0.3 C
London
Monday, November 29, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

student la universitate sau la schools of english?

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by lucia, Aug 30, 2008.

1. lucia

lucia New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!

As dori sa ii rog pe cei care au timp si bunavointa -kiss- iss- sa ma ajute in urmatoarea chestiune.
    Din lecturile mele de pana acum, am inteles ca daca esti student full-time sau part-time ai dreptul la 20 de ore de lucru si poti aplica pt. yellow card. Pana aici totul este clar. Ma intrebam, totusi, daca trebuie sa fii student (undergraduate sau postgraduate) la o universitate serioasa, gen Westminster, UCL sau te poti inscrie la o scoala de limba engleza (de ex. Uk School of London) pentru a face un curs de engleza sau calculatoare timp de 36 de saptamani? In ultimul caz, stie cineva daca ai statut de student si implicit drept de a lucra 20 de ore, plus posibilitatea de a aplica pt yellow card? Nu de alta, dar ma gandeam ca un postgraduate program la Westminster e 3700 de lire in timp ce un curs de engleza la un colegiu e catea sute de lire. Daca ambele iti confera statutul de student, a doua posibilitatea pare mult mai accesibila din punct de vedere financiar.
    Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
    Toate cele bune.

2. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Lucia
    Poti avea statut de student atat la colegiu cat si la universitate, important e ca institutia respectiva sa fie autorizata, sa fie trecuta pe lista dfes: http://www.dcsf.gov.uk/providersregister/search.cfm
    A, si nici macar nu e nevoie sa aiba 36 de saptamani cursul, poate fi si part time, sau poate dura mai putin.
    -takecare- akecare-

3. lucia

lucia New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns, Silverfern. E o veste buna. -handsrubb2- andsrubb2-

4. lucia

lucia New Member

Trophy Points:
    0
    Ahh, inca ceva. Am vazut ca unele colegii ofera cursuri gratuite (de pilda, numeracy -shamed2- hamed2- ) care se intind pe o perioada de aproximativ un an, cu prezenta obligatorie de 2 ori pe saptamana. Oare daca ma inscriu la asa ceva voi fi considerata studenta -eyebrows- yebrows- si imi voi putea exercita drepturile de studenta?
    E funny ca vroiam sa ma iscriu la un master la Metropolitan (pentru a inainta profesional, dar si pentru cele 20 de ore de lucru) si am ajuns sa ma intreb acum daca un curs gratuit nu m-ar putea ajuta in aceeasi masura. Nu cu dezvoltarea pe plan profesional, ci cu posibilitatea de a lucra legal aici. Stie cineva ceva despre treaba asta?

5. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Acele cursuri(numeracy, ESOL..) sunt asa numitele cursuri Skills for Life, insa nu stiu daca mai sunt gratuite. Oricum pretul lor e mai mic decat pt un master, iar cata vreme colegiul e acreditat, tot studenta vei fi. La cursurile de limba(ESOL) din cate stiu, se da un test inainte de inscriere sa vada cam la ce nivel esti. Intreaba la colegiul respectiv pt informatii mai detaliate(si exacte).
    O fi funny ca in loc de master s-ar putea sa faci un curs "de alfabetizare" dar, stii cum e: uneori trebuie sa faci un pas inapoi ca sa poti merge mai departe.
    -staycool- taycool-

6. lucia

lucia New Member

Trophy Points:
    0
    Thanks. Maine la prima ora voi face vizite mai multor colegii sa vedem care ma primeste la un curs de "alfabetizare".

7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Cand am spus ca sunt cursuri de alfabetizare glumeam si... nu prea. Cursurile astea au fost introduse prin 2001 ca sa ridice putin nivelul educational in randul adultilor.
    Succes in cautarea cursului/colegiului potrivit!

8. alice14

alice14 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Am si eu o problema asemanatoare... Sunt in UK de o luna si ceva. Am venit cam pe NV, pentru ca nu am gasit un master care "sa ma coafeze" in mai bine de 6 luni de cautari...dar prietenul meu era aici si mi-a zis k ne putem gasi de munca in calitate de self-employed, pana imi gasesc un curs ceva. Intr-un final am gasit si masterul pe care il doream, doar ca a fost introdus in sistem incepand cu septembrie 2009... Asa ca pana atunci ma gandeam sa fac un alt curs, un part-time, ceva, ca sa ma mentin "activa" si pentru ca am inteles ca ar fi mai simplu sa obtin YC ca student decat ca SE, unde am auzit de refuzuri. Am gasit la Cambridge Regional College 2 cursuri care ma intereseaza, doar ca in formularul de inscriere ei imi cer NINO si mi s-a parut ca ar fi o conditie de intrare sa fii deja angajat. Asta e pasul urmator pentru mine NINO, deci, nu-l am acum...
    Maine merg sa vorbesc cu ei si tot maine ar trebui sa ma inscriu, daca indeplinesc conditiile. Stie cineva ceva de vreo restrictie de genul asta, cum ca ar trebui sa lucrezi ca sa te poti inscrie? Sau aveti idee de Cambridge Regional College? Se merita?
    M-am gandit ca o diploma in plus nu-mi strica. Plus ca as putea merge pe doua planuri, si ca student si ca self-employed, pentru ca in ceea ce vreau eu sa fac, se poate lucra ca SE, dar sunt si locuri de munca unde nu accepta SE...
    Am gandit bine sau ma leg la cap aiurea?

Sper ca nu dau va de furca aiurea...

Multumesc anticipat! -shamed2- hamed2-

9. lucia

lucia New Member

Trophy Points:
    0
    Silverfern, intr-adevar nu am gasit cursuri de alfabetizare gratuite. Se pare ca sunt gratuite doar pt. cei care sunt on benefits.
    Alice, nu ai nevoie de NIN pentru a te inscrie la un curs. Eu am fost la College of North East London si erau gata sa ma inscrie la ce curs as fi vrut atata timp cat eram cu banii pregatiti. Exista in enrollment form o sectiune cu NIN, dar nu cred ca e o condtite de inscriere. Cel mai bine e sa intrebi direct la colegiul respectiv. Succes.

10. celestine

celestine New Member

Trophy Points:
    0
    Lucia, de ce sa te inscrii la un curs de alfabetizare? Sunt atatea cursuri mai accesibile ca pret, unele chiar gratuite la colegii de stat si de pe urma caruia poti sa si inveti ceva. Cauta pe
    http://www.hero.ac.uk/uk/universities__ ... ng_for=JKL si poate gasesti ceva care intr-adevar sa te ajute ulterior.

Share This Page