15.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Student SI / SAU self-employment ?

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by george139, Mar 18, 2007.

1. trflorin

trflorin New Member

Trophy Points:
    0
    legat de raspunsul lui oxanel si de alte comentarii asemanatoare in legatura cu limita de ore (oficial numai 20) pe care le poti lucra atunci cand ai "viza" de student, intrebarea pe care o am este daca stiti: cum anume este "enforced" aceasta regula? adica: cine si cum controleaza studentii cu cartonas galben sa vada cate ore au lucrat si daca au depasit cele 20 de ore la care au dreptul?

2. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Pai banuiesc ca nu ai dreptul decat la un contract de munca part-time cu pay slips si tot tacamul. La contract full-time nu ai drept de munca,iar daca muncesti fara contract se cheama munca la negru.
    Concluzia care mie si se pare cat de cat logica este ca un student ar trebui sa aibe un contract part-time si atat.Normal ca daca te prind ei ca muncesti la negru sau full-time ti-o iei.(pe amenda,cea de 1000 de lire).

3. trflorin

trflorin New Member

Trophy Points:
    0
    dar (oare?) nu e posibil sa ai mai mult de un contract part-time (in doua locuri diferite de exemplu)?

4. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Asta ar insemna ca doua firme diferite iti platesc impozitul in contul tau(NINO),corect? Si iarasi nu e bine.
    In afara de asta prezenta (obligatorie in mare masura) la cursuri cand o mai faci?

Probabil ca exista si forme prin care sa muncesti mai mult decat part time (adik sa ai contract part-time si tu de fapt sa lucrezi 8 ore),eu una nu am auzit pe nimeni sa aibe 2 contracte part time in doua locuri diferite.Si chestia asta cu verificatul si daca isi dau ei seama e cu dus intors,dar oare cine e dispus sa stea cu stresul asta pe cap(poate ma prinde,poate nu ma prinde.eu zic ca e o probabilitate foarte mica sa te prinda,dar nu stii niciodata) cand dupa un an de zile de studentie ai avea dreptul la blue card si automat sa muncesti full-time? Pentru ce sa risti?

5. trflorin

trflorin New Member

Trophy Points:
    0
    Deci asta nu intelegeam eu: cum anume este pusa in practica limitarea numarului de ore.

Din cat citesc, inteleg ca se face prin NINO, adica: o data ce obtii permisul galben, te angajezi (part-time) si o data ce te-ai angajat aplici pt NINO (folosind intre timp un NINO temporar), iar in functie de cate ore lucrezi, angajatorul plateste taxele aferente statului. Presupun deci ca in momentul cand aplici pt NINO specifici ca ai dreptul sa lucrezi doar part-time in baza unui permis galben, corect?? Daca nu, atunci e mai usor sa lucrezi in mai multe locuri. Daca da, atunci intr-adevar o data ce depasesti numarul de ore la care ai dreptul sa lucrezi, ai sansa ca cineva sa se sesizeze si primesti amenda (sau ceva asemanator).

Corect?

6. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Am inceput s-o iau razna cu telefoanele si cu cautatul pe net asa ca am sa va spun si voua ce problema am ,poate imi dati si mie un sfat,ceva.
    Am venit impreuna cu sotul acum cateva luni,eu avand o oferta de munca foarte buna.Intre timp,ne-am facut amandoi acte ca self-employed,ne-am luat NINO,am platit taxe,etc.
    Dupa indelungi discutii pe care le-am avut impreuna,ne-am dat seama ca nu putem sa fim angajati la adevarata noastra valoare daca nu avem drept de munca,ca self-employed e foarte greu sa gasesti un job mai bine platit,plus ca nu e nimic sigur niciodata,nu e ca si cum ai fi angajat cu contract.Asa ca am luat hotararea sa se duca el la aceasta scoala UKSOE un an de zile,intre timp sa lucreze part-time si la anul pe vremea asta sa luam amandoi blue.
    Dar desigur ca mereu exista cate o dilema,si anume :
    -am sunat la scoala si ne-au spus ca de Craciun de pe 15dec pana pe 10 ian e inchisa scoala,la fel de Paste,vreo doua saptamani.Banuiesc ca el ar putea sa lucreze self-employed in perioada asta,nu? Din moment ce nu vrea sa renunte la statutul de self-employed,banuiesc ca nu este absolut nici o problema daca nu lucreaza cateva luni,sau eventual sa fac niste facturi pe sume mici ,ca sa nu platim impozit mult in aprilie.
    -pentru cine s-a angajat part-time fiind student,va rog spuneti-mi si mie trebuie neaparat sa asteptati cardul galben sa-l aratati la angajator,sau el poate de exemplu sa spuna ca este student si cand ii vine cardul sa il duca la munca sa-l arate? Asta pt ca deja are o oferta pt un job si nu stim daca are sau nu dreptul sa se duca.
    -o informatie pentru cine mai are indoieli : la UKSOE conteaza prezenta !!! Deci nu va ganditi ca va inscrieti si nu va duceti si ca pe urma o rezolvati cumva.Am vorbit cu ei foarte direct si le-am explicat situatia mea,ca lucrez si ca as avea liber joia sa vin dar ca am nevoie de un curs full-time ca sa iau blue.Mi-au spus ca nu ar fi o problema daca nu as veni o zi-doua pe saptamana(cu toate ca si aceste absente ar conta) ,dar in mare prezenta este obligatorie si la sfarsitul cursului vi se va da o diploma pe care scrie ce rezultate ati avut lunar la examene si cat ati frecventat cursul.Desigur,dupa absente repetate pierdeti si banii si dreptul de a veni la curs.

Sper sa aveti timp sa ma ajutati si pe mine cu un sfat ca mi s-au lungit urechile incercand sa iau o decizie si nu am ajuns nicaieri.OOOOOOffffff!!!!

7. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    1. Din ce stiu eu daca unul este self employed ... celalalt are drept de munca. Asa ca nush de ce tre sa faceti scoala amandoi, dar tre sa va hotarati care din voi sa fie self employed (deocamdata) si care sa ai ba drept de munca.

2. Daca esti self employed, nu esti angajat dupa cat de valoros esti ci nici macar nu esti angajat. Esti "angajat" dupa cat poti impresiaona si cat de bun negociator esti.

3. Yello card ??? Nope ... pe mine nu si n-am auzit niciodata ca angajatorul sa ceara asa ceva. N-ar nici o treaba el cu yellow card-ul tau. Tu tre sa il facturezi si pe el asta il intereseaza ... cat e pe factura ... restu' il doare in cot , tu te descuric cu taxe si alte alea.

8. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc pt raspuns,dar cred ca ai inteles un pic gresit,poate nu m-am exprimat eu cum trebuie.Suntem amandoi self-employed pt ca am sunat la HO si am intrebat : daca sunt numai eu,el are drept de munca? Mi-au spus ca nu si mi-au recomandat sa ne declaram amandoi self-employed ca sa nu avem probleme.Ar fi perfect daca as putea sa fiu numai eu si el sa aibe drept de munca,dar eu una n-am auzit asa ceva,poate sunt prost informata.Te rog daca stii mai multe,spune-mi si mie.
    In alta ordine de idei : eu am un servici foarte bine platit,cu casa si masina de la cei cu care am contract,de aceea el va trebui sa se sacrifice,avand un salariu mai mic(si desigur,ar trebui sa platim chirie si sa ne luam masina daca as renunta eu)....El lucreaza momentan printr-o agentie si are un venit lunar stabil,problema e ca nu suntem multumiti doar cu atat.Nu vrem sa asteptam 5 ani pana ne luam rezidenta ca sa putem sa ne luam joburi mai bune unde am vrea noi,sau sa asteptam pana in 2009 cand probabil vor ridica restrictiile.
    Asa ca am hotarat sa faca el acest curs full-time si sa lucreze part-time ca n-o sa murim,ne descurcam noi,dar macar la anul pe vremea asta avem amandoi blue card.
    Intrebarea care ma roade este urmatoarea : el are deja o oferta de munca pt part-time dar cum le dovedeste ca e student daca nu are inca yellow card,ca dureaza pana vine.Daca le duce hartia de la scoala o fi suficient?Part-time ca angajat,nu ca self-employed.

Am sa ma gandesc mai bine si mai caut pe net,pe urma va mai spun la ce concluzie am ajuns,intre timp va urmaresc,poate mai scrieti si voi ceva.Daca e ceva neclar,spuneti-mi,poate in amalgamul asta de idei care imi trece prin cap nu reusesc sa descriu situatia cum trebuie.Oricum eu zic mersi pt orice raspuns. -sunny-

9. g.ela

g.ela New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Sa va spun si situatia in care sunt eu.Am venit in sept 2004 ca au pair si am lucrat asa pana-n 2006(iulie).In iulie 2006 am aplicat pt viza de student la ambasada angliei la bucuresti si mi-a fost data pe 10 luni.In ianuarie 2007 am crezut ca nu vom mai avea restrictii dar...n-a fost sa fie:( asa ca mi-am trimis actele la home office ca sa ma inregistrez ca student pe un al2lea an.La 1 luna jumatate,mi-au trimis actele inapoi,plus cartonasul galben'uk residence as a student'(prin care poti munci 20h pe durata cursului si full-time in vacante).Pana aici totul bine si frumos dar acum nu inteleg ce se va intampla dupa ce mi se termina si anul asta de student adica aug 2008,+care-i diferenta intre cartonul galben si cel albastru?

Numai bine.

Ela

10. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Pai dupa un an de studentie ,daca ai lucrat in timpul scolii,aplici pt blue card si ai drept de munca in continuare,sau iti continui studiile(ca doar ai deja card galben),asa ca esti absolut ok din punctul asta de vedere.

Yellow card este o dovada ca stai pe teritoriul Marii Britanii ca si student in cazul tau,iar blue card este dovada ca ai obtinut drept de munca nerestrictionat....oricine a muncit 12 luni in conditii legale(part-time ca si student,au-pair,etc) il poate obtine.

11. g.ela

g.ela New Member

Trophy Points:
    0
    Nu m-ai crede daca-ti spun ce idioata sunt.
    Am muncit la un restaurant de la sf lu august 2006 pana pe 30 iunie 2007...si mi-am dat demisia.Ce idioata sunt:(Iar acum imi caut de munca...offf.

12. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Nu esti prima care face greseli de genul acesta Ela. Important este sa-ti gasesti de munca in cel mai scurt timp, pentru ca perioada de unemployment dintre cele 2 joburi sa nu fie mai lunga de 30 de zile.
    Succes

13. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Abia astept sa ridice restrictiile,ca o fi in ianuarie,ca o fi in 2009,nu mai e mult si pana la urma e mai bine decat inainte cand nu aveam nici cea mai mica speranta ca vom avea drept de munca in UK vreodata.Asa macar stim sigur ca mai devreme sau mai tarziu tot o sa avem drept de munca,sa scapam odata de toate astea....studentie,self-employed,etc,ca pana la urma toate astea mascheaza dorinta noastra de a fi angajati aici si de a avea un salariu mai bun.Si oricum pana nu avem drept de munca majoritatea suntem obligati sa ne orientam spre alte modalitati de a munci legal sau oare chiar asa de multi romani au o dorinta arzatoare sa invete in UK??? -lurk-
    O sa fie bine,mai aveti un picut de rabdare si totul o sa fie bine.Atunci chiar ca fiecare va putea sa arate ce este in stare....

14. g.ela

g.ela New Member

Trophy Points:
    0
    care-mi poate spune si mie ce acte trebuie sa am ca sa aplic pt card albastru.+ce drepturi ai cu cardul albastru?

numai bine.

15. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    E cineva aici in uk care a primit yelow card-ul precum ca e student si dupa aia s-a declarat self-employed? Sunt un pic intr-o dilema. Eu am aplicat in martie pt yelow card precum ca sunt studenta, si am gasit un job ft greu, motivul fiind part-time si restrictii cu doar 20 ore pe sapt. Pana la urma de bine ce-mi gasisem job, dupa 2 luni restaurantul la care am lucrat s-a delcarat insolvent si si-a incheiat afacerea si respectiv sunt iarasi in cautare de munca, si cand le specific ca caut part-time si maxim 20h/week se cam incretesc la frunte, cum ar fi ca e greu. Si ma gandeam ca poate imi schimb statutul , adica sa ma declar self-employed si astefl lucrez cate ore vreau/sapt, si merg si la colegiu. Acum eu cred ca e prb mea cum voi impaca si oaia si lupul, dar care ar fi procedura? tre sa-i sun pe aia de la HO? Pentru ca nici nu vreau sa depasesc limita de 30 zile somera, ca pierd si alea 2 luni care le-am muncit ... care ma vor impedica la anul sa cer blue certificate, nu?

Lamuriti-ma si pe mine cum sa procedez in cazul asta ...

16. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Pana la urma din toti forumistii a reusit cineva sa fie student (employee) si in acelasi timp self-employed?

17. Anonymous

Anonymous Guest

Ma intereseaza si pe mine foarte tare! Pana acum am primit numai informatii controversate de la toate institutiile de la care speram sa aflu un raspuns corect. Mai e putin si incep masteratul si habar n-am ce urmeaza sa fac! Ma gandeam ca, atunci cand imi trimit actele pentru BR1, sa includ si o scrisoare in care sa explic situatia si sa-i mai intreb o data, poate mi se spune clar daca pot sa le fac pe amandoua in acelasi timp. Inclusiv de la Home Office cineva mi-a spus ca, da, pot, iar altcineva ca nu, nu pot.

18. radualexandru

radualexandru New Member

Trophy Points:
    0
  19. Anonymous

Anonymous Guest

Multumesc, Radu.

Faza enervanta e ca atat de la 'Revenue & Customs', cat si de la 'Home Office' mi s-a spus ba ca pot sa le fac pe amandoua odata, ba ca nu pot. M-au bagat in ceata de tot!

Vom vedea luna viitoare...

20. foxi

foxi New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toata lumea!

Eu am citit tot acest topic si acum va intreb: ce ati rezolvat? este cineva si self si student? se poate sau nu?

Eu sint self-employed de citeva luni, dar ca si voi (unii care au scris in acest topic) as vrea sa fac ceva pentru cariera mea....asa ca ma interesez intens de cursuri si saptamina viitoare vreau sa ma inscriu la un curs full-time..

Stiti cumva care va fi situatia mea? Va trebui sa sun la HM Customs si sa le spun ca renunt la self-employment pentru ca voi fi student sau ce sa fac?

Va rog mult, cine poate sa-mi dea si mie niste informatii, sau cineva care mai e in situatia asta?????

Va multumesc anticipat :-?? :-?? :-??

Share This Page