24.5 C
London
Wednesday, June 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Student Finance din 07/08 (undergraduate): Tuition + Maintenance?

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by andreiutzu, May 15, 2007.

1. ramonap

ramonap New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor!
    am aplicat si eu pt student finance, mi-a venit confirmarea acasa cum ca-mi dau banii pt un an, pt al doilea tre sa trimit iarasi formularele, m-am inscris la fac, m-am dus personal sa-mi depun application form. pt testul de engleza, pt ce-i ce intereseaza, cerintele erau: toefl, ielts sau ...TELAS-este testul pe care-l dai la universitate in cazul in care nu ai nici unul din celew mentionate mai sus. este gratuitsi mai multe nu va pot spune pana nu-l dau.
    -strike-
    daca ai o diploma de litere, de exemplu, cu specializarea engleza, nu trebuie sa mai dai nici un test, te accepta oricum.
    eu voi fi in luton, asa ca daca mai este cineva prin zona aia, dati-mi de stire.
    iar pt cei ce vor sa se-nscrie la o universitate din anglia, www.beds.ac.uk

2. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Salut daca esti student la Unversity of Bedfordishire atunci suntem colegi :) si eu tot acolo am aplicat ma bucur sa aud ca mai sunt romani prin zona si colegi

3. radualexandru

radualexandru New Member

Trophy Points:
    0
    salut. e cineva care a primit scrisoarea aia de approval de la studentfinancedirect? mi-au aprobat loan-ul de 2 luni si tot n-am primit-o. -strike-

am intrebat io prin aprilie si mio zis ca se poate da' cursu tre sa fie in acelasi domeniu cu jobu carel ai la momentu cind aplici.

4. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Am auzit si eu din mai multe surse lucrul acesta:
    Deci probabil ca asa si este. Am sa incerc pentru anul II. Sper sa mearga sa aplic asa, chiar daca in anul I am aplicat pe EU7N ca cetatean EU, iar in anul II vreau sa aplic pe PN1, ca migrant worker...

5. radualexandru

radualexandru New Member

Trophy Points:
    0
    andreiutzu, ai primit scrisoarea de aprobare?

6. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    inca nu... :((
    Cand am aplicat am trimis si pasaportul in original, si de 1 sapt am primit inapoi pasaportul. Si am mai primit scrisorile cu parolele pentru contul pe net. Am intrat astazi sa vad care e statusul pe net, si spune ca:

Asa ca inca mai astept...

Tu de unde stii ca ti-au aprobat loan-ul, radu? Ai vazut pe net?

7. radualexandru

radualexandru New Member

Trophy Points:
    0
    io leam trimis numai copie dupa buletin si traducere si mi-i l-au aprobat dupa vreo 3 saptamani. e o sectiune acolo pe site unde e scanata toata corespondenta lor cu tine. Am 2 scrisori acolo, aia care ai primit-o si tu si scrisoarea de aprobare , pe care tre s-o arat la facultate cind ma inrolez. Dar n-ma primit-o decit pe prima in posta. Pe www.yougofurther.co.uk am vazut ca toti englezii au primit-o. Daca n-o primesc in 2 saptamani, o scot la imprimanta si o duc asa, ca n-am ce face.

8. radualexandru

radualexandru New Member

Trophy Points:
    0
    nu se merita sa aplici cu PN1 decit pentru anul I. din anu 2 incolo poti sa iei un grant pentru tuition fees. Daca aplici ca migrantworker iei numai loanu-ri. mai bine aplici numai pt tuition fees si cind termini facultatea ai de platit inapoi numai loanul pt anul I.

9. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    i c. Pai am sa-i sun si eu sapt asta sa-i intreb care mai e situatia... adica de ce nu mi-au sarspuns inca. Poate e normal sa mai dureze putin la mine, ca am aplicat mai tarzior.

Cum poti sa aplici pentru un grant din anul II pt tuition fees? Depinde cumva de unde faci uni?
    Spre exemplu eu sunt in Wales, si aici local authorityul meu imi da un grant de 1800 din cei 3000 si doar restul de 1200 ii iau ca loan de la SLC (si asta pentru fiecare an). Si problema mea era cu maintenance const ( care e destul de mare, si mai degraba as lua un loan din asta, pentru ca e mai avantajos, decat sa scot eu banii de la mine - sau sa muncesc pentru toti banii astia in timpul facultatii.

Anyway, asta depinde de fiecare. Spune-mi si mie pls cum poti sa aplici pt grant din anul II? Ce trebuie sa faci pt asta? Este eligibil oricine? Eu nu am aflat de treaba asta pana acum.

10x,
    A.

PS: la ce uni ai sa mergi tu

10. radualexandru

radualexandru New Member

Trophy Points:
    0
    sorry. io stim ca in wales taxa i £1800. grantul i de maxim £1845, nu acopera tot:
    http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... G_10035218
    in cazu asta i mai bine cum ai zis tu. io ma duc in londra si o sa trebuiasca sa lucrez , ca n-am bani decit pentru 2 ani, am tras tare cu materia de citeva luni incoace.
    in fine, tu stii cum i mai bine. Aplica pentru toate bursele posibile, daca ai note bune la Bac mai mult ca sigur iei bursa pe primul semestru. si in caz ca ti-i se termina banii, este un fond special de la guvern pentru studenti cu probleme financiare, poti sa iei £3000 parca. Verifica ca lumea cand ajungi acolo. bafta.

11. radualexandru

radualexandru New Member

Trophy Points:
    0
    am uitat, pt grant aplici tot cu EU7N

12. radualexandru

radualexandru New Member

Trophy Points:
    0
  13. ramonap

ramonap New Member

Trophy Points:
    0
  14. foxi

foxi New Member

Trophy Points:
    0
    Andreiutu, Radu Alexandru si cei care deja au aplicat pentru Tuition fee, ati primit vreun raspuns?

Eu abea am fost acceptat la o Universitate si miine ma duc sa vorbesc la Finance pentru student finance. Din cite vad eu se trimite un formular si se asteapta 6-8 saptamini pina vine un raspuns.
    Mie mi-au zis ca nu ma pot inrola pina nu platesc nu stiu cit din costul anului. Eu acum ce sa fac ca trebuie sa incep, dar daca sa zic ca trimit aplicatia miine, pina primesc vreun raspuns dureaza 8 saptamini.
    Platesc din buzunar sau cum?

Va multumesc anticipat si daca e cineva care ma poate sfatui cum sa fac?????

Foxi

15. teroristualcolistu

teroristualcolistu New Member

Trophy Points:
    0
    downloadeaza formularul EU7N, completeaza-l, ataseaza o copie legalizata dupa un ID, si trimite-l maine. Mie mi-i l-au aprobat in 3 saptamani, si dupa 2 luni am avut toate scrisorile necesare. Tot maine, du-te la departamentul de finante al facultatii si spune-le care e situatia, si vezi ce zic. La mine la facultate data limita e ianuarie, inainte de examenele finale.
    La SLC, deadline-ul pt aplicatii este dupa 9 luni de la inceperea cursului. Problema e cu scoala ta.

16. Anonymous

Anonymous Guest

Aici gasesti tot ce trebuie, inclusiv inscrierea.

http://www.studentsupportdirect.co.uk/p ... a=PROTOCOL

Bafta multa!

17. foxi

foxi New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc mult de tot!!!!

Acum merg la finante si cind ma intorc o sa completez formularul si o sa-l trimit.

Inca odata, multumesc la toata lumea!

18. foxi

foxi New Member

Trophy Points:
    0
    Andreiutu, Radu Alexandru si altii care au mai facu acesti pasi....va rog, ajutor!!!!!

Am fost la facultate azi si pina la urma cineva si-a dat seama ca nu trebuie sa platesc 50/% la inscriere. Ei mi-au spus asa pentru ca toti au crezut ca sint student strain....Asa ca m-am inscris ca si EU si acum vreau sa completez EU7N si sa-l trimit.

Sint un pic derutat, de aceea va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa fac; cursul e 3070, din cite am citit eu pentru facultate in Anglia grantul este de 1225. Inseamna ca eu cind completez cer 3070 - 1225, adica 1845 sau cer toata suma si ei platesc automat facultatii cei 1225 si mie imi aproba loan-ul de 1845????
    Ori trebuie sa completez EU7N de 2 ori: o data pentru grant si o data pentru loan????

Va rog mult sa ma ajutati si pe mine, ca as vrea sa trimit cit mai repede!

Mii de multumiri pentru ca sinteti niste draguti

19. teroristualcolistu

teroristualcolistu New Member

Trophy Points:
    0
    Completezi o singura data si ceri ?3070.
    Grantul(pt. tuition fees) poti sa-l iei numai din anul 2(continuing students).
    Din ce ai postat, inteleg ca esti de mai mult timp in UK. Daca ai lucrat legal in in ultimele luni, si serviciul este in acelasi domenil cu cursul pe care-l urmezi, s-ar putea sa iei un grant pt maintenance. Intreaba la LA-ul sa vezi daca te califici.
    Gasesti aici LA-ul:
    http://www.studentsupportdirect.co.uk/p ... a=PROTOCOL
    -rock-

20. foxi

foxi New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult teroristualcolistu!

Da, sint de la sfirsitul lui februarie in UK si in mai m-am inregistrat self-employed 'gradinar'. Cursul e in turism, nu cred ca are legatura cu 'gradinaritul', dar o sa incerc la LEA cum m-ai sfatuit.

Mii de multumiri inca odata!!!!
    Foxi

Share This Page