24.5 C
London
Wednesday, June 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Student Finance din 07/08 (undergraduate): Tuition + Maintenance?

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by andreiutzu, May 15, 2007.

1. azrahelle

azrahelle New Member

Trophy Points:
    0
    cei care ati gasit o cale de a aplica pentru maintenance loan, va rugam sa postati aici rezultatul.
    eu vreau sa dau la actorie si daca intru, la multe dintre scoli n-o sa am timp sa lucrez in timpul anului, decai daca exista o cale sa obtin maintenance loan as vrea si eu sa stiu din timp.

multa bafta si succese la toata lumea! :-*

si congrats tuturor celor care se documenteaza si nu se lasa! incep sa invat si eu sa ma straduiesc mai mult de la voi ;)

2. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o rugaminte, sper ca ma poate ajuta cineva , poate a mai fost cineva in asa o situatie.
    Suntem stabiliti din vara acestui an in UK , deoarece eu m-am casatorit cu un cetatean italian, rezident permanent in UK. Fiica mea este studenta in anul I in Plymouth. Cand am facut aplicatia pentru tuition fee, ni s-a spus sa aplicam cu EU7N, lucru pe care l-am facut. Acum doua zile a primit confirmarea (doar pe site) ca a fost aprobat imprumutul pentru tuition fees (3070).
    Ideea e ca mai apoi, citind ceea ce ati postat aici am realizat ca poate ar fi fost cazul ca ea sa aplice ca "family member of migrant worker" cu PN1 , cu posibilitatea de a obtine astfel si un maintainance loan.
    A mai vut careva o situatie similara si ce a facut?
    Multumesc mult!

3. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    Asta se poate numai in cazul in care tu esti inregistrata ca 'migrant worker', ceea ce am inteles ca nu este cazul.

4. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Lina! Am inteles cum vine treaba cu migrant worker :(( ...Intrebare intrebatoare... In acest an mergem asa, dar evident ca voi incepe sa lucrez si eu, treaba e ca se misca destul de greu cei de la Nursing and Midwifery Council pentru inregistrarea mea, dar imediat ce o voi avea voi lucra ca registered nurse. Intrebarea ar fi: anul viitor fiica mea ar putea aplica pentru maintainance loan daca eu anul asta lucrez...( si sper ca si in anii viitori -happy- ) ? sau trebuia sa fiu migrant worker din anul 1? se transfera aplicationul ( -tongue-) de la EU7N la PN1 sau nu se mai poate?

-ww-
    Vom razbi noi cumva...nu ne lasam asa usor invinsi!

5. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    Pai nici la anul nu o sa fii 'migrant worker'.

6. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Draga Lina si Abrighella,

corectati-ma va rog, daca gresesc. Insa conditiile de migrant worker sunt:
    Sursa: http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... /DG_070143

Deci daca tu vei indeplini aceste conditii Abrighella, fiica ta poate sa aplice pentru Maintenance Loan cu PN1.

Din pacate nu am gasit niste prevederi foarte clare in acest sens. Insa in discutiile telefonice din vara asta cu LA-ul meu, am aflat ca lucrul acesta se poate. Oricum pentru aceste loanuri trebuie sa aplici in fiecare an din nou, iar aplicatia este analizata din nou. Asa ca ar face sens ca daca ti s-a shimbat statutul intre timp, sa poti aplica din noua calitate.

INSA, cum nici eu nu am stiut sa obtin aceste informatii pe mail de la LA, inca nu pot sa fiu 100% sigur. Oricum, si eu am aplicat anul acesta pe EU7N si la anul as vrea pe PN1, asa ca suntem mai multi in exact aceeasi situatie. :p Cum ne schimbam statutul si aflam ceva de LA-uri (pentru ca acolo trebuie aplicat, nu la SLC) postam aici la topicul acesta.

Mult succes tuturor!
    -wave-

7. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    S-ar putea sa ai dreptate dar am inteles ca Abrighella este aici datorita casatoriei.Daca in aplicatia ei este facuta 'under EU Treaty Rights' nu este considerata 'migrant worker' sau cel putin asa mi s-a explicat de la 'H.O'(sunt in aceiasi situatie ). :-??

8. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca aveti dreptate... eu am venit aici prin casatorie, deci mi se aplica "exercising a treaty right"... totusi...sotul meu (deci step-father of my daughter)
    are rezidenta permanenta de mult timp aici dar a venit initial ca si migrant worker, asta era foarte demult... Ideea e ca el e acum pensionar de stat aici si ma gandeam ca fiica mea este membra a familiei unui migrant worker in situatia de mai sus, el fiind step-father... Pentru ca aici o conditie de eligibilitate in ceea ce priveste rezidenta e si..."You may also qualify if you are a family member of a migrant worker in the UK." Am fost la LA dar un tip usor xenofob mi-a zis ca nu e valabil pentru mine ca eu am venit prin casatorie , ca eu trebuia sa fiu migrant worker (ceea ce mi-a zis si Lina), bine tipul de acolo a facut si niste remarci nelalocul lor cum ca toti venim si fara sa lucram vrem sa avem drepturi... Eu as lucra cu draga inima daca s-ar misca mai repede toti, dar se pare ca birocratia nu a fost inventata de romani...
    Oricum... eu am gasit ca family member of migrant worker inseamna si copil al
    stiei migrant worker-ului. deci... nu stiu ce sa mai cred..Mie mi se pare ca ni se aplica si noua chestia asta dar...vad ca ne impotmolim...
    Ce sa fac?

9. foxi

foxi New Member

Trophy Points:
    0
    In legatura cu EU7N si PN1.

Da, m-am inregistrat vineri la o universtitate, deci acum am hirtia de 'full enrolment'.

Puteti sa-mi ziceti cu care formular e mai bine sa aplic din astea 2, ca acum nu mai inteleg nimic. Eu sint self-employed gradinar din mai, dar munca nu prea am facut (m-am inregistrat mai mult ca sa fiu in regula). E mai bine sa aplic atunci cu PN1?
    Care e diferenta? Nu primesti aceeasi suma prin ambele? E vreunul mai avantajos?

Va rog mult sa ma luminati si pe mine, deoarece azi sau miine cel tirziu as vrea sa-l trimit (ca oricum din cite inteleg eu e cam tirzior..).

Mii de multumiri!!!!
    Foxi

10. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Ai dreptate lina. Multumesc pentru explicatie. Nu luasem in calcul lucrul acesta.

Cred ca cel mai bun raspuns in cazul tau Abrighella tot de la LA sau Student Finance obtii. Nu e o situatie foarte simpla.
    Ideea este ca daca statutul sotului tau s-a schimbat din "migrant worker" in rezident, atunci e probabil sa nu mai poti aplica pe regula de migrant worker (e doar o parere - si poate nu cea mai corecta, cel mai bine tot LA-ul iti spune).

Din pacate, nici ca student from England nu cred ca poate aplica fiica ta (pentru ca nu a locuit 3 ani aici):

Sursa: http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... /DG_070192

Dar nu renunta. Incearca sa vorbesti cu cei de la LA. Desigur daca te lovesti de xenofobi, e posibil sa nu incerce sa te ajute prea mult. Dar poti intotdeauna sa vorbesti cu altcineva de acolo. Iar daca nu poti vorbi cu altineva de la LA, incearca la Studet Finance Direct: http://www.direct.gov.uk/en/Dl1/Directories/DG_6000190

Daca nu merge si nu merge, intreaba-i daca fiica ta se inregistreaza ca SE, poate fi luata in calcul ca "Migrant worker", sau datorita casatoriei tale intra tot sub incidenta Treaty Rights? Poate avand peste 18 ani, statutul ei nu e afectat prea mult de casatoria ta.

Cam asta e tot ce pot sa ma gandesc acum. Daca mai gasesc ceva, revin.
    A.

11. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult. Cu cei de la LA vb deja... acolo era buba cu xenofobia... O sa incerc sa mai sun la cei de la Student direct finance , sa vad daca e vreo portita, desi nu cred ca ei mi-o vor oferi. M-am mai gandit sa merg la citizen advice bureau, poate acolo, impartial, vom incerca sa gasim impreuna o solutie... E un pic absurd cred eu , tinand cont ca loan-ul se plateste inapoi,sa nu iti dea, mai ales ca noi ne-am stabilit aici definitiv...deci stau si ma gandesc daca nu e posibil de facut un student loan cu vreo banca...Sigur, situatia nu e diperata neaparat, dar ar ajuta mult daca ar primi un loan de maintainance... mai ales ca eu inca nu lucrez, inca astept inregistrarea ca nurse aici... Intre timp poate primesc si blue certificate. Daca deja i-am trecut si pe copii pe BR1 se mai poate inregistra ca SE?
    Ideea cu SE cred ca e buna, dar chiar ea zicea... "ca ce oare as putea sa ma inregistrez? ...nu am nici o calificare..." :-?? Ea a facut 2 ani de psihologie inainte de a lua-o de la capat aici dar oricum asta e situatia...o calificare nu are...
    Eu una simt ca m-am impotmolit un pic... dar evident... NU RENUNT!
    Multumesc pentru sfaturi si mai ales pentru sprijin moral! Inseamna mult cand se gandeste si altcineva alaturi de tine la problema ta... E sentimentul acela ca nu esti singur... Bafta tuturor! Apreciez mult site-ul si ma bucur ca v-am gasit!!! Multumesc Andreiutz.
    -ww-

12. sorinel

sorinel New Member

Trophy Points:
    0
    Sal,

Ma aflu in Wales din Iunie 2007 si am blue card-ul din Iulie 2007 (deoarece sora mea este casatorita cu cetatean englez). Lucrez din August 2007 si totul merge bine si frumos dar am ajuns la concluzia ca ar fi bine sa-mi termin si eu studiile -handsrubb2- andsrubb2- ... Vreau sa ma inscriu la facultate pentru octombrie 2008 si vreau sa aplic pentru tuiton fees si maintenance ... Intrebarea mea este daca imi poate zice cineva pasii care trebuie sa-i fac ... ma inscriu la facultate si dupa aia aplic pentru imprumut sau cum ??? si daca stie careva cand apar formularele pentru 2008...
    Stiu ca par cam lenes dar m-ati ajuta enorm daca mi-ati da niste explicatii ca apoi de acolo incolo ma apuc eu de dat telefoane pe aici in stanga si in dreapta -handsrubb- andsrubb-

Multumes anticipat...
    SoSo.

13. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Bun venit Soso,

in sectiunea Nou Venit este un tutorial cu pasii care trebuie parcursi pentru inscrierea la Uni. Te va ajuta sa ai o imagine de ansamblu asupra procesului de aplicare. Iata link-ul:
    http://www.romani-online.co.uk/content/view/8603/363/

Aplicatia pt universitate (la UCAS) si cea pentru finantare (care in cazul tau va fi la Local Authority-ul de care aparti) se desfasoara oarecum concomitent, dar trebuie sa incepi cu inscrierea la UCAS. Aplicatia pentru finantare cei mai multi studenti o depun in primavara lui 2008 (deci prin aprilie-mai). Deadline-ul este foarte lejer, teoretic poti sa o depui si dupa ce incepi cursurile in Sep 2008, dar pentru a primi Maintenance Loan-ul la timp (adica in Sep 2008) e bine sa depui aplicatia prin Mai 2008.

Tutorialul si link-urile din el, sper sa iti formeze o imagine de ansamblu pentru inceput. Daca mai ai intrebari, un ezita sa postezi.

Multa bafta! -staycool- taycool-

PS: si eu studiez in Wales, la Bangor University.

14. iulix

iulix New Member

Trophy Points:
    0
    Buna -hello- ello-

a obtinut cineva maintenance grant pt studii universitare? Eu sunt putin confuza dupa ce am citit atatea mesaje pe forum..deci cu EU7N se aplica pt tuition fees loan dc nu esti "migrant worker" si cu PN1 aplici pt tuition fees loan + maintenance grant dc esti "migrant worker"?
    Eu as vrea ca anul asta sa studiez part time la un colegiu si sa muncesc part time cu yellow card si in octombrie 2009 sa incep cursurile la o universitate(inca nu am aplicat, dar mai este destul timp pana atunci )..odata ce voi fi in Anglia lucrand part-time si voi fi obtinut oferta univ, cu ce formular ar fi bine sa aplic? PN1?

Multumesc mult!!
    Iuliana

15. Anonymous

Anonymous Guest

Eu am avut grant (just fee course) 2007 / 2008 ca si student part - time:

Aici o sa apara formularele ptr. 2008 / 2009 daca nu sunt deja acolo:

http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... G_10035221

Mentionez ca am avut BlueCard in momentul aplicarii anul trecut...si eram
    liber profesionist...student care continua anul 2...

...Bafta

Share This Page