3.7 C
London
Wednesday, November 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Student uk.. wanna be...

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by LETSOC, Oct 4, 2010.

1. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, Flori Ralu,

Eu am sa iti spun ce stiu nu din experienta mea ci din a altcuiva (personal n-am fost la cursuri ESOL dar stiu de la o persoana foarte apropiata care a fost). Twin School of English este buna, din experienta persoanei asteia, care a studiat la englishcentres.co.uk/centre/?cid=1

cum vi s-au parut cursurile?

- foarte interactive, cu multa conversatie, antrenante, daca ai probleme de incredere in ceea ce priveste exprimarea in engleza se rezolva pentru ca te pun sa vorbesti mult, sa povestesti, sa interactionezi cu colegii

experienta dobandita

- foarte buna, cunoastere buna a limbii engleze, informatii multe despre viata din Anglia si mai ales din Londra, mentalitati, cultura, ce sa faci si ce sa nu faci, legi, reguli de buna purtare etc.

mediul in care s-au desfasurat

- frumos, curat, cafenea proprie, bucatarie utilata, destul de aproape de centrul Londrei. Daca te referi la colegi, sunt dintr-o multime de natii, nemti, francezi, bulgari, romani, unguri, tailandezi chinezi etc, ceea ce e bine pentru ca iti obisnuieste urechea cu diferite accente

daca si-au meritat bani si cum v-au ajutat in cautarea unui job?

- si-au meritat banii pe deplin; bine, persoana asta nu avea nevoie de ei sa ii gaseasca job pentru ca avea o specializare foarte cautata in Anglia insa problema era ca la interviuri ii ziceau ca nu sunt multumiti de engleza pe care o stia. Dupa vreo 3 luni de cursuri (intensiv, vreo 6 ore pe zi) problema a disparut si persoana si-a gasit loc de munca la al 2-lea interviu la care s-a dus.

Sper ca te ajuta informatiile astea si bafta in ceea ce doresti sa faci.

2. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    PapaCretzu wrote:

am doar adeverinta ce atesta masterul nu si diploma (pentru ca sunt absolvent de master 2010... si din cate stiu diplomele se elibereaza abia dupa un an)

incearca totusi si suna la facultate si vezi cand ar fi gata diploma. Eu am dat disertatia in februarie 2010 si acum in decembrie e gata diploma. Mult noroc!

3. Flori Ralu

Flori Ralu New Member

Trophy Points:
    0
    @ glissando

multumesc multumesc multumesc...
    suna super bine din ceea ce ai postat tu...

am intrat pe site-ul lor... si am vazut ca au diferite cursuri...
    persoana despre care vorbesti care dintre cursuri le-a urmat si la cat s-au ridicat costurile(din ceea ce am vazut pe site sunt oarecum piperate) ?

stii cumva pe ce baza s-au facut inscrierile? certificari anterioare... diplome daca a fost cazul...
    pentru ca... daca doresti sa te inscrii la unele cursuri, ti se cer deja anumite nivele de engleza obtinute aici (in general basic-uri, si cu respectivul act ce atesta ca ai trecut de prima etapa/nivel de engleza)
    ex: English for Business(e un curs de-al lor)la care se specifica: Level Intermediate (CEFR Level B1 or B2) to Advanced

multumesc inca odata... si mult succes in continuare..

4. PapaCretzu

PapaCretzu New Member

Trophy Points:
    0
    @ mickyroman

am sa incerc sa sun la facultate sa vad ce se aude despre diplome...
    ai terminat cumva in Iasi?

in cazul in care s-au eliberat deja diplomele nu cred ca am prea multe de facut pana cand o sa ajung in tara(am fost deja, cu putin timp in urma), pentru ca din cate stiu eu diplomele+suplimentul la diploma sunt acte in regim special, si necesita pentru eliberarea lor - semnatura titularului.
    cred ca nici o procura cu ma ajuta in momentul de fata...
    dar am sa sun sa vad ce aflu.

multumesc mult pentru sfat
    toate cele bune...

@ glissando

Buna...
    se intampla cumva sa ai un id al persoanei respective si daca nu cer prea mult, sa mi-l trimiti in privat poate reusesc sa iau legatura cu ea, telefonic/mail sa aflu mai multe?

cam in aceeasi situatie... sau una asemanatoare ma aflu si eu:
    nu participarea la un interviu mi-ar pune semne de intrebare ci, tocmai exprimarea in engleza - la un nivel pe care il cere si respectivul job;
    am sa te citez: "problema era ca la interviuri ii ziceau ca nu sunt multumiti de engleza pe care o stia"

cand am venit in Londra gandeam ca niste cursuri de engleza pasagere (acum intentionez sa aleg de ESOL) ar fi suficiente ca sa ma prezint la un interviu... insa odata ce am citit cate si mai cate aici pe forum, am aflat ca, calificarile/certificarile de aici cantaresc destul de mult, ba chiar mai mult decat experienta acumulata in ani(fie ei, mai multi, fie mai putini) in Romania...

si intr-adevar (facand referire la postul tau si cel scris de FloriRalu) conteaza si calitatea cursurilor respective, si rezultatul acestora.
    pentru ca, pe langa institutiile ce ofera cursuri de calitate se gasesc "cata frunza, cata iarba" si din cele care ofera cursuri mai putin "interesante"... sau poate ma insel eu!?

multumesc si sa auzim numai de bine!

5. mihart

mihart New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,

Salutare tuturor,

Ma numesc Mihaela sunt artist plasic si restaurator si ma aflu printre cei dornici sa se relocheze din Ro in Uk. Citind ceva topicuri scrise cu generozitate pe acest forum, fapt pentru care va multumesc sincer, am ajuns la concluzia ca varinta cea mai buna de emigrare pentru mine ar fi: student - obtinere YC pentru job part time, si completare venituri ca SE. Intentionez sa vin undeva pe la anul, vara sau septembrie, deci destul timp sa ma informez cat mai bine despre cum stau lucrurile pe acolo. Pentru inceput, am cateva nelamuriri pe care as vrea sa le expun aici si pentru care va multumesc in avans pentru lamuriri;

- Echivalerea diplomelor la Naric : am vazut pe situl lor ca procedura ar costa 54 lire, nu am inteles clar daca asta e pretul doar pentru o diploma sau pentru mai multe, deoarece ca eu as vrea sa imi echivalez: diploma de bac, diploma de facultate si o alta diploma obtinuta prin Ministerul Culturii pe restaurare patrimoniu si vroiam sa stiu costurile.

- inscrierea la curs: ideal ar fi sa pot face un master insa costurile ridicate nu cred ca-mi permit, insa daca aleg sa urmez un curs, spre exemplu de 8 luni urmand apoi sa il completez cu altele pana la 12 luni, atunci cand voi depune dosarul pentru YC cu tot ce trebuie inclusiv scrisoare de sponzorizare cu extrase de cont pe ultimele 3 luni, vor fi suficienti ~ 3000 lire in acel cont!? Mai exact, sponsorul ar fi o ruda de aici din RO, si ma intrebam daca acel curs este de 8 luni, nu tre' sa le dovedesc ca am bani ptr. 8 luni!? ...idea este, cati bani tre' sa aiba sponsorul meu in cont? Daca am inteles bine 3000 mii sunt ok, doar vroim sa-mi confirmati sau infirmati. Apoi, la UCAS trebuie sa te inscrii indifferent ce nivel de curs urmezi, chiar daca faci un NVQ sau doar ptr. cele academice? Cu cat timp inainte de inceperea cursului ales te poti inscrie la UCAS?

In fine, sunt mai multe dar o iau incet, ca e timp!
    Apropo, daca stiti artisti sau cunostinte care activeaza in domeniu, orce info mi-ar fi de folos!
    Pupici.

6. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Salutare tuturor,

Buna Mihaela

Bine ai venit pe forum! Cauta ceva informatii despre inscriere la un master si cu ajutorul bursei Ratiu. Fundatia ofera 100 burse anual!

www.ratiufamilyfoundation.com/RFF/page2.htm

7. mihart

mihart New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc ValiB si Negrutza, cu Naric nu m-am lamurit dar o sa mai scotocesc pe aici pe forum si o sa revin cu raspunsul daca aflu.
    O zi buna!

8. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Buna Mihaela,

Nu pentru toate cursurile universitare se face inscrierea prin UCAS. Pe site-urile universitatilor se specifica la ce cursuri se aplica prin UCAS si la ce cursuri poti aplica direct la universitate. De altfel cam tot ce tine de un curs universitar cred ca e mai bine sa fie lamurit cu universitatea care ofera acel curs. Fondurile disponibile in momentul aplicarii pt yellow card nu trebuie sa acopere neaparat toata durata cursului. Conditia e ca acel student sa nu devina o povara pentru sistemul de asigurari sociale pe durata studiilor. Si cum scopul principal al aplicarii pt un yellow card e acela de a avea drept de munca, se presupune ca din momentul obtinerii cardului acel student isi va gasi un job part time si astfel va obtine un venit.

In ceea ce priveste echivalarea mai multor diplome eu zic sa intrebi direct la NARIC ( ). Nu-ti fie teama, institutiile britanice chiar raspund solicitarilor si chiar destul de rapid. Parere personala: nu cred ca are rost sa echivalezi diploma de Bac daca ai o diploma universitara, iar despre diploma obtinuta prin Ministerul Culturii as zice sa intrebi la NARIC daca echivaleaza asa ceva. Uneori o astfel de diploma are mult mai multa greutate decat o diploma de la nu stiu ce facultate(vezi cazul traducatorilor autorizati), dar intreaba totusi.

9. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Flori Ralu si scuze de intarzierea raspunsului, nu am vazut mesajul la timp. Da, preturile sunt piperate, dar daca iei cursuri pe termen mai lung, cred ca e oarecum mai ieftin.
    Nu i-au cerut nici un certificat, nici diploma, nimic. I-au dat un test si au decis la ce grupa sa il bage - au diverse niveluri dupa cum zice si pe site-ul lor. In urma testului decid ei unde te califici.

10. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
  11. PapaCretzu

PapaCretzu New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc tare mult glissando...

toate cele bune si mult succes in continuare....

12. ady_deea

ady_deea New Member

Trophy Points:
    0
    Stiu ca suna un pic ciudat, dar daca poate sa ma ajute cineva cu cateva informatii as fi foarte recunoascatoare. Caut o scoala unde se invata sambata sau/sau duminica, de preferabil in Londra sau in apropiere max 40 mile, care sa fie acreditata sa pot obtine yellow card si apoi blue card. De prefarbil care sa dureze un an. Sau macar peste 6 luni.
    Sau o scoala unde nu e chiar obligatorie prezenta, pentru k nu pot ajunge in cursul saptamanii la scoala.
    Orice domeniu este bun pentru inceput, in afara de medicina.
    Am citit despre Uk School Of english si e f buna dar cursurile sunt de luni pana vineri si nu pot ajunge in nici un interval. Si am citit despre f multe dar nu am gasit nimic pt weekend, sau aveau prea putine ore, saptamani, luni.

1. Ceva recomandari? Sau macar nume de scoli si caut eu pe net despre ele.
    2. Daca lucrez ca self employed si respect toate conditiile lor, pot aplica pt YC?

Multumesc mult!

13. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
  14. arcalianuoana

arcalianuoana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara
    Forumul mi se pare f interesant si constat cu uimire k aici chiar se comunica, deaorece am intalnit multi romani care nu vror sa comunice in nici un fel experientele lor proprii.
    As vrea sa mi postez si eu mik mea povestioara in speranta k voi primi un raspuns.

In acest an voi veni in Uk (ar fi cam al 5 lea an) cu un contract tip SAW.Numai k in acest an nu vreau sa ma mai intorc acasa. Asa k am luat legatura cu un colegiu pt a ma inscrie la niste cursuri, totul ok nici cea mai mik problema.Va trebui sa sustin un interviu care sper sa nu fie foerte dificil si sa fiu admisa.Intrebarea mea este cum sa aplic pt YC, in cazul in care sunt acceptata,sau sa raman cu cardul SAW pana se temina valabilitatea lui? Contractul incepe in august si se termina in februarie.Colegiul in fac din 2 motive: unul sa mi ofere drept de munca si in speranta ca voi gasi ceva de munca mai bun decat un spalat de vase la un restaurant sau ceva de gen.As vrea sa fac acest colegiu part time sa pot sa si muncesc pt a ma putea intretine.Am dreptul la munca in aceste conditii doar la 20 de ore/ sapt sau poate si mai mult?

Va multumesc!!!
    Read more...

15. rionasweet

rionasweet New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor ..eu sunt nousa pe forum ..
    am sosit de curand in UK ..insa in Romania am terminat facultatea de Istorie Geoggrafie specialuizarea RELATII INTERNATIONALE ,STUDII EUROPENE in 2007 ..apoi am facut un master in administratie publica dar nu am reusit sa sustin dizertatia .in fine..ce as dori eu sa stiu este ca in cazul in care doresc sa continui studiile aici in UK si sa lucrez desigur in acelasi timp..ce trebuie sa fac? ca sunt nelamurita..ce acte am nevoie?eu as vrea sa merg mai departe pt o facultate de profil stiinte politice sau istorie stiinte sociale..
    am doar diploma de licenta si niste diplome de absolvire a unor cursuri gen web design,admin retele,ECDL,operator calculator ..
    imi cer scuze daca am gresit topicul dar multumesc dinainte pentru raspuns oricare ar fi el..
    o zi frumoasa tuturor
    p.s.aici studentii romani pot beneficia de vreo bursa? sau macar osubsentie pt studii? ca nici asta nu stiu? spun asta pentru ca nu as avea mari posibilitati sa imi platesc taxe nu stiu cat de mari pentru facultate

16. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva sa imi spuna unde pot gasi conditiile de acordare a burselor sau imprumuturilor guvernamentale (cam de ce medii as avea nevoie)? As fi interesat (daca se poate) de universitatea London School of Economics -limba- . Stiu, big dreams, dar cine stie... -hipno-

17. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Nimeni? Nimic?

18. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
  19. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Da, si eu am mari pretentii la mine -ras2- , am cautat si eu pe site-ul oficial dar nu am gasit ,probabil am omis ceva. Media eu o am peste 9, mai exact putin peste sau putin sub 9,5 ,sa vedem ce voi obtine anul asta... Zic eu ca ar fi de ajuns, pentru un imprumut macar -ras4- . Daca mai este cineva de pe forum care a primit bursa sau loan ,il rog sa imi dea PM in legatura cu "palmaresul" sau la momentul acela: voluntariate, proiecte, diplome, medii, calificative, note, atestate, olimpiade etc.

20. daniela123

daniela123 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,
    Ma poate ajuta cineva cu o informatie, si anume vreau sa stiu daca universitatea UK School of English din Croydon este acreditata de Home Ofiice. Ideea este ca stiu pe cineva care a facut un curs de engleza de un an acolo si a obtinut yellow cardul, dar asta a fost acum 2 ani. M-am uitat pe lista de pe www.ukba.homeoffice.gov.uk si nu apare acest colegiu.
    Va multumesc.

Share This Page