19 C
London
Tuesday, August 16, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sunt egoista, exagerez?

Discussion in 'Pentru ea' started by maria30, Apr 26, 2013.

1. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Lucrurile urate pe care le-a zis fata lui au legatura cu faptul ca esti romanca? Pentru ca in cazul asta nu prea poti schimba prejudecatile oamenilor si mai bine stay away...

2. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Ce prejudecati poate sa aiba un copil?

3. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    Mi-a dat seama ca am uitat sa mentionez ceva. Nu exista cale de reconciliere cu fetele. I-am spus ca s-a grabit sa ne prezinte si ca ar trebui sa asteptam mai mult timp. El era convins ca isi cunoaste bine fetele, fosta sotia i-a dat feedback bun si noi am crezut ca totul e bine. Se pare ca nu a fost asa. Daca la prima zi dupa incident fiica ii transmitea prin fosta sotia si fosta sotie mi-a spus la telefon ca abia asteapta sa vina la nunta, la doua zile dupa a urmat faza cu nu vreau sa te vad. La o saptamana deja il anunta ca il uraste. E ca si cum azi sunt buna si maine nu si apoi mai asteptam ceva vreme si iar sunt buna. Daca inainte nu mergea decat cu mine sa vedem fetele, acum eu trebuie sa stau acasa cuminte si sa astept ziua in care ca un catel sa accept ca wow m-au acceptat si mi se face o favoare sa pot petrece timp cu ele.

4. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    Pai si un copil poate avea prejudecati. Exemplu: facea baza de dulciurile din Romania si mancarea romaneaca, dar daca tot a facut baza cum nu se explica ca au bagat in ele ca spartele? Inteleg ca ar exista posibilitatea ca nu "stiu sa gatesc"( desi o fac de la 13 ani, iar saptamana asta am implinit 33), dar de ce ai manca daca nu ti-ar placea cand ai avea posibilitatea sa mananci altceva?
    Lucrurile se complica. Am fost uimita cand ultima data cand am vazut-o pe fiica mai mica (a ramas cu noi pentru inca 2 zile dupa plecarea celeilalte) am fost intrebata daca sunt profesor suplinitor. Stia, dar de ce?
    Oricum faptul e consumat. Ma iubeste extraordinar de mult (asa zice el), a avut cele mai fericite 4 luni in viata lui, dar exista o limita. Eu sunt pragul depresiei si mi se raspunde ceva de genul "you need to understand that a father needs her daughter". Asta spune totul.

5. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Ti-am mai zis si intr-un post anterior: de ce nu incerci sa mergi sau sa mergeti la un psiholog? Cred ca v-ar putea ajuta sa depasiti momentele neplacute prin care treceti acum...

6. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Cele copiate de la parinti sau insuflate de acestia.

@maria30 Pai in cazul asta lasa-l sa isi rezolve problemele cu fetele intai si dupa aceea, daca mai ai tu chef, vedeti ce se mai poate face pentru relatia voastra. Nu intra tu in depresie pentru problemele de familie ale altora -ras4-
    Capul sus, la 33 de ani ai multe avantaje, ai viata inainte, poti invata o groaza de lucruri noi, poti cunoaste o multime de oameni interesanti. De ce sa stai acasa "ca un catel" cum zici tu cand el se vede cu fetele? Gaseste un grup prin zona cu care ai interese comune si du-te si intalneste-te cu ei (nu stiu, gradinarit, crosetat, gatit, citit, orice), fa-ti prieteni in afara cercului lui si intalneste-te cu ei, fa orice ca sa iesi din depresie pentru ca nu merita sa te consumi pentru lucruri pe care nu le poti schimba. Daca ai facut tot ce ai putut ca sa te intelegi cu fiica lui si ea nu vrea, asta e, dragoste cu sila nu se poate. Daca nu i-a placut mancarea romaneasca de ce nu i-ai zis "ok, gateste-mi tu o mancare englezeasca sa vad daca imi place" sau macar sa te ajute sa faceti impreuna o mancare care sa le placa lor, sa vezi, in cazul ala mai critica?
    In fine, ideea e: nu te deprima, nu pune la suflet rautatile unor copii, sunt copii pana la urma, si traieste-ti viata ta, nu astepta de la el sa se schimbe sau sa faca tot felul de alegeri complicate. Asta e parerea mea cel putin, dar recunosc ca e mult mai usor sa vorbesti din afara si mult mai greu sa aplici niste sfaturi de genul asta cand esti in situatia respectiva. Bafta multa si sper sa se rezolve totul in asa fel incat sa iti fie bine.

7. ciobanuldinoras

ciobanuldinoras New Member

Trophy Points:
    0
    @maria

imi pare rau, apreciez ca ai avut curajul sa vii aici sa-ti expui problema, dar esti imatura rau. Mi se pare absurd modul in care pui problema cu copiii lui mai ales daca ceri sa aleaga intre tine si copii ... e absurd si vei pierde mereu.. garantat..iar daca exista barbati care si-a neglija copii pentru femei..aia sunt gunoaie..nu barbati...

8. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    Toti ati inteles gresit. Nu am cerut sa aleaga pentru totdeauna intre mine si copiii lui . Am cerut un weekend impreuna, nu sa isi mai vada fetele.
    Sunt in pragul depresiei daca nu cumva sunt deja depresiva. Ultima luna nu a fost usoara pentru nimeni. Asa cum am spus renuntarea la slujba, plecarea in Ro, moartea bunicului. Apoi o raza de soare pentru 2 zile cand am fost cu el la intoarcerea in UK. Au urmat zilele cu fetele. Dupa faza cu una dintre ele, nimic nu a mai fost la fel, din contra au rezultat alte probleme. Eu mi-a gasit iar slujba, dar nu gasesc in zona lui. Ne vedem vinerea seara, stam 2-3 ore impreuna(mancam) si apoi la sforait. Dimineata mancam iar si el pleaca. Vine dupa 6.30, mancam si daca iesim la un suc, ok. Daca nu, se merge la culcare ca el e deja obosit. Ne trezim duminica, eu gatesc, el priveste la TV. Avem cateva ore impreuna in oras inainte ca el sa plece acasa.

9. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Well, pentru început ce-ar fi să te bucuri de orele pe care le petreci cu el?

Dacă intri într-o luptă cu fetele lui în privința atenției lui, n-ai nici o șansă de cîștig. Tu ai ceva ce fetele lui n-au cum să compenseze, așa că lasă-l în pace că tot la tine se întoarce. Sau se duce la alta care va fi acceptată de copile (vezi să nu). -ras4-

10. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    Mama lor nu stie sa gatesca. La ei cina e de cele mai multe ori au sandisuri si rar vreo caserola de mancare de la supermarket. Nu ma deranjeaza daca cuiva nu ii place mancarea noastra, nu ma astept ca stea toti drepti in fata mea. Nici mie nu mi-a placut ce am incercat pana acum de la ei. Ma deranjeza gradul de nesimtire cand tu bagi in tine ca sparta, nu mersi, nu nimic, apoi te gasesti sa mai si critici. Pai, e simplu; nu iti place, nu mananci.
    In ultima sear cand am fost toti 4, i-am spus lui de fata cu ele ca in ziua urmatoare el va gati. El s-a panicat si ma tot intreba ce sa gatesca. Eu am spus nu stiu, gateste ce le faci de obicei.
    Nu le-am putut cere sa ma ajute pentru ca ele nu fac nimic in casa, niciun fruct nu il curata de coaja. Cand au vrut sa manance kiwi, el le-a curatat fructul. Orice li s-a adus la botul calului, nici mersi, nimic. Oricum sunt destule lucruri penibile in relatia asta si cred ca aveti dreptate. Nimic nu se va schimba. Prea multe chestii nu merg si parca ne luptam cu morile de vant. Uneori iubirea nu e de ajuns si degeaba e daca cunt doar impedimente si suparari. Multumesc pentru sfaturi.

11. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    @maria30: excelent, arată-i că știi să gătești mai bine decît fetele lui de 12 ani. Excelentă strategie să-l faci al tău.

12. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu stiu de unde ai inteles tu comparatia asta.
    Eu am inteles ca mama copiilor nu stie sa gateasca.

Si problema e de faqpt ca fetele nu fac absolut nimic singure, in sensul ca au primit o educatie incompatibila cu cea educatie pe care le-ar fi dat-o Maria.

Oricum, relatiile intre persoane provenite din culturi diferite sunt ceva mai dificile. Ca si in cazul de fata, Maria nu concepe ca o familie sa aiba banii separati, iar din cate inteleg, in UK este ceva comun.

Pun si celelalte rpobleme, referitoare la gatit, in seama diferentelor culturale, deci lucruri pe care ambii ar trebui sa le inteleaga si sa fie flexibili in privinta lor.

Maria, cred ca important este sa te concentrezi pe ce vrei tu. Il vrei pe el, concentreaza-te pe asta. Lasa-i copiii in pace, nu e problema ta ca nu isi curata ei un kiwi singuri.

13. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    Mufa nu e o strategie. Am fost crescuta sa pun pe primul loc pe barbatul pe care il iubesc si sa fiu o gospodina desavarsita. Nici prin cap nu imi trece sa ma compar cu niste fete de 12 ani, mai ales la capitolul bucatarie. M-as putea compara cu fosta sotie, dar nu se merita si nici nu ii vad rostul. El a gatit, nu ea cat timp au fost casatoriti.
    Mi s-a parut suspect ca sotia lui sa vina in toiul noptii sa o ia pe fata in conditiile in care nimeni nu a zis fetei nimic. Fiica lui, desi un copil asa cum spun multi, a avut o tarie si o raceala de neimaginat. Ea a vrut sa plece. A doua zi cealalta avea sa spuna ca sora ei nici nu a vrut sa vina in primul rand si ca a auzit-o vorbind cu mama ei ceva de genul " we need to sort that out". Am intrebat-o pe fosta sotie si mi-a zis ca nu dorea sa isi vada bunicii. Oricum, fosta sotie a zis ca e mai bine sa o ia pe fata si sa ne lase pe noi sa discutam cica a ne ajuta. Cand ea a avut probleme cu partenerul ei si fetele, barbatul cu care eu sunt a avut grija sa vorbesca cu fetele si sa le roage sa se poarte frumos cu el. Fosta sotie se pare ca una zice si alta face. In loc sa o ajute pe fiica ei sa inteleaga ca si el merita sa fie fericit, ea e mesagerul mesajelor urate. Ma deranjeaza ca el e bun sa platesca pensie alimentara, sa le distreze, sa le dea bani de buzunar si de excursii, dar nu e bun sa ii se spuna si o vorba buna. Iar el e atat de prost si nu vede nimic.

14. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Hmm, ia să vedem. Nu cumva Maria gîndește că "uite cum i-a crescut mama lor, nu sunt în stare nici un kiwi să-și curețe singure. Plus că femeia aia nici măcar o ciorbă nu era în stare să facă, vai și amar de ei, noroc c-am venit eu să-i scot din starea asta." Sunt sigur că nu spune așa ceva, dar nu cumva tensiunile apar și din cauza respectivelor gînduri. Nu e obligatoriu să-i spui cuiva că nu-l placi ca să-și dea seama de asta și să se comporte în consecință.

Maria, n-ai nici o șansă să-i arăți că ești mai bună decît fetele lui. Schimbă tactica.

15. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Acum trebuie să-i pui copiii pe primul loc. Care nu sunt ai tăi.

16. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    Ce m-a deranjat a fost lipsa de educatie si respect. Sunt o straina. Cu atat mai mult trebuie sa stii sa te comporti.Cand cineva strange dupa tine, iti face curat, iti gateste, macar un multumesc poti spune sau un salut.
    El a intrebat-o pe fiica cea mare de ce nu ma saluta. A raspuns ca a uitat. Sotia lui mi-a spus ca fiica ei nu saluta. Adica eu sunt in bucatarie, gatesc 2 ore, pun masa, strang masa, spal vasele, ele stau la televizor, pleaca la culcare si ii spun lui noapte buna, iar eu, sclava din bucatarie nu merit nimic. Unde e politetea englezeasca, aia macar falsa? I-am zis sotiei toate astea si mi-a spus ca nu are timp sa vorbesca cu mine, a intors spatele si a plecat.
    Nu mi-am dorit decat un weekend singuri sa ne regrupam si incarca bateriile. El a ales sa nu isi supere fiica. In cazul meu asta spune tot. Prefera sa ne despartim si sa ramana singur pentru toata viata decat sa le dezamageasca. Adica atunci cand a fost plecat cu munca sau la vreun concert, totul a fost ok, fetele erau ok ca nu il vedeau.

17. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    Pai i-am pus pe primul loc. Ce romanca tembela ar cara niste amandine din Ro pana in Uk si pentru copiii altuia? Eu am adus pentru mine, tata, el si am luat si pentru fete. Nu doresc sa ii atat ca sunt mai buna decat fetele lui. VREAU sa le vada. Nu asta m-a deranjat. Pot trece peste niste comentarii rautacioase si lipsa unei bune educatii. Ce nu pot accepta e ca "ma iubeste mai mult decat a iubit pe cineva vreodata, sunt femeia vietii lui, vrea sa imbatranim impreuna, sa avem un copil" etc si apoi daca am cerut un weekend mi s-a dat peste labuta.

18. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Baiatul prin sms catre fata:
    -Iubito, as face orice pentru tine...as strabate munti, as trece prin foc...
    Fata:
    -Ce dragut! Vii la mine?
    Baiatul:
    - Nu, ca ploua...

19. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    oh multumesc pentru gluma. Chiar aveam nevoie de ea lol

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points: