
    Total de acord cu ce zici, din pacate; oricare dintre noi si-ar dori sa te contrazica, dar nu sunt destule motive pt a o face!!!
    Frustrarea asta o am si eu de cand am inceput sa "vad" ca suntem vanduti ca la abator dar spiritul nostru "patriotic" ne-a facut sa mergem prin cluburi sau baruri pt a nu ne interesa catusi de putin de starea jalnica prin care mergem.
    Momentan lucrez intr-un restaurant in Winchester; in fiece zi am de-a face cu n persoane..unele mai mult, altele mai putin educate...cand le spun ca sunt roman si ca-s mandru se mira...incep sa-si schimbe tot felul de priviri...dar, din pacate, spun lucrul asta cu o mare durere-n suflet...nu e nimic roz in viitorul nostru!!! Pacat pt ca avem oameni de fff mare calitate!!!

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  17. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
  18. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Daca observi majoritatea patentate/luate/furate de canadieni/francezi/americani
    Ar cam trebui sa ne fie rusine .......
    Acelasi lucru se intampla si in prezent
    Sunt curios ce se va intampla cu sangele artificial...daca va fi patentat de Romania

19. iQi

iQi New Member

Trophy Points:
    0
  20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Share This Page