12.7 C
London
Tuesday, May 24, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sunt interesat sa ma mut in Londra. Va rog sa-mi dati niste sfaturi

Discussion in 'LONDON' started by HavaRadu, Dec 13, 2011.

1. HavaRadu

HavaRadu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua. Ma numesc Radu si sunt din Oradea. Am 20 de ani si ma gandesc tot mai serios sa imi incerc norocul in U.K. mai exact in Londra.Suntem 4 prieteni care vrem sa ne luam inima in dinti si sa ajungem acolo dupa sarbatori. Ne-am gasit deja si bilet de avion si suntem deocamdata indecisi. As avea niste intrebari.
    1. Care e situatia prin U.K.? Am avea sansa sa ne gasim de lucru? Precizez ca nu avem niste calificari foarte avansate. Am mai lucrat ca ospatar,barman,agent de vanzari, la fel si restu care vor veni cu mine.
    2. Am inteles ca pot sa lucrez legal, pe cont propriu, ca si un PFA. E adevarat?
    3. E foarte scumpa viata acolo?
    4. Daca stiti ceva loc de munca/chirie va rog sa ma anuntat (Precizez ca suntem persoane serioase).
    Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

cu stima, -bravo-
    Hava Radu

2. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ai venit pe site-ul Romani-Online, bine ca ai nimerit pe forum inainte de a va lua lumea in cap. Persoanele care se hotarasc sa inceapa o noua viata in UK, stau luni bune cu burta pe carte...pardon, cu ochii pe forum, studiind foarte bine toate informatiile ce sunt asezate la loc de cinste, cu multa truda, de anumiti useri, in scopul de a usura venirea celor ca tine.
    Nu plecati ca niste aventurieri ca sa nu plangeti mai tarziu. Romanii nu au drept de munca in UK, trebuiesc indeplinite anumite conditii pentru a putea lucra legal. Situatia e cu mult mai grea, deoarece cetatenii britanici gasesc greu de lucru, viata este tot mai scumpa, iar de anul viitor nu stim ce surprize se vor mai arata, in urma situatiei politice. Deci, mare atentie.
    Unde-s doi puterea creste, d-apoi unde sunt patru !
    Deci va urez succes in acumularea a cat mai multe informatii, incepeti cu rubrica "Nou venit"....mai incolo, puteti sa intrebati ce nu ati inteles, dar cautati topice corespunzatoare intrebarilor voastre.

3. HavaRadu

HavaRadu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult de raspuns. Pai eu asa am citit la acea rubrica + mi-au mai povestit alte 2 persoane care sunt in U.K. (nu Londra ce-i drept) ca se poate obtine acel Self Emploayment destul de usor.
    Precizez ca suntem dispusi sa lucram in orice domeniu, restaurante, constructii, curatenie, menajerie, gradinarit, etc. Asta la inceput, mai apoi am vrea sa ne indreptam spre studii. Precizez ca vorbim limba engleza la nivel fluent (eu si inca 1 persoana avem dat testul Cambridge CAE).
    Chiar credeti ca ar fi imposibil sa ne gasim de munca in Londra? Am avea si unde sta pentru o saptamana pana ne-am gasi o chirie, avem si o baza financiara cu care ne-am pute intretine inainte de gasirea job-ului.

4. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Si crezi ca intr-o saptamana iti gasesti chirie? Ai nevoie de mai mult ajutor daca vrei sa reusesti aici. Stiu ca Londra pare frumoasa dar nu e chiar asa simplu.

5. HavaRadu

HavaRadu New Member

Trophy Points:
    0
    De ce nu mi-as gasi chirie intr-o saptamana?
    http://www.loot.com/advert/maypole-b14-/7093019
    Va rog frumos daca raspundeti dati mai multe detalii sa inteleg si eu de ce ma loviti cu atata pesimism. Nu ma intelegeti gresit, dar comentariile voastre ma fac sa imi schimb toata gandirea si imi insufla o nota de frica ingrozitoare. De ce nu as putea sa-mi gasesc chirie daca avem bani sa o platim? Multumesc :)

6. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    salutara ideea voastra de a va incepe o viata noua inr-o tara straina neavand nici cea mai mica idee despre viata de aici, concret, ori cel mai mic interes de a cauta informatii.

crimm ti-a zis foarte bine care ar fi primii pasi, si anume sa citesti informatiile de pe acest forum care, slava domnului, sunt gratis si mai sunt si cu duiumul.

nimeni nu sa-ti dea reteta succesului, imi pare rau sa te dezamagesc, deh.. si eu o tot caut..

bun.. hai ca iti dau niste link-uri:

inainte sa ajungi in uk, neaparat de citit: http://www.romani-online.co.uk/inainte-sa-ajungi-in-uk/

dupa ce ai citit ce e acolo cu trimiterile aferente, adreseaza intrebarile pe topicul respectiv, pt ca este un topic pt majoritatea intrebarilor pe care le-ai putea avea, nu trebuie decat sa folosesti functia 'search'

si neaparat:http://www.romani-online.co.uk/forum/reguli-utilizare

succes!

7. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ai zis ca vrei sa stai in Londra? Imi arati chirie in alta parte.

La chirie trebuie sa mai adaugi si council tax si cheltuieli. In general chiriile bune se dau cu cel putin o luna inainte. Cheltui bani si ca sa iti gasesti chirie. Trebuie sa arati niste acte cand semnezi o chirie, bank statements, contract de munca, etc. Sunteti 4, daca doar unul isi gaseste de munca nu poate sa ii tina in spate pe ceilalti deoarece ca si ospatar sau ce cautati voi nu castigati mare lucru.

Cel mai bine e sa ai la cine sta neconditionat, o saptaman e mult prea putin. Si peste £1000 de persoana sa aveti in buzunar.

8. HavaRadu

HavaRadu New Member

Trophy Points:
    0
  9. missmurder

missmurder New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare rau sa iti spun,Radu,dar persoanele de aici nu vor sa te descurajeze,ci doar sa dea o nota de realism visului vostru. Sunteti 4 persoane care veniti aici fara nimic,doar cu ideea ca veti face orice. Sunt atat de multi aici care fac orice incat nu va va angaja nimeni asa,imediat.
    Cel mai important lucru pe care trebuie sa il ai cand vii aici sunt banii.
    Iti prezint o perspectiva destul de roz a cheltuielilor pe care le veti avea.
    - Chirie - camera de 1 persoana,single(adica o camaruta unde aproape ca incape doar patul) - 70 de lire/saptamana(cea mai ieftina)
    - camera de 2 persoane(daca accepta proprietarul) - cea mai ieftina 100 lire/saptamana
    Ai spus ca ai chirie pentru o saptamana. Intr-o saptamana nu faci absolut nimic,poate doar iti gasesti chirie,dar asta intr-un flat/house share. Nici sa nu te gandesti la inchiriat un apartament pe cont propriu. Cand le vei spune ca nu ai contract de munca iti vor inchide telefonul in nas.
    Apoi transportul: cel putin 4 lire/persoana/zi daca mergeti doar cu bus(adica sa faceti un drum de 30 de minute cu masina in 2 ore,3)
    Apoi mancarea - aici nu ma bag,voi stiti cat de putin/rau puteti sa mancati.
    Si cu actele e cu totul alta poveste. Daca cineva ti-a spus ca e usor sa obtii Self Employed, probabil ca nu a stiut ce vorbeste. Fiecare hartiuta pe care o primesti aici are inaintea ei muult timp de research in care iti dai seama cum merg treburile.
    Inca o intrebare,legitima,din punctul meu de vedere: stii exact ce inseamna self employed si ce presupune sa fii self? Sau stii doar ca e o modalitate usoara de a face rost de acte,respectiva munca in UK?
    Noi am reusit sa ne finalizam actele dupa 3 luni foarte foarte grele in care am cheltuit peste 3000 de lire. Credeam la inceput ca o sa fie asa? Nici gand! Credeam ca o sa venim, daca o sa avem bani o sa ne gasim imediat chirie(ceea ce, din nou, e complet gresit pentru ca aici nu tu,care ai banii faci regulile,ci proprietarii), sa ne facem imediat actele si sa obtinem de munca in secunda 2.
    Nu a fost deloc asa. 3 luni de zile inseamna muulti nervi si mult mai multi bani.
    Cu toate acestea, daca sunteti suficient de hotarati si aveti suficienta baza, go on! Incepe prin a te documenta pe forum despre ceea ce te intereseaza,de fapt, pentru ca un loc de munca special pentru voi nu exista. Orice loc de munca se ocupa aici in secunda 2,asa ca iti imaginezi ca nimeni nu ne astepta pe noi,din Romania, sa venim sa ne angajam aici.
    Eu iti urez mult succes, dar un bilet de avion nu e singurul efort pe care trebuie sa il faceti. E doar o pietricica la baza unui munte imens..

10. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Uite, cum fac eu, ca sunt in aceiasi situatie.

1. M-am hotarat sa ma mut in UK. Super,intrarea e libera, pot sa merg la punctul 2

2. Am voie sa muncesc acolo? DA cu RESTRICTII. Cand stii in ce constau aceste restrictii mergi la punctual 3

3. Ce acte imi trebuie sa muncesc legal in variant aleasa de mine? Cand afli si asta, daca mai esti interesat, treci la punctual 4

Pe Forum / Emigrare/ Self Employment s-a scris si se tot scrie despre subiectul asta
    http://www.romani-online.co.uk/forum/se ... ezavantaje
    http://www.romani-online.co.uk/forum/se ... te-si-taxe

4. Cand ajung in UK, trebuie sa ma cazez si mananc chiar inainte de a incepe munca. Cum sa-mi asigur aceste necesitati. Cu bani de acasa!
    - Ca sa inchiriez o casa, flat, etc ce imi trebuie? De cele mai multe ori bani in avans pentru cateva luni de sedere, altfel proprietarul/agentia nu are incredere. Acum depinde si ce gasiti sau pe cine cunoasteti
    - Mancare, se gaseste si ieftin, dar nu gratis.

Verifica si alte discutii pe acest forum ca multi au facut un calcul aproximativ al costului vietii in UK

Bafta

11. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  12. dimineata

dimineata New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor. Sunt si eu interesat, la fel ca si @HavaRadu, de o mutare in Londra. Spre deosebire de el, ceva prieteni acolo si am unde sta, cel putin o luna, in consecinta nu se poate ridica problema chiriei si/sau banilor de inceput. In ultimele zile am frunzarit si eu forumul, si m-am gandit ca as putea incepe cu un statut de SE. Citind postarea lui ValiB legata de acest aspect, nu am inteles unele aspecte, dupa cum urmeaza:

1. Cum pot emite factura daca eu initial trebuie doar sa ma gandesc la un nume si sa fac un cont in banca? Din moment ce nu am niciun act care sa dovedeasca ca eu sunt SE, nu stiu ce credibilitate as avea, de altfel.
    2. Nu va fi nicio problema daca eu afirm ca eu am drept de munca in momentul in care sun la JobCentre Plus iar in momentul in care ajung acolo ei realizeaza ca de fapt fiind roman si neavand niciun fel de act nu am?

In cazul in care aceste intrebari s-au mai pus deja, imi cer scuze, dar nu am gasit topicul cu pricina. Totodata, multumesc anticipat pentru orice fel de raspuns.

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ce vrei sa faci in UK?

14. dimineata

dimineata New Member

Trophy Points:
    0
    Pana acum m-am gandit la prestare de servicii legate de social media, fotografie, depanare calculatoare, sales assistant. Poate ca nu sunt la foarte mare cautare domeniile amintite, dar daca situatia o cere, sunt dispus sa fac si cursuri. In cazul in care nimic nu merge, probabil va trebui sa ma orientez spre mult exploatatul domeniu al constructiilor, cel putin pentru inceput.

15. missmurder

missmurder New Member

Trophy Points:
    0
    @dimineata - Cati ani ai?
    "Spre deosebire de el, ceva prieteni acolo si am unde sta, cel putin o luna, in consecinta nu se poate ridica problema chiriei si/sau banilor de inceput." - Asta e cea mai gresita idee pe care poti sa o ai. Prietenii tai nu o sa iti dea bani de transport,acte, samd. O sa trebuiasca sa cumperi si tu ceva de mancare pentru ca sa stai o luna de zile pe capul unor oameni, indiferent cat iti sunt de prieteni, e destul de greu, mai ales din punct de vedere psihic. Daca o sa mai aiba si ei o problema cu asta dupa ceva timp, o sa iti vina sa iti iei campii si sa te muti. Plus ca o luna de zile poate sa insemne nimic. Iar cu "fac x si y si daca nu merge fac si z" e ca si cum ai spune ca faci orice merge, iar principiul asta nu prea mai functioneaza.
    Nu incerc sa te descurajez, incerc doar sa te fac sa realizezi ca trebuie sa fii sigur pe niste chestii cand vii aici.Succes!

16. dimineata

dimineata New Member

Trophy Points:
    0
    Am 22 de ani. Iti inteleg punctul de vedere, insa daca ai inteles ca ma hazardez, ei bine, nu consider asta. Sunt constient ca toata actiunea asta implica anumite riscuri, riscuri ce mi le asum. Cand m-am referit la prieteni, nu m-am referit la cunostinte sau promisiuni de genul "tu vino aici ca o sa-ti gasim" ci mai degraba la oameni care stau acolo de ceva timp si au echipa lor, etc. In speta, inca imi calculez optiunile, fapt din care se poate deduce si faptul ca pot trage concluzia ca nu plecarea in UK e cel mai bun lucru pe care l-as putea face la ora actuala, nu neaparat ca fac orice, pentru ca desi mi-as dori sa plec si sa reusesc stiu ca nu e cea mai constructiva pozitie. Oricum, inca nu m-am lamurit cu intrebarile din primul post, asadar daca cineva este in cunostinta de cauza sau imi poate oferi ceva detalii/directii cu privire la ideile mele, astept cu nerabdare. Multumesc pentru reply.

17. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    La ce fel de servicii 'legate de social media' te referi, in mod exact? Cat despre fotografie, nu prea cred ca vei putea trai din asta intr-o prima faza.

18. dimineata

dimineata New Member

Trophy Points:
    0
    @parker promovare pe partea de online. Aceeasi soarta ca si fotografia?

19. HavaRadu

HavaRadu New Member

Trophy Points:
    0
    @Catre restu. You cunts, care dintre voi toti care postati a avut job asigurat + cazare + bani + totul de'agata inainte sa plecati in Anglia? Vad ca tot descurajati lumea de aici. Da o sa-mi incerc norocul cu 2000 de euro in Anglia si da o sa reusesc. Pentru ca din cauza mentalitatii de genu "nu se poate" ne merge noua atat de rau. Ce am de pierdut? 2000 de euro. Ce pot sa fac cu cu ei in tara? Nimic. Sa-mi iau o masina de kkt si sa-mi platesc o chirie 2-3 luni. Sunt dispus sa lucrez orice, o sa spal w.c.-uri daca trebuie, o sa debarasez mese, o sa f*t babe in cur daca e chiar nevoie. Nu merg sa lucrez in "Social Media" (a se vedea cazul de mai sus). Vreau sa merg sa lucrez picolo intr-un restaurant sa castig 150 lire / sapt sa stau intr-o casa cu alti 10 paduchi ca si mine si sa pot sa zic ca lucrez pentru ceva(a se scuza cacofonia). Si daca voi restu v-ati realizat in Anglia si aveti familie si joburi bine platite, acum intrati pe forum cu mentalitatea voastra de oameni maturi si spuneti "Asa nu se poate veni". Ba uita ca se poate, pot sa merg sa imi gasesc un job de putzer, pot sa imi fac Self Employed (cunosc cazuri concrete, lasati balega deoparte va rog), SI apoi o sa pot sa progresez incet.
    @dimineata sau cum te-o chema ca am uitat, tu mergi in anglia sa lucrezi in social media? Ai un conmt pe fbook cu peste 100 like-uri si ai si twitter si crezi ca poti sa dai loviture? Fii pregatit sa stergi oameni la cur/nas.
    Pentru voi restu, va urez mult succes, dar nu va mai credeti atotstiutori si nu mai descurajati omu care vrea sa se desprinda de blocu cumunist.
    Cu stima,
    Radu,
    Multa muuuulta ***! Salut

** Prin stelute intelegeti ce vreti. O seara placuta

20. gigiduru

gigiduru New Member

Trophy Points:
    0
    Lumea de pe aici nu cred ca vrea pur si simplu sa te descurajeze, ci sa te faca sa realizezi ca una e ce iti imaginezi tu, si alta e ce o sa gasesti aici.
    Eu am venit cu prietena acum aproape 2 luni, in manchester, nu cunosteam pe absolut nimeni, DAR citisem despre absolut toate pe internet, gen acte, chirii, locuri de munca, vreme, s.a.m.d. Si din ce citisem eu, nu parea nimic foarte complicat si greu.
    Am stat la hotel o saptamana, am avut si ghinion sa prind zi de meci a echipei Manchester si sa fie absolut toate hotelurile pline.Am cutreierat jumatate de Manchester la picior in cautare de o chirie care sa nu fie prin agentie, pentru ca cer 6 luni in avans toate daca nu esti angajat, dupa o saptamana am gasit abia chirie, dupa inca 3 saptamani mi-am rezolvat cu contul in banca si carnetul de conducere, dupa o luna si ceva am gasit un curs acceptabil la care sa ma inscriu, si doar acum am prins programare pentru croydon. Nu mai zic de drumurile care le-am pierdut cu programari la Nino si jobcentre, care pana la urma nu mi-a fost aprobat pentru ca n-am yellow card. De munca? Cata vrei, cat timp ai acte...
    Depinde si ce noroc ai, dar eu de exemplu am stricat mai mult de 2000£ pana acum...si o sa continui sa stric...Dar ideea cu ma angajez intr-nu oricare bar si sterg wc nu merge, deoarece chiar si pentru treaba asta o sa-ti ceara acte...

Share This Page