3.8 C
London
Thursday, November 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Student uk.. wanna be...

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by LETSOC, Oct 4, 2010.

1. the_wolfitza

the_wolfitza New Member

Trophy Points:
    0
    Proof that you have sufficient resources not to become a burden on the UK’s social assistance system
    during your time as a student. Ideally this should be in the form of original bank statements covering
    a three month period. If a parent, relative or friend is supporting you, the evidence should be a letter
    from him/her confirming this together with formal documents showing their financial situation.
    de aici eu inteleg ca daca am sponsor nu e nevoie ca eu sa am un cont bancar. sponsorul o sa fie unul dintre parinti care au cont in tara. o sa am scrisoarea de sponsorizare si extrasul de cont pe trei luni. o sa deschid si un cont un UK pe numele meu de indata ce ajung acolo. corectati-ma daca am inteles gresit :-??

2. Diana20

Diana20 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu una nu prea am inteles de ce soliciti adeverinta de la colegiu pentru banca...

3. i_bogdan82

i_bogdan82 New Member

Trophy Points:
    0
  4. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern wrote:
    virusss wrote:

Dupa o discutie cu SOLVIT privind sponsorizarea, conform legii Europene NU ii necesar sa ai Statementuri care sa ateste banii pentru a te sustine financiar pe perioada studiilor. Ii deajuns o declaratie pe propria raspundere cum ca NU o sa aplici pentru beneficii si o sa te sustii singur financiar.

Pe langa declaratia pe propria raspundere mai e nevoie si de asigurare medicala pe durata studiilor, conform aceleiasi legi europene (38/2004).

Da, ca la self suficient...oricum destul de confuza treaba cand aplicai ca Student cu declaratie + Asigurare.

5. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Chapter 7 e un ghid pt lucratorii UKBA. Nu se stie daca e ghidul complet.
    There are a few documents that we classify as restricted - this means that they contain sensitive information. In these circumstances we remove the sensitive information from the document or, on some occasions, we do not make the document available.

Evident ca cea mai usoara cale e cu bank statement si formular. Si mai mult ca sigur ca o aplicatie cu declaratie pe propria raspundere si asigurare nu va primi raspuns in aceeasi zi, sau poate chiar va fi respinsa la Croydon. Ar face parte daca vrei din aceeasi categorie cu aplicatiile pentru partenerii necasatoriti, cele care se proceseaza la Sheffield. De ce scrie in Chapter 7 chestia cu finantele? Foarte simplu. Nu vor sa aiba de a face cu foarte multe aplicatii pe baza de declaratie pe propria raspundere, si apoi lucratorii din prima linie nu au capacitatea sau nu sunt autorizati sa ia decizii in cazuri mai speciale. Altfel directiva europeana e foarte clara in privinta studentilor, la fel si transpunerea ei in legislatia britanica: cetateanul european trebuie sa fie intr-adevar student si sa nu devina o povara pt sistemul de asigurari sociale. Apoi mai conteaza si ce scrie in acea declaratie, de exemplu daca are o oferta pentru un loc de munca e clar ca respectivul nu vrea sa traiasca din mila statului. Dar cum am spus la inceput, cea mai usoara cale ramane cea "clasica".
    Apropo, in acelasi Chapter 7 pana anul trecut nu se specifica nimic despre invatamantul la distanta si totusi acum este luat in considerare, o fi din cauza numarului mai mare de solicitari pt acest tip de educatie?

6. the_wolfitza

the_wolfitza New Member

Trophy Points:
    0
    revin cu inca o intrebare. am tot cautat cursuri Esol si multe au inceput in septembrie :( si am gasit si Uk School of English care face insrieri si in timpul anului. stiti cumva daca mai e acreditata? pe lista salvata in calculatorul meu este....lista luata tot prin intermediul forumului. dati-mi si mie va rog un raspuns .

7. the_wolfitza

the_wolfitza New Member

Trophy Points:
    0
    am inteles. ms mult pt raspuns. citisem mai multe si ma zapacisem. aveam nevoie de o confirmare. o zi buna.

8. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:
    Da, UK School of English e OK. Virusss zicea ca a sunat de curand la ei si a primit confirmarea.

Dap, UK School of English din Croydon ii acreditata;

Cursurile sau scumpit acum si acolo de la aprox. £599/an la aprox. £799/an cursuri zi, dar iti da scrisoare pentru Home Office si pentru Banca daca ai nevoie; cea pentru banca costa £10.

Scoala nu ii de nivel ridicat dar se accepta studenti noi in fiecare zi + ca avem si o romanca la secretariat . ; chiar daca nu sti o boaba Engleza au cursuri de incepatori pentru toate gusturile...bani sa ai..

9. the_wolfitza

the_wolfitza New Member

Trophy Points:
    0
    le-am trimis un mail...astept raspuns. am inteles ca se plateste inainte prin transfer bancar....tu ai facut la fel sau ai platit personal?cu engleza ma descurc un pic. in principiu vrea sa aplic pt Yc cu sponsor si cu sotul ca dependent. astept raspuns de la scoala asta si dupa sa vedem cum facem. ms mult pt raspuns.

10. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    the_wolfitza wrote:
    le-am trimis un mail...astept raspuns. am inteles ca se plateste inainte prin transfer bancar....tu ai facut la fel sau ai platit personal?cu engleza ma descurc un pic. in principiu vrea sa aplic pt Yc cu sponsor si cu sotul ca dependent. astept raspuns de la scoala asta si dupa sa vedem cum facem. ms mult pt raspuns.

Poti sa platesti si cu CASH direct la Secretariat cand ajungi acolo.

Un exemplu concret( ca un guide asa...):

Acum 2 sapt. lam luat pe Vasile(mid 30s) de mana si lam dus la scoala respectiva in Croydon.
    Am spus ca Vasile vrea sa invete Engleza, el nestiind o boaba, pardon, stia sa zica: Hello!

O primit un test ( o foaie A4 cu cateva intrebari) la care Vasile se uita ca la filme straine si nu o stiut sa completeze dar o incercuit la noroc; testul se da pe loc intro sala alaturata( sau chiar pe scaun in secretariat) cu foaia A4 prinsa de un clipboard.

O doamna foarte draguta o verificat testul in 2 minute si spune: Este Beginner, Beginner! dar poate incepe de maine daca vrea...doriti sa platiti acum? --> Noi: Da

Vasile scoate banii de la punga ii da la Doamna simpatica care il pune sa completeze formularul de inscriere, ii cere pasaportul pentru a o copie si gata, Vasile poate sa vina de maine la scoala sa invete engleza.

In acelasi timp am cerut o scrisoare pentru Home Office si una pentru Banca; Scrisoarea pentru Home Office ii gratuita dar pentru Banca costa £10; mai scoate Vasile £10 de la punga ii da la doamna cea draguta care ne pofteste in sala de asteptare pentru 10 minute pana face documentele; bineinteles ca Vasile primeste chitanta pentru toti banii dati...

Dupa 10 minute frumoasa doamna vine cu cele doua scrisori (on headed paper) si le da lui Vasile care fericit spune un scalcit: tanc iu!

Pam Pam...

O sa va povestesc ce face Vasile la Home Office pe la mijlocul lui Decembrie...

11. the_wolfitza

the_wolfitza New Member

Trophy Points:
    0
    ms pentru exemplu . a fost amuzanta formularea :). am vb azi la colegiu si o sa aplic online cu plata prin transfer bancar. ms mult de info. in curand o sa fiu colega cu vasilica :))

12. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    the_wolfitza wrote:
    ms pentru exemplu . a fost amuzanta formularea :). am vb azi la colegiu si o sa aplic online cu plata prin transfer bancar. ms mult de info. in curand o sa fiu colega cu vasilica :))

Cu placere.

Am uitat sa mentionez ca Vasile o trebuit sa mai cumpere cartea de curs cu £30 care ii obligatorie.
    Vasilica o sa fie fericit sa aibe si alti colegi romani...ca nu prea le are cu engleza.

13. anka28

anka28 New Member

Trophy Points:
    0
    buna
    sper ca am nimerit topicul
    e adevarat ca urmand un curs esol poti aplica pt yellow card de student?
    daca sunteti draguti as avea nevoie de informatii cu privire la acest subiect

14. anka28

anka28 New Member

Trophy Points:
    0
  15. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    virusss wrote:

O sa va povestesc ce face Vasile la Home Office pe la mijlocul lui Decembrie...

...dupa cum ziceam, revin cu povestea lui Vasilica:

A obtinut Yellow card iar sotia lui Paraschiva, blue card fara probleme; am fost si eu acolo la HO pe post de translator pentru ca Vasilica tot Ies Ies si tenc iu stie sa zica :).

Ciudat mi so parut ca doamna de la ghiseu a refuzat scrisoarea si extrasele de cont de la Sponsor dupa ce a vazut contul lui Vasilica care avea £3000;nu am stat prea mult la discutii daca am vazut ca nu vrea, am intreabat doar: Are you Sure Sure?...she said: Yes, Yes, No Problem!.. contul lui in UK ii doar de 1 luna cu 2 tranzactii fiindca lui Vasilica nu ii place sa umble cu cardul, prefera cash .

Oricum totul o decurs normal doar cu actele cerute in ghidul pentru BR1:

Scrisoare de la Scoala
    Chitanta cu "Platit" de la Scoala
    Pasaport Vasilica + Pasport Paraschiva
    Certificat de Casatorie
    2 poze Vasilica + 2 poze Paraschiva
    Extras de Cont de la Vasilica

Chiar daca am ajuns cu 1h inainte de programare totul a fost procesat imediat iar pe la ora 3p.m. cardurile au fost obtinute; de cate ori am fost la HO (Vasile, Ion...etc.)procedurile au fost la fel si fara probleme.

16. PapaCretzu

PapaCretzu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor...
    Am ales sa postez aici pentru ca mi s-a parut topicul potrivit... iar daca nu e asa, prezint scuzele de rigoare...
    Dupa cum spuneam in post-urile din zilele trecute... intentionez sa aleg varianta "studentiei" (am primit refuzul de la NIN (telefonic astazi), si varianta student- YC/NIN -un pas inainte... mi se pare cea mai potrivita)

Ma gandesc sa incep cu cursurile ESOL ca sa imi pun la punct engleza... de preferat high level (probabil treptat... o sa vedem ce o sa iasa la assessment, ca sa stiu la ce sa ma astept dupa)

ca apoi sa aleg fie niste cursuri/training-uri in marketing/advertising... sau poate unele studii universitare marketing/advertising(fie o facultate, fie master - ma gandesc insa ca in cazul masterului... studiile absolvite in Romania trebuie sa fie de gen; mentionez ca am un master in Managementul Proiectelor/Fac. de Economie si Administrarea Afacarilor Iasi, o fi bun? n-o fi bun?
    )

- eu inca nu am inteles ce inseamna aici notiunea de/termenul: "colegiu" (ca si valoare ierarhica in sistemul de invatamant din UK) cel putin in Romania cand spui colegiu... face referire la studii liceale/post liceale... si cam atat.
    cursurile de perfectionare/vocationale oferite de colegii... cui se adreseaza? unui absolvent de liceu? unui absolvent de facultate/ master?
    intreb pentru ca as vrea sa stiu din postura in care ma aflu(master terminat) cu ce sa continui (sa fac un pas inapoi... sau sa continui cu studii universitare - dar care de obicei dureaza ceva mai mult; urmaresc eficienta: timp trecut vs experienta obtinuta finalizata cu o certificare care sa-mi permita sa aplic pentru job-ul dorit! poate visez cai verzi pe pereti... dar trebuie!)

consultand: en.wikipedia.org/wiki/College termenul de "colegiu" se refera si la Liceu, si la o institutie de formare care ofera in final calificari... si la o scoala-parte dintr-o universitate...
    sunt oarecum confuz... any help?!

trecand peste...
    Rasfoiam site-urile cu joburi ca sa imi fac o idee in ceea ce priveste cerintele angajatorilor din domeniile care ma intereseaza marketing/advertising... si am observat care sunt cerintele pentru a ma putea inscrie la un curs de genul:
    citez:

"What qualifications or experience do I need to do this course?

Applicants should possess an A Level, a BTEC Level 3 Diploma/Extended Diploma or an equivalent level 3 qualification with creative or marketing content. Minimum UCAS tariff points required: 120.

Mature applicants (aged 21 or over) who are able to demonstrate relevant skills or knowledge gained in employment or vocational activity may also apply. "

cine imi poate da mai multe detalii in ceea ce priveste
    - A Level
    - BTEC Level 3 Diploma (in special)
    - an equivalent level 3 qualification (cumva orice curs ce are in denumirea sa "Level 3" ar putea face parte din aceasta categorie); spre ex: Business English Certificate 1 si 2, obtinute prin Cambridge ESOL reprezinta un Level 1, respectiv 2? )

multumesc tuturor pentru informatii, sfaturi, pareri si timpul acordat...
    toate cele bune... si multa bafta...

17. camiiy

camiiy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna
    A levels e ca un fel de diploma de bac aici
    BTEC level 3 este undergraduate course level 3(ca un fel de curs vocational in domeniul respectiv daca nu ma insel) si daca nu il ai pe ala vor accepta o alta calificare(gen NVQ)
    Nu stiu daca te-am lamurit prea mult dar din cate stiu eu asta inseamna

18. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    cred ca varianta usoara este sa postezi tu ce diplome ai si sa rogi pe cineva care are experienta sa ti le..."echivaleze"...cu similaritati din invatamantul britanic
    iar varianta cea mai siguratrimite-le la naric pe toate si atunci te lamuresti

19. PapaCretzu

PapaCretzu New Member

Trophy Points:
    0
    Nivele de studiu: exista 5 nivele NVQ:
    * NVQ Level 1 – echivalent cu 3-4 GCSE’s, Business & Technology Education Council (BTEC) first certificate
    * NVQ Level 2 – echivalent cu 5 GSCE’s sau A-level, BTEC first diploma
    * NVQ Level 3 – echivalent cu 2+ A-levels, BTEC Ordinary National Diploma (OND)
    * NVQ Level 4 – echivalent cu BTEC Higher National Certificate (HNC) or Higher National Diploma (HND) si alte diplome/certificari undergraduate si graduate.
    * NVQ Level 5 – echivalent cu diplome/certificari postgraduate, master, doctorat

de la stanga la dreapta si de sus in jos...
    multumesc vali, multumesc achile, multumesc camiiy...

@ Vali
    probabil o sa treaca mult timp in tara asta, si multa cerneala o sa curga pe Tamisa... si tot nu am sa reusesc sa-ti multumesc indeajuns de mult...
    Cred ca e cel mai frumos lucru care ni se poate intampla, noua celor cu multe intrebari si poate cu prea putine raspunsuri ... sa intalnim o persoana asemeni tie(dar si colegilor tai, sa nu-i uitam), care sa ofere mai tot timpul cate un sfat, si raspunsuri care intr-adevar lamuresc, alaturi de toata munca pe care ai depus-o sa pui la punct acele informatii atat de necesare... celor care doresc sa aleaga UK-ul
    (este un mare "+" adus acestui site... si nu o spun doar de complezenta)
    Si ma gandesc: mai ai timp Vali si de ale tale?

Felicitari tie si colegilor tai pentru ceea ce realizati...

revenind la subiect:

* NVQ Level 5 – echivalent cu diplome/certificari postgraduate, master, doctorat

sa inteleg ca BTEC Level 3 Diploma e o certificare din categoria NVQ (courses)
    daca voi echivala diploma de master la NARIC voi obtine un NVQ Level 5? (care de la sine inteles e mai mare decat necesarul de Level 3)
    facultatea 5ani/diploma ING. Diplomat se regaseste in capitolul certificari postgraduate? any ideea?

de ce intreb de amandoua diplomele? pentru ca in ceea ce-mi propun sa fac marketing/advertising/or management... vreau sa ma pot folosi de diploma de master (insa cum iti mai spuneam si intr-o discutie trecuta) dar cu o retinere: am doar adeverinta ce atesta masterul nu si diploma (pentru ca sunt absolvent de master 2010... si din cate stiu diplomele se elibereaza abia dupa un an)
    daca diplomele se elibereaza dupa un an... si adeverinta nu ma ajuta... macar sa ma folosesc de cea de inginer (dar intreb, se potriveste o diploma de inginer-echivalata... in cazul in care doresc sa ma inscriu la niste cursuri in marketing/ advertising? la inscriere nu o sa ma intrebe: ce ti-a venit domnu inginer... de ce vrei publicitate/or marketing? )

multumesc... si toate cele bune

20. Flori Ralu

Flori Ralu New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page