15.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Student SI / SAU self-employment ?

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by george139, Mar 18, 2007.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Buna, Foxi. Nu stiu sigur cum sta treaba, dar sunt in aceeasi situatie. O data cu trimiterea actelor pentru certificatul albastru, i-am rugat pe cei de la Home Office sa-mi spuna exact ce trebuie sa fac. Inca nu am primit niciun raspuns.

Eu mi-am inceput deja masteratul, asa ca voi renunta la self-employment, insa nu de tot - in sensul ca voi continua sa-mi platesc contributia NINO, chiar daca o s-o platesc de doua ori dupa ce o sa ma angajez part-time (dupa ce primesc permisiunea Home Office). M-am chinuit mult cu inregistrarea pentru 'self-employed' si nu vreau sa renunt. Nu vad de ce n-as putea sa continuu sa-mi platesc contributia la sanatate fara sa fac incasari. (Stiu ca se poate sa intrerupi plata si sa o reiei mai tarziu, dar de obicei apar probleme pe care vreau sa le evit.)

Asa as vrea eu sa procedez - sa vedem insa daca mi se si permite. O sa va spun si voua cand aflu ceva sigur.

Mult succes!

Florentina

2. catia

catia New Member

Trophy Points:
    0
    Florentina poti cere un certificat care dovedeste ca venitul tau este mic si nu mai platesti nimic la Insurance N. 3s Eu asa am facut.

3. foxi

foxi New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult Happy Flo, asa o sa fac si eu. Sper sa reusesc sa gasesc un curs saptamina asta si ma inscriu.
    O sa ramin si cu self-ul pina voi afla mai multe.

Numai bine,
    Foxi -wave-

4. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Pai nu vad de ce sa nu poti fi self-employed si student in acelasi timp? Din contra, asta este scopul self-employment-ului. Muncesti in timpul tau, iti alegi clientii in masura timpului disponibil.
    Eu sunt self-employed de aproape 4 ani( nu am aplicat pentru cardul galben pentru ca am venit cu ecaa si mi-e frica ca odata ce as aplica pentru acest card, inseamna ca aplic in calitate de cetatean EU si anii dinainte de aderare mi se vor sterge cu buretele si nu vor mai conta la aplicatia mea de IRL) si de curand m-am inscris si la un curs.
    Cred ,insa, ca in cazul vostru este mai convenabil sa va inregistrati ca studenti pentru ca numai asa puteti obtine dreptul la acele 20 de ore de munca pe saptamana iar cred self-emloymentul se poate pastra si el pentru timpul liber fara a mai fi nevoie sa anuntati Home Officeul ci doar sa fiti inregistrati cu Inland Revenue ,evident!

5. Anonymous

Anonymous Guest

Multumesc pentru sugestii!

Catia, n-as vrea sa fac asta. Apar probleme si cand totul se desfasoara fara schimbari - ce sa mai astepti de la o astfel de situatie! Prefer sa platesc niste bani in plus, dar sa stau linistita, decat sa-mi creez singura noi probleme. Ma tem ca nu mai am incredere in eficienta sistemului.

Foxi, mult succes, si iti spun si tie daca aflu ceva clar.

Casper, eu personal am mai multe motive pentru care vreau sa las deoparte activitatea de self-employed pe perioada masteratului, si sa lucrez ca 'employee' part-time. Nu cred ca poti sa le faci pe amandoua odata legal - astept confirmarea de la Home Office. Mult succes si tie!

Florentina

6. foxi

foxi New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult Happy Flo!

Daca reusesc sa ma inscriu la un curs si eu vreau sa lucrez part-time ca si employee; atunci ce sa fac? sa renunt la self?

Daca primesti vreun raspuns te rog sa-mi spui si mie!!!

Foxi

7. simy

simy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Vad ca nu s-a mai postat nimic cam de multisor pe acest topic asa ca sper sa nu fi fost uitat si ca intrebarea mea va avea un raspuns.

Ca si self -employed te poti inscrie la un curs de 1 an pentru a obtine yellow-card +drept de munca si mai tarziu (dupa 1 an)blue-card?

Am sunat la HM Revenue sa ma inregistrez ca si self , iar pe 8 februarie am interviu la NI No.Daca nu ma pot inscrie la curs pentru a obtine work permit dupa 1 an pe motiv ca sunt self-employed as renunta sa ma duc la interviu pentru nino si as opri toate demersurile pentru self employd.
    Cum e mai bine sa fac?
    Am citit foarte mult si foarte multe pe acest forum(multumesc tuturor),dar as aprecia foarte mult si un raspuns la cazul meu.

8. dona13

dona13 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Sunt si eu intr-o situatie asemanatoare.As dori sa renunt la self-employed si sa nu ma programez la NI.Varianta ca student mi se pare mai buna ,pt ca nu trebuie sa platesc taxe.Daca afli vreo solutie te rog anunta-ma.

9. stefania82

stefania82 Member

Trophy Points:
    6
    Salutare!
    Sunt si eu fff interesata de subiect si sper sa se gaseasca cineva sa ne raspunda si noua!
    Situatia pe care as vrea s o rezolv eu este un pic pe dos decat am citit la acest topic, dar sper sa incadreze aici..

As dori sa imi fac SE ca o in sept voi merge modalitate de a lucra legal ,eu si sotul meu, pe perioada verii 2008..Asa ca , ma gandeam sa fac doar inscriere ca SE, cerere pt NINO pt amandoi si atat...Stiu ca nu obligatoriu sa ne luam permiseleDin sept voi merge la un Master in Nottingham si atunci putem aplica pt cardurile acelea frumos colorate si aducatoare de bucurii -santa- anta-

Strategia mea ar fi sa imi inchid SE, pt a figura doar ca student, si sa fac cerere pe BR1 pt mine si sotul meu! Nu stiu insa CAND sa inchis SE, inainte de cererea la Croydon sau dupa ce ne vine Yellow si Blue..
    Stiind ca dureaza cam multisor, parca as vrea sa facem lichidarea SE dupa primirea cardului...

Ce ziceti, e legal sa fii si SE si student, daca nu am facut cerere de Yellow decat pt student?...Sau Faptul ca eu sunt SE poate sa imi strice sansele de primire a Yellow ca student?

Va multumesc fffffffff mult pt ajutor! va pup -kiss- iss-

10. cristiansb

cristiansb New Member

Trophy Points:
    0
    Nu trebuie sa renunti la self-employed ca sa obtii yellow card ca student.Si eu am avut nelamuriri ,deoarece pe aici vezi tot felul de pareri,cel mai bine sunati de multe ori la home office si intrebati.
    Eu sunt self employed si am luat card galben ca student.Si inca ceva..nu trebuie sa fii la curs full time sa obtii cardul galben!Romania este stat EEA, si poti obtine card ca student la orice curs full time sau part time,singura conditie e ca acel colegiu sa fie acreditat!
    Si este perfect legal sa lucrezi si ca self(care este de fapt considerata o afacere) si angajat cu limita a 20 de ore pe saptamana pe baza cardului de student!!!

11. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Cristian!
    Totusi vreau sa spun ca nelamurirea in legatura cu acest topic persista....pt ca e ceva un pic...cam ciudat si am sa iti explic...
    1.Eu sunt self employed cu yellow card.Solicitorul meu mi-a spus ca nu poti exercita doua drepturi in acelasi timp, referitor la cazul romaniei...pt ca se bat cap in cap...
    1.Ca student - ceri ca statul sa te ajute..lucrand douazeci de ore pe sapt=>ceri drept de employee
    2.Ca self employed..muncesti cat poti..ai afacerea ta...si tre sa fii profitabil si sa nu depinzi de "stat"
    Stiu cazul cuiva care a cerut beneficii de la stat, casa etc...si la sfarsit cand a fost sa aplice pentru cetatenie...i s-a spus...intr-o forma cat se poate de politicoasa...Nu ai muncit indeajuns pt a merita cetatenia...
    De aceea am ezitat sa imi schimb statutul in student...pt ca vreau cetatenia ....si nu ma multumeste ceva "legal" pentru moment.Cu self employmentul...dupa cinci ani iti iei cetatenia...dar ca student???nu e chiar asa...statul nu are certitudinea ca te poti mentine pe picioarele tale...
    Inteleg ca situatia student(yellow card)plus self employement este mult mai buna.Totusi, eu nu cunosc oameni care sa fii luat cetatenia bazandu-se doar pe anii de "student".E adevarat ca dupa un an de "studentie" poti aplica pt blue...din cate am inteles....De abia de atunci ti se va incepe numaratoare ..anilor...cati..nu stiu ...poate ne spune careva care a trecut prin asa ceva...
    Numai bine!

12. cristiansb

cristiansb New Member

Trophy Points:
    0
    hello Andreiuta12345,imi pare rau de faptul ca tu platesti un solicitor,care se pare mai mult te incurca..
    1. daca esti student ,ai card galben si lucrezi "up to 20 hour per week",in nici un caz nu se considera ca ceri beneficii.
    2. daca continui sa fii self employed si iti platesti taxele dupa 5 ani esti rezident permanent ,nu cetatean.
    Si devii rezident permanet daca ai locuit in UK 5 ani consecutiv. Indiferent daca ai fost student,self,sau self sufficient.
    Abia dupa rezidenta permanenta poti aplica pentru cetatenie.
    3.E destul de greu sa intalnesti pe cineva care a primit cetatenie in noile conditii deoarece Romania este stat EEA numai de anul trecut din ianuarie.
    4. Ai dreptul sa fii si student si self employed,nu exista nici o lege care sa ingradeasca asta.Am intrebat de foarte multe ori la Home Office si am primit acelasi raspuns.ESTE PERFECT LEGAL SA FII SI SELF-EMPLOYED SI STUDENT.
    5. Ar fi mai bine sa suni la Home Office sa intrebi personal,si eventual sa ceri un raspuns in scris la intrebarile tale,deoarece cred ca platesti un solicitor care de dezinformeaza in loc sa te ajute.

13. stefania82

stefania82 Member

Trophy Points:
    6
    Iti multumim fffffffffff mult, cristian, pt ajutor si sincer, ma simt mult mai impacata si lamurita in privinta a ceea ce avem de facut!
    E f ok ca stim ca SE nu dauneaza, chiar poate sa ajute la obtinerea YP, ca fiind o sursa de intretinere pe perioada studiilor... Stiu ca nu tb sa fac neaparat cerere pt permisele yellow si blue, dar chiar ma gandesc ca vom intampina probleme in a gasi un job... Oamenii nu vor crede ca avem dreptul legal sa fim acolo si sa muncim....

Inca o data, multumim ffffffffffffffffffffffffffffffff mult pt raspunsuri!
    Esti un baiat de nota 10!! -happybirth- appybirth-

14. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    -pullhair- ullhair-

cam asa arat eu de cateva zile de cand am aflat ca in calitate de au-pair nu mai pot aplica pentru blue datorita varstei.
    asa ca...am si eu niste intrebri. poate ma ajutati.

sunt self employed. cu nino cu tot. evident nu am gasit un job ca lumea cu acest statut. asa ca sunt au-pair de ceva timp.

vreau blue card ca sa pot sa lucrez ceea ce vreau eu aici..un domeniu care nu-mi este deschis ca si self employed. am inteles din toate discutiile ca trebuie sa fiu student dar ca nu pot sa lucrez legal decat dupa obtinerea cardului de student??????????? E ADEVARAT?

de asemeneasunt cumva ilegal aici daca sunt self emplyed, am NINO dar nu am cardul galben inca?

cand voi reusi sa ma angajez ca si employee (student) este vreo problema ca am obtinut NINO in calitate de self?

sper sa ma poata ajuta cineva
    multumesc

15. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, GITANAJADE.

Nu stai ilegal in UK, obtinerea yellow card de self-employed e optionala, nu obligatorie.

N-are importanta in ce calitate ai obtinut NINO (student, angajat sau self-employed). Bine ca il ai deja, ai mai putin de umblat dupa ce iei yellow card de student.

Da, nu te poti angaja legal ca student decat dupa obtinerea yellow card, nu inainte.

Mult noroc!

16. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    -love2- ove2-

graciaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaasss de ajutor

17. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor

stie sa-mi sluna cineva c ate ceva despre cursurile din Croydon?
    ma intere si pe mine.
    -thankyou- hankyou-

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  19. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc mult de tot rebecca