11 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

STUDENTI / ELEVI MINORI LA STUDII IN UK FARA PARINTI - CAUTAM TUTORE

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by ELLAWS, Oct 9, 2011.

1. cris_the1

cris_the1 New Member

Trophy Points:
    0
    Merci, parintii mei nu sunt chiar multumiti de ideea cu tutorele, prefera sa locuiesc la un internat. Exista licee de stat care sa aiba si internat? Da ca puteti sa imi dati niste site-uri sau ceva de genu. Multumescc. -asa-asa-

2. cris_the1

cris_the1 New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit, insa parintii mei vor sa merg la boarding school. Daca stiti scoli de genu, un site ceva, as prefera de prin orasul Birmingham.

3. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Rina,

Referitor la intrebarea din PS-ul tau.

Chiar daca are salar mare alocatia copilului adica CHILD BENEFITS (80 lire / luna) ii va incasa oricum, probabil ca nu se va incadra la prea mult CHILD TAX CREDITS (sau deloc daca are peste 50.000 lire / an venitul familiei) Daca vine si baiatul aici, household income-ul ala se imparte / calculeaza in functie de numarul de persoane, care locuiesc la aceeasi adresa si care traiesc din venitul ei, fiind dependente de ea... Parerea mea este sa aplice si acum si din nou cand vine baiatul... Ei au criteriile lor de calcul si tot ei ii vor spune daca are dreptul si cat anume... -hipno-

4. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Andrei,

Tu cand vei termina Secondary School vei avea doar 17 ani. Daca doresti sa continui sa inveti, inca doi ani (de la 17 la 18 si de la 18 ani la 19) invatamantul, pentru tine, va fi tot gratuit.

Normal, ca vei avea dreptul sa si lucrezi... daca doresti asta... depinde de cat de talentat esti, depinde si de ceea ce canti, daca-i suna bine vreunui patron de pub / restaurant...

Referitor la categoria de "personaje" care isi trimit copiii la cersit... nu avem noi, aici pe forum "tutori" de aia... -nu-nu- -ras2-

5. rina

rina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ellaws,multumesc pentru raspuns.
    Prietena mea a aplicat pentru alocatiea Cristianei in ianuarie ,iar raspunsul autoritatilor a fost ca nu se califica(salariul mare).
    Multumesc pentru sfat(referitor la venirea baiatului).
    Numai bine.

6. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Rina,

Din cate stiam eu, orice copil sub varsta de 20 ani care se afla pe teritoriul UK si in FULL TIME EDUCATION este indreptatit sa ia CHILD BENEFITS indiferent de salariul parintilor.. Asa este si acum, doar ca, de curand, astia s-au gandit sa mai "imbunatateasca" putin conditiile in ceea ce-i priveste pe emigranti.

Daca aplici (ca si emigrant) fara sa te documentezi in prealabil, si-au asigurat 'jdemii de cai sa te prinda la mijloc si sa te descalifice... Daca stam sa ne gandim, cat de usor era inainte, pana in urma cu cateva luni, cat de usor au abuzat sistemul tiganii romani, mai-mai ca le-as da dreptate!!

DAR, daca muncesti legal si daca ai o locuinta inchiriata pe numele tau aici in UK te numesti "ORDINARILY RESIDENT"... http://www.hmrc.gov.uk/childbenefit/sta ... s-uk.htm#3

http://www.hmrc.gov.uk/childbenefit/sta ... s-uk.htm#4

O alta conditie este ca alocatia copilului din RO sa fie sistata la data aplicatiei (se prea poate ca DOAR din acest motiv prietena ta sa nu se fi incadrat?)

As sfatui-o pe prietena ta (si pe toata lumea) inainte de-a face aplicatia, sa cititi cu atentie noile reglementari, sa va formulati raspunsuri CLARE astfel incat aplicatia sa nu aiba temei legal pentru a nu fi acceptata...

Eu cred ca exista sanse de reusita, atunci cand va veni si baiatul aici, numai ca trebuie sa aiba grija CUM RASPUNDE LA INTREBARI...

Multa bafta -hipno-

7. Mihaela1

Mihaela1 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: STUDENTI / ELEVI MINORI LA STUDII IN UK FARA PARINTI -

Am si eu nevoie de ajutor !
    Fiul meu are 14 ani si doreste ca de la toamna sa studieze in UK. Am fost si am vazut mai multe scoli cu boarding dar ne-am oprit la doua dintre ele una este din Shatefsbury iar cea de-a doua din Wincester. Locuieste cineva in zona ? Cunoasteti cumva aceste scoli ?
    Mi s-a spus ca va avea nevoie de un guardian aveti idee cum il pot gasi ? De la una din scoli mi-ai recomandat site-ul unei agentii care se ocupa cu acest lucru dar sumele pe care le cer mi s-au parut exorbitante ( 900 GBP/term).
    Copilul va primi CHILD BENEFITS ?

Multumesc anticipat

8. Kitty2010

Kitty2010 New Member

Trophy Points:
    1

<<Full boarding costs less than £3000 per term.>>

http://www.shaftesburyschool.com/MainFo ... 202011.pdf

Fees from September 2011

Per annum Per term

BOARDING FEES £31,350 £10,450

http://www.winchestercollege.org/fees

Interesant subiectul. Parinti din Romania care isi permit boarding school fees? Dar care isi fac probleme pentru platirea a £900 taxa pentru agentie?

Mihaela1, te intereseaza scoala cu £9,000 boarding in Shatefsbury ori cea din Wincester cu £31,350 pe an?

Auzisem ca s-au inmultit milionarii prin Romania dar nu credeam.

9. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0

@kitty, daca tot te-ai hotarat sa raspunzi la un subiect, e bine sa te si documentezi inainte

Familiile de romani in cele mai multe cazuri incep prin a se uita la boarding schools, si dupa ce isi revin din lesin cauta o alta familie/persoana care sa fie tutorele copilului si asftel copilul sa poata locui cu tutorele. Nemaiplatind taxa de boarding scoala in UK este GRATUITA plus ca poti sa incasezi alocatia copilului.

10. Kitty2010

Kitty2010 New Member

Trophy Points:
    1

Multumesc de informatii, nu 'stiam' - te asteptam pe tine sa ma 'luminezi'.

Ce inseamna 'tutore' ? Cred ca te referi la 'private foster' de fapt.

Intentiile sint laudabile dar eu personal nu mi-as asuma raspunderea unui copil din alta tara atita timp cit nu-i cunosc familia de cel putin citiva ani de zile. Dintr-o anumita experienta traita de mine personal in ultimele luni, am invatat ca legile in Romania in ceea ce priveste ocrotirea copilului lasa foarte mult de dorit, as putea spune ca sint aproape inexistente. Nu acelasi lucru se intimpla in UK unde Serviciile Sociale sint pe capul tau la cea mai mica problema.

Observ ca cei care vin sa vina aici pentru studii sint exact la virsta cea mai fragila din viata - adolescenta, virsta la care schimbarile sint rapide si de multe ori radicale. Unul mic de 2-3 ani tipa, face pe nebunul dar il strunesti daca nu te asculta - mi se pare usor. Ce faci insa cu un adolescent care descopera o alta lume si mai ales se imprieteneste cu colegi care nu au aceleasi idealuri? Ce faci cind nu te mai intelegi cu el/ea si trebuie sa anunti parintii ca nu-l ma poti tine la tine in casa? Unde se duce, ce face, mai ales daca a trecut deja de o jumatate de an si, daca se intoarce inapoi in tara trebuie sa repete anul deoarece nu exista echivalent? Tu chiar crezi ca parintii te vor crede pe tine daca experienta esueaza? Cum s-ar finaliza totul? Cu invinuiri si reprosuri, iti spun eu sigur de pe acum.

Stiu o doamna care are fata si si-a adus si nepoata aici - amindoua sint adolescente si se inteleg de minune. Dar sint din aceeasi familie, se cunosc de o viata, nu se pun problemele pe care le-am explicat mai sus - asa da, cind cunosti, dar nu sa intrebi pe net de 'tutore' pentru copilul tau, sa intrebi daca ar fi vreo familie care l-ar tine - nebunie curata, zic eu.

11. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0

Hai sa lasam pe fiecare sa-si aleaga singur drumul in viata!

In penultimul post te ingrijora soarta lor financiara, in ultimul cea sociala....
    Nu stiu de ce te incapatanezi sa demonstrezi ca ai dreptate. Nimeni nu intra in casa peste nimeni... este viata si alegerea LOR.
    Daca ai vre'un sfat de dat alege tonul potrivit, daca doar vrei sa te bagi in seama...Back Off!

12. Kitty2010

Kitty2010 New Member

Trophy Points:
    1

Nu inteleg de ce nu as avea dreptul de a-mi spune parerea - doar pentru ca nu se potriveste naivitatii unora?

Cit despre ton ... expresia ta 'back off' spune totul despre tine !

13. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0

despre mine spune ca stiu ce vorbesc .... despre tine .... ca nu stii cand sa te opresti!

BACK OFF (verb)
    The verb BACK OFF has 2 senses:
    1. move backwards from a certain position
    2. remove oneself from an obligation

A nu se confunda cu alte expresii care se termina in "Off"!

http://www.audioenglish.net/dictionary/back_off.htm

Destul pentru astazi?

14. Kitty2010

Kitty2010 New Member

Trophy Points:
    1

Esti impertinent, obraznic, prost crescut. Este ultima oara cind iti raspund.

edited by Dan:
    De la Dan: cand ramai fara argumente sau ti-e lene sa le gasesti, nu trebuie sa folosesti cuvinte jignitoare. Tonul tau este cu muuuult in afara tonului general al forumului. Acum iti recomand politicos sa iti versi amarul pe mareaunire, iar daca vei continua cu astfel de limbaj/atitudine, vom fi nevoiti sa ne despartim. Adica va trebui sa te muti cu totul pe mareaunire si sa uiti de noi.

15. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Kitty draga

Spune-mi te rog ca nu esti una si aceeasi persoana cu cine stiu eu!!! De altfel, nu am inteles interventia ta pe acest topic... Locuiesti in RO si ai un copil care ar dori sa invete in Anglia... sau locuiesti in Anglia si doresti sa oferi gazda, eventual sa devii "child guardian" pentru un copil interesat de un viitor mai bun decat i l-ar putea oferi tara natala?... Te invit politicos sa citesti prima postare (din deschiderea acestui topic) si mai ales PARAGRAFUL ALBASTRU unde v-am rugat sa va abtineti de la comentarii...pareri personale c-o fi c-o pati...

Referitor la ultima ta postare Kitty draga (frustrari vechi pe care tu le cunosti mai bine sau poate ca nu, poate nici nu le constientizezi!!) DAR aici pe topic SI PE ACEST FORUM se dezbat idei, principii NU FACEM ATAC DIRECT LA PERSOANA!!! Drept pentru care consider ca ai incalcat regulamentul acestui forum... voi raporta ultimul tau post si te propun pentru AVERTISMENT.

16. Kitty2010

Kitty2010 New Member

Trophy Points:
    1

Domnul Dan,

imi pare rau ca am fost fortata de catre user-ul costoboc la folosirea acestui vocabular - nu-mi face cinste dar ... pot sa spun cu mina pe inima ca atunci cind cineva ma calca pe nervi rau, rau de tot, am sa-i raspund ca atare - indiferent cine este - in afara de Regina Angliei careia i-am jurat credinta.

Dumneavoastra ati reactionat exact asa cum am prevazut - v-a lasat indiferenta atitudinea lui si, s-ar parea ca acel 'back-off' adresat mie v-a lasat complet indiferent. Nu acelasi lucru pot sa spun despre mine - si am luat atitudine. As fi preferat sa luati atitudine putin mai devreme dar, asta va este decizia si deci asta a fost rezultatul.

In ceea ce priveste argumentele, am scris atit de multe incit nu stiu ce altceva as fi putut adauga - daca nu au fost suficiente, de ce nimeni nu a intrebat si s-a trecut direct la atitudinea de 'hai, te rog frumos, nu esti de acord cu noi, nu-ti acceptam opiniile'. Imi pare rau ca trebuie sa repet dar parerea mea va fi aceeasi in aceasta privinta - fie ca sinteti de acord ori nu, este curata nebunie sa fie incurajata o asemenea actiune iresponsabila. Cei care au initiat-o nu au nici cea mai mica idee despre ce e vorba, nu-si dau seama de gravitatea situatiei. Le-am atras atentia si s-au suparat - ce pot face?

17. Kitty2010

Kitty2010 New Member

Trophy Points:
    1

Ella draga,

sint exact persoana la care te gindesti. Imi pare rau.

Interventia mea pe acest topic se poate explica intr-un singur fel: sint membru si mi-am spus parerea. Ai ceva impotriva? De ce? Nu accepti ideile altora care nu se potrivesc cu ale tale? Nu consideri ca pe tot parcursul vietii avem cite ceva de invatat de la cei din jurul nostru? Nu consideri ca la un moment dat sint persoane care vin cu idei noi, opuse celor cu care sintem familiari?

quote="ELLAWS"]
    Te invit politicos sa citesti prima postare (din deschiderea acestui topic) si mai ales PARAGRAFUL ALBASTRU unde v-am rugat sa va abtineti de la comentarii...pareri personale c-o fi c-o pati... .[/quote]

Multumesc de 'invitatia' de a ma abtine de la 'pareri personale' dar forumul a fost infiintat in primul rind pentru ca membrii sa-si poata impartasi parerile personale. Consider ideea ta cit se poate de 'barmy' si deci nu m-am abtinut in a-mi scrie parerea. Imi pare rau, dar gindesc intr-un mod diferit. Este asta o crima? Impotriva regulamentului? Cum se categorizeaza cei care nu se potrivesc shablonului?

18. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0

Kitty, scuze ca ma imi permit sa-mi dau si eu cu parerea; si scuze tuturor pentru off-topic.
    Cred ca sa-ti spui parerea e ok pe un topic general.Ella incearca de mult sa tina in picioare topicul asta si e cam singura care lupta cu asta. Ca suntem de acord sau nu, nu aici e locul de spus parerile; asta e un topic intr-un sens "de specialitate" (stiu ca termenul nu e cel mai fericit, dar nu-mi vine in minte altul). Poti deschide alt topic unde sa incerci sa le "deschizi ochii" parintilor care vor sa faca pasul asta.Aici lumea cere ajutor, iar Ella incearca sa-i ajute.
    Scuze, daca nu asta e ceea ce vrei sa auzi, dar cea ai scris pana acum da impresia de rautate.Mai ales referirea la situatia economica.
    Problema e complexa, dar fiecare are dreptul sa aleaga/riste. Noi putem incerca sa ne spunem parerea(cu decenta cuvenita, as spune, vazand ca subiectul e mai mult decat delicat), dar nu e treaba noastra sa decidem.

19. rina

rina New Member

Trophy Points:
    0

Buna seara,
    Sunt mahnita sa citesc ceea ce s-a scris in ultimile postari si imi pare rau ca acest topic a luat-o pe un sens gresit.Eu cred ca forumul a fost infiintat pentru a-i ajuta pe cei care cer ajutor si asteapta un sfat bun,o incurajare.
    Adelaidei si lui Costoboc le multumesc pentru aceasta atitudine.
    Imi pare rau ca doamnei Ellaws ii sunt adresate acele rautati,eu personal consider ca nu merita,chiar a muncit mult pentru ca acest topic sa reziste.
    Sunt de acord cu faptul ca iti poti spune parerea,dar nu la modul rautacios chiar acid asa cum a facut-o Kitty.Mie imi suna ceea ce a scris Kitty a bataie de joc-milionarii din Romania.
    Eu sunt cea mai in masura sa vorbesc despre acest subiect,deoarece vorbesc in cunostinta de cauza am ales sa-mi trimit copiii(fata+baiat)la scoala in UK la o familie de romani.
    Multi m-au descurajat atat din Romania cat si din Uk,dar a fost riscul nostru si pot spune cu toata sinceritatea ca nu regretam pasul facut nici o clipa.
    Daca Ellaws nu ar fi deschis acest topic cred ca mi-ar fi fost extrem de dificil sa iau decizia finala.Pentru curajul dansei de a aborda acest sensibil si delicat subiect eu imi plec capul si ii multumesc din suflet.
    E foarte usor sa ridici piatra si sa dai cu ea,e si mai usor sa judeci si sa comentezi,insa cel mai greu e sa ii ajuti pe cei din jurul tau fie chiar si cu o vorba buna sau un sfat.
    Pentru cultura generala a lui Kitty sunt multi romani care aleg aceasta varianta de a-si trimite la studii copiii si nu numai in UK si nu sunt milionari.Sunt oameni care muncesc pe branci pentru a-si tine copiii in aceste scoli.
    Baiatul meu de 11 ani a locuit la o familie de nemti 6 luni(bursa la o scoala din Germania).S-a intors de acolo si mi-a declarat cu lacrimi in ochi ca nu-si mai doreste sa invete in Romania.
    Cand copilul tau te roaga asa ceva cand ai incredere in el si in fortele lui,cand ai putina viziune,tu ca parinte ce faci ?Mai poti dormi?
    Noi ca parinti n-am mai putut dormi si cu ajutorul unor oameni inimosi,fara a-si urmari propriile interese,dar si datorita sfaturilor corecte date de Ellaws am luat o hotarare pe care nu o regretam.
    Pana la urma fiecare isi ia propriile decizii si propria soarta in mana.
    Cred ca cea mai mare putere cu care ne-a inzestrat Dumnezeu e puterea de a schimba lucrurile,de a infaptui ceea ce visam.

20. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Bineinteles ca nu era nevoie de nicio confirmare draga Kitty10 alias Kitty te-am recunoscut si dupa atitudinea ta (mereu "pozitiva si optimista", linbajul folosit, modul de exprimare si scrisul (de tip vechi... ca si mentalitatea... aidoma!) vorba aia lupul isi schimba parul dar naravul ba!

N-am nimic impotriva nimanui in a-si exprima parerea atat timp cat acele pareri au suport anumite argumente... De exemplu eu cand "in nebunia si iresponsabilitatea mea" cand am deschis acest topic, am facut-o in urma mai multor mesaje pe care le-am primit in privat de la copii si parinti care precum Rina doreau sa-si lase copii la scoala in Anglia ei locuind in RO sau alte tari, o mama imi scria din Germania, cauta tutore pentru fata ei...(era dispusa sa plateasca numai sa-si stie fata mai in siguranta decat in RO)

Rina vorbeste in cunostinta de cauza, ea locuind in RO are in Anglia doi copii la scoala lasati in grija unei prietene... tine legatura ZILNIC pe messenger / videocal cu copiii TINE TOTUL SUB CONTROL ca si cum ar fi langa ei... deci ARE ARGUMENTE in a-si sustine si exprima parerile...

Eu vorbesc la fel din experienta proprie am avut in ingrijire un copil care nu era al meu, l-am tinut in colegiu aici 2 ani (Level 2 si Level 3) acum baiatul termina anul doi de universitate IT Security - Networking... iar satisfacctia mea e imensa ca am putut sa ajut sa fac acest bine, unui copil (orfan de tata) foarte inteligent si capabil...dar deprimat (la acea vreme de moartea tatalui) o luase spre alte directii... si da SUNT FERICITA ca pot spune ca AM SALVAT ACEST COPIL!! care acum e pe picioarele lui...are 22 de ani si o prietena cu care locuieste separat, studenta ca si el.

Tu, draga Kitty la parerile expuse de tine... ce argumente aduci??...

Dar la limbajul de tarabagita folosit la adresa userului Costoboc sa fie oare adevarat ca ai o diploma de master in UK??? pare-mi-se ca acel sponsor a facut o investitie / alegere gresita... daca nici dupa atatia ani de UK n-ai invatat NIMIC de la cei din jurul tau (dupa cum spui!!) N-ai invatat sa fii macar politicoasa, prietenoasa. sa adopti o atitudine mai pozitiva... PACAT!!

Cu atitudinea ta nu faci decat sa-ti atragi ganduri si energii negative...cu alte cuvinte "cine seamana vant, culege furtuna!"

Alte comentarii ar fi de prisos !! -plasture-

Share This Page