7.3 C
London
Wednesday, November 13, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Student uk.. wanna be...

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by LETSOC, Oct 4, 2010.

1. LETSOC

LETSOC New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

E cineva pe aici in domeniu IT , web designer, graphic designer.. ?

Am si io niste nelamuriri, si nevoie de niste sfaturi..

Sunt <a href='http://letsoc.deviantart.com/' rel=nofollow target=_blankJunior Graphic Designer[/url], ma gandeesc la o cariera in domeniu asta ma ajuta careva cu niste informatii .. ?

Mersi,

2. Alonso

Alonso New Member

Trophy Points:
    0
    ce anume vrei sa stii??

3. gaga

gaga New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua

O intrebare am si eu .
    Vreau sa stiu daca isi mai aduce cineva aminte colegiu la care se fac English courses in Croydon.
    Imi puteti da adresa sau nr. de telefon?
    Stiu ca secretara este romanca .
    Va multumesc mult de tot.

Gabriela

4. superpitici

superpitici New Member

Trophy Points:
    0
  5. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    Am vazut ca UK School of English din Croydon nu mai este pe nici o lista de la UKBA , British Council ca si acreditata dar Personalul de acolo spune ca inca mai pot obtine Yellow card pentru Romani si Bulgari.

Am recomandat la cineva Scoala respectiva dar nu stiu daca a obtinut sau nu Yellow Card. Mai sunt Studenti Romani acolo care au obtinut YC in ultimele luni?

6. i_bogdan82

i_bogdan82 New Member

Trophy Points:
    0
    salut!!
    Stie cineva unde se fac cursuri mai ieftine de engleza in zona Oxford? dar sa se obtina si YC cu el.
    Ca eu am cautat si am gasit niste preturi astronomice.
    Mersi

7. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:
    Cauta cursuri ESOL. Foloseste www.google.co.uk cu incredere. Lista cu institutiile de invatamant acreditate de UKBA o gasesti aici:
    www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/d...rofsponsorseducation

Hmmm, nu prea am incredere in lista lor in cazul Romanilor si Bulgarilor pentru ca am auzit ca inca se obtine YC la scoala de Engleza din Croydon care ii £500/an; chiar ei sustin asta intrun mail din 21 Octombrie 2010:

"Our Response:

Good afternoon.

Thank you for your email.

We can help Romanian and Bulgarian students obtain a yellow card if they study 48 weeks full time. They can also work 20 hours while studying and at the end of the 48 weeks they can apply for a blue card if there attendance is over 85%.

Kind regards

UK School of English"

In anii trecuti cunosc multe cazuri concrete de success cu YC pentru aceasta scoala, dar acum nemafiind in lista si doar din auzite nush ce sa zic...chiar nu stiu.

Ar fi 2 explicatii:
    1) Scoala ii inregistrata sub alt nume si in alta locatie
    2) Se accepta si alte scoli ce nu sunt in lista prezentata si culmea updatata forte des...

Doar un roman sau bulgar care a obtinut YC cu un curs de la UK School of English, recent, poate confirma.

8. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    virusss wrote:
    ValiB wrote:
    Cauta cursuri ESOL. Foloseste cu incredere. Lista cu institutiile de invatamant acreditate de UKBA o gasesti aici:

Hmmm, nu prea am incredere in lista lor in cazul Romanilor si Bulgarilor pentru ca am auzit ca inca se obtine YC la scoala de Engleza din Croydon care ii £500/an; chiar ei sustin asta intrun mail din 21 Octombrie 2010:

Our Response:

Good afternoon.

We can help Romanian and Bulgarian students obtain a yellow card if they study 48 weeks full time. They can also work 20 hours while studying and at the end of the 48 weeks they can apply for a blue card if there attendance is over 85%.

Kind regards

UK School of English

In anii trecuti cunosc multe cazuri concrete de success cu YC pentru aceasta scoala, dar acum nemafiind in lista si doar din auzite nush ce sa zic...chiar nu stiu.

Ar fi 2 explicatii:
    1) Scoala ii inregistrata sub alt nume si in alta locatie.
    2) Se accepta si alte scoli ce nu sunt in prezentate in lista updatata foarte des de UKBA.

Doar un roman sau bulgar care a obtinut YC cu un curs de la UK School of English, recent, poate confirma.

Aha, deci...cred ca am gasit raspunsul la intrebarea mea:

Lista pentru Romani si Bulgari:
    www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/d...tem/diusregister.pdf
    ...
    conform celor spuse de UKBA:
    www.bia.homeoffice.gov.uk/employers/poin...registerofsponsors/#

Closure of the register of education and training providers

Any education institution in the UK that wants to admit students from outside the European Economic Area (EEA) must now apply to the UK Border Agency for a sponsor licence. If we award it a licence, it will be allowed to sponsor students.

If you are a student from within the EEA and you want to check that an education provider complies with the Immigration (European Economic Area) Regulations 2006, you can download the archived register of education and training providers (PDF file 1.2MB opens in a new window) as last published by the Department for Innovation, Universities & Skills on 30 March 2009.

Gata, so rezolvat si asta; deci lista respectiva ii pentru plebea Non-EU.

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    virusss wrote:
    virusss wrote:
    ValiB wrote:
    Cauta cursuri ESOL. Foloseste cu incredere. Lista cu institutiile de invatamant acreditate de UKBA o gasesti aici:

Our Response:

Good afternoon.

Kind regards

UK School of English

Ar fi 2 explicatii:
    1) Scoala ii inregistrata sub alt nume si in alta locatie.
    2) Se accepta si alte scoli ce nu sunt in prezentate in lista updatata foarte des de UKBA.

Aha, deci...cred ca am gasit raspunsul la intrebarea mea:

Lista pentru Romani si Bulgari:
    www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/d...tem/diusregister.pdf
    ...
    conform celor spuse de UKBA:
    www.bia.homeoffice.gov.uk/employers/poin...registerofsponsors/#

Closure of the register of education and training providers

Any education institution in the UK that wants to admit students from outside the European Economic Area (EEA) must now apply to the UK Border Agency for a sponsor licence. If we award it a licence, it will be allowed to sponsor students.

If you are a student from within the EEA and you want to check that an education provider complies with the Immigration (European Economic Area) Regulations 2006, you can download the archived register of education and training providers (PDF file 1.2MB opens in a new window) as last published by the Department for Innovation, Universities & Skills on 30 March 2009.

Gata, so rezolvat si asta; deci lista respectiva ii pentru plebea Non-EU.

Corect, insa nu demult am vorbit cu dl. Atasat Carpaveche si mi-a zis ca ar trebui sa luam in calcul si cel pt. 'plebea Non-EU'. Paza buna trece primejdia rea.

10. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
  11. Diana20

Diana20 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu pot sa adaug ca tocmai am primit azi yellow ca si studenta (curs Level 2 ESOL pe 4 h/saptamana , timp de 8 luni) si sotul blue ca dependent, in urma interviului din Croydon. Urmeaza sa vedem care va fi continuarea...

12. the_wolfitza

the_wolfitza New Member

Trophy Points:
    0
  13. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    ValiB wrote:
    Diana20 wrote:
    Eu pot sa adaug ca tocmai am primit azi yellow ca si studenta (curs Level 2 ESOL pe 4 h/saptamana , timp de 8 luni) si sotul blue ca dependent, in urma interviului din Croydon. Urmeaza sa vedem care va fi continuarea...

Felicitari !!!
    Subscriu si eu !!!

14. the_wolfitza

the_wolfitza New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Stii de Liga Studentilor Romani din Strainate?

buna. eu ma gandeam sa fac un curs pentru a aplica pt YC. este nevoie de finantare, trebuie sa am in cont cateva mii le lire...sau un sponsor? nu am inteles prea bine....ma poate ajuta cineva?

15. the_wolfitza

the_wolfitza New Member

Trophy Points:
    0
    mai am o intrebare...dupa ce ma insriu la curs...cand aplic pt YC trebuie sa fac dovada ca am o suma de bani in cont sau ca exista cineva care ma poate sponsoriza...cum se face? sper sa nu par insistenta dar vrea sa aflu cat mai multe informatii pentru ca vrem sa plecam cat mai repede ca la noi in tara..nu se mai poate sta. ms mult pt info

16. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:
    Daca faci programare online la Croydon si te duci personal cu actele dureaza 3-4 saptamani (sau chiar mai putin, daca ai bafta). Sotul tau va obtine BC in acelasi timp cu tine, care vei obtine YC.

Bafta!

Croydon spune ca it's a SameDay Service.

Diana20, ai primit actele in aceeasi zi?

Inca cateva confirmari:
    Conform celor spuse de Sheffield, cursul poate sa dureze si 1h/zi (Part Time) atata timp cat Institutia ii pe lista lor; am verificat lista cu cativa functionari de la Sheffield iar cea valida pentru EEA ii: www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/d...tem/diusregister.pdf

Daca nu sunt minim 8 luni de cursuri nu se va putea obtine Blue Card dar Atentie ca, aceste calcule sunt matematice: 8 luni curs + 4 luni dupa = 12 luni dar conform legii trebuie sa ai 52 saptamani lucrate ( 1 an) ==&gt; ca trebuie sa muncesti din prima zi de cand obtii YC.

Ii bine sa depasesti putin cele 52 saptamani in calculele facute matematic.

Pentru cine cupleaza anumite cursuri ca sa faca 52 saptamani grija mare ca diferenta de la un curs la altul sa nu fie mai mare de 30 zile...deci:

Curs de 6 luni & munca + 4 luni lucrate legal dupa care te inscri in a 10 luna la un curs de 2 sau 3 luni nu iti va oferi Blue Card; in cazul in care munca va incepe imediat dupa inceperea cursului.
    Curs de 6 luni & munca + alt curs de 3 luni si munca + 4 luni lucrate legal dupa terminarea cursului iti va oferi Blue Card; in cazul in care munca va incepe imediat dupa inceperea cursului.
    ( cele spuse mai sus am discutat si ras-discutat cu Sheffiels si SOLVIT)

Dupa o discutie cu SOLVIT privind sponsorizarea, conform legii Europene NU ii necesar sa ai Statementuri care sa ateste banii pentru a te sustine financiar pe perioada studiilor. Ii deajuns o declaratie pe propria raspundere cum ca NU o sa aplici pentru beneficii si o sa te sustii singur financiar.
    Totusi SOLVIT imi spune ca majoritatea functionarilor NU vor accepta declaratia deoarece nu sunt la curent cu toate legile si in majoritatea cazurilor SOLVIT a trebuit sa intervina pentru a convinge UKBA ca declaratia ii OK. Dupa ce am contactat din nou Sheffield au confirmat cele spuse de SOLVIT si au spus ca pentru o solutionare mai rapid ii indicat sa se prezinte Statement-urile...

17. Diana20

Diana20 New Member

Trophy Points:
    0
  18. Diana20

Diana20 New Member

Trophy Points:
    0
  19. the_wolfitza

the_wolfitza New Member

Trophy Points:
    0
    contul meu bancar trebuie sa fie mai vechi? adica eu m-am gandit asa:
    ajungem in uk pe 15 ian ne cazam...
    pe 17 dau testul de engleza si ma incriu la curs.( fac programarea pentru interviu)
    cer de la colegiu 2 adeverinte: una pt banca una pentru YC
    deschid contul si merg sa aplic pentru permisul de munca.(cu sponsor si cu sotul ca dependent)
    Daca am omis ceva va rog mult sa imi spuneti...de la un timp visez numai cursuri esol si carduri colorate.
    ms anticipat

20. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    virusss wrote:

Dupa o discutie cu SOLVIT privind sponsorizarea, conform legii Europene NU ii necesar sa ai Statementuri care sa ateste banii pentru a te sustine financiar pe perioada studiilor. Ii deajuns o declaratie pe propria raspundere cum ca NU o sa aplici pentru beneficii si o sa te sustii singur financiar.
    Pe langa declaratia pe propria raspundere mai e nevoie si de asigurare medicala pe durata studiilor, conform aceleiasi legi europene (38/2004).

the_wolfitza, nu e nevoie ca acel cont sa fie la o banca din UK. Extrasul de cont poate fi si de la o banca din Romania.

Share This Page