18 C
London
Thursday, August 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Student Finance din 07/08 (undergraduate): Tuition + Maintenance?

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by andreiutzu, May 15, 2007.

1. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Salutare tuturor, si pentru ca este primul meu post, FELICITARI! celor care au lansat si sprijinit acest site cu timpul si resursele lor. Va multumesc pentru posibilul ajutor si ma bucur sa ma inscriu in comunitatea voastra. -ww-

Am cautat printre topicurile deja postate ceva apropiat problemei mele, dar pentru ca e o problema destul de specifica si relativ noua, am zis sa incep un nou topic. (Sper sa poata fi mutat ulterior, daca locul lui credeti ca e in alta parte).

Iata care este situatia mea si care este problema mea!

SITUATIA MEA: (fara sa fi locuit sau muncit in afara Romaniei pana acum) Vreau sa vin in UK si sa ma inscriu la o universitate pentru un curs undergraduate de 3 ani (incepand din Oct 2007). M-am inscris prin UCAS, am fost acceptat de universitate, totul este ok, si am ajuns la "ultima" problema de pe lista: financing my studies. Pentru a fi student, trebuie sa acopar doua categorii de costuri: Tuition fees (ale Universitatii) si Costs of living (adica intretinerea mea: cazare, mancare, etc.)

Incepand cu 1 Jan 2007, si studentii romani pot aplica (in aceleasi conditii ca toti cetatenii UK si EU) pentru un Student Loan for Tuition Fees.
    Detalii mai multe aici: http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... /DG_065322

Suplimentar, atat pentru studentii EU cat si UK (si am verificat ca aceeasi regula se aplica si romanilor) daca vreti sa studiati (ca si mine -angel2-) la o universitate din Wales, nu trebuie sa imprumutati toata suma, deoarece primiti un Tution Grant (de 1,845 GBP din cei 3.070 GBP cat costa un an pt mine) pe care nu trebuie sa il mai dati inapoi, deci imprumutati o suma mult mai mica.
    Mai multe detalii aici: http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... G_10035218

Anyway, desi pare totul destul de roz pana aici, mai e o problema: Living Costs (care nu sunt deloc de neglijat).

PROBLEMA MEA: Regula generala este ca cetatenii UK beneficiaza de posibilitatea de a lua un credit atat pentru Tuition Fees, cat si Maintenance Loan (pentru a acopeti Cost of Living), iar restul cetatenilor EU pot obtine numai Tuition Fees Loan, iat Living Costs trebuie sa si le acopere si singuri (ori din bani de acasa, ori pot sa lucreze Part Time). Exista insa si 2 exceptii de la aceasta regula, prin care cetateni EU (si romanii) pot sa obtina un Maintenance Loan - astfel avand posibilitatea sa se concentreze mai mult pe studii si mai putin pe problemele cu banii, in timpul facultatii.

Vazand cate lucruri s-au rezolvat destul de usor pentru mine, s-ar putea ca preocuparile mele sa para acum destul de frivole (tinand cont de problemele mult mai grave discutate pe site). Va asigur insa, ca daca as reusi sa gasesc o solutie la problema mea, aceasta ar insemna un ajutor imens pentru foarte multi romani, care isi doresc sa vina sa studieze in UK.

Eu imi bat capul acum cu una dintre exceptiile de la aceasta regula. Sunt de fapt doua exceptii (poate intereseaza pe altcineva prima):
    1. daca ai locuit in ultimii 3 ani legal in UK (muncit, studiat, etc.) poti obtine Maintenance Loan-ul la fel ca cetatenii UK.
    2. (si aici incerc eu sa sap mai mult) daca esti migrant worker, sau self-employed person in the UK.

Mai multe detalii, aici: http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... /DG_065322

Textul citat de pe site este urmatorul:
    Pentru a afla care sunt "some exceptions" de care vorbesc ei (si sa intreb mai multe) am sunat la Customer Service: (+44) (0) 141 243 3570. Am stat de vorba cu tipa de aici, si cand am ajuns exact la exceptia de care vorbeam, a inteles despre ce e vorba, dar mi-a spus ca ea nu stie exact si m-a sfatuit sa vorbesc cu Local Authority-ul de care apartine universitatea la care voi studia.

Am sunat si la Local Authority: (+44) (0) 128 667 9184. Am discutat cu tipa care a raspuns. Din pacate insa, situatia mea asa cum este ea acum, si cum i-am spus-o si ei la telefon, nu e prea compatibila cu aceasta exceptie (inca sunt in Romania, nu am locuit/ sau lucrat pana acum in Uk, etc.) Dar facultatea mea dureaza 3 ani. Daca nu merge sa vin putin mai devreme in vara asta, sa ma inregistrez ca self-employed si sa obtin din primul an Maintenance Loan, poate pot sa vin normal la scoala, ma inregistrez SE, lucrez cand am timp (intretinandu-ma din banii mei) si apoi pentru anul 2 si 3 poate pot sa obtin ML-ul. Evident, ideal ar fi fin primul an, dar oricum vreau sa aflu ce inseamna aceasta exceptie - si cum poate fi folosita.

Revin, singurul raspuns pe care l-am primit de la dna de la Local Authority (care ar fi trebuit sa ma edifice) a fost ca daca as fi locuit pentru 3 ani in UK pana acum, as fi putut sa aplic, dar in situatia mea nu pot si GATA! Am celelalte optiuni cu Tuition Fee loanul... Evident, mai multe nu am putut sa obtin cu acel telefon, si nici la modul in care imi prezentasem eu situatia, probabil ca nu "meritam" mai mult... -no-

Mie insa, mi se pare ca nu se leaga deloc ce mi-a spus ea. Aceasta conditie, sa fi locuit in UK pentru 3 ani, este cea de la punctul 1. Nu se poate sa existe o incadrare (cu o serie de conditii), apoi o a doua incadrare (cu alte conditii) si cu o conditie suplimentara - care este fix conditia de la incadrarea 1. Nu ar avea sens sa imi ceara acelasi lucru ca la cazul 1, si cred ca e un "misunderstanding" la mijloc, sa fiu delicat cu ea...

Sunt de acord ca este o problema mult prea particulara si recenta (ca valabilitate pt romani) pentru ca sa ma astept sa se fi lovit cineva de ea pana acum. Insa nu se stie insa niciodata. Poate mai sunt studenti ca mine, care incearca si ei citind ce am scris eu. Poate cineva dintre voi, incearca sa mai dea un telefon la tipa de la Local Authority, si se intelege cu ea mai bine decat am reusit eu, sau afla mai multe informatii. Poate aceti un prieten din alt stat EU (vechi) care a avut suficienta rabdare si determinare cu sistemul si a obtinut si el un Maintenance Loan cumva. Poate prezentate altfel problemele tipei de la Local Authority (ca am lucrat 6 luni ca SE, sau 1 an, etc.) primim un alt raspuns. A obtine un Maintenance Loan si a descoperi cum functioneaza aceasta exceptie pentru noi, ar face o mare diferenta... si pentru mine, dar mai ales pentru alti romani care poate au posibilitati materiale si mai mici decat mine acum, si un potential poate mai mare...

Stiu ca e o situatie destul de specifica, dar nu mi se pare foarte complicata (doar ca nu am reusit eu sa vorbesc cu cine trebuie).
    Si pentru ca nu este neaparat ceva la care sa existe prea multe precedente, sau sa semene cu alte cazuri, cred ca ar fi folositoare, mai mult decat orice, informatiile concrete.

Va multumesc si va salut cu respect! -salut-

2. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Andreiutzu bine ai venit pe Romani-Online!

Impresionant research! Wow! Cu siguranta alti romani vor gasi informatiile tale foarte utile pe viitor.

Perseverenta si ambitia ta sunt convinsa ca vor da rezultatele dorite. Mult succes!

Nu stiu cat de mult te-ar avantaja sa te faci SE si sa muncesti in timp ce studiezi. In primul rand, studiind full time, nu vei avea asa mult timp la dispozitie. Cred ca daca ai putea lucra ca student te-ai bucura de mai multe beneficii. Ti-ai putea cauta sa lucrezi ceva in domeniul in care studiezi si taxele platite iti pot fi returnate la sfarsit de an financiar. Plus ca dupa 1 an vei putea beneficia de certificatul albastru si vei avea drept de munca nelimitat! Ca SE esti "restrictionat" la domeniul respectiv si se merita, parerea mea, daca te-ai dedicat numai jobului.

Ai incercat sa le trimti un email sa intrebi despre acele exceptii in scris? E de dorit sa ai o confirmare in scris de la ei, ceva la care poti face referinta. Intr-un email poti include exact paragraful la care te referi si sursa unde ai gasit informatia. Care este acel Local Authority la care te referi?

-wave-

3. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Buna Negrutxa, multumesc mult pentru urari si sfaturi.

Am sunat astazi din nou la Call Center-ul pt studenti EU si am fost foarte incantat de ce mi-a spus dna de acolo. Din cate am inteles, ea cunostea mai bine aceasta prevedere, si mi-a confirmat ca daca aplic in calitate de migrant worker (inclusiv SE) atunci pot sa primesc un credit atat pentru Tuition Fees cat si Maintenance Costs - indiferent de perioada pentru care am fost inregistrat ca migrant worker in UK (chiar si 4 luni, chiar si 2 luni)... Ar fi senzational daca as reusi acest lucru (adica toate costurile vietii de student de 3 ani in UK sa le achit printr-un credit pe care trebuie sa il platesc inapoi numai cand fac eu rost de bani...)

Toate aceste lucruri trebuie sa le obtin insa de la Local Authority-ul meu (cu care nu prea m-am inteles ieri la telefon) - si am sa mai incerc din nou astazi sau maine.
    Local Authority-ul meu este: Gwynedd Local Authority in Wales. Nu am decat un numar de telefon: 0128 667 9184.

Am sa ii sun sa incerc sa obtin o adresa de e-mail si am sa le si scriu despre problema mea (asa cum m-ai sfatuit si tu). Iar apoi, if all goes well, am sa ma interesez de cum pot sa ma inregistrez ca SE. Dupa cum spuneai tu Negrutxa, imi doresc acest statut, numai ca sa pot obtine creditul, nu ca sa si lucrez prea mult. Poate pare cam ciudat: vreau sa obtin statutul de muncitor, ca sa pot obtine un credit si sa nu trebuiasca sa muncesc pe bune in timpul facultatii... -scratch- cratch- crazy, hugh?

Anyway, am sa va tin la curent cu ce reusesc (sau ce probleme mai intalnesc) si la sfarsit promit sa curat postul acesta si sa il fac foarte simplu: cum poti sa iti iei un degree in UK fara sa platesti nimic... -happy-... si toate acestea ca cetatean roman...
    -wave-

4. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Stii cumva ce sanse am sa obitn un credit ptr Universitate in calitate de au pair eu am sa am drept de munca probabil in Nov pana atunci o sa am statut de au pair si eu as vrea sa incep in sept dar mo tot lovesc de problema asta de bani mar interesa sa obtin credit numai ptr taxa de universitate

5. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Salut shumi.

Simplul fapt ca acum esti cetatean EU trebuie sa iti dea dreptul la un Tuition Fee Loan pentru studii undergraduate (nu postgraduate) intr-o universitate acreditata din UK. Trebuie de asemenea sa nu fi terminat deja o alta universitate in UK, ca il acorda foarte greu pentru o un al doilea degree. Confirmarea oficiala este aici (unde Romania este mentionata printre statele EU - si este explicata procedura): http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... /DG_065322

Nu cred ca statutul tau actual au pair te incurca in vreun fel. Tuition Fee Loan-ul nu este conditionat de dreptul de munca sau altceva, ci doar de cetatenie. Pentru mai multe informatii si o "voce autorizata" care sa confirme spusele mele, suna aici: http://www.direct.gov.uk/en/Dl1/Directories/DG_6000071

Teoretic (si cred ca si practic - doar ca eu nu am facut-o inca) dupa ce ai fost acceptat de o universitate si ai primit scrisoarea de la ei, nu trebuie sa-ti bati capul prea mult cu taxele de scolarizare. Trebuie sa aplici pentru un credit, si ei il platesc direct universitatii, iar universitatea nu te mai streseaza pe tine cu nimic, daca stiu ca esti cetatean EU. Doar ca in fiecare an trebuie sa mai trimiti cate un formular de aplicare pentru a-ti reinnoi creditul pe respectivul an.

Acum eu incerc sa aflu daca si cum putem obtine niste bani si pentru intretinere in timpul facultatii (Living Costs).

Multa bafta! -wave-

6. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Eu daca am sa fiu aceptat la universitate stiu ca trb sa aplic prin UCAS voi face o intelegere cu familia la care stau.
    Sa ma inscriu la universitate ei imi ofera casa masa ca si pana acum si sa stau in continuare la ei ca au pair si in oct sa imi scot bleu card nu ii deranjeaza mi se pare ca e buna ideea ca nu trebuie sa ma mai chinui sa muncesc sa imi platesc toate facturile si chiria, ei mi-au propus asta dar numai daca sunt acceptat ca eu nu mai vreau sa stau au pair.
    Acum sa vedem

7. Anonymous

Anonymous Guest

Negrutxa, pot sa te rog sa ne dai mai multe informatii (sau vreun link) in legatura cu posibilitatea de mai sus? Crezi ca se aplica si la self-employed, daca lucrezi si inveti in acelasi domeniu?

Multumesc foarte mult.

Florentina

8. Anonymous

Anonymous Guest

Andreiutzu, uimitor ca ai avut atata rabdare sa faci researchul!

Eu personal am aplicat acum 5 saptamani, doar pentru maintenance grant. Verbal am primit un refuz, si mi s-a spus sa astept scrisoarea acasa. Au motivat ca cei trei ani de rezidenta in Uk trebuiau impliniti inainte de data la care a inceput cursul, nu dupa 3 luni in cazul meu.

Anyway, inca astept scrisoarea, caci cei de la local authority(al meu) mi-au spus ca s-au mai schimbat ceva reguli prin Aprilie, cand am depus eu si se vor mai schimba in iunie.

Am verificat online, caci in urma aplicatiei ti se aloca un account cu password, si in dreptul aplicatiei mele scrie in curs de procesare. Ei oricum au spus ca dureaza intre 6 si 8 sapt.

Nu mi-am facut sperante , caci desi pare simplu din brosuri, cand le vine randul sa si aprobe se incurca in reguli si birocratie, sau fac tot posibilul sa te descurajeze.

Insa, acum astept raspunsul in scris, ca sa am de ce sa ma agat in cazul in care vreau sa contest ceva.

bafta multa! -sunny-

o sa revin cand o sa primesc raspunsul cya

9. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Multa bafta Nicole24!

Abia astept sa aflu cum a mers la tine. Daca nu merge pe prima exceptie (sa fi fost de cel putin 3 ani in UK - datorita celor 3 luni) poti sa incerci cu exceptia a II-a: sa aplici ca Migrant Worker (desigur daca esti employee sau SE).

Eu cand am vorbit cu call center-ul EU team (de la direct.gov.uk), si le-am spus ca nu prea m-am inteles cu Local Authority-ul care nu stia de aceasta exceptie, tipa de acolo mi-a spus ca se mai intampla, si ca pot sa le dau celor de la LA numarul de tel 0845 602 0583 de la HO Team, si pot sa sune aici ca sa primeasca confirmarea ca pot sa aplic asa cum vreau eu.

Nu stiu cat de politicos e sa si fac chestia asta, si cata bunavointa am sa castig cu ea acum, dar probabil ca si ultima instanta sau eventual o sugestie pe mail (ca sa ramana scris) e ok.

Deci daca te ajuta cumva, mai avem si chestia asta: sa-i punem sa sune la HO Team.

Fingers crossed!
    -wave-

10. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0
    Mult succes cu aplicatiile pentru student loan (fees + maintenance)... eu sunt pe cale sa termin universitatea fara sa fi putut apela la niciuna dintre aceste facilitati. Nu a fost usor pentru ca a trebuit sa muncesc permanent part-time si regret ca nu am avut timp atat cat mi-as fi dorit pentru studii dar mai ales pentru viata sociala extrem de animata din universitatiile britanice. Sper ca voi sa reusiti si sper ca Uniunea Europeana sa nu se desfiinteze pentru ca este o mare sansa pentru cei din Estul Europei.

11. Anonymous

Anonymous Guest

Pali si eu tot ca tine.
    Am muncit 2 ani sa platesc 1 an de studii.
    Cred ca ar tb sa profite cat ami multi de aceasta facilitate.
    Mai ca imi vine sa ma apuc iar de studiat ;)

Andreiutzu, spune-mi cum ai aplicat la Universitate.Ce cerite aveau (ex IELTS, etc) Se aplica aceealsi regula si la colegii care au external progm pt undergraduate?

Ma gandesc sa il trimit pe fratele meu la scoala , in caz de alte variante dau gres.

Mult success tuturor celor care se vor bucura de aceste drepturi

12. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Flori, intotdeauna cand e vorba de taxe, Inland Revenue e locul de unde iti poti lua informatiile corecte:

Students: How to claim Tax Credits
    To qualify for Tax Credits you must be aged 16 or over and live in the United Kingdom (England, Scotland, Wales or Northern Ireland).

If you are a foreign student from outside the European Economic Area, you are unlikely to qualify for Tax Credits as your student visa contains restrictions on working in the United Kingdom and access to public funds.

There are two types of Tax Credit: Working Tax Credit and Child Tax Credit.

Working Tax Credit
    If you are a student in higher education you will not be able to claim Working Tax Credit unless you:
    - usually work 16 hours or more a week
    - are paid for that work and
    - expect to work for at least 4 consecutive weeks,

http://www.hmrc.gov.uk/students/how_to_claim_tc_2_1.htm

Students: Do I have to pay tax on my part-time job?
    Whether or not you pay tax on your part-time job depends on how much you earn, not on the number of hours you work. Everyone receives a certain amount of income in each tax year on which no tax has to be paid. This is called the Personal Allowance (£5,035 in 2006/2007). If your earnings from your part-time job are below this, then you do not have to pay tax on them. If your earnings are more than this, you will pay tax on the difference.

http://www.hmrc.gov.uk/students/doi_pay_tax_on_pt_job_9_2.htm

Students: TAX+U - the things you really need to know
    http://www.hmrc.gov.uk/students/taxandu.htm

Andreiutzu uite ce am gasit: self employed students
    http://www.hmrc.gov.uk/students/self_emp_studs_14_1.htm

Sper sa va ajute, nu am avut timp si rabdare sa citesc chiar tot intrucat nu ma intereseaza -umbrela-

-wave-

13. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Cum am aplicat la Uni in UK

Salutare tuturor.

Hai sa va spun cum am facut eu cu aplicatul la Uni.
    Eu am aplicat (pe la inceputul lui aprilie 2007, ca sa incep in Oct 2007 scoala) online pe site-ul UCAS, aici: http://www.ucas.com/apply/index.html
    Mi-am facut un cont intai (e gratuit) si am inceput sa compltez formularul. E un formular simplu, dar trebuie sa stii ce sa scrii la fiecare sectiune. Eu a trebuit sa mai sun de cateva ori la Call Centerul UCAS ca sa ma lamuresc, dar pana la urma a fost simplu. E bine sa ai pregatite toate informatiile, desi poti sa completezi formularul in cate sesiuni si in cat timp vrei. Cand ai completat tot, iti da OK-ul sa il trimiti. Pentru a trimite aplicatie trebuie sa platesti 10 GBP (daca aplici la un singur curs) sau 15 GBP daca aplici la mai multe (dar maxim 6 ai voie). Plata se face inainte de a trimite aplicatie. Cu cardul merge excelent.
    Formularul contine:
    -Cursurile Undergraduate la care vrei sa aplici (poti aplica pana la maxim 6 cursuri)
    -Education (aici trebuie sa completezi si toate qualifications pe care le-ai obtinut, inclusiv certificate de limba engleza. Aici m-am cam incurcat eu, ca pentru romani nu aveau trecut Bac-ul, dar pana la urma m-am lamurit.
    -Employment (din cate am inteles, ei nu trimit universitatilor informatiile de employment decat dupa ce ai fost acceptat, dar te obliga sa le completezi de la inceput. Deci daca employment-ul a fost in domeniul in care vreti sa studiati, e bine sa mentionati asta in personal statement (eu asa am facut). Daca employmentul nu va ajuta in sustinerea aplicatiei, nu spuneti nimic de el in statement, ca nici ei oricum nu il trimit (pare fair asa).
    -Personal Info (the usual stuff)
    -Personal Statement (foarte importanta din cate am inteles. Asa ca trebuie stat si scris un mic resume/scrisoare de motivare cat mai buna cu putinta. Sunt destul de exigenti cu partea asta - asa spun ei.) Si eu m-am chinuit putin pana s-o fac k-lumea.
    -Reference Letter - pe care culmea, nu il cer in original, ci te sfatuiesc sa o obtii in format electronic si sa-i dai copy/paste in formularul lor - desigur alaturi de datele de contact ale celui/celei care o semneaza. Pe formularul UCAS e nevoie de O SINGURA scrisoare de recomandare (chiar daca unele Universitati cand le suni direct iti cer doua).

Asta e tot. Dupa ce l-ai completat, ii dai send, iar ei in cateva zile iti trimit o confirmare si un Application Number (sub care te stie toata lumea). Apoi iti trimit aplicatia mai departe. Mai departe universitatile analizeaza dosarul, iti scriu pe e-mail si iti cer sa le trimiti scanate copii dupa diploma de Bac, Diplome Cambridge, etc. Iar cand se hotarasc iti updateaza profilul de pe UCAS cu o oferta. UCAS-ul iti trimite automat un mail, ca sa te anunte ca ti-a fost updatat contul. In cazul meu, a durat 3 saptamani pana am primit prima oferta si in a 4-a saptamana am mai primit 2 oferte. Acum am 3 oferte de la cele 6 universitati la care am trimis. Din cele 3, 2 mi-au facut oferte unconditional (adica tot ce trebuie sa fac e sa le raspund ca vin) si una e conditional (sa iau IELTS-ul cu cel putin 6). M-a cam enervat chestia asta, pt ca eu le-am spus ca am luat examenul Cambridge Proficiency Examination (care ar trebui sa fie mai tare ca IELTS-ul de 6). Ce-i drept l-am luat in '99 si doar cu nota C. Asa ca m-am inscris la IELTS (il dau in Jun). Intre timp eu pot sa le raspund la oferte, si apoi cand am diploma sa le-o duc (dar pana la sfarsitul lui August - asa mi-au spus ei la telefon). Doar ca mai astept putin (inca nu am raspuns nimic). Celelalte doua universitati, evident nu mi-au cerut nimic in plus (dar ce-i drept le-am trimis scanat diploma de Bac si Cambridge-ul).

Teoretic dupa ce ma hotarasc unde vreau (si le spun si lor) eu trebuie sa mai completez un formular pt finantarea Tuition Fee-urilor si sa il trimit la ei (dar pot sa o fac pana la 9 luni dupa ce am inceput scoala... deci pana la anul...). Nu ma intrebati de ce au deadline-urile astea asa de largi, dar asa e.

Intre timp, insa, eu incerc sa obtin si un Maintenance Loan, care teoretic e numai pt studentii din UK. Dar incerc sa vad daca pot sa fac cumva sa mi-l dea si mie (am spus in postul de mai sus cum incerc eu).

Eu am studiat in Romania si am si lucrat in acelasi timp si stiu cum e. As face orice, ca sa nu mai trebuiasca sa fac la fel, si sa fiu student only... S-ar putea sa reusesc, s-ar putea sa nu, dar si pentru mine e la fel de important.

Eugen, daca vrei sa te ajut cu aplicatia UCAS, sa stii ca te-am introdus in YM-ul meu. Cand imi dai accept stam de vorba. Eu cam sunt online in perioada asta.
    Daca vrei sa aplici de la toamna, cu cat te inscrii mai repede, cu atat mai bine.

-wave-

14. Anonymous

Anonymous Guest

Multumesc mult, Negrutxa! O mina de aur!

Florentina

15. Anonymous

Anonymous Guest

Well, well

sa zic sa nu zic.

Azi am primit o scrisoare cu raspuncul de la Student Finance. Pozitiv, deocamdata! Nu cred pana nu vad banii.

Deci mi-au aprobat grantul pentru migrant worker status.

Inca nu ma bucur 100% pana nu primesc banii in cont.

Azi am primit scriosarea, ca sa confirm detaliile contului in care vor sa imi trimita banii si sa merg la registration officer de la uni cu scrisoarea de la ei ca sa se confirme faptul ca sunt inscrisa la ei, attendance-ul la ore si etc....adica in alti termeni, ei au aprobat si apoi de la uni se trimite raspunsul inapoi catre ei.

Pana nu ii vad in cont nu ma pronunt , cum am mai zis. cei de la uni au ramas socati caci tocmai se incheie anul, si eu fiind cotata in trecut ca overseas student, le-a cam cazut prost.

Ma astept la bete in roate caci mi-au zis ca suna la Student Finance Loacal Authority-ul meu ca sa le zica ca eu sunt overseas.

Deci..sper sa revin cu vesti bune.
    Anyway, cand vin banii, primul o sa afle admin care anunta inca o donatie.

Bafta si incercati si voi!

-sunny-

16. claudiual

claudiual New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare

Sunt student la Timisoara si fac o teza de doctorat in domeniul finantelor. As avea nevoie de acces la baza de date Bankscope (marea majoritate a universitatilor din Anglia au acest acces) si din pacate nu cunosc pe nimeni care studiaza acolo.
    Pentru a extrage eu aceste date am nevoie de user-ul si parola contuluide la facultate al studentului respectiv , dar este dificil sa cer acest lucru (cu toate ca nu as avea ce sa fac cu ele decat sa accez bazele de date la care este abonata universitatea in cauza). O alternativa ar fi sa rog pe cineva sa extraga aceste date (situatiile financiare – bilant si cont de profit si pierder - ale bancilor din romania - ultimii 8 ani). Operatiunea dureaza aproximativ 2 ore. Daca ati putea sa ma ajutati macar cu un sfat sau informatie, v-as ramane recunoscator.

Claudiu

17. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    andreiutzu cum interpretezi asta?
    "In some cases, students from EEA countries or Switzerland may also be able to apply for help with living costs. The sections below explain whether this applies to you.

If you or your parent, guardian or partner were temporarily employed outside the EEA and Switzerland for all or part of the three-year period, you may still qualify for finance."

Oare Romania nu are sansa ca in ultimii trei ani nu a fost membra UE?

18. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Cred ca am inteles ce vrei sa spui, octopus si ma tem ca raspunsul este nu.

Adica: acum Romania este membra EU, deci face parte din spatiul EEA. Chiar daca acum 3 ani lucrul acesta nu era valabil, acum nu mai conteaza. Deci, noi ca cetateni EEA putem sa aplicam in niste conditii mai bune, iar daca am locuit in Romania in ultimii 3 ani, putem spune ca am locuit in EEA si deci respectam conditiile.

In cazul tau, cred ca tu ai fi vrut sa fie interpretata legea invers. Adica, pentru ca acum 3 ani Romania nu era in EU, cei care am muncit in Romania, sa inseamne ca au muncit in afara EEA.

Sunt convins de lucrul acesta, pentru ca in cazul Migrant Workerilor (in care deja au fost acceptati romanii) conditiile sunt:
    iar la punctul 3 se cere sa fi fost rezident intr-o tara EEA pentru ultimii 3 ani (iar Romania este inclusa aici).
    Deci de acum, putem spune gata. Suntem o tara EU (deci EEA) si nu mai conteaza ca in trecut nu am fost.

Daca insa tu ai lucrat in afara EEA + Switzerland (sa zicem Moldova, sau o tara care nu e nici acum in EEA) in ultimii 3 ani, atunci cred ca legea se refera la tine.

Asa interpretez eu, si motivul pentru interpretez asa, este cel de mai sus. Ca deja legea a fost aplicata intr-un fel. Si s-au primit raspunsuri favorabile. Si nu ar face sens sa fie interpretata apoi exact invers.

Toate cele bune!

19. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    Stii, mi se pare ca nu e nimic de interpretat,Romania in ultimii trei ani a fost "outside" of EU.
    E drept ca e o speculatie sau poate un caz pe care nu l-au luat in consideratie si care ,cred, poate fi speculat...sper :(( :((

20. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Asa e. Poate cel mai bun raspuns vine tot de la ei. Chiar sunt curios. Daca reusesti cumva sa vorbesti cu cineva de la Student Finance (am pus eu numerele de telefon intr-un link mai sus) sunt curios ce zic. Putem aplica pe motivul acesta?

Share This Page