11.2 C
London
Saturday, May 30, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sunt interesat sa ma mut in Londra. Va rog sa-mi dati niste sfaturi

Discussion in 'LONDON' started by HavaRadu, Dec 13, 2011.

1. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Am scris un post mai lung si mai nervos dar mi s-a dat refresh la pagina si l-am pierdut.

Lumea ti-a zis adevarul, dar tu probabil vrei incurajari fanteziste.

In fine, in mare situatia din UK nu e asa roz.
    Multi angajatori nu se complica cu PFA, dar nu stiu exact cum e cu cei care spala wc-uri.
    Viata e destul de scumpa, daca vrei sa traiesti ca un paduche poti face multe economii, dar nu stiu de ce ai vrea sa traiesti mai rau decat in Romania.

Eu cand am venit aici aveam cazare si bani asigurati si trebuia sa decid intre mai multe firme unde sa lucrez. Si inca nu stiu daca am facut o alegere buna sa ma mut in UK...

2. HavaRadu

HavaRadu New Member

Trophy Points:
    0
    @ Gigiduru. Insfarsit un reply normal. Iti urez mult succes si sunt convins ca daca ai multa ambitie si curaj o sa reusesti. Asa vreau sa merg si eu, nu spun ca o as fiu milionar din prima. Cel putin nu o sa lucrez calcator pentru 600 lei (120 lire) in Romania. Imi incerc norocul. P.S. Si eu am citit cam tot ce e posibil si imposibil + am 10 cunostinte in Londra care au reusit mai mult sau mai putin. In toata povestea trebuie sa tinem minte ca Londra nu e Manchester. Nu e la fel in Oradea ca in Bucuresti...
    Multa bafta, sper sa ne auzim cu bine.

@ Marin , sper sa fi facut alegerea corecta. Chestia cu spalat de w.c.-uri nu era neaparat un vorba reala, era ca sa va faceti o idee despre viziunea mea de viata. Nu merg acolo sa fiu manager sau superstar. Am prieteni care au reusit la curatenie,gradinarit,ospatar,ajutor de ospatar,barman,ajutor de barman, impartit pliante si ma refer strict la Londra. Daca nu o sa reusesc o sa vin inapoi. Totusi nu ma asteptam la raspunsuri de genu "baga-ti mintile in cap".
    Apropo de mine, sa va faceti o idee, am terminat liceul cu o medie foarte buna, am luat examenul de bac. al 8-lea pe liceu, am diploma Cambridge, parintii mei sunt patroni (in colaps ce-i drept). Nu sunt ceva hot de buzunare care vreau sa o ard nasol prin Londra. Vreau sa-mi gasesc un job decent(pentru mine decent inseamna si sa spal pe jos atata timp cat ma intretin). Vreau incet sa aplic la o universitate/college (nu ma luati cu e scumpa ca stiu ca poti face student load, si da pot face si internationalii), imi iau viata in maini.
    Succes si tie prietene.

3. alex.i.

alex.i. New Member

Trophy Points:
    0
    Radu,

Nu cred ca oamenii vor sa te descurajeze, ci doar sa-ti atraga atentia asupra unor idei pe care le ai, dar care nu sunt neaparat conforme cu realitatea de aici (mai ales astazi, intr-o situatie economica cel putin incerta)

1. DREPTUL la MUNCA - cel mai important aspect d.p meu de vedere. O varianta mai buna decat self/pfa cred ca ar fi sa te inscrii la un curs care iti va da drept de munca (dureaza pe putin 3 luni sa primesti cardul). Un curs vocational iti da drept de munca chiar si full time in domeniul cursului. Implica ceva bani cursurile, dar poate fi o solutie.Altele, gen de lb engleza, sau chiar universitate, te vor lasa sa lucrezi maxim 20 ore pe sapt in term time si full time in vacante. TOATE necesita timp, cel putin 3-4 luni sa-ti rezolvi problema legala (programari online CRoydon sau trimis prin posta)

2. CAZARE in LONDRA - da, este adevarat, Londra nu este Manchester, dar nu intotdeauna asta este un punct forte. Preturile sunt enorme pentru Romania (si cel putin duble fata de alte orase din UK) - 400 lire camera pe putin in shared house. Varianta cu ''stam ca paduchii'' ar trebui sa o tai de pe lista. Este dificil sa gasesti ca si cuplu o camera dubla si ca proprietarul sa accepte sa stati 2 in camera cam la acelasi pret (nu imposibil, dar mai greu decat single). Exista atat de multe reglementari incat nici o PISICA nu poti tine in casa fara sa o declari, sa ai voie/permis (nu este o gluma). Sigur, exista varianta sa stati ilegal mai multi in camera, dar e riscant, nu functioneaza intotdeauna, depinzi de cei cu care mai stai, trebuie sa va ascundeti de landlord, depinde mult de circumstante (unde sta landlord-ul, cat de des va viziteaza, ca daca sunteti vecini....mai greu sa treaca neobservate inca 3 persoane)

3. PROCEDURA de INCHIRIERE - dat fiind ca in 80-90% din cazuri asta se face prin agentii, reglementarile si procedurile sunt mult mai complicate decat iti imaginezi. Spre exemplu, daca nu ai un garantor in UK (o persoane, salariata, care semneaza un formular prin care se angajeaza sa plateasca chiria in locul tau daca nu-ti mai permiti) va trebui platita chiria in avans pe 6 luni (astfel, suma se poate ridica la cateva mii de lire in functie de casa/apartament)

Sunt lucruri de care te vei lovi CU SIGURANTA - nu ai cum sa le ''fentezi''

Apoi, mai adauga TRANSPORTUL LONDONEZ in COMUN - CEL MAI SCUMP DIN LUME (dovedit prin statistici). Problema este ca nu exista alternativa, fiind un oras atat de mare, poate ai noroc sa-ti gasesti job pe strada ta, sau poate ai ghinion sa fie la 30 de mile, si atunci, time and money (peste 100 lire pe luna pe putin in functie de unde mergi)

Considera toate aceste aspecte, dar mai ales DREPTUL la MUNCA !!! Daca ai bani, restul se rezolva, dar dreptul la munca iti va lua cel mai mult timp. Citeste despre colegii/cursuri cu plasament, etc., exista care te pot ajuta probabil si cu orientare, mai intreaba oameni pe forum sa-ti recomande astfel de colegii/cursuri.

Succes

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu sunt unul din aia, "restu". Varsta ta frageda si stelutele de la sfarsitul postului imi amintesc de bancul cu catelandrul care se lingea pe unde poate si deodata se opreste si se intreaba filozof: "Oare ce fac eu, aici? Dau sau iau?"

Cam asa esti si tu. Nu prea stii exact ce si cum. Eu iti recomand sa lasi ciocul mic si sa te pui pe citit. Ai putea astfel sa afli ca nu ai nevoie de €2000 ca sa te faci sofer de taxi (de exemplu) sau sa te inscrii la un curs si sa-ti iei yellow card de student care iti da drept de munca part time (alt exemplu).

Asa ca sari pe rubrica de nou venit si baga la cap ce zice acolo. Lumea de aici de pe forum nu are nimic cu tine, vrem sa te ajutam sa nu ai cumva surpriza sa devii pasiv, cand tu de fapt te crezi activ. ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    @Radu

Sansele ca tu sa reusesti vor creste simtitor daca tu te informezi corect, pleci cu lectiile facute si cu un plan bine pus la punct.
    Uite, gigiduru ti-a expus problemele intampinate de el. Incearca sa nu faci aceleasi greseli.

Daca te hotarasti sa mergi ca si student, cauta un curs potrivit de acasa. Sunt cursuri si cu plata in rate.

Programeaza-te la Croydon tot de acasa. Altfel risti mari surprize, pierzi timp si bani si nici nu poti lucra pana nu ai YC.

Discuta clar cu prietenii tai de acolo in ce sens te pot ajuta. O saptamana de cazare este un mare ajutor. Dar trebuie sa stii ce poti face daca nu gasesti cazare intr-o saptamana. Vezi daca unul dintre prieteni ar vrea sa fie garantor pentru a te ajuta sa obtii mai lesne o chirie.

Cu chiria este destul de greu ca nou venit.

Trebuie sa stii clar care sunt pasii pe care trebuie sa ii faci cand ajungi acolo. Adica sa ai planul bine structurat.

Ia forumul la purecat! Profita de informatiile valoroase de aici. Citeste povestea lui ValiB http://www.romani-online.co.uk/forum/di ... llyb-in-uk
    Daca nu ai facut-o deja..

Despre self... ce sa zic, din ce am tot citit eu, se pare ca angajatorii sunt cam reticenti la aceasta idee.

Parerea mea este ca Londra nu este tocmai ok pentru voi, deoarece viata este mai scumpa acolo, chiriile pot fi astronomice in comparatie cu alte zone din UK, unde poti reusi la fel de bine.
    Intra si tu pe gumtree.com si vezi chirii in diferite zone (incearca si Birmingham, Manchester, etc - care nu sunt chiar Oradea -ras2- )

De ce ai comentat ca Manchester nu e Londra? Omul a spus ca job-uri sunt destule, pe chirie da sigur mult mai putin decat in Londra, deci... ce i s-a intamplat lui acolo se poate intampla oriunde in UK pentru ca a plecat fara curs, fara programare, etc.

Londra ar fi ok daca ati avea resurse financiare mai mari de 2000 lire. Astia se pot duce foarte usor acolo, fara sa fi rezolvat ceva.

Nimeni nu cred ca vrea sa te descurajeze. Dar nici nu cred ca vrea nimeni sa te incurajeze aiurea sa vii si sa iti dai mai apoi cu pumnii in cap!
    Reusita in Uk nu e floare la ureche. Si, da, depinde foarte mult si de la persoana la persona.

Tu pari un tip cu multa incredere in tine, ambitios si sper sa reusesti.

Profita la maxim de forum, citeste si nu te feri sa pui intrebari!

Bafta multa!

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Bun venit, Radu!

Nu-ti apreciez limbajul, nu suntem pe maidan si ti l-am si raportat adminilor.

Cazul meu

Am venit a 2-a oara in Uk cu £700 lire la un colegiu care m-a plasat undeva la cucuietii din deal, fara telefon, net, autobuz doar pana la 4pm din ora-n ora pana la cel mai apropiat oras/sat (7 mile)
    Am fost concediata dupa 2 saptamani, timp in care am mai luat inca £145, dar bineinteles si cei £700 s-au diminuat la peste 3/4. Asadar, cu o suma de (nu-s buna la mate) am plecat in Worcester sa-mi gasesc cazare dupa ce am vazut un anunt in ziar.
    Saracu' proprietar nu se astepta sa si raman (box room nu avea nici lenjerie, dar cand i-am povestit ce am patit mi-a luat el si mancare si lenjerie de pat in aceeasi zi; s-a dovedit un om super si eu, ca fata singura, am riscat enorm; mai erau acolo inca o fata din Zimbabwe si 2 englezi).

Mi-am cautat de lucru non-stop, era vara, n-am fost primita la universitate pe motiv ca nu facusem experienta in Uk (postgrad) si uite-asa am stat pe capul omului 2 luni. Nu am avut de lucru nici de control; peste tot ma placeau ca eram simpatica, si incercam sa ajut, a mint...am lucrat o seara cu cash in hand sa inlocuiesc pe cineva, dar pana si cleaning ma intrebau daca-s poloneza (ca romanii n-or sti sa faca curatenie)

Un cuplu din Londra,prieteni buni, mi-au finantat inca o luna acolo (imprumut), dupa care am venit pe capu' lor in Londra. Am stat 2 luni in Londra pe o chirie modica, pentru ca le era mila de mine, desi mi-au pus in vedere ca livingul nu are usa si deci nu poate fi considerat camera.Incetul cu incetul m-am incris ca SE, si lucram 1 ora in cleaning in fiecare zi pe £4.5, in conditiile in care minimul pe economie era £5.50 (aprox.). Nu conteaza, zic, bani sa fie! Un alt job, era de la 6am, asa ca la 3.50am ma trezeam ca sa iau 2 autobuze. A durat o saptamana si nenea m-a platit cu un cec insolvabil. (M-am intalnit cu el, l-am filmat cu telefonul si mi-am recapatat banii cu chiu cu vai. Dar iar nu aveam de lucru.)

Am avut un acord sa lucrez de proba o ora si, cand se facusera 4 ca era 'busy' m-am trezit cu 'pa' si fara un leu. M-am enervat si m-am dus direct la patron,( care intamplator lua masa cu familia lui acolo) si i-am zis printre lacrimi ca managerul nu vrea sa ma plateasca pt. 3 ore in plus. I-am zis ca ar fi frumos sa mentionez cum exploateaza restaurantul pe cei contractati. Managerul mi-a dat £20 (keep the change, ca era £15 in mod normal)- am vrut sa le dau invoice si n-au acceptat...

Dupa 2 luni de Londra primesc telefon din Worcester; cineva ma voia cleaner -lolozaurmic

Cam asa a fost inceputul aici. Poate fi mai rau sau mai bine. Eu sincer am fost norocoasa, aveam deja o perioada de 2 ani aici inainte de 2007, stiu engleza cu certificat Cambridge Proficiency luat aici in 2004 si stiu sa las loc de buna-ziua pe unde trec. (este foarte important)

Daca dai cautare 'rebecca_UK' o sa vezi ca nu am spus aiureli, din contra toata viata mea din Uk este acum pe acest forum-cred ca bucatica asta lipsea.

PS Bun venit si celorlalti, mult succes in ce va propuneti si Craciun Fericit!

7. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu va mai chinuiti sa ii raspundeti lui HavaRadu. A fost banat definitiv. O sa ii banez si toate eventualele clone.
    De el nici nu imi pare rau. Nimeni nu injura membrii forumului nici la propriu nici la figurat. Atitudinea lui este mult mai potrivita pe marea unire, de unde probabil a si scapat (o fi lasat careva usa deschisa)

8. ady_azzuro

ady_azzuro Member

Trophy Points:
    16
    M-am bucurat enorm sa vad cati oameni de nota 10 sunt pe acest forum. Adica individul acela ne da cu *** la toti membrii acestui forum, dar tot se mai gasesc useri care sa-l ajute. Tin sa va felicit, sunteti niste caractere mari. -bravo-

9. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    ady, oamenii ignora uneori caracterul si limbajul unui om pe motiv ca e tinerel si poate se indreapta.
    Din pacate am fost instruit sa nu las elemente care injura sa isi faca de cap pe forum. Are tot dreptul sa isi faca un alt user cu care sa se comporte frumos. Oricine e nou pe aici si injura la modul ala va fi banat definitiv, iar daca insista va fi banat pe ip, telefon, cont bancar si tot ce se mai poate bana :))))

10. ady_azzuro

ady_azzuro Member

Trophy Points:
    16
    Tine totul de educatia fiecaruia, indiferent ca are 20 sau peste 30 de ani. La cate informatii folositoare sunt pe acest forum, e si culmea sa ai o atitudine sfidatoare fata de ceilalti membrii si sa-i acuzi ca vor sa te descurajeze. In fine, sper sa revina pe forum si sa-si ceara scuze, altfel nu cred ca se va mai bucura de avantajele mesajelor de aici.

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Din pacate mai tine si de faptul ca unii (chiar multisori din pacate),
    intra pe aici nu pentru ajutor/info,

ci pentru a li se confirma vise impartasite la un pahar de bere de v'un "londonez".
    Sunt oameni carora, daca le expui adevarul,

te faci vinovat!
    Acesti oameni vor sa fie "mintiti frumos!"

"daaaa, domnle, in Londra, vii cu 2000 de euroi si'n 6 luni esti OM!,
    STIU EU PE UNU/ALTU'/x/y/z..."

Dupa ce ajunge si, eventual in proportie de 99% si'o ia in barba cum ar veni,
    se intoarce inapoi in Ro,

vinovatii fiind desigur altii (societatea/criza/guvernul/extraterestrii/romanii inciudati de pe forum/etc/etc

12. mariuspad

mariuspad New Member

Trophy Points:
    1
    Ma bag si eu. Am plecat din londra dupa un an cu toate ca am avut urmatoarele acte: NINO, UTR, CIS, yelow card si sotia blue card plus cursurile: english advanced 6 luni zilnic, first aid, door supervisor, voluntariat in scoli 2 luni; am echivalat la naric diploma antrenor Taekwondo si diploma de licentiat in sport, am obtinut statutul de profesor in uk. In afara de santier si cateva ore ca doorman nu am reusit nimic, cu toate ca sunt un tip care are vointa si am plecat din Romania fiind profesor de sport si director de securitate la o companie importanta. Pentru cei care mai cred in UK si vor sa faca ceva; atentie la ce va doriti nu mai este uk-ul de alta data. Vorbesc de experienta personala, poate altii au avut mai mult noroc. Nu spun asta in ideea de a nu incerca, dar daca mergeti pastrativa legaturile in tara ca nu se stie. Mult succes! -thumbsup-

13. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Pe lingvistica filozofica se numeste ‘catch 69’. Da sau ia, tot tragator se numeste.

Chiar imi repugna folosirea trandafirilor drept simbol ptr inconstienta.

14. MM

MM New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Sunt interesat sa ma mut in Londra. Va rog sa-mi dati ni

Va rog foarte mult sa imi spuneti daca, http://www.romani-online.co.uk/statutul ... oyed-in-UK, este actualizat ca si procedura. Sunt descumpanita pt ca eu stiu ca mai intai trebuie sa obtii NINO si apoi UTR, pt a te autoriza ca self employed. Gresesc? Multumesc.

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Este foarte corect ce scrie acolo, mai putin faptul ca nu se mai soloseste NINo provizoriu. Cand aplici pentru UTR iti trebuie NINo definitiv.

16. MM

MM New Member

Trophy Points:
    0

Da, exact. Trebuie sa ai NINO definitiv ca sa aiba rost sa aplici pt UTR. Multumesc, albea.

17. kikilici

kikilici New Member

Trophy Points:
    0

eu in ordinea asta le-am facut: UTR, cont bancar (cu scrisoarea de la UTR ca proof of adress ), dupa ce am lucrat ca SE, cu vreo 2-3 invoice mi-am depus de NINo.
    asta se intampla in 2009.
    acum o fi altfel, inseamna ca s-au schimbat lucrurile pe acolo ..

18. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0

Intr-adevar, s-a schimbat ordinea, acum e NINo si apoi UTR

Share This Page